calverley

© CalverleyInfo 2001-2012 - all rights reserved. This page last updated November 1, 2012

Pudsey St Lawrence Parish Church Marriages 1901-1918

 

The marriage entries for St Lawrence start in 1838. Previously, all marriages were performed at St Wilfrids Calverley. This tradition continued and only 156 were performed at St Lawrences in the first 42 years.
The extract here is entered by date order. D. in the notes column denotes 'Father deceased'. The Reference refers to the registration held by Leeds Register Office.

1901-1950
Date
Surname
Name
Age
Stat
Occupation
Abode
Father
Father occ.
Witnesses
Notes
Ref.
Date
Surname
Name
Age
Stat
Occupation
Abode
Father
Father occ.
Witnesses
Notes
Ref.
1901 01 05 INGHAM Alfred 23 B Brick Worker Farnley . . Benjamin Wilson Shepherd . CE133/A/2
. SHEPHERD Annie Elizabeth 23 S . Pudsey William Shepherd Labourer Miriam Shepherd . .
1901 01 12 GAUNT John 21 B Labourer Pudsey Charles Henry Gaunt . Oliver Briggs D. CE133/A/3
. REYNOLDS Florence Ada Maud 24 S . Pudsey Charles Reynolds Actor Sarah Elizabeth Briggs . .
1901 01 15 CROWTHER James 24 B Engineer Cleckheaton Henry Crowther Engineer Henry Tordoff . CE133/A/4
. TORDOFF Gertrude Maud Rachel 20 S . Pudsey Robert Tordoff . Henry Crowther D. .
1901 02 02 TIDGWELL David 26 B Warper Littlemoor, Pudsey John Raistrick Tidgwell Watchman Walter Fletcher . CE133/A/5
. FAWBERT Mary Elizabeth 22 S Weaver Farnley Isaac Fawbert Willier Lily Tidgwell . .
1901 02 23 WHITAKER Rueben 27 B Labourer Stanningley Edward James Whitaker . James Dixon D. CE133/A/6
. DIXON Hannah 24 S . Pudsey Joseph Dixon . Sabina Dixon D. .
1901 03 09 WADE John 23 B Leather Dresser Pudsey Thomas Wade . Alfred Bretherick D. CE133/A/7
. SUNLEY Sarah Jane 23 S . Pudsey Wallace Sunley Joiner Rose Emma Bretherick . .
1901 03 09 SCOTT John Walter 29 B Boot Finisher Pudsey Thomas Scott Boot & Shoe Maker Fred Barton . CE133/A/8
. FAWBERT Edith 28 S . Pudsey Joseph Fawbert Card Cleaner Sarah Fawbert . .
1901 03 12 JACKSON Adam Brown 22 B Merchant Pudsey Alexander Jackson Engineer Alfred Sanders . CE133/A/9
. WRIGHT Lizzie Dunlop 22 S . Pudsey William Hood Wright Clergyman Annie Ingham . .
1901 04 06 ARMITAGE John Richard 29 B Millhand Pudsey Fred Armitage . Wentworth Verity Ackroyd D. CE133/A/10
. GAUNT Clara Farrer 29 S . Pudsey John Gaunt Labourer Hannah Armitage . .
1901 04 08 BUTLER George 33 B Carrier Farnley Thomas Butler Foreman Scavenger William Oliver Ward . CE133/A/11
. WARD Sarah Elizabeth 31 S . Pudsey Samuel Edward Ward . Annie Ward D. .
1901 04 08 THOMPSON William 34 W Fitter Darlington William Thompson Poultry Dealer George Henry Gomersall . CE133/A/12
. GOMERSALL Rose Mary 27 S . Pudsey John Gomersall Joiner & Builder Jane Thompson . .
1901 05 18 SUNDERLAND Samuel 26 B Finisher Pudsey William Poulter Sunderland . John William Hinchliffe D. CE133/A/13
. HINCHLIFFE Jane 27 S . Pudsey William Hinchliffe Warp Dresser Emma Lumby . .
1901 05 25 WEST Samuel Smith 23 B Collier Pudsey Edward West Collier Ralph Darnborough . CE133/A/14
. DARNBOROUGH Elizabeth 29 S . Pudsey Mark Darnborough . Clara Darnborough D. .
1901 06 29 SMITH Lewis 24 B Warehouseman Bramley George Smith Coachman Leonard Varley . CE133/A/15
. ASHTON Mary Jane 23 S . Pudsey Thomas Ashton Gardener Louisa Smith . .
1901 07 13 BOLTON Alfred 25 B Insurance Agent Pudsey Alfred Bolton . Herbert Hare D. CE133/A/16
. SPENCER Mary Ellen 23 S . Pudsey William Spencer . Sarah Elizabeth Allan D. .
1901 07 22 HUDSON Sam 27 B Mechanic Stanningley William Hudson Pattern Maker William Varley . CE133/A/17
. BARTON Esther 29 S . Pudsey Anthony Barton Carpenter Jane Barton . .
1901 07 27 BURLAND Joe 25 B Blacksmith Allerton Bywater, York Richard Burland Engine Driver Samuel Fearnley . CE133/A/18
. FEARNLEY Mary Louisa 22 S . Pudsey William Fearnley Scavenger Amelia Patrick . .
1901 08 03 MORRELL Alfred 24 B Engineer Pudsey John Morrell Currier George Poulter . CE133/A/19
. CAMPBELL Polly 26 S . St John Evangelist, Leeds Daniel Campbell Coach Driver? Elizabeth Morrell . .
1901 08 05 HARRISON Robert 23 B Whitesmith Bradford Robert Harrison Shoemaker John Dickinson . CE133/A/20
. OATES Rosanna 23 S . Pudsey Martha . Annie Jubb D. mother Martha
1901 08 26 HINCHLIFFE Samuel 23 B Fitter Pudsey John Hinchliffe . Michael Roughan D. CE133/A/21
. CHAPMAN Adelaide 24 S . Pudsey John Chapman . Lucy Ellen Roughan D. .
1901 09 11 LAYCOCK Joseph 35 B Plasterer Pudsey Joseph Laycock . Edwin Llewellyn Rayner D. CE133/A/22
. RAYNER Adeline 37 S . Pudsey Henry Rayner . Gertrude Chirnside D. .
1901 09 17 NORTON Herbert 25 B Grocer Melton Mowbray Joseph Thomas Norton Foreman Joiner James White . CE133/A/23
. WHITE Kate 21 S . Pudsey James White Club Manager Joseph Norton . .
1901 09 30 RILEY John Alfred 37 W Painter Pudsey John Riley Retired Weaver Chas Edwin Bennett . CE133/A/24
. BENNETT Elizabeth 31 S . Pudsey John Bennett . Esther Bennett D. .
1901 10 26 ATKINSON Richard FA B Labourer New Wortley James Atkinson . Walter Smith D. CE133/A/25
. WILCOCK Eliza FA W . Pudsey Richard Clark . Ann Clark D. .
1901 10 29 MIDGLEY Firth 34 W Yeast Importer Pudsey Emanuel Midgley . Samuel Townend D. CE133/A/26
. TOWNEND Ann Elizabeth 21 S . Pudsey James Townend . Annie Midgley D. .
1901 12 21 WEBSTER William 22 B Fitter Pudsey Sewell Webster Insurance Agent Edgar Charles Pettit . CE133/A/27
. JONES Mary Ann 21 S . Bamboro', Derby John Walker Jones . Annie Webster D. .
1901 12 21 HOLDSWORTH Joseph 24 B Rivet Maker Gildersome Henry Holdsworth Labourer Thomas Edward Robinson . CE133/A/28
. ROBINSON Jane 24 S . Pudsey George Henry Robinson Dyer Mary Elizabeth Robinson . .
1901 12 26 HINCHLIFFE Andrew 26 B Stoker Pudsey Allan Hinchliffe . Jonas Gaunt D. CE133/A/29
. RHODES Amy 24 S . Farnley Henry Rhodes Metal Mixer Carrie Rhodes . .
1901 12 26 HINCHLIFFE Benjamin 28 B Overlooker Pudsey Samuel Hinchliffe Overman Samuel William Wilson . CE133/A/30
. WILSON Sarah Elizabeth 26 S . Pudsey George Wilson . Mary Ann Harper Wilson D. .
1901 12 26 ROGERS Henry Saville 23 B Bricklayer Armley Hall William Rogers Housekeeper Harry Schofield . CE133/A/31
. SCHOFIELD Emily 23 S . Pudsey Alfred Schofield Gardener Jane Ellen Schofield . .
1902 01 04 BANKS Reuben 27 B Spinner 57 Smalewell Road, Pudsey William Banks Leather Merchant Tom Hudson . CE133/A/32
. JOHNSON Annie 22 S . Royd View, Pudsey George Johnson Commercial Traveller John Richard Birks . .
1902 01 14 WILKINSON James 22 B Gas Engineer Drighlington John Wilkinson Gas Engineer John Wilkinson . CE133/A/33
. CLARKSON Esther Elizabeth 22 S . Pudsey Ben Clarkson Coal Merchant Ben Clarkson . .
1902 03 08 GARWELL George Henry 22 B Assistant Grocer Sandal William Johnson Garwell Gas Stoker Tom Riley . CE133/A/34
. VERITY Alice 21 S . Pudsey Joseph Coates Verity Cloth Fuller Clara Verity . .
1902 03 19 DIXON Joseph 32 B Wheelwright Bramley Procter Dixon Blacksmith James Edward Knapton . CE133/A/35
. HAMLET Martha Ann 26 S . Pudsey Joshua Hamlet Shoemaker Eva Stockdill . .
1902 03 29 MASON John Rayner 28 B Boot Finisher Pudsey Jabez Stead Mason Tailor Harry Mason . CE133/A/36
. HINCHLIFFE Hannah 29 S . Pudsey John Edward Hinchliffe . Julia Jane Gale . .
1902 04 19 FORTUNE Harry 25 B Designer Pudsey Thomas Fortune Provision Merchant Charles William Fortune . CE133/A/37
. ADAMS Caroline 23 S . Pudsey Jason Adams Overlooker Kate Fortune . .
1902 05 21 EDWARDS John Henry 24 B Labourer Pudsey Thomas Edwards Gas Stoker Zeboim Brewell . CE133/A/38
. BREWELL Leonora 20 S . Pudsey Zeboim Brewell Gas Labourer Frances Brewell . .
1902 06 03 CORDINGLEY Pratt 28 B Manufacturer Pudsey Samuel Cordingley Manufacturer G A Jones . CE133/A/39
. JONES Kate Robina 30 S . Pudsey George Andrew Jones Manufacturer Samuel Cordingley . .
1902 08 02 HAWLEY Joseph 19 B Blacksmith Pudsey Joseph Hawley Organ Builder Joseph Hawley . CE133/A/40
. SUGDEN Henrietta 19 S . Pudsey William Sugden Overlooker Bella Sanders . .
1902 08 16 GREEN Alfred Wainwright 24 B Labourer Pudsey . . Squire Spencer Mother Sarah Ann Green, single CE133/A/41
. DARNBOROUGH Clara 23 S . Pudsey Mark Darnborough . Sarah Elizabeth Jones D. .
1902 08 25 RAISTRICK William 28 B Grocer Pudsey Redford Raistrick . Henry Wilkinson D. CE133/A/42
. BATTYE Mary 27 S . Pudsey Joshua Battye . Florence Raistrick D. .
1902 08 28 TURNER Willie Bertram 22 B Pawnbroker Smalewell Hall, Pudsey John Lobley Turner Pawnbroker John Lobley Turner . CE133/A/43
. PAXMAN Lily 21 S . 3 Moorside Lane, Laisterdyke Thomas Paxman . Clara Turner D. .
1902 09 17 MOREWOOD Wilmot Banks 28 B Bookkeeper Liverpool Johnson Pommoret Journalist Edwin Hinton Wilkes . CE133/A/44
. WILKES Julia 32 S . Pudsey Edwin Hinton Wilkes Gentleman Fillain? M Ashworth . .
1902 09 22 VERITY Harry 24 B Butcher Pudsey Joseph Coates Verity Cloth Fuller John Emsley . CE133/A/45
. EMSLEY Florence 24 S . Pudsey Edward Emsley Gardener Edith Heaton? . .
1902 09 30 LATIMER Thomas 31 B Manufacturer Pudsey Thomas Latimer . Samuel Cordingley, Amy Broadhead Batley D. CE133/A/46
. CORDINGLEY Emily 30 S . Pudsey Samuel Cordingley Manufacturer William Webster Latimer, . .
1902 11 10 SOWRY George 23 B Brewer Upper Wortley Frederick Sowry Publican Arthur Sowry . CE133/A/47
. FARRAR Elizabeth 29 W . Pudsey John Wilcock . Sarah Jane Wilcock D. .
1902 11 26 BENTLEY Ernest 30 B Butcher Laisterdyke Nathan Bentley . Charlie Bentley D. CE133/A/48
. JENNINGS Edith 28 S . Pudsey John Jennings Butcher Elizabeth Bentley . .
1902 11 29 BRIGGS William 26 B Moulder Pudsey Thomas Briggs Millhand George William Turner . CE133/A/49
. TURNER Amy Lavinia 28 S . Pudsey Benjamin Turner . Amy Sanderson D. .
1902 12 06 WARD Edward FA W Gentleman Pudsey John Ward . Henry Tordoff D. CE133/A/50
. TORDOFF Mary FA W . Pudsey Henry T* . Sarah Sharp D. .
1902 12 17 NIELD James William 37 W Greengrocer Pudsey George Nield Dyer William Maudsley . CE133/A/51
. PRATT Hannah 31 W . Pudsey Joseph Calvert . Mary Ann Maudsley D. .
1902 12 20 GRIMSHAW William Thomas 25 B Baker Pudsey Benjamin North Grimshaw Weaving Overlooker Sam Lumby . CE133/A/52
. LUMBY Emma 28 S . Pudsey Christopher Lumby Carter Louisa Lumby . .
1903 01 20 CROMACK Israel 25 B Pawnbroker Pudsey Henry Cromack Gentleman John Cromack . CE133/A/53
. TAYLOR Mary Ann 26 S . Pudsey William Taylor Blacksmith Emily Cromack By Licence .
1903 02 09 AMBLER John Benjamin 24 B Hotel Keeper Harewood John Ambler Hotel Keeper Herbert Ambler . CE133/A/54
. TYLER Susannah 22 S . Pudsey William Tyler Hotel Keeper Mary Hannah Ellis . .
1903 05 09 OBRIEN James Scott 21 B Twister 46 Moorhouse Place, Waterloo Thomas O'Brien . Edward Ramsden D. CE133/A/57
. RAMSDEN Hannah 25 S . 14 Gibraltar, Waterloo, Pudsey George Ramsden Clothier Esther Hemsworth . .
1903 04 13 FOSTER Joseph 46 W Dyer's Labourer 46 Primrose Hill, Pudsey William Foster . John William Ellis D. CE133/A/59
. SMITH Elizabeth 40 W . 5* Primrose Hill, Pudsey Abraham Rawling . Elizabeth Ellis D. .
1903 04 18 ELLIS John Henry 22 B Tailor Hanover House, Roker Lane Robert William Ellis Farmer George Edward Peate . CE133/A/60
. PEATE Annie Elizabeth 22 S . 15 Roker Lane John Peate Labourer Mary Hannah Ellis . .
1903 03 11 FIDLER Thomas 21 B Signalman Shirebrook, Derbyshire Charles Fidler . Myers Robinson D. CE133/A/61
. BUSFIELD Mary 20 S . 53 Delph Hill, Pudsey George Busfield Labourer Rebecca Busfield . .
1903 05 25 WILCOX Walter 26 B Coachman 55 Fulneck, Pudsey George Wilson Farmer Arthur Prentice . CE133/A/62
. PRENTICE Mary Hannah 29 S . 55 Fulneck, Pudsey George Prentice Labourer Gertrude Chirnside . .
1903 05 30 GAUNT Fred 21 B Spinner Hillthorpe Road, Pudsey William Gaunt . Matthew Coates D. CE133/A/63
. DEAN Florence 24 S . Windmill Hill, Pudsey Appleby Dean . Lily Lawford D. .
1903 08 01 SPRINGTHORPE Joseph 29 W Coachman Blackburn Yard, Greenside, Pudsey Jacob Springthorpe Gravedigger Harry Barrett . CE133/A/64
. FAWBERT Sarah Jane 20 W . 15 Greenside, Pudsey William Pass Labourer Henrietta Barrett . .
1903 08 22 CRAVEN Allen 26 B Gardener Lowtown, Pudsey George Craven Farmer J H Townend . CE133/A/65
. DUTSON Mary Ellen 28 S . Richardshaw Lane, Pudsey John William Dutson Waste Dealer Harriet Craven . .
1903 09 09 HUDSON Tom 24 B Accountant 48 Tennyson Place, Bradford Stephen Hudson . Frank Armitage D. CE133/A/66
. SUTCLIFFE Mary Elizabeth 24 S . 1 Hutton Terrace, Pudsey John Edward Sutcliffe Gentleman Rachel Emma Boyes . .
1903 09 19 MIDDLEBROOK Alfred 27 B Bookkeeper 7 Sharp's Row, Pudsey . . Alexander Duff Wilson . CE133/A/67
. NICHOLSON Laura Mabel 30 S . Chapeltown, Pudsey John Nicholson Decorative Painter Kate Parker . .
1903 10 20 PITT William Goodson 24 B Glue Boiler Throstle House, Farnley John Pitt Glue Manufacturer John Pitt . CE133/A/68
. GRAHAM Esther 25 . . Lidgett Hill, Pudsey John Graham . Gertrude Pitt D. .
1903 10 31 DAVEY Charles Edward 20 B Labourer Beckside Hill John Davey Labourer William Riley . CE133/A/69
. WOOD Annie 17 S . Beckside Hill William Henry Wood Labourer William Henry Wood . .
1903 11 18 WILSON Alexander Duff 27 B Draper 62 South Parade John Wilson Physician & Surgeon Wilfred Lawson Ellis . CE133/A/70
. STOTT Rose Hannah 29 S . 44 South Parade Daniel Stott Warp Dresser Janey Elizabeth Isles . .
1903 12 12 PARKER Fred 25 B Labourer New Farnley William Henry Parker Labourer Edmund Dufton . CE133/A/71
. WILCOX Amelia 29 S . Pudsey Frederick James Wilcox Gardener Edith Hare . .
1903 12 19 LUMBY Herbert 24 B Mechanic 130 Town Street, Stanningley William Lumby . Fred Yates D. CE133/A/72
. YATES Maud 25 S . Albion Mill Yard, Pudsey Samuel Yates Overlooker Beatrice Yates . .
1903 12 25 SPIKINGS Joseph Henry 25 B Labourer Crawshaw Hill John Spikings Fishmonger James Plowman . CE133/A/73
. HALLIDAY Rebecca 24 S . Crawshaw Hill Ephraim Halliday Labourer John Edward Clarkson . .
1903 12 26 KERRIDGE George 29 B Check Wayman 11 Thorpe Road George Kerridge Farm Labourer Harry Garside . CE133/A/74
. DRAKE Martha Ann 28 S . 11 Thorpe Road William Drake Stone Mason John Edward Clarkson . .
1903 12 26 YORK Arthur Herbert 23 B Fitter 4 Cromack View, Waterloo Road William Charles York Clicker Albert Hague . CE133/A/75
. STEPHENSON Maude 22 S . Greenside House George Stephenson Butcher Sophia Ann Gaunt . .
1903 12 26 WADE Hiram Murgatroyd 21 B Draper 15 Radcliffe Lane, Pudsey Titus Wade Poer Loom Tuner Ben Thornton . CE133/A/76
. DIXON Martha 20 S . 69 Greenside, Pudsey Fred Dixon Boilermaker Lena Bray . .
1904 01 30 GOOD Harry 31 B Clerk Waterloo Road, Pudsey George Good . Thomas Lacey D. CE133/A/77
. BAINES Georgina 32 S . Fartown, Pudsey John Baines . Evlyn Naylor D. .
1904 02 06 GRIMES William 19 B Salvation Army Crawshaw Hill Robert Grimes Gardener William Partridge . CE133/A/78
. MARSHALL Lydia 22 S . Cavendish Place David T Marshall Bolt Maker Ruth Ann Allerton . .
1904 04 04 HOLGATE Tom 28 B Painter Whetley Hill, Manningham Fred Holgate Painter John Robert Watson . CE133/A/79
. LUND Sarah FA S . Pudsey . . Beatrice Smith D. .
1904 04 04 RAISTRICK George Arthur 24 B Grocer 8 Banks Buildings, Fartown . . Harry Cooper D. CE133/A/80
. KNAGGS Cecilia 23 S . 7 Longfield Terrace, Lowtown Joseph Knaggs Joiner Laura Gertrude Philps? . .
1904 04 06 WHITTINGHAM Charles 28 B Wool Merchant Heaton, Bradford Joseph Whittingham Wool Merchant George Andrew Jones . CE133/A/81
. JONES Blanche Augusta 24 S . Hillthorpe, Pudsey George Andrew Jones Worsted Manufacturer Joseph Whittingham . .
1904 04 25 DALBY Arthur 22 B Mason 6 Somerset Road, Pudsey Charles Oliver Dalby Engine Driver William Jackson . CE133/A/82
. JACKSON Mary 21 S . Fox & Grapes Inn, Smalewell Road, Pudsey William Jackson Innkeeper Charlotte Dalby . .
1904 04 30 GRIMES Harold 24 B Cart Driver Adcock Bank farm, Pudsey Robert Grimes Gardener Timothy Mitchell By Superintendent's Certificate CE133/A/83
. MITCHELL Ann 34 S . Crimbles, Pudsey Timothy Mitchell Overlooker Clara Hudson . .
1904 05 21 GRIMSHAW Hedley Pratt 28 B Fitter 11 Carr Road, Calverley Richard Atkinson Grimshaw . Arthur Banks D. CE133/A/84
. RIDER Bertha 23 S . 11 Womersley Place, Pudsey Joseph Rider Joiner Amy Rider . .
1904 06 09 HAWKIN George 30 B Cabinet Maker Sandal, Wakefield Charles Hawkin Labourer Urban Balmforth . CE133/A/85
. HARE Edith 30 . . South Park, Pudsey John Hare Labourer Annie Turner . .
1904 06 11 WALSH John Hartley 21 B Shop Assistant 65 Richardshaw Lane, Pudsey Joseph Walsh Grocer Joseph Hartley Walsh . CE133/A/86
. NAYLOR Betsy 21 S Dressmaker 79 Waterloo Road, Pudsey . . Annie Jennings D. .
1904 06 18 TAYLOR Priestley 33 W Miner Castleford James Taylor . J W Brown D. CE133/A/87
. PECKOVER Polly 26 S . Hillthorpe Road, Pudsey John Peckover Overlooker Annie Peckover . .
1904 07 02 STEPHENSON Willie 20 B Dyer's Labourer Melbourne Cottage, Littlemoor, Pudsey James Stephenson Dyer Joseph Armitage . CE133/A/88
. BRADY Beatrice 20 S . Littlemoor, Pudsey George Brady Currier Ann Eliza Brady . .
1904 07 30 COOP Benjamin 25 B Woolcomber 2 Bramley View, The Lanes Benjamin Coop Shoemaker Joseph Coop . CE133/A/89
. YOUNG Mabel 19 S . 2 Bramley View, The Lanes Charles Henry Young Labourer Susan Jane Young . .
1904 08 06 GAUNT Matthew Edwin 36 W Musician 72 Lowtown, Pudsey . . William Pickering . CE133/A/90
. LEAKE Lavinia 32 W . 72 Lowtown, Pudsey William H Pickering . Eliza Hill D. .
1904 08 15 PARKER John Charles 27 B Grocer 4 Azalea Terrace, Pudsey George Parker . Robert Hugh Waite D. CE133/A/91
. IVES Lois Eva 27 S . 71 Summerfield Place, Pudsey Samuel C* Ives Farmer Rosamond Ives . .
1904 09 07 MILLS Martin 27 B Dyer's Labourer Dudley Hill, Tong John Mills . Thomas Doran D. CE133/A/92
. ARUNDALE Ann 24 S . Lowtown, Pudsey James William Arundale . Elizabeth Ann Gaunt D. .
1904 10 08 MATHER Alfred 18 B Tailor's Cutter 59 Fitzarthur Street, Armley Sam Thompson Mather Fitter Alfred Harman By Licence CE133/A/93
. HARMAN Martha Jane 21 S . Larkfield Road, Pudsey Alfred Harman Timekeeper John Edward Clarkson . .
1904 10 22 MITCHELL Timothy FA W Woollen Overlooker Crimbles Bottom, Pudsey John Mitchell . William Johnson D. CE133/A/94
. JOHNSON Martha FA S . 37 Littlemoor Road, Pudsey James Johnson . Amy Lister D. .
1904 12 07 KIRKHAM James 40 B Driller 4 Grangefield Road, Stanningley Thomas Kirkham . William Burnand D. CE133/A/95
. BALMFORTH Annie 26 S . 2 Woodbine Square, Pudsey William Balmforth Gentleman Annie Vickers . .
1904 12 26 STOTT Lewis 28 B Plumber 44 South Parade, Pudsey Daniel Stott Warp Dresser Ernest Pimblott . CE133/A/96
. GIBSON Mary Elizabeth 23 S . Meadowhurst, Pudsey Hugh Wilson . Clara Swaine D. .
1905 02 25 GAUNT Benjamin 25 B Driver 92 Lowtown, Pudsey Benjamin Gaunt Driver John Ernest Jones . CE133/A/97
. THORNHILL Florence Amelia 24 S . 62, Milehill? Pudsey William Arthur Thornhill Currier Sarah Emma Hall . .
1905 03 27 SANDERS William Kitchin 24 B Farmer 96 Radcliffe Lane, Pudsey Frank Sanders Farmer Harry Throp . CE133/A/98
. THROP Annie Elizabeth 27 S . 65 Valley Road Robert Throp Warper Emily Rayner . .
1905 04 24 WHITELEY Herbert 27 B Labourer Cemetery Road, Pudsey Thomas Whiteley Piledriver Willie Rayner . CE133/A/99
. RAYNER Eva 25 S . 10 Cedar Mount, Armley Joshua Rayner Fitter Zillah Whiteley . .
1905 04 26 BAYLIS Albert Edward FA B Building Surveyor Eastnor House, Crawshaw Avenue, Pudsey James Baylis Bootmaker Walter Henry Baylis . CE133/A/100
. LEWIS Alice Edwards FA S Teacher 32 Hearnville Road, Balham, London John Lewis Warehouseman Janet Hilda Henderson D. .
1905 07 05 PATTISON George Robert 31 B Schoolmaster 8 West View, Wallsend on Tyne Joseph Pattison Music Dealer John Edward Pattison . CE133/A/101
. BARTON Jane 30 S . The Marsh, Pudsey Anthony Dempster Barton Carpenter E M Pattison . .
1905 07 31 OLDFIELD Peter Bateman 23 B Butcher 13 Woodhall Road, Thornbury Peter Oldfield Weighing Man Alfred Walker . CE133/A/102
. WALKER Sarah Ann 21 S . 52 Chapeltown, Pudsey Alfred Walker Millhand Nellie Oldfield . .
1905 08 05 ASHBY Charles Frederick 22 B Fitter 8 Park Terrace, Intake Lane, Stanningley John Francis Ashby Fitter Fred Young . CE133/A/103
. ATKINSON Maud Harwood 21 S . 4 Fartown Top, Pudsey . . Hannah Elizabeth Young D. .
1905 08 26 ABBOTT John Walter 23 B Blacksmith Oxford Place, Richardshaw Lane, Pudsey John Abbott . Wilfred Abbott D. CE133/A/104
. SWALLOW Lily Ann 22 S . 131 Fartown, Pudsey Joseph Swallow Tanner J E Clarkson . .
1905 08 26 WARD Harry 23 B Engine Driver 9 Carlisle Road, Pudsey Joseph Ward Quarryman William Binks . CE133/A/105
. HALLIDAY Florence Annie 24 S . 17 Valley Road, Pudsey John Halliday . Herbert Halliday D. .
1905 08 26 WALKER William Ceaton 31 B Fitter 1 Rosemont Avenue, The Lanes, Pudsey Samuel Joseph Walker . John Walker D. CE133/A/106
. WADE Sarah Hannah 31 S . 2 Richardshaw Lane, Pudsey Joseph Wade . John Edward Wright D. .
1905 09 25 PECK James Alfred 29 B Grocer Laygate Terrace, South Shields Samuel Peck Printer William Stanley Peck . CE133/A/107
. ARMITAGE Hannah 31 S Weaver 32 Smalewell Road Edward Armitage . Mary Hannah Parker D. .
1905 09 27 HODGSON Joseph 26 B Pawnbroker 47 New Lane, Laisterdyke James Bonner Hodgson . John L Turner D. CE133/A/108
. TURNER Phoebe Alice 21 S . Smalewell Hall John Lobley Turner Pawnbroker Clara Turner . .
1905 11 07 BIRD John Proctor FA B Brewer Kilbrogan Hill, Bandon Charles Ellis Bird Solicitor Frederick Johnston McGovern D. CE133/A/109
. HUNTER Nellie Hamilton FA S . Glenera?, Pudsey William Lovell Hunter Doctor of Medicine Annie E Hunter, William Lovell Hunter . .
1905 11 25 HUTCHINSON John William 21 B Pattern Maker 21 Cowley Road, Rodley John William Hutchinson Moulder William Hemsworth . CE133/A/110
. HEMSWORTH Mary Ellen 20 S . 4 Longfield Road, Pudsey William Hemsworth Labourer Annie Hutchinson . .
1905 12 25 HOLMES Simon FA W Engineer 235 York Road, Leeds Mark Holmes Miner Richard Abner Varley . CE133/A/111
. JONES Ada Maud FA S . 60 South Parade William Jones Gentleman Mary Ann Hustler . .
1905 12 25 HEMSWORTH Samuel 24 B Miner Garforth William Hemsworth Miner Robert Webster . CE133/A/112
. WEBSTER Sarah 26 S . 9 Womersley Place, Pudsey Robert Webster Labourer Sarah Hemsworth . .
1905 12 26 TEET Frederick 30 B Dyer 3 Waterloo, Pudsey John Henry Teet Shepherd Shadrack William Teet . CE133/A/113
. CLAYTON Hannah Rebecca 35 S . 3 Waterloo, Pudsey Eli Clayton Weel? Shrinker Amelia Ada Clayton . .
1906 02 10 RHODES Squire 25 B Miner 8 Bankhouse Hill George Whittingham Rhodes Miner Albert Henry Spiers . CE133/A/114
. CRAVEN Hannah 25 S . 27 Crawshaw Hill James Craven Quarryman Marinda Rhodes D. .
1906 02 21 WATERHOUSE William 31 W Stone Mason 1 Laurel Terrace, Stanningley Sampson Waterhouse Stone Mason Fred Waterhouse D. CE133/A/115
. EXLEY Gertrude Ann 26 S . Fernville, Pudsey Joseph Exley No occupation Margaret Ann Waterhouse . .
1906 04 14 HARE Herbert 29 B Warp Twister 21 Smalewell Road John Hare Weftman Ernest Hare D. CE133/A/116
. PARKER Annie 30 S . 49 Chapeltown John Parker Shoemaker Kate Parker D. .
1906 04 18 ELLERBY George Phillip 26 B Designer 1188 Leeds Road, Laisterdyke Benjamin Ellerby Commercial Traveller Fred Walton . CE133/A/117
. WADE Sarah Esther 26 S . 41 Chapeltown Joseph Wade Boot & Shoe Maker Helena Wade . .
1906 04 30 DEAN John 34 B Butcher Threshfield, Skipton Anthony Dean Farmer Stephen Hartley Dean . CE133/A/118
. LATIMER Catherine 30 S . Toft House, Pudsey Thomas Latimer Manufacturer Sarah Anne Turton D. .
1906 06 02 ASHBY Herbert Kitchingman 25 B Fitter 127 Stoney Stanton Road, Coventry John Francis Ashby Mechanic George James Ashby . CE133/A/119
. BEST Florence Annie 19 S . 46 School Street, Pudsey Benjamin Best Miner Sarah Ann Best D. .
1906 06 02 HINCHLIFFE Fred Horsley 21 B Twister 15 Womersley Place John Hinchliffe Cloth Miller James Henry Hinchliffe . CE133/A/120
. BRIGGS Mary Ann 19 S . 9 The Wharrels Oliver Briggs Labourer Blanche Hinchliffe . .
1906 06 19 JOHNSON Harry 24 B Ironmonger 4 Woodend Terrace, Hanging Heaton, Dewsbury Haydn Johnson Commercial Traveller George Herbert Sheard Johnson D. CE133/A/121
. BODEN Edith Mary 21 S . 98 Lowtown, Pudsey William Boden Stationmaster Margaret Boden . .
1906 07 01 DAVEY Thomas 25 B Rivetter 4 Club Row, Richardshaw Lane George Davey Slater John Edward Clarkson . CE133/A/122
. BLACKBURN Jane 20 S . 4 Club Row, Richardshaw Lane George Thomas Blackburn Bootmaker Mary Gee Siddall D. .
1906 08 06 LILEY Fred 26 B Labourer 38 Atlanta Street, Bramley Walter Liley Cloth Finisher Isaac Marshall D. CE133/A/123
. BAXTER Phoebe 25 S . 16 Crimbles Road, Pudsey Samuel Baxter Gas Stoker Lily Baxter D. .
1906 08 25 PARKER Arthur Edward 22 B Boot Finisher 2 Lane End Terrace, Pudsey Harry Parker Labourer Benjamin Hainsworth . CE133/A/124
. HAINSWORTH Ellen 23 S . 90 Fartown, Pudsey James Hainsworth Currier Jane Hainsworth . .
1906 08 27 HAINSWORTH Thomas Alfred 25 B Spinner 5 Park Square Daniel Hainsworth Fettler Ernest Hinchliffe . CE133/A/125
. PRIESTLEY Cassie 22 S . 4 Lane End William Chapman Priestley Weaver Eva Priestley . .
1906 08 29 PEARSON Stead Elam 26 W Drifter 13 Lidget Hill Thomas Pearson No occupation Zeboim Brewell . CE133/A/126
. BREWELL Frances 20 S . 2 The Wharrels Zeboim Brewell Labourer Clementine Brewell . .
1906 09 01 MAY Hubert 27 B Mule Spinner 4 Spencer Row, Pudsey Luke May Mule Spinner Norman Eastwood . CE133/A/127
. ISLES Emily 27 S . 7 Coal Hill Lane, Farsley Joseph Isles Cloth Tenter Lillie May . .
1906 09 12 FOVARGUE John William 32 B Moulder Ivy Hotel, Littlemoor, Pudsey Bartholomew Harber Fovargue Engineer John Bretherick D. CE133/A/128
. BRETHERICK Eva 30 S . Ivy Hotel, Littlemoor, Pudsey John Bretherick Publican Maud Wilson . .
1906 10 20 BOWMAN Thomas William 21 B Cloth Finisher 15 Perseverance Street, Pudsey Christopher Bowman Cloth Finisher James Siddall . CE133/A/129
. WARD Clara 20 S . 7 Jumbles Well Terrace, Pudsey Samuel Ward Labourer Annie Ethel Siddall D. .
1906 10 31 HARRISON Jonathan Holmes 32 W Fitter 2 Oak Wood Square, Bradford Robert Harrison Shoemaker Frederick Western . CE133/A/130
. WESTERN Edith 34 S . 55 Brunswick Road, Pudsey Joseph Western Printer Harriet Harrison D. .
1906 12 20 YORK John Thomas 27 B Labourer Deeping St James, Lincolnshire Samuel York Labourer Herbert Warren Mitchell . CE133/A/131
. PLEDGER Jane Ann 31 S . Ladies School, Fulneck, Pudsey Charles Pledger Labourer Lily Pledger . .
1906 12 25 NOLTON Cecil Hickson 21 B Overlooker 23 St Lawrence Terrace William Hickson Nolton Coachman John William Hall . CE133/A/132
. KNOWLING Selina 26 S . 23 St Lawrence Terrace George Henry Knowling Miner Mary Ellen Knowling . .
1906 12 26 FISHER Albert 28 B Bricklayer Wellfield House, Roker Lane John Fisher Bricklayer Ernest Schofield . CE133/A/133
. SCHOFIELD Adelaide 26 S . Wellfield House, Roker Lane Alfred Schofield Gardener Jane Ellen Schofield . .
1906 12 26 OVEREND Harry 25 B Cloth Finisher Carr House, Marsden James Overend Fettler Alfred Robertson . CE133/A/134
. GREAVES Sophia Tilford 24 S . 77 Lane End, Pudsey Charles Greaves Car Driver Phoebe Ross D. .
1906 12 26 HUTCHINSON Henry 24 B Cart Driver 121 Fartown, Pudsey William Clark Hutchinson Labourer Walter Bussey . CE133/A/135
. JOHNSON Mary 23 S . 121 Fartown, Pudsey Alfred Johnson Labourer Maria Sarah Jane Hutchinson . .
1907 01 22 WILKINSON John William 24 B Grocer Town Street, Stanningley Joseph Wilkinson Grocer William Wilkinson D. CE133/A/136
. TOWN Lilian Elizabeth 23 S . The Gables, Pudsey Joseph Town Inspector Hannah J Wilkinson By Licence. D. .
1907 03 04 MARSHALL Thomas 38 B Warehouseman 12 Chapeltown, Pudsey John Marshall Waste Dealer Thomas Fan* D. CE133/A/137
. LUMBY Louisa 28 S . 7 Hillthorpe Road, Pudsey Christopher Lumby Drayman Lucy Booth . .
1907 03 27 BLYTH Harold 22 B Carrier 15 Gay Lane, Laisterdyke Henry Blyth Carrier William Blyth . CE133/A/138
. DENNISON Annie 23 S . Carlisle Road, Pudsey Joseph Dennison Carrier Elizabeth Dennison . .
1907 03 30 GIBBONS Herbert 22 B Woolsorter Longfield Terrace, Pudsey Robert Gibbons Plasterer Thompson Crowther D. CE133/A/139
. MARSHALL Sabina 21 S . Longfield Terrace, Pudsey Abraham Marshall Weaver Martha Grayson D. .
1907 04 01 NEWSOME Willie 27 B maltster 13 Wakefield Road, Brighouse Charles Newsome Mason Thomas Naylor . CE133/A/140
. SMITH Sarah Elizabeth 24 S . 13 Robin Lane, Pudsey Albert Smith Collier Rosetta Smith D. .
1907 04 08 PAGE Willie 38 B Cloth Scourer 7 Park Avenue, Pudsey Joseph Page Weaver Alfred Walker D. CE133/A/141
. POWELL Agnes 28 S . Church Lane, Pudsey William Powell Colliery Official Mary Dickinson . .
1907 06 06 STAGG Ernest Alexander 30 B Coachman Glenera?, Pudsey John Stagg Hauler Eva Lily Stagg D. CE133/A/142
. CHAMPION Betsy 26 S . Glenera?, Pudsey Richard Thomas Champion Shepherd Fred Barton . .
1907 06 19 HOLDSWORTH Arthur 25 B Tailor's Cutter 2 Littlemoor Road, Pudsey Henry Charles Holdsworth Warp Dresser John Richard Tuke D. CE133/A/143
. EMSLEY Mary Jane 20 S . 17 Lane End, Pudsey John Emsley Newsagent Frances Ellen Sykes . .
1907 07 20 THROP Harry 24 B Wood Turner 68 Valley Road, Pudsey Robert Throp Greengrocer Samuel Hinchliffe . CE133/A/144
. HINCHLIFFE Sarah Elizabeth 21 S . 32 Bankhouse Lane, Pudsey John Hinchliffe Weaver Nellie Throp D. .
1907 08 03 LAWSON John Edward 27 B Core Maker 15 St Lawrence Terrace, Pudsey William Lawson Iron Dresser Albert Caford Reynolds . CE133/A/145
. REYNOLDS Minnie Lyddon Emily 24 S . 10 St Lawrence Terrace, Pudsey Charles Reynolds Actor Louisa Caygill . .
1907 08 17 AVEYARD Edwin 38 W Cloth Finisher Branch End, Gildersome George Aveyard Painter Daniel Lumby . CE133/A/146
. PROCTER Mary Ellen 36 W . 1 Park Avenue, Pudsey Thomas Richbell Publican Hannah Jane Lumby . .
1907 08 24 SHAW William 24 B Labourer New Farnley, Leeds John Shaw Ironworker Ellis Bywater D. CE133/A/147
. METCALFE Clara 22 S . Robin Lane, Pudsey William Metcalfe Saddler Beatrice Shaw . .
1907 08 26 SIMPSON Charles Percy 22 B Labourer 28 Playground, New Farnley Ambrose Simpson Collier John Rider Briggs . CE133/A/148
. BRIGGS Mary Hannah 21 S . 35 Lowtown, Pudsey Simeon Briggs Fish Dealer Emily Briggs . .
1907 08 28 WALSHAW John Clarence 23 B Commercial Traveller 146 Toller Lane, Bradford Edward Walshaw Provision Merchant Mark Clayton . CE133/A/149
. CLAYTON Ethel Maude Waterhouse 27 S . Lyndene, Pudsey Mark Clayton Traveller Doris Clayton, Edward Walshaw . .
1907 09 07 GRAN Frederick Saxton 31 B Merchant 8 Willoughby Crescent, Leeds Thomas William Gran Merchant John Thomas Ridealgh . CE133/A/150
. STRACHAN Annie Elizabeth 30 S . Somerset Road, Pudsey Alexander Strachan Mechanic Jane Strachan . .
1907 09 14 PRESTON Arthur 25 B Mason 29 Marsh, Pudsey William Glover Preston Warp Dresser John William Ward D. CE133/A/151
. WARD Carrie 26 S . 7 Jumbles Well Terrace, Pudsey Samuel Ward Labourer Kate Preston D. .
1907 09 21 ILLINGWORTH Naylor 33 B Bootmaker Valley Road, Pudsey William Illingworth Mason John Leadbeater D. CE133/A/152
. MALKIN Harriet Emma 30 S . Longfield Road, Pudsey Joseph Ross Malkin Mason Laura Annie Malkin . .
1907 10 10 GRAHAM Wilfred 26 B Clerk 30 Woodhall Terrace, Bradford Martin Graham Overlooker Samuel Lax, George Pollard . CE133/A/153
. LAX Lily 25 S . 1 Carlton Terrace, Pudsey Samuel Lax Currier Florence Lax . .
1907 10 19 HARRISON Arthur 29 B Mechanic 5 Norman Grove, Kirkstall, Leeds George Harrison Warp Dresser William Alfred Clarkson D. CE133/A/154
. BRIGGS Rachel 25 S . 16 Delph Hill, Pudsey Naaman Briggs Cart Cleaner Bertha Briggs . .
1907 12 09 PARKER Joseph Herbert 27 B Cabinet Maker 63 Church Lane, Pudsey George Parker Cloth Maker John Charles Parker D. CE133/A/155
. HAINSWORTH Susannah 28 S . 148 Valley Road, Pudsey Benjamin Hainsworth Manufacturer Beatrice Hainsworth . .
1907 12 14 INGHAM Charles 22 B Brick Dipper 108 Valley Road, Pudsey James Ingham Forgeman Ernest Stead . CE133/A/156
. CARTLEDGE Elizabeth Ellen 24 S . 108 Valley Road, Pudsey Stephen Cartledge Collier Fanny Ingham . .
1907 12 21 DACRE William Thomas 21 B Wool Carder 6 Longfield Road, Pudsey Christopher Dacre Miner George Victor Binks . CE133/A/157
. WESTERN Frances Mary 21 S . 41 Brunswick Road, Pudsey James Western Bootmaker Bertha Dacre . .
1907 12 26 SCARFE John James 22 B Miner Strawberry Terrace, Garforth John William Scarfe Miner John William Kirk . CE133/A/158
. KIRK Sarah Elizabeth Foster 25 S . 6 Bramley View, The Lanes, Pudsey John William Kirk Caretaker Mary Turpin . .
1908 01 04 SHARP John 24 B Weaving Overlooker 8 Cemetery Road, Pudsey Joshua Fountain Sharp Weaver Willie Sharp . CE133/A/159
. PARKER Alice 26 S . 71 Lowtown, Pudsey John Parker Labourer Lily Sharp . .
1908 01 25 SWAINE Robert Wilton 21 B Shearer 7 Aston Street, Bramley Irvine Swaine Woolcomber Moses Dobson D. CE133/A/160
. BRIGGS Bertha 22 S . 16 Delph Hill, Pudsey Naaman Briggs Labourer Rachel Harrison . .
1908 04 18 MYERS Samuel 42 W Currier 67 Lane End Samuel Myers Yeast Merchant George Herbert Dyson D. CE133/A/161
. PROCTER Mary 39 S . 83 Lane End John Procter Weaver Emma Harrison D. .
1908 07 25 GOMERSALL John Richard 25 B Carder 79 Valley Road, Pudsey Matthew Gomersall Scribbling Overlooker Horace Gomersall D. CE133/A/162
. RAMSDEN Beatrice 22 S . 10 Farnley Crescent, Farnley Tom Ramsden Cloth Designer Florence Emily Ramsden D. .
1908 08 17 SPENCER James William 26 B Grocer Banks Buildings, Fartown, Pudsey John Spencer Spinner Harold Stott . CE133/A/163
. SUMMERS Priscilla 24 S . 6 Masham Terrace, Featherstone Edmund Summers Carter Sara Ann Millingham D. .
1908 08 17 HOLROYD Asa 30 B Chemist 37 Beacon Road, Wibsey Stephen Holroyd No occupation Angus Greenwood . CE133/A/164
. IVES Rosamond 26 S . 71 Richardshaw Lane, Pudsey Samuel Cooper Ives Farmer Frances Louie Kelsey . .
1908 08 22 NASH Benjamin Henry 26 B Mechanic 16 Station Pllace, Bramley Benjamin Henry Nash Gardener Joseph Ben Rodgers D. CE133/A/165
. LUMBY Phoebe 30 S . 3 Thorpe Road, Pudsey Ben Lumby Manager Hannah Lumby . .
1908 08 22 GALLOWAY Ernest Greaves 23 B Cloth Finisher 10 Marsh Lane Samuel Galloway Miner Arthur Woodhead . CE133/A/166
. GOWER Martha Hannah North 22 S . 8 Glebe Street William North Gower Overlooker Mary Alice North Gower . .
1908 09 12 FARRER Herbert 28 B Cabinet Maker 8 Smalewell Road Joshua Farrer Overlooker John Alfred Farrer D. CE133/A/167
. DRIVER Edith Annie 31 S . 14 Glebe Street James Driver No occupation Elizabeth Ann Driver . .
1908 09 16 WALKER Edgar 23 B Engineer 3 Eldon Place, Manningham Samuel Walker Pianoforte Merchant Edward Marshall Walker D. CE133/A/168
. MCDOWELL Elizabeth Lilian 28 S . 68 South Parade, Pudsey John McDowell Inspector of Police (R I C) Violet Lucy McDowell D. .
1908 10 10 KITCHEN William 33 B Shoe Operative 16 Ark Terrace James Kitchen Currier James Kitchen . CE133/A/169
. PARKER Kate 35 S . 49 Chapeltown John Parker Shoemaker Sarah Elizabeth Kitchen D. .
1908 10 31 CHARNOCK John Richard 26 B Electrical Engineer 7 Bentley Road, Meanwood, Leeds Richard Charnock Clerk Westwood Taylor D. CE133/A/170
. CRANAGE Kate 29 S . Melbourne Villa, St Lawrence Terrace, Pudsey Harry Cranage Mechanic Rose Wright . .
1908 11 21 BAXENDALE Harry Hirst 27 B Glaze & Colour Mixer 32 Warrels Place, Bramley Walter Baxendale Brick Works Manager James William Baxendale D. CE133/A/171
. ARMITAGE Ann Elizabeth 27 S . West End Cottage, Pudsey Benjamin Ackroyd Armitage Manufacturer Edith Ann Baxendale D. .
1908 11 23 GREAVES William 25 B Butcher 21 Wellington Street, Oldham Wright Greaves Warp Dresser Lepton Swithenbank D. CE133/A/172
. SWITHENBANK Rella 27 S . 33 Smalewell Road, Pudsey George Swithenbank Woollen Warper Florence Greaves . .
1908 12 25 CLEGG William Tunnicliffe 22 B Manager 23 South Parade William Clegg No occupation Henry Webster . CE133/A/173
. EMSLEY Ethel 22 S . 3 Crimbles Terrace Joseph Emsley Clicker Annie Clegg . .
1908 12 26 LOBLEY John Arthur 34 B Schoolmaster 40 South Parade Squire Lobley No occupation Harold Hare Sunderland . CE133/A/174
. SUNDERLAND Jane 31 S . 2 School Street Benjamin Sunderland Tailor & Outfitter Eliza Lobley . .
1908 12 26 FOGDEN Joe Holmes 27 B Decorator 31 Marsh, Pudsey Fred Fogden Stone Sawyer John Clegg . CE133/A/175
. CLEGG Eleonora 29 S . 31 Marsh, Pudsey John Clegg Cloth * Emma Fogden . .
1908 12 31 FARRER Richard Ellwand 56 W Furniture Dealer 17 Lidget Hill Thomas Rider Farrer Clothier John Thornhill D. CE133/A/176
. GUTTERIDGE Jane 39 S . 81 Greenside John Gutteridge Blacksmith Bethany Gutteridge, Sarah Ann Johnson D. .
1909 02 13 CRAMPTON Harry 24 B Engine Cleaner 240 Gannow Lane, Rose Grove, Burnley William Crampton Baker Alfred Booth . CE133/A/177
. BOOTH Martha Ann 23 S . 78 Roker Lane, Pudsey Harry Booth Warp Dresser Florrie Booth . .
1909 03 13 SMITH Joshua 22 B Puddler 13 Robin Lane, Pudsey Albert Smith Collier James Vallance McFarlane . CE133/A/178
. MCFARLANE Margaret 20 S . 15 Bath Lane, Bramley Andrew McFarlane Moulder Rosetta Smith . .
1909 04 10 BELLWOOD William 29 B Labourer 3 Jumbles Well Terrace James Dennell Bellwood Fettler Benjamin Galloway D. CE133/A/179
. EDWARDS Eliza 23 S . 3 Jumbles Well Terrace James Edwards Collier Harriet Emma Galloway D. .
1909 04 10 HEY Thomas Ripley 21 B Dyer 41 Brunswick Road, Pudsey Abraham Hey Furnaceman Ernest Cowgill . CE133/A/180
. WESTERN Grace Hannah 21 S . 41 Brunswick Road, Pudsey James Western Bootmaker Jane Ann Hey . .
1909 04 12 MEDD Charles Henry 27 B Driver Woodlesford William Medd Labourer Herbert Oldroyd . CE133/A/181
. BINNS Mary Jane 34 S . Pudsey Thomas Binns Labourer Alice Stillings . .
1909 04 12 BRIGGS John 30 B Collier Mexborough Thomas Briggs Mechanic J H Swithenbank . CE133/A/182
. SWITHENBANK Elizabeth Ann 25 S . Pudsey John Henry Swithenbank Collier Emily Briggs . .
1909 04 12 RIDER Albert 23 B Labourer 8 Laurel Mount Johnson Rider Millhand Willie Glover . CE133/A/183
. BRIGGS Emily 24 S . Verity's Buildings, Lowtown Simeon Briggs Fish Merchant Ellen Bennett . .
1909 04 12 THORNHILL William Arthur 26 B Percher 1 Hillthorpe Terrace William Arthur Thornhill Labourer Herbert Thornhill . CE133/A/184
. SHAW Sarah Ann 23 S . 1 Hillthorpe Terrace William Shaw Planer Ada Carter . .
1909 04 20 GAUNT Charles Herbert 23 B Tailor Fulneck, Pudsey Charles Mazzini Gaunt Tailor Herbert Christian . CE133/A/185
. SMITH Florence 21 S . Pudsey William Smith Upholsterer Hugh Norton, Martha Ann Smith . .
1909 05 08 DRIVER Ezra 22 B Mason Station House, Carlinghow James Driver Stationmaster Alfred Milbourn . CE133/A/186
. BUSFIELD Rebecca 22 S . 53 Delph Hill, Pudsey George Busfield Labourer Anna Mary Milbourn . .
1909 05 08 ABBOTT Charles 28 B Signalman Prospect Terrace, Queensbury Charles Abbott Signalman Sidney Abbott . CE133/A/187
. SUTCLIFFE Maud Mary 25 S . 13 Bankhouse, Pudsey Squire Sutcliffe Labourer Jane Elizabeth Sutcliffe . .
1909 05 08 FARRAR Edwin 27 B Fitter 3 Fern Place, Stanningley John Farrar Boilermaker Samuel Wood D. CE133/A/188
. BAXTER Susannah 25 S . 16 Crimbles Road, Pudsey Samuel Baxter Gas Stoker Martha Elizabeth Baxter D. .
1909 06 01 SHUTT Walter 34 B Tanner 43 Aston Street, Bramley Thomas Shutt Tanner Joseph Barraclough D. CE133/A/189
. BARRACLOUGH Agnes 35 S . 8 Bennett's Yard, Pudsey Isaac Barraclough Miner Mary Elizabeth Deplidge D. .
1909 06 05 HAINSWORTH Harold 23 B Pattern Room Assistant 148 Valley Road, Pudsey Benjamin Hainsworth Piece Passer Joseph Herbert Parker . CE133/A/190
. WARD Mary Hannah 24 S . 9 Carlisle Road, Pudsey Joseph Ward Miner Amy Ward . .
1909 06 10 DAVIES George 31 B Draper 37 Marsh Hill, Pudsey George Davies Wire Drawer James Davies D. CE133/A/191
. CLEGG Margaret Mary 22 S . 37 Marsh Hill, Pudsey John Clegg Cloth Finisher Rebecca Nutton, John Clegg . .
1909 08 10 MANN Leonard Reeve 33 B Bank Manager 162 Broad Lane, Bramley John Pearson Mann Chief Assistant Overseer Frederick Armytage Ellis . CE133/A/192
. MYERS Nancy 23 S . Lumby Lane, Pudsey Samuel Myers Wool Merchant Sarah Myers D. .
1909 08 21 THORNHILL Herbert 21 B Basket Maker 9 Tunnicliffe Row William Arthur Thornhill Tanner Fred Morris . CE133/A/193
. MORRIS Ethel 20 S . The Sisters' House, Fulneck William Thomas Morris Miner Henrietta Rhodes D. .
1909 08 21 SMITH Joseph Alfred 45 W Engineer 17 Thornhill Terrace, Thornbury Parker Smith Boilermaker Henry Birch D. CE133/A/194
. JESSOP Maria 52 W . 17 Brayshaw Street, Pudsey Richard Birch Gardener Ethel Jessop D. .
1909 08 23 TAYLOR William 34 B Staff Sergeant Supply & Transport Corps Laisterdyke Thomas Taylor Dyer Thomas Rhodes . CE133/A/195
. MARTIN Mary Ann 22 S . 6 Hillthorpe Road, Pudsey Henry Martin Market Gardener Florence Bertha Martin . .
1909 09 01 BEST George 38 B Milk Dealer 17 West Royd James Best Clerk Arthur Myers D. CE133/A/196
. MYERS Eliza Ann 34 S . 19 West Royd Benjamin Myers Warp Dresser Hannah Best D. .
1909 09 11 BRADLEY William 27 B Turner 5 Lonclose Place, Leeds William Bradley Fitter Alfred Bradley D. CE133/A/197
. CROWTHER Erna 28 S . 1 Grove Avenue, Pudsey John Crowther Tanner Sarah Crowther D. .
1909 09 11 AMBLER Willie 27 B Butcher 5 Waterhouse Terrace, Swinnow Gabriel Ambler Fettler John Chapman . CE133/A/198
. WRIGGLESWORTH Polly 29 S . 9 Gable End, Pudsey John Wrigglesworth Joiner Annie Wrigglesworth . .
1909 09 15 BROWN Joshua Spencer 33 B Bank Clerk Victoria Villas, Pudsey Joseph Brown Stationer James Cecil Booth . CE133/A/199
. BOOTH Sarah Edith 32 S . Town End House, Pudsey James Booth Grocer Annie Louisa Booth . .
1909 09 18 ARRAN Ernest 21 B Shoemaker 8 Kent, Pudsey Walter Arran Cloth Fuller James Arran . CE133/A/200
. LICKLEY Mabel 21 S . 8 Kent, Pudsey James Lickley Plumber Beatrice Mary Lickley . .
1909 10 05 HENWOOD John Henry 51 B Gentleman 54 Hall Street, Moston, Manchester George Henwood Carver & Gilder John Edwin Ham D. CE133/A/201
. GAUNT Rose Hannah 38 S . 82 Somerset Road, Pudsey Richard Gaunt Farmer Blanche Agustine Denton D. .
1909 10 13 LAWSON James 26 B Joiner 5 West Royd, Pudsey William Lawson Painter Armitage Crowther . CE133/A/202
. MCDOWALL Ella 26 S . 24 Westover Road, Bramley Charles Henry McDowell No occupation Lucy Firmstone . .
1909 12 04 BYFORD George William 27 B Labourer 7 Croft Place, Pudsey Charles Byford Furnaceman Joseph William Myers . CE133/A/203
. WILCOCK Agnes 24 S . 7 Croft Place, Pudsey Benjamin Wilcock Plumber Rhoda Myers D. .
1910 01 05 WRIGHT Arthur Ernest 22 B Tram Conductor Park House, Church Lane, Pudsey Harry Wright Park Keeper Allan Wright . CE133/A/204
. TURNER Florence 20 S . 19 Providence Place, Farsley Walter Turner Iron Moulder Alma Turner . .
1910 01 31 LUCAS Arthur 23 B Waiter 66 Wellington Road, New Wortley, Leeds Albert Lucas Tripe Dresser Slater Bentley Whitham . CE133/A/205
. SHAW Mabel Luty 23 S . Trafalgar Square, Fartown, Pudsey James Shaw Innkeeper John Henry Baxter D. .
1910 02 12 RUSHTON Ernest 26 B Signalman 62 Caledonian Road, Leeds Thomas Freeborough Rushton Ex Police Sergeant Henry Wheelwright . CE133/A/206
. WHEELWRIGHT Eveline Thompson 23 S . 30 Pembroke Road, Pudsey Henry Wheelwright Millhand Thomas Freeborough Rushton . .
1910 02 12 LUMBY Wilfred Waterhouse 24 B Mechanic 3 Carlisle Road, Pudsey Joseph Lumby Retired Cloth Fuller George Alfred Lumby . CE133/A/207
. HARCOURT Edythe Winifred 26 S . 40 Sydney Street, Old Road, Farsley William Edward Harcourt Traveller Maria Brown D. .
1910 02 26 BULLOCK Leonard Foster 28 B Labourer 6 Fartown, Pudsey Henry Bullock Shoemaker John Shepherd . CE133/A/208
. HINCHLIFFE Clara 32 S . 80 Fartown, Pudsey William Hinchliffe Retired Warp Dresser Emma Dorothy Hinchliffe . .
1910 03 12 LUND Harry 31 B Warp Dresser 12 Lumby Lane, Pudsey John Lund Shopkeeper Annie Lizzie Longbottom D. CE133/A/209
. LONGBOTTOM Florence 27 S . 45 Valley Road, Pudsey Richard Longbottom Weaver Overseer George Peate D. .
1910 03 23 WILSON Albert 29 B Registrar of Births etc 103 Lowtown Abraham Wilson Master Blacksmith John Wilkinson D. CE133/A/210
. WILKINSON Alice 28 S . Wheatfield House John Wilkinson Gas Engineer Thomas? Wilkinson . .
1910 03 23 KEIGHLEY Ernest Clifton 27 B Designer 7 Laurel Street, Farsley Irwin Keighley No occupation Richard Maurice Wilson . CE133/A/211
. LAWSON Edith 20 S . White Horse Hotel, Pudsey James Edward Knapton Lawson Innkeeper Laura Keighley D. .
1910 03 28 BOWMAN William Henry 21 B Fettler Tha Castle, Waterloo, Pudsey Christopher Bowman Butcher Samuel Lax . CE133/A/213
. LAX Florence 20 S . 53 Brunswick Road, Pudsey Samuel Lax Carrier Sam Myers . .
1910 04 11 CROMACK Arthur 32 B Quarry Owner 31 Cromack View, Waterloo, Pudsey William Cromack Builder & Contractor Tom Rutherford D. CE133/A/214
. HINCHCLIFFE Jane 26 S . 12 Waterloo Road, Pudsey John Hinchcliffe Millwright Rebecca Hinchcliffe D. .
1910 05 11 WOOD Herbert 33 B Insurance Agent 17 Somerset Road, Pudsey John Alfred Wood Carriage Proprietor Charles Webster D. CE133/A/215
. RAYNER Margery Eliza 34 S . 17 Womersley Place, Pudsey George Rayner Carrier Albert Wood D. .
1910 05 14 LONGBOTTOM Frederick 23 B Weaving Overlooker 45 Valley Road, Pudsey Richard Longbottom Weaving Overlooker Alfred Holdsworth D. CE133/A/216
. HOLDSWORTH Agnes 20 S . 1 Gladstone Street, Farsley Fred Holdsworth Engineer Edith Farrar . .
1910 05 14 HUNTLEY Thomas Edward Richmond 27 B Agent 5 The Lanes, Lowtown, Pudsey John Edward Huntley Commercial Traveller John Wesley Ambler D. CE133/A/217
. JACKSON Hannah Elizabeth 29 S . 6 The Lanes, Lowtown, Pudsey John Jackson Currier John Jackson . .
1910 06 22 HOUGH John 21 B Railwayman 44 Eustace Street, Great Lever, Bolton John Frederick Hough Engine Driver Ethel Beaumont Hare . CE133/A/218
. JOHNSON Ethel 25 S . 45 Chapeltown, Pudsey George Johnson Currier Harry Crook Parker . .
1910 07 02 WATERHOUSE Osborn 28 B Professor, University College, Exeter Topsham, Devon Samuel Waterhouse Warehouseman Ernest Edward Kitchener . CE133/A/219
. MURGATROYD Edith Florrie 25 S . 2 Smalewell Road, Pudsey Myers Murgatroyd Stone Merchant Annie Elizabeth Shuttleworth . .
1910 07 02 SENNETT James 26 B Market Gardener 58 Lister's Yard, Pudsey Alfred Sennett Bootmaker William Brearley D. CE133/A/220
. OXLEY Rhoda Olive 29 S . 58 Lister's Yard, Pudsey John Oxley Labourer Eva May Oxley . .
1910 07 09 DRIVER David Armitage 28 B Insurance Clerk Occupation Lane Joseph Driver Boot Retailer Donald Driver D. CE133/A/221
. ARMITAGE Maria Maud Hilda 25 S . Greenside House Albert Armitage Manufacturer Amy Violet Armitage D. .
1910 07 30 WALKER Wilfred 28 B Student 31 Smalewell Road, Pudsey John Walker Jones Painter George William Lawson . CE133/A/222
. BURGE Daisy 25 S . 3 Bankfield Terrace, Pudsey George Burge Foreman Mary Jane Burge . .
1910 08 01 SCARTH John Raymond 27 B Plumber 27 South Parade John Edward Scarth Plumber William Vincent Scarth . CE133/A/223
. ALLOTT Hannah 26 S . 21 Church Lane Joseph Allott Mechanic Annie Elizabeth Allott . .
1910 08 27 TAILFORD William 35 B Gas Fitter 14 Bethel Terrace James Tailford Bootmaker Fred Barton D. CE133/A/224
. PICKARD Alice 32 S . Woodville, Crawshaw Fields Joseph Pickard Carrier Elizabeth Annie Bielby D. .
1910 08 27 HARRISON Adam 48 W Draper 15 Glebe Street William Harison Bookkeeper Joseph Ogden D. CE133/A/225
. HALLIDAY Martha 43 S . 6 Greenwood Row George Halliday No occupation Jane Nichols . .
1910 08 27 WEBSTER Sam 26 B Piece Passer 9 Womersley Place, Pudsey Robert Webster Caretaker Oliver Raistrick . CE133/A/226
. RAISTRICK Alberta 27 S . 27 Parkfield Terrace, Stanningley Oliver Raistrick Wheelwright George William Jackson . .
1910 08 27 KILBURN George 21 B Rivetter 25 Astor Street, Stanningley David Kilburn Bootmaker Joseph Smith Greenwood . CE133/A/227
. HARPER Florence 21 S . 45 Roker Lane, Pudsey Joseph Farrar Harper Gardener Susan Kilburn . .
1910 08 29 BIRKS Samuel Hinchliffe 25 B Blacksmith 14 Bankhouse Lane Frank Birks Mason Samuel Robinson D. CE133/A/228
. SMITH Mary Ann 24 S . 9 Fartown Cottages Arthur Sydney Smith Joiner Sarah Amelia Smith D. .
1910 09 21 BOON Francis William 28 B Chemist 88 Trinity Street, Gainsborough Nathaniel Boon Chemist Charles Webster . CE133/A/229
. WEBSTER Mary Ellen 22 S . Lower Croft House, Pudsey Charles Webster Top Maker Nathaniel Boon . .
1910 09 21 CHRISTIAN Herbert 23 B Police Constable 3 Woodland View, Woodkirk, nr Leeds Alfred Christian Railway Guard William Smith D. CE133/A/230
. SMITH Ada 25 S . 54 Hammerton View, Pudsey William Smith Upholsterer Joseph William Smith . .
1910 09 27 COOPER William Thomas 30 B Police Constable 18 Prospect Terrace, Micklefield John Cooper Colliery Banksman John Cooper . CE133/A/231
. BOOTH Ethel 30 S . 22 Crawshaw Road, Pudsey James Ingham Booth Waterworks Inspector Esther Booth . .
1910 10 15 BOWMAN Percy 19 B Millhand The Castle, Waterloo, Pudsey Christopher Bowman Butcher Fred Barton . CE133/A/232
. ENGLAND Florrie 19 S . 4 Musgrave Buildings, Lowtown, Pudsey George Charles England Carrier Clara Bowman . .
1910 12 22 DOVE Raymond Harrop 34 B Brewery Manager 75 Derby Road, Burton on Trent Thomas Dove Brewery Clerk William Stewart Dove D. CE133/A/233
. ARMITAGE Constance Amelia 32 S . Littlemoor Hall, Pudsey George Armitage No occupation Ethel Amelia Dove D. .
1910 12 24 WARD Lister 20 B Weaver 14 Church Lane, Pudsey Emanuel Ward Weaver Thomas Benjamin Cross . CE133/A/234
. CROSS Esther 21 S . 1007 Leeds Road, Thornbury Thomas Benjamin Cross Wool Scourer Ethel Cross . .
1911 01 14 WINN George Henry 21 B Printer 2 Blackburn Fold, Pudsey George Winn Rag Grinder Charles Partridge . CE133/A/235
. THOMPSON Beatrice Maud 22 S . 2 Blackburn Fold, Pudsey Harry Thompson Moulder Sarah Ann Partridge . .
1911 02 06 WINN John Henry 24 B Shunter 47 Robin Lane, Pudsey John Winn Cloth Finisher Robert Verity D. CE133/A/236
. YORK Ellen 19 S . Fulneck Samuel York Sweep Fanny York . .
1911 03 04 HARDAKER Albert 21 B Blacksmith 24 Kirkham Street, Rodley Fred Hardaker Machinist Arthur Holman? . CE133/A/237
. GAUNT Hannah Elizabeth 20 S . 20 Chapeltown, Pudsey William Henry Gaunt Weaver Ida Peate . .
1911 04 08 WOOD Albert 25 B Warehouseman 17 Somerset Road, Pudsey John Alfred Wood Carriage Proprietor Harry Spence D. CE133/A/238
. CORDINGLEY Christiana 25 S . Priestley Mill Yard Lister Cordingley Cloth Fuller Doris Cordingley . .
1911 04 15 CHAPMAN John 31 B Insurance Agent 17 Nora Place, Bramley Joseph Chapman Millwright Emilie Jowett . CE133/A/239
. WRIGGLESWORTH Annie 35 S . 3 Greenwood Row, Pudsey John Wrigglesworth Joiner William Scruton . .
1911 04 17 HUDSON Tom 27 B Tailor 10 Barkston Street, Holbeck Jeremiah Enoch Hudson Painter William Hudson . CE133/A/240
. ILLINGWORTH Alice 21 S . 46 Radcliffe Lane, Pudsey Joshua Illingworth No Occupation Alice Roberts . .
1911 06 03 HAINSWORTH Abraham 56 W Weaver 8 Scot Street, Pudsey John Hainsworth Weaver Ernest Busfield D. CE133/A/241
. BUSFIELD Selena 49 W . 8 Scot Street, Pudsey William Ellis Nail Maker Rose Busfield D. .
1911 06 03 CHAPMAN Walter 21 B Dyer 94 Valley Road, Pudsey Joseph Chapman Brick Maker John Davies . CE133/A/242
. DAVIES Emma 20 S . 5 Wesley Terrace. Pudsey Francis John Davies Collier Mary Isabel Smales . .
1911 06 10 FARRAR Harry 24 B Motor Man 17 Vickers Terrace, Stanningley James Farrar Iron Moulder Henry Hutton . CE133/A/243
. SWITHENBANK Maud Hilda 26 S . 33 Smalewell Road George Swithenbank Warper Joseph George Shires Benfield . .
1911 06 21 TINKER Cecil 22 B Drayman 28 Bankhouse George Tinker Farmer George Tinker . CE133/A/244
. PETTITT Margaret 18 S . Ladies School, Fulneck Charles Pettitt Furnaceman Mary Jane Hawkswell Tinker . .
1911 07 04 BLACKBURN Joseph 26 B Salesman 2 Occupation Lane Johnson Blackburn Gentleman Mabel Jackson . CE133/A/245
. FEATHER Gertrude 23 S . Uppermoor Villa Pickles Feather Manufacturer Frank Feather . .
1911 08 12 FARRER John 35 B Mechanic 78 Lowtown Joshua Farrer Weaver James Wood D. CE133/A/246
. WHITE Ethel Annie 29 S . 64 Lowtown James White Publican Anna Wood . .
1911 08 24 WATERHOUSE Harold 29 B Commercial Traveller Kirkgate Terrace, Birkenshaw Edward Waterhouse Woolsorter Alfred Ernest Hall . CE133/A/247
. FOX Mary 26 S . 5 Commercial Villas, Pudsey Charles Henry Fox No occupation Hilda Maud Fox . .
1911 09 09 COLLINS George 29 B Labourer 26 Robin Lane Noris Collins Labourer Walter Longbottom D. CE133/A/248
. WARD Mary Hannah 25 S . 26 Robin Lane Ben Ward Labourer Eva Cromack . .
1911 10 07 SMALES Harry 23 B Warehouseman 6 Vickers Terrace, Stanningley . . Simeon Gaunt Carter . CE133/A/249
. CARTER Lily 21 S . 15 Hammerton Grove, Lowtown, Pudsey Simeon Gaunt Carter Warp Dresser Alice Smales . .
1911 11 27 ELLIS George 27 B Farm Servant Burton Pidsea, nr Hull William Ellis Labourer Sidney Herbert Lambert D. CE133/A/250
. LAMBERT Minnie Louise 30 S . 1 Lumby Lane Sidney Herbert Lambert Commercial Traveller Eleanor Mary Dawson, Elsie Janette Gilling . .
1911 12 09 TINGLE Walter 24 B Attendant 10 Newtown Street, Heaton Park, Manchester Frank Tingle Policeman (Retired) William Taylor . CE133/A/251
. STEVENSON Ethel Jane 26 S . 3 Grove Terrace, Pudsey Edwin Stevenson Clicker Sarah Crowther . .
1911 12 16 MARTIN Joseph Henry 26 B Gardener 6 Hillthorpe Road Henry Martin Gardener Thomas Rhodes . CE133/A/252
. WATSON Martha Ann 23 S . 2 Greaves Yard, Fartown John Watson Shoemaker Arthur Edward Martin . .
1911 12 20 GRIGGS Thomas Frederick 30 S Estate Agent Woodlym, The Avenue, Bournemouth Thomas Griggs Merchant Reginald Fletcher D. CE133/A/253
. RAMSDEN Ellen Lee 21 S . Oakdene, Roker Lane John Ramsden Manufacturer Fred Ramsden By Licence .
1911 12 23 NORTHROP Edwin 24 B Cutter 103 Longside Lane, Bradford Naylor Northrop Overlooker Henry Milner Armitage . CE133/A/254
. ARMITAGE Maud Lilian 26 S . 45 Smalewell Road Joseph Armitage Weaver Mabel Naylor . .
1911 12 23 MORTON Harold 20 B Twister 9 Farfield Square, Armley Arthur Morton Fettler James Lambert Moorby . CE133/A/255
. HORSMAN Ellen 22 S . 215 Swinnow Road Joseph William Horsman Shoemaker May Morton D. .
1911 12 25 PODMORE William Henry 24 B Engineer 4 Waver Green Joseph Henry Podmore Grocer Willie Wood D. CE133/A/256
. WOOD Clarissa 28 S . 6 Glebe Street Thomas Wood Builder Lucretia Wood . .
1912 02 10 CROSLAND William Joel 29 B Gardener Troydale Farm Benjamin Crosland Manufacturer Jane Hinchliffe . CE133/A/257
. LYTH Florence Mary 23 S . Junction Hotel John Lyth Farmer Sam Frederick Crosland . .
1912 04 06 RHODES Thomas 34 B Card Grinder 15 Armstrong Street, Laisterdyke Samuel Rhodes Wire Worker Fred Parker D. CE133/A/258
. MARTIN Florence Bertha 23 S . 6 Hillthorpe Road Henry Martin Gardener Sam Rhodes . .
1912 04 06 SHEPHERD John 30 B Stoker 8 Byron Street William Shepherd Labourer Henry Bullock . CE133/A/259
. BULLOCK Judith Ellen 27 S . 25 Fartown Henry Bullock Shoemaker Benjamin Wilson Shepherd . .
1912 04 24 YOUNG Frank 64 W Labourer 11 Crabtree Fold, Fartown Thomas Young Brick Maker Benjamin Troughton Armitage D. CE133/A/260
. HARTLEY Charlotte 58 W . 11 Crabtree Fold, Fartown George Bentley Engine Tenter Fred Barton D. .
1912 05 25 HARE Joseph Ernest 28 B Tuner 21 Smalewell Road John Hare Weftman Walter Scarth D. CE133/A/261
. ARMITAGE Florence 32 S . West End Cottage, Chapeltown Benjamin Ackroyd Armitage Manufacturer John Irwin Armitage D. .
1912 05 25 BROWN Albert 22 B Overlooker 78 Fartown Charles Brown Engineer William Brown . CE133/A/262
. HETHERINGTON Eliza 27 S . 39 Back St Lawrence Terrace Squire Hetherington Plasterer Nellie Nawthrop . .
1912 07 02 LICENSE Walter Whitehaed 30 B Cashier Woodview, Horsforth Thomas License Traveller John Sutcliffe Harrison Pemberton . CE133/A/263
. KENDALL Rachel Ann 27 S . Stone Lodge, Pudsey Jowett Kendall Architect Hannah License D. .
1912 07 06 HIRD William 27 B Farmer 66 Smalewell Road William Hird Farmer Charles William Speck D. CE133/A/264
. SPECK Ada 24 S . 66 Smalewell Road Charles Speck Labourer Lily Speck . .
1912 07 10 PATRICK Arthur 26 B Car Conductor 116 High Street, May Bank, Wolstanton William Patrick Gardener Thomas Bentley . CE133/A/265
. BRAYSHAW Maud 29 S . 25 Victoria Terrace, Pudsey George Henry Brayshaw Joiner Florrie Brayshaw . .
1912 07 27 BAXTER John 36 B Pin Grinder 2 Barkston Street, Mansfield, Holbeck John Baxter Plasterer Wilfred Schofield D. CE133/A/266
. SCHOFIELD Jane Ellen 36 S . Wellfield House, Roker Lane, Pudsey Alfred Schofield Gardener Edith Schofield . .
1912 08 17 MOSS Arthur 21 B Paper Ruler 110 Valley Road Jabez Moss Saddler Clifford Thorp . CE133/A/267
. THORP Louie 21 S . 110 Valley Road Alfred Thorp Miner Nelly Smith D. .
1912 08 24 LEADBEATER John 25 B Railway Point Holder 177 Soothill Lane, Batley John Leadbeater Checkweighman Naylor Illingworth D. CE133/A/268
. MALKIN Laura Annie 33 S . 8 Longfield Road, Pudsey Joseph Ross Malkin Labourer Lilian Watson D. .
1912 08 24 WOOD Willie 23 B Cloth Finisher 6 Glebe Street Thomas Wood Builder Isaac Musgrave Wood . CE133/A/269
. RHODES Henrietta 24 S . 3 Hare Lane Benjamin Rhodes Miner Esther Annie Rhodes . .
1912 10 26 ACKROYD Harold Percival 26 B Clerk 5 Roker Lane Herbert Arthur Ackroyd Overlooker Beaumont West . CE133/A/270
. GLOVER Clara Ann 25 S . 7 Roker Lane Richard Glover Warehouseman Ernest Hudson Glover . .
1912 11 02 ARMITAGE Henry Milner 22 B Iron Turner 45 Smalewell Road Joseph Armitage Weaver Edwin Northrop . CE133/A/271
. NAYLOR Mabel 20 S . 45 Smalewell Road James Naylor Greengrocer Maud Lilian Northrop . .
1912 11 16 BOWMAN Percy 21 W Millhand 15 Cromack View Christopher Bowman Butcher John Henry Marsh . CE133/A/272
. MARSH Maria 19 S . 9 Waterloo Road James Marsh Miner Ann Marsh . .
1912 12 11 MURGATROYD Arthur Edward 24 B Bookkeeper 2 Blenheim Terrace Myers Murgatroyd Quarry Burner Fred Armitage Strickland . CE133/A/273
. NICHOLS Jane 23 S . 4 Crawshaw Fields Thomas Lupton Nichols Quarry Owner Hannah Margerison . .
1912 12 21 HARSLEY Ernest 23 B Cloth Finisher 112 Lowtown Thomas Robert Harsley Shoemaker Fred Greaves . CE133/A/274
. ADCOCK Florence Emily 22 S . 3 Studley Terrace, Lowtown Edwin John Adcock Railway Porter Louie Harsley . .
1912 12 21 BROWN Robert 28 B Puddler 17 Roker Lane Joseph Brown Retired Forgeman William Pease . CE133/A/275
. PEASE Elizabeth Ann 25 S . 12 Laburnum Street, Farsley William Pease Carting Agent Ann Brown . .
1912 12 21 ROBINSON Walter 24 B Dyer 14 Troughton Street, Roker Lane George Henry Robinson Dyer John George Robinson . CE133/A/276
. BIRD Elsie Florence 23 S . 14 Troughton Street, Roker Lane Richard William Bird No occupation Sarah Elizabeth Marsh . .
1912 12 25 SHEFFIELD George Herbert 23 B Woolcomber 1 Hillthorpe Road Alfred Sheffield Woolcomber Ernest Haw . CE133/A/277
. COULSON Elizabeth Ann 26 S . 1 Hillthorpe Road Samuel Coulson Labourer Martha Ward . .
1912 12 25 NUNN Alfred 27 B Labourer 29 Anvil Street, Manningham William Nunn Engineer Harold Winterburn . CE133/A/278
. TERRY Annie Emily 25 S . 19 Smalewell Road William John Terry Railway Porter William John Terry . .
1912 12 26 BREWER Herbert 26 B Mechanic 32 King Edward Road, Coventry William Henry Brewer Cloth Dealer John Clegg . CE133/A/279
. CLEGG Martha Fanny 21 S . 9 Ingham Terrace, Waterloo John Clegg Cloth Finisher Florence Brewer . .
1913 02 01 MILNER Henry 21 B Fettler 64 Chapeltown Top Edwin Milner Clerk Tom Isles . CE133/A/280
. ISLES Frances 22 S . 3 St Lawrence Terrace Joseph Isles Card Nailer William Milner D. .
1913 02 08 HILLIAM William 23 B Plumber 4 Whittaker Street, Farsley William Hilliam Works Inspector Herbert Salter D. CE133/A/281
. SUTCLIFFE Sarah 21 S . 13 Woodland View, Pudsey George Stephen Sutcliffe Twister Clara Sutcliffe . .
1913 03 22 BERRIDGE Reginald John 25 B Warehouseman 5 Sydney Street, Farsley William Berridge Farmer Arthur Ha* D. CE133/A/282
. RIDER Florence 25 S . 8 Laurel Mount, Pudsey Johnson Rider Fettler Ethel Rider . .
1913 03 22 EMMETT Herbert Ewart 28 B Warehouseman 24 Warrels Place, Bramley Thomas Emmett Clerk Harry Emmett . CE133/A/283
. CLARK Helen Amelia 26 S . 3 Woodbine Square, Pudsey William Clark Boot Finisher Elizabeth Clark . .
1913 03 22 JESSOP Wilfred 30 B Cloth Miller 5 Melrose Place, Greenside Henry Jessop Warehouseman John James Cromack . CE133/A/284
. PRESTON Kate 28 S . 14 Greenside William Glover Preston Warp Dresser Annie Jessop D. .
1913 04 12 KELLETT Howker 30 B Woolsorter 20 Orleans Street, Buttershaw Squire Kellett Woolsorter Thomas Whitley Shaw D. CE133/A/285
. SHAW Sarah Alice 30 S . 33 Brunswick Villas Thomas Whitley Shaw Manufacturer Florence Hilda Shaw . .
1913 04 12 WRIGHT Horace 22 B Cloth Roller 3 Rawson Street, Farsley William Wright Cloth Finisher Harry Cockerham . CE133/A/286
. COCKERHAM Elsie 21 S . 52 Hammerton Street, Pudsey Henry Cockerham Leather Roller Hannah Crawshaw . .
1913 04 19 BENGE Bertie Essex 26 B Railway Guard 73 Bradford Road, Farsley Alfred Benge Greengrocer John Smith . CE133/A/287
. SOWERY Emily 20 S . 73 Bradford Road, Farsley Squire Sowery Miner Alice Ann Jackson D. .
1913 05 10 HAINSWORTH Albert 24 B Farmer 9 Radcliffe Terrace Benjamin Hainsworth No occupation Alfred Hainsworth . CE133/A/288
. LILLEY Rebecca Jane 32 S . 48 Richardshaw Lane Samuel Lilley Newsagent Elsie Marinda Lilley . .
1913 05 10 ROSS Joseph 26 B Foundry Worker 9 New Row, Bramley James Ross Weaver Ivy Ross D. CE133/A/289
. MALKIN Bertha 22 S . 9 St Lawrence Terrace John William Malkin Labourer Mary Malkin . .
1913 05 10 HALL Josiah 30 B Labourer 1 Fewsters Yard, Farsley George Hall Labourer Henry Hollings . CE133/A/290
. HOLLINGS Susannah Elizabeth 32 S . 7 Greaves Yard, Fartown Oliver Hollings Carter Arthur Hall D. .
1913 05 24 FENTON Herbert 20 B Warehouseman 12 Dover Street, Church Lane Willoughby Fenton Tripe Dealer Ettie Kirby . CE133/A/291
. WOOD Constance 22 S . 12 Dover Street, Church Lane George Wood Farmer Amy Fenton . .
1913 06 14 STEAD Herman Clayton 24 B Fitter 51 Burton Street, Farsley John Stead Fruiterer William North Gower D. CE133/A/292
. GOWER Mary Alice North 26 S . 8 Glebe Street, Pudsey William North Gower Overlooker Edith Clayton Stead . .
1913 06 21 BROUGHTON Gordon 22 B Labourer 33 Mulberry Street John Broughton Labourer Harry Wood . CE133/A/293
. STANDAGE Ethel Wood 25 S . 50 Richardshaw Lane Ben Reed Standage Moulder Sarah Wood D. .
1913 06 28 MARTIN Robert 34 B Manager Ballyfinaghy, Balmoral, Belfast William Martin Farmer Harry McIlhagga D. CE133/A/294
. HOLT Jessie Catherine 28 S . Westroyd Hall, Pudsey Alfred Holt Manufacturer Fraulein Victoria Holt . .
1913 08 02 BOOCOCK Frank 23 B Wholesale Clothier 3 Veritys Place, Lane End John Edward Boocock Wool Buyer William Ingham D. CE133/A/295
. WAGGOTT Harriet 26 S . 3 Veritys Place, Lane End James Waggott Miner Louie Gitters . .
1913 08 18 LAMBERT Willie 23 B Fish Dealer 41 Playground, Farnley Frederick Lambert Labourer Laurence Arnold Beaumont . CE133/A/296
. SCRUTON Lavinia 23 S . 75 Littlemoor Road, Pudsey Richard Scruton Engineer Sarah Moss . .
1913 08 20 INMAN Edwin Wheelwright 33 B Mill Manager 60 South Parade Tom Inman Butcher Fred Barton D. By Licence CE133/A/297
. CARR Hannah Elizabeth 39 S . 23 Arlington Terrace Simeon Carr No occupation Alice Wheelwright . .
1913 08 23 ROBINSON John George 21 B Millhand 14 Troughton Street George Henry Robinson Dyer William Ewart Gladstone Robinson . CE133/A/298
. MARSH Sarah Elizabeth 21 S . 9 Tunnicliffe Row George William Marsh Millhand Mary Threapleton . .
1913 09 20 LAISTER George 23 B Spinner 9 Northrop Yard, Church Lane George Laister Labourer Sam Kenworthy Proctor . CE133/A/299
. PARKER Annie 21 S . 5 Brick Mill Yard, Littlemoor William Henry Parker Labourer Ethel Lord . .
1913 10 06 BELL Thomas 51 B Manager 4 South Parade Obadiah Bell Gardener Frederick Proctor D. By Licence CE133/A/300
. SMITH Sarah 59 W . 4 South Parade Robert Brader Blacksmith Annie Proctor D. .
1913 10 16 NORTON Hugh 30 B Mule Spinner 98 Radcliffe Lane William Norton Mule Spinner Hannah Mary Bramley . CE133/A/301
. BRAMLEY Lilian 24 S . 47 Fulneck William Bramley Gardener James Henry Norton . .
1913 11 08 HOLDSWORTH William 19 B Painter 3 Bay Horse Yard, Farsley James Ackroyd Holdsworth Painter Charles Edgar Longley . CE133/A/302
. HINCHLIFFE Jane 20 S . 4 Station Street, Pudsey Simeon Hinchliffe Fettler Minnie Hartley . .
1913 12 20 NELLIST Charles Wrightson 23 B Police Constable 28 Robn Lane Ralph Nellist Railway Inspector Mary Ann Sykes . CE133/A/303
. SYKES Gertrude Sarah 29 S . Oakfield Terrace, Rothwell Thomas Sykes Carrier Ernest Henry Parker D. .
1913 12 17 JACKSON Maurice 21 B Warper 101 Smalewell Road Edward Jackson Drayman Mary Robinson . CE133/A/304
. HOLDSWORTH Annie 19 S . 101 Smalewell Road Kellett Holdsworth Farmer James Albert Jackson D. .
1913 12 20 GRAY Joseph Goodall 23 B Super Porter 23 Brayshaw Street John William Goodall Gray Drayman Fanny Elizabeth Powell . CE133/A/305
. TODD Mary Jane 20 S . 2 Turkey Hill Henry Todd Labourer John Powell D. .
1913 12 24 ABBOTT Andrew Archibald 27 B Photographer 23 Laurel Mount Edwin Abbott Artist Arthur Gill . CE133/A/306
. STOESSEL May Isabel 24 S . 23 Laurel Mount Alexander Stoessel Chef Fanny Marriner D. .
1913 12 27 COATES Harry 25 B Gas Worker 134 Valley Road Matthew Coates No occupation John Tidgwell . CE133/A/307
. TIDGWELL Emma Ellen 28 S . 115 Valley Road John Raistrick Tidgwell Market Gardener Ernest Pullan D. .
1913 12 27 STEAD Harold 23 B Railwayman 4 Brick Mill Yard Thomas Walter Stead Labourer Thomas Speight . CE133/A/308
. TODD Hannah 24 S . 2 Turkey Hill, Littlemoor Henry Todd Labourer Gertie Webster D. .
1914 02 07 HAW Ernest 25 B Gardener 14 Beechwood Street, Farsley John Haw Farmer Alice Haw . CE133/A/309
. CHADWICK Gertrude 25 S . 47 Brunswick Road John Chadwick Shopkeeper Thomas William Whitham . .
1914 02 07 MILNER Harry 22 B Labourer 10 Wharrels Alexander Milner Mule Spinner Haley Milner . CE133/A/310
. MILNER Annie 21 S . 10 Wharrels John Milner Labourer Rella Milner . .
1914 02 21 BAILEY Procter 20 B Farm Labourer 1 Sun Street, Farsley Harry Bailey Plumber Willie Bailey . CE133/A/311
. COULSON Doris 20 S . 110 Lowtown, Pudsey Musgrave Coulson Waste Merchant Edith Coulson . .
1914 02 22 CHILD John William 37 B Millhand 5 Richmond Terrace William Child No occupation James Child D. CE133/A/312
. BINKS Laura 34 S . 5 Richmond Terrace Edward Binks Carrier Emily Ann Binks D. .
1914 04 04 WESTNUTT Charles 22 B Railway Clerk 54 Fifteenth Avenue, New Wortley Charles Westnutt Borer Eliza Westnutt . CE133/A/313
. SCHOFIELD Edith 24 S . Wellfield House, Roker Lane, Pudsey Alfred Schofield Gardener William Westnutt . .
1914 04 11 TURNER John 25 B Fettler West Royd, Pudsey Jabez Turner Slater John William Knaggs . CE133/A/314
. HOWELLS Elsie 20 S . 3 Howden Grove, Leeds Francis Howells Shoemaker Elsie Hinsley . .
1914 04 11 DOBSON Fred 25 B Labourer 89 Smalewell Road John William Dobson Grocer George Victor Binks . CE133/A/315
. DACRE Olive 22 S . Croft Cottage, Chapeltown Christopher Dacre No occupation Alice Dacre . .
1914 04 11 AMBLER Herbert 28 B Labourer 7 Longfield Road John Ambler Carrier Arthur Ambler . CE133/A/316
. PRIEST Frances 24 S . 8 Hammerton Street Jack Priest Painter John Priest D. .
1914 04 11 FOGDEN Joseph Henry 26 B Fitter 42 Greentop George Fogden Moulder Ernest Fogden . CE133/A/317
. FYRTH Mabel 26 S . 42 Greentop John Edward Fyrth Clerk Jessie Storry? . .
1914 04 11 HENMAN Arthur 22 B Willeyer 50 Smalewell Road Charles Henman Quarryman William Bussey D. CE133/A/318
. MAWSON Edith May 19 S . 3 Radcliffe Terrace Henry Mawson Carrier Florence Henman . .
1914 04 13 EMSLEY Herbert 30 B Boot Clicker 3 Crimbles Terrace Joseph Emsley Shoemaker Herbert Hartley . CE133/A/319
. HARTLEY Edith 34 S . 5a Crimbles Terrace Henry Hartley Spinner Cyril Emsley D. .
1914 04 13 KNOWLES John 37 B Ship's Fireman Riverside Cottage, Reedness, Whitgift Charles William Knowles Chemist Leo Rushforth . CE133/A/320
. HANSON Ann 37 S . 2 Oak Street, Pudsey Joseph Hanson Dry Waller Elizabeth Shuttleworth D. .
1914 04 25 SHEFFIELD Lawrence Stafford 26 B Gardener 1 Hillthorpe Road Alfred Sheffield Woolcomber Isabel Haw . CE133/A/321
. HAW Alice 22 S . 14 Beechwood Street, Farsley John Haw Farmer Percy Sheffield . .
1914 05 30 BATESON Norman 23 B Mechanic 72 Lowtown Jonas Bateson Tailor Samuel William Talbot D. CE133/A/322
. GAUNT Sarah Ann 22 S . 72 Lowtown Matthew Edwin Gaunt Weaver Annie Milner . .
1914 05 30 BLACKBURN Samuel 26 B Warehouseman 4 Woodvine Street, Stanningley Walter Blackburn Oil Refiner Joseph Lee . CE133/A/323
. BOWES Emily 22 S . 13 Cromack View, Pudsey Simpson Bowes Willeyer Florence Bowes . .
1914 05 30 WOOD Thomas 22 B Labourer 19 Smalewell Road Harry Wood Labourer Alfred Nunn . CE133/A/324
. TERRY Edith Mary 19 S . 19 Smalewell Road William John Terry Railway Porter William John Terry . .
1914 06 03 HOLDSWORTH Charles Henry 26 B Journalist 73 Brooke Road, Stoke Newington N George Holdsworth Draper Herbert Verity . CE133/A/325
. SYKES Mary Ann 26 S . 7 Fartown Cottages, Pudsey Thomas Sykes Carrier Gertrude Holt D. .
1914 06 06 PEATE Matthew Sowden 27 B Chauffeur 15 Roker Lane John Peate Labourer Annie Elizabeth Ellis . CE133/A/326
. REEVES Daisy May 24 S . 152 Chapeltown Road, Leeds James Reeves Gardener John Henry Ellis . .
1914 06 20 BARRETT Simeon 21 B Engine Man 5 Waver Green William Barrett Engineer Arthur Watson . CE133/A/327
. WATSON Lilian 24 S . 28 Hammerton Street Mark Watson Labourer Mary Flanigan . .
1914 07 04 SCARTH Walter 25 B Rate Collector 27 South Parade John Edward Scarth Plumber William Vincent Scarth . CE133/A/328
. HARE Lily 26 S . 7 Azalea Terrace John Hare Weft Manager Lilian Strickland D. .
1914 07 06 LUND Alfred 64 W Worsted Spinner Grove House John Lund Overlooker Douglas Lund D. By Licence CE133/A/329
. LAYCOCK Elizabeth 45 S . Grove House George Kibble Laycock No occupation Jane Laycock, Emily Farrer D. .
1914 07 06 HARE James Beaumont 31 B Journalist 59 Chapeltown James Beaumont Hare No occupation Charles Henry Haley D. CE133/A/330
. HOYLE Annie 25 S . 2 Wesley Terrace William Edward Hoyle Tallow Chandler Harriet Julia Hare, Ernest Hoyle D. .
1914 07 25 OLIVER Samuel George 23 B Mechanic 36 Robin Lane Samuel George Oliver Engine Man Robert Henry Smith . CE133/A/331
. CHAPMAN Nelly 27 S . 36 Robin Lane Adam Chapman Contractor Sarah Ann Smith D. .
1914 07 25 TOULSON Bernard 25 B Borer 39 Mulberry Street Thomas Toulson Bricklayer Harry Toulson . CE133/A/332
. WEST Elizabeth 24 S . 5 Grove Road Edmund West Miner Jane Elizabeth Carter . .
1914 08 01 DRIVER Cyril 27 B Warehouseman 13 Somerset Road John Driver Boot Clicker Arnold Driver . CE133/A/333
. ANDERSON Rella 30 S . 21 Greenside Joseph Anderson Warp Dresser Clara Anderson . .
1914 08 01 BROADBENT John Willie 23 B Warp Twister 9 Stephen Fold, Bradford William Broadbent Mechanic Harrison Denton . CE133/A/334
. JENNINGS Lilian 24 S . 11 Radcliffe Terrace, Pudsey Joseph Booth Jennings Gluemaker Robert Squires . .
1914 08 10 WHITELEY Joseph 36 B Grocer 14 St Barnabas Terrace, Holbeck Benjamin Whiteley Plumber Albert Wood . CE133/A/335
. LUPTON Hannah Rebecca 27 S . 9 Lane End Jonathan Lupton Farmer Florence Elizabeth Hodgson . .
1914 08 17 MYERS Hinchliffe 34 B Tea Merchant Greenfield House, Lumby Lane Samuel Myers Wool Merchant Clifford Vesty . CE133/A/336
. DAWSON Eleanor Mary 33 S . 83 Littlemoor Road Thomas Dawson Organ Builder Dorothy Titterington . .
1914 08 22 RHODES Joseph 22 B Core Maker 1 Marsh William Rhodes Iron Planer Thomas Albert Hepton . CE133/A/337
. STANDISH Emily Louisa 19 S . 1 Marsh Miles Standish Printer Alice Standish . .
1914 09 03 SPENCER Thomas Henry 30 B Publican Fox & Grapes Hotel Hartley Spencer Farmer Fanny Baker . CE133/A/338
. HARRISON Martha Sophia 27 S . Wild Grove Farm John Harrison Farmer Pauline Harrison . .
1914 09 05 CRABTREE Harry 31 B Coal Miner Quarry Road, Gomersal Jabez Crabtree Cotton Spinner Joseph William Ferguson . CE133/A/339
. GRAY Hannah Mary 24 S . 1 Lorimer Fold, Greenside Henry Gray Labourer Margaret Gray . .
1914 09 16 HUDSON Stanley Whitehead 24 B Cotton Spinner 18 Whetley Grove, Bradford John William Hudson Wool Merchant Benjamin Chippindale . CE133/A/340
. HOLMES Elsie 23 S . Tyersal Hall, Pudsey William Holmes Farmer Grace Mary Scholefield D. .
1914 09 17 VENTRISS William 49 W Farmer Egton Grosmont Thomas Ventriss Farmer Henry West D. By Licence CE133/A/341
. RIPPON Elizabeth 47 S . 21 Church Lane, Pudsey Charles Rippon Gentleman Gladys * Taylor . .
1914 10 23 DANNATT George Herbert 36 B Estate Agent Lyndale, Blackheath, S E George Dannatt Provison Merchant Arthur William Co* By Licence CE133/A/342
. WOOD Jane Ellen 34 S . Fairleigh, Crawshaw Street, Pudsey James Wood Coal Merchant Annas? Hilda Wood . .
1914 12 26 GRIERSON James 25 B Carrier 12 Higher Grange Road Robert John Grierson Carrier Rachel Parratt . CE133/A/343
. LEE Lily 26 S . 12 Higher Grange Road John Lee Weaver John Parratt D. .
1914 12 26 DACRE Harry 24 B Fettler Croft Cottage, Chapeltown Christopher Dacre No occupation Edwin Cusworth . CE133/A/344
. CUSWORTH Mary Lydia 27 S . Smalewell Road Thomas Cusworth Foundry Press Man Alice Dacre . .
1915 01 20 BURGE James 25 B Platelayer 3 Fartown George Burge Contactor's Foreman Frederick Elliott . CE133/A/345
. STOTT Annie 26 S . 22 Fulneck John Stott Farmer Lizzie Burge . .
1915 01 29 WEBSTER John William 24 B Wool Merchant Lower Croft House, Pudsey Charles Webster Wool Merchant Sydney Webster D. By Licence CE133/A/346
. KENDALL Mary Alice 23 S . Stone Lodge, Pudsey Jowett Kendall Architect Frederick Stansfield Kendall D. .
1915 03 26 ARMITAGE Joseph Edward 68 W No occupation Albany House, Pudsey Abraham Armitage Cloth Manufacturer Fred Barton D. By Licence CE133/A/347
. PATRICK Annie 45 S . Albany House, Pudsey Benjamin Patrick Builder Rose Gladys Naylor D. .
1915 04 03 DELL Frederick Alfred 27 B Moulder 9 Lane End George Dell Florist Fred Mann D. CE133/A/348
. SMITH Florence Hannah 26 S . 4 Willow Street, Lowtown Albert Smith Manufacturer Ruth Ann Smith D. .
1915 04 03 ARMITAGE Abraham Spence 25 B Electrical Engineer Southowram, Halifax Joseph Edward Armstrong No occupation Arnold Armitage By Licence CE133/A/349
. IVES Hilda Mary 22 S . Southowram, Halifax John Ives Farmer Sarah Ann Ives . .
1915 04 05 VERITY Ernest 25 B Spinner 1 West Street, Richardshaw Lane Thomas Verity Engine Driver George Laister D. CE133/A/350
. HALL Julia 30 W . 6 Scales Fold, Lowtown Walter Gibson Painter Clara Totten? D. .
1915 04 10 DICKINSON Joseph 19 B Private 3rd W.Y. Regt 20 Delph Hill Joseph Dickinson Drayman Fred Allen D. CE133/A/351
. HOWE Mary Elizabeth 18 S . 20 Delph Hill George Henry Howe Gas Worker Eva Myers . .
1915 04 12 COLLIER Edward Richard 26 B Electrical Engineer 10 Queens Grove Road, Chingford, Essex Edward Collier Nurseryman Henry Hargreaves Dean . CE133/A/352
. DEAN Frances Lucy 26 S . 8 Church Lane Henry Hargreaves Dean Draper Lucy Hannah Dean . .
1915 04 14 JACKSON John Hutchinson 48 B Grocer 2 Bismarck Street, Bradford James Jackson Grocer Eric Clifford D. CE133/A/353
. TOWNEND Alice Ann 40 S . 7 Longfield Terrace, Pudsey Joseph Townend Farmer Adeline Clifford D. .
1915 04 14 TOWNEND Joseph Henry 38 B Cashier 7 Longfield Terrace, Pudsey Joseph Townend Farmer Percy Bernard Underwood D. CE133/A/354
. UNDERWOOD Florence Kate 32 S . St James's Parsonage, New York Street, Leeds Ernest Underwood Verger Ethel May Underwood . .
1915 04 17 SHUTTLEWORTH Albert 20 B Publisher's Assistant 14 Dundas Street, Laisterdyke George Henry Shuttleworth Gas Worker William Shuttleworth D. CE133/A/355
. ARMITAGE Nellie 21 S . 7 Delph Hill Daniel Armitage Labourer Gertrude Webster D. .
1915 04 19 LEAROYD John Gomersall 24 B Insurance Agent 49 Occupation Lane William Learoyd Cashier Albert Hudson . CE133/A/356
. HUDSON Sarah 29 S . 14 Fern Terrace, Richardshaw Lane William Roberts Hudson Carpenter Charles Dobson Learoyd D. .
1915 05 01 LAYCOCK Claud 25 B Teacher 5 Walkers Buildings Walter Laycock Chemical Manufacturer Edward John Byrd D. By Licence CE133/A/357
. WILTON Lily 18 S . Greenbank Stanley Wilton Solicitor Clara Helen Byrd . .
1915 05 01 BELLIS Thomas 21 B Driver A.S.C. 5 Bennetts Yard Joseph Bellis Labourer Fred Barton By Licence CE133/A/358
. SCHOFIELD Ethel Ann 20 S . 5 Bennetts Yard John Schofield Miner Clara Dredge D. .
1915 05 22 WARD Harry 23 B Fitter 33 Brunswick Road Charles Ward Blacksmith Lily Benn . CE133/A/359
. BENN Elsie 22 S . 6 Baker Cottages Fred Benn Organ Builder Fred Benn D. .
1915 05 22 STUBBS Melton Forge 34 B Tailor 63 Richardshaw Lane Foster Stubbs Saddler Thomas George Forge Stubbs . CE133/A/360
. WOOD Lucretia 30 S . 6 Glebe Street Thomas Wood Builder Sarah Alice Wood . .
1915 05 22 FORREST James 27 B Warehouseman 11 New Scarboro, Pudsey William Forrest Iron Dresser Sampson Waterhouse D. CE133/A/361
. CARTER Annie Elizabeth 24 S . 6 Inghams View, Pudsey John Carter Quarryman Lily Carter D. .
1915 05 24 WATSON Arthur 30 B Fettler 28 Hammerton Street Mark Watson Labourer Harold Sutcliffe . CE133/A/362
. FLANIGAN Mary 26 S . 2 Church Hill Street, Stanningley Michael Flanigan Bricklayer Florrie Flanigan . .
1915 05 25 EDWARDS Ernest 29 B Police Constable 35 Crawshaw Fields Arthur Edwards Publican John Francis Edwards D. CE133/A/363
. RUSHWORTH Lily 30 S . 35 Crawshaw Fields John Rushworth Shoemaker Elizabeth Ann Rushworth D. .
1915 06 05 SUGDEN George Hainsworth 25 B Shunter 31 Pembroke Road William Sugden Millhand Tom Sugden . CE133/A/364
. FOX Alice Ann 27 S . 18 Hammerton Street William Fox Millhand Martha Emma Fox D. .
1915 06 12 PROCTER Leslie Grainger 24 B Driver R.F.A. 8 The Green William Procter Boot Operator William Edwin Procter By Licence CE133/A/365
. JONES Lilian 26 S . 50 Chapeltown Top Lister Jones Joiner Hilda Procter . .
1915 06 12 READSHAW Albert Anderson 22 B Millhand 3 St Lawrence Terrace William Readshaw Farmer Elizabeth Robinson . CE133/A/366
. ISLES Gladys 23 S . 3 St Lawrence Terrace Joseph Isles Card Nailer Edward William Griffin D. .
1915 06 19 VERITY Joseph 25 B Labourer 4 Hammerton Grove Simeon Verity Engine Tenter Willie Walker Webster D. CE133/A/367
. TORR Lucy 19 S . 4 Hammerton Grove Charles Torr Miner Sarah Alice Webster D. .
1915 07 03 BLACKBURN Ernest 21 B Soldier 21 Brunswick Road William Arthur Blackburn Fitter Herbert Cockerham By Licence CE133/A/368
. SHIPMAN Florence 21 S . 21 Brunswick Road Henry Shipman Overlooker Charlotte Cockerham . .
1915 07 10 PROCTER Albert 21 B Labourer 26 Littlemoor Road Charles Procter Fitter Thomas Mills . CE133/A/369
. GOLDSTONE Rosina 23 S . 3 Scott Street Peter Goldstone Labourer Harriet Jane Mills D. .
1915 07 28 WEBSTER James William 31 B Card Fettler Adcock Bank Farm, Troydale James Webster Farmer Willie Tidswell . CE133/A/370
. TIDSWELL Lily 34 S . 4 Troydale John Raistrick Tidswell Gardener Nellie Webster D. .
1915 07 31 LAMBERT Arthur Strickland 23 B Plater Moor View, Bradford Road, Stanningley Charles Arthur Lambert Turner Annie Lambert . CE133/A/371
. COULSON Hannah Mary 21 S . 29 Thorpe Raod, Pudsey Alfred Coulson Labourer Alfred Coulson . .
1915 07 31 LONG Benjamin 26 B Blacksmith Woodbine Terrace, Horsforth James William Long Moulder Jane Long . CE133/A/372
. HAINSWORTH Lily 29 S . 51 Brunswick Road, Pudsey Abraham Hainsworth Woolcomber Arthur Preston Long . .
1915 08 07 HARDWICK Robert Archie 22 B Fettler 41 Fartown Fred Hardwick Warp Dresser Lawrence Sugden . CE133/A/373
. MARSHALL Elsie May 20 S . 70 Greenside Thomas Henry Marshall Stone Mason Frances Jane Marshall D. .
1915 08 09 HOLDSWORTH Arthur 32 B Grocer Oak Lea House, Gildersome Thomas Holdsworth Builder John Brown Butterick . CE133/A/374
. NAYLOR Hilda 25 S . 26 South Parade, Pudsey Samuel Naylor Spinning Overlooker Jessie Drew D. .
1915 08 21 SHARP James Clifford 24 B Engineer 153 Stanningley Road, Bramley Frederick Squire Sharp Inspector John Lawrence . CE133/A/375
. LIVESLEY Edith Wellam 23 S . 7 Tunnicliffe Row, Pudsey . . Annie Louisa Gordon . .
1915 08 21 GILL Alfred 24 B Scourer 23 Lidget Hill Alfred Gill Engineer Charles William Marriner D. CE133/A/376
. MARRINER Fanny 24 S . 179 Highfield Cottages Charles William Marriner Plumber Martha Emma Bithray . .
1915 08 21 SALTER Arnold 21 B Warp Twister Albert House Willie Salter Clicker Walter Townend D. CE133/A/377
. WARD Mary Jane 19 S . 33 Brunswick Road Charlie Ward Blacksmith Nellie Salter . .
1915 09 04 MORRIS Harold 26 B Mill Worker 7 Back Albert Street, Lockwood, Huddersfield George Benjamin Morris Warehouseman Joseph Banks Hinchliffe . CE133/A/378
. WATMOUGH Clara 25 S . 17 Long Row, Pudsey James Watmough Machine Grinder Gertrude Watmough . .
1915 09 04 STANDISH Thomas William 23 B Driver Marsh Miles Standish Printer Emily Calip . CE133/A/379
. DICKINSON Fanny 20 S . 11 Greenside William Dickinson Miner Luke Scanlon Calvert . .
1915 09 04 HAIGH Hubert 26 B Banksman 42 Fagley Road, Eccleshill John Haigh Publican Lilian Josephine Branton . CE133/A/380
. ELLIS Ethel 19 S . 1 Waterloo Place Ben Ellis Warp Dresser Joe Ellis . .
1915 09 11 GRIMSHAW John Edwin 33 B Joiner 26 St Lawrence Terrace, Pudsey Peter Grimshaw Cloth Finisher Fred Barret Grimshaw D. CE133/A/381
. ATKINSON Jennie 29 S . 28 St Vincents Road, Pudsey Frank Atkinson Coachman Amy Atkinson . .
1915 09 22 OAKS Percy Richard George 29 B Engineer 6 Milton Terrace, Dewsbury James Samuel Oaks Electrician Frank Thornton . CE133/A/382
. DENTON Blanche Augustine 29 S . 32 Somerset Road . . Mary Elizabeth Spence . .
1915 10 02 VERITY John Albert Beaumont 25 B Loom Fitter 65 Mountain Street, Windhill . . James William Verity . CE133/A/383
. GILL Edith 24 S . 4 South Park Terrace, Pudsey Walter Gill Mule Spinner Annie Foster . .
1915 10 06 STILLINGS Hubert 24 B Printer Elm Tree House Tom Stillings Printer George Stillings . CE133/A/384
. BEAUMONT Louie 23 S . 27 Hanover Terrace William Hutchinson Beaumont Butcher Mary Ann Stillings . .
1915 10 14 STRICKLAND Simeon 51 B Tailor 9 Smalewell Road Alfred Strickland Warper Thomas Henry Armitage D. CE133/A/385
. ARMITAGE Florence Annie 45 S . Marsh Jonathan Armitage Manufacturer George Edwin Mann D. .
1915 10 16 GAMBLES Maurice 24 B Weaving Overlooker 50 South Parade Alfred Gambles Joiner Fred Hardaker Pearson D. CE133/A/386
. HINDLE Miriam 25 S . 32 Smalewell Road Alfred Hindle Railway Servant Elsie Mary Hindle . .
1915 11 03 MATHERS John 27 B Draughtsman 16 Houghton Place, Beeston Road, Leeds Mark Glover Mathers Woollen Manufacturer Mark Glover Mathers D. By Licence CE133/A/387
. PROCTER Emily 29 S . 7 Parkfield Terrace, Pudsey Robert Procter No occupation Harry Procter D. .
1915 11 13 KITCHEN James 28 B Iron Worker 16 Ark Terrace James Kitchen Carrier Charles William Lumby D. CE133/A/388
. CORDINGLEY Doris 23 S . Priestley Mill Yard Lister Cordingley Cloth Fuller Mary Grayshon . .
1915 11 23 SHEFFIELD Arthur 38 W Insurance Agent 15 Perseverance Street Harry Wood Sheffield No occupation Ernest Coles . CE133/A/389
. WILSON Grace 38 W . 6 Waterloo Road Joseph Hudson Warp Dresser Bertha Sheffield D. .
1915 11 27 PEATE Fred 21 B Clerk 19 Roker Lane John Peate Gardener William Halliday . CE133/A/390
. HALLIDAY Annie 18 S . 103 Lowtown Walter Halliday No occupation Elizabeth Halliday . .
1915 11 27 GOLDING Thomas Richard 24 B Spinner 22 Littlemoor Road Richard Golding Miner Joseph Swain D. CE133/A/391
. COOPER Sarah Ann 24 S . 22 Littlemoor Road William Henry Cooper Labourer Nellie Abbott D. .
1915 11 27 PARTRIDGE John 22 B Woollen Piecener 23 Mulberry Street William Partridge Labourer Charles Partridge . CE133/A/392
. WARD Sarah Ann 23 S . 39 Waterloo Road John Edward Ward Wool Dyer Grace Partridge D. .
1915 12 01 SKINNER John 25 B Greengrocer 10 Half Mile Lane, Stanningley Jonathan Skinner Moulder Costa Norton . CE133/A/393
. SMITHSON Edith 24 S . 8 Oak Street Joseph Smithson Weaver Ada Skinner . .
1915 12 02 MITCHELL Walter 46 B Weaver 55 Delph Hill John Mitchell Carter Thomas Crossland D. CE133/A/394
. STALLEBRASS Sarah 27 S . 55 Delph Hill Joseph Stallebrass Wheelwright Clara Crossland D. .
1915 12 06 WILCOCK Julius 29 B Soldier Colsterdale Camp, Masham Roger Wilcock Warp Dresser Fred Barton D. CE133/A/395
. WOODS Lilian 22 S . 2 Larkfield Road Walter Woods Farmer May Victoria Woods D. .
1915 12 11 WEBSTER Sam 32 W Piece Passer 9 Womersley Place Robert Webster Leather Dresser Robert Webster . CE133/A/396
. BRAYSHAW Florrie 30 S . 25 Victoria Terrace, Pudsey George Henry Brayshaw Joiner George Henry Brayshaw . .
1915 12 18 MARTIN Leonard 19 B Market Gardener 14 West Royd Henry Martin Market Gardener Joseph Henry Martin . CE133/A/397
. SHEARD Emma Elizabeth 22 S . 140 Fartown Charles Sheard Woollen Warper Charles Sheard . .
1915 12 18 TOWNEND Bertie 21 B Foreman Burl Dyer 5 Turkey Hill James William Townend Retired Coal Merchant Lewis Rhodes . CE133/A/398
. HODGKINS Alice 21 S . 5 Turkey Hill Alma Hodgkins Fettler John Holt D. .
1915 12 25 ARCHER Ernest Henry 24 B Soldier 9 Perseverance Street George Archer Timekeeper Fred Bennett . CE133/A/399
. SNEATH Harriet Violetta 25 S . 50 Moorhouse Place, Waterloo John Sneath Sawyer Herbert Cockerham . .
1916 01 01 KAY Arthur Augustus 29 B Engineer Mill House, Ecclesfield Henry Kay Chemist Florence Spencer D. CE133/A/400
. THREAPLETON Hetty 27 S . 6 Thorpe Road Brook Threapleton No occupation Harry Rayner Threapleton . .
1916 02 03 MAWSON Leonard 22 B Soldier 2 Crimbles Terrace Joseph Mawson Manufacturer Clara Emsley D. CE133/A/401
. EMSLEY Annie 22 S . 3 Crimbles Terrace Joseph Emsley Surgical Bootmaker Cyril Emsley . .
1916 02 12 GILL Stephen John 27 B Cloth Tenter 23 Lidget Hill Alfred Gill Engineer Ellen Hampson D. CE133/A/402
. BITHRAY Martha Emma 30 S . The Bungalow, Intake Road Samuel Bithray Retired Soldier Fredrick Edward Bailey D. .
1916 02 19 WOOD James Arthur 25 B Engineer 10 Harrison's Avenue, Stanningley John Wood Labourer Frank Gilbert . CE133/A/403
. BROOKE Jane 26 S . 84 Valley Road Samuel Brook No occupation Martha Brook . .
1916 02 21 HALL John 44 B Soldier 14 Park Square John Hall Labourer Fred Barton D. CE133/A/404
. RIPLEY Lillie 36 W . 14 Park Square John Bishop Labourer Lily Lavinia Vousden . .
1916 02 26 HILLAS John Willie 26 B Card Grinder 325 Cutler Heights Lane, Tong Joe Hillas Gasworker James Edward Hodgson . CE133/A/405
. HALEY Ethel 21 S . 89 Littlemoor Road Joseph Harker Haley Labourer Arthur Haley . .
1916 03 06 PEARCE Fred 38 B Joiner Millbridge, Liversedge Charles Leader Pearce Stuff Finisher Wilfrid Senior D. CE133/A/406
. GLOVER Rose 31 S . 44 South Parade Simeon Glover Butcher Ada Pearce D. .
1916 03 07 CORKER Alfred 40 wr fish salesman 44 Chapeltown Charles CORKER none Florence Annie Bottomley . CE133/A/407
. GREEN Mary Ann 18 s . 44 Chapeltown John William GREEN Colliery deputy Frank Bentley . .
1916 03 11 MATHERS Arthur 30 b iron fettler 241 Fountain St Morley Lister MATHERS fitter Joseph Sunderland . CE133/A/408
. RHODES Ethel 26 s . 25 Valley Rd Harry RHODES (dec) . Elsie Mathers . .
1916 03 18 NICHOLSON Edward 46 wr labourer 12 Roker Lane William NICHOLSON (dec) dyer Cecil Hargreaves . CE133/A/409
. HARGREAVES Martha A 55 s . 12 Roker Lane John HARGREAVES (dec) Shoemaker Selina Hargreaves . .
1916 03 19 HALL Ernest 24 b soldier 86 Cemetery Rd William Henry HALL (dec) Engineer Kate Benson . CE133/A/410
. SYKES Susannah 29 s . 86 Cemetery Rd David SYKES (dec) Labourer Harry Ackroyd . .
1916 04 24 HODGKIN Lewis 22 b woolcomber 5 Loriman Pl. Christopher HODGSON woolcomber Eddie Butterfield . CE133/A/411
. FIDDLER Gladys May 18 s . 38 Harley Rd Henry FIDDLER (dec) Bricklayer Walter Amery . .
1916 05 16 ARUNDALE George 36 b bricklayer 33 Delph Hill James William ARUNDALE (dec) mason Willie Arundale . CE133/A/412
. LAWSON Nora 26 w . 13 Croft Pl. Frederick ATKIN (dec) grocer Mary Arundale . .
1916 05 27 DEMAINE Tom 24 b blacksmith 17 Thorpe Rd Tom DEMAINE railway checker John Wilson . CE133/A/413
. MARTIN Sarah 25 s . 6 Cavendish Pl Stanningley Sam MARTIN (dec) iron moulder Lilian Bean . .
1916 06 26 RUTHERFORD Thomas 29 b overlooker 8 William St Stanningley . . Arthur Cromack . CE133/A/414
. HINCHCLIFFE Rebecca 29 s . 7 Moss Row John HINCHCLIFFE (dec) engineer & millwright Mary Elizabeth Blenkinsop . .
1916 07 01 COATES Morris 29 b Engine man 144 Lowtown Matthew COATES none William Varley Rider . CE133/A/415
. RIDER Jane 25 s . 5 Kent William RIDER warp dresser Frances Coates . .
1916 07 01 CARTWRIGHT Wilfred 27 b cloth miller 11 Providence St Farsley George Arthur CARTWRIGHT twister Maurice Sutcliffe . CE133/A/416
. ACKROYD Ann 29 s . 51 Smalewell Rd . . Martha Ann Ackroyd . .
1916 07 08 WATSON Frederick William 47 b joiner 6 Park Square Thomas Burgess WATSON none Fred Barton . CE133/A/417
. HOULDSWORTH Emily 47 w . 12 Park Square Joseph Henry GAUNT none Annie Hodgson . .
1916 08 03 TURNER Albert 25 b fitter 37 Aston St Bramley John TURNER engineer Fred Gibson . CE133/A/418
. BLOWERS Jane Edgar 23 s . 2 Milner Fold Frederick Handel BLOWERS surveyor Ilbert Riley D. .
1916 08 05 CRAMPTON Edward 23 b cistern liner 7 Park Square Joseph CRAMPTON stonedresser Harold Scarth D. CE133/A/419
. MARSHALL Frances Jane 23 s . 70 Greenside Thomas Henry MARSHALL mason Clara Marshall D. .
1916 08 05 THORNTON Horace 26 b carrier 508 Lane Side Farnley William THORNTON Labourer Herbert Thornton . CE133/A/420
. SUGDEN May 21 s . 104 Lowtown Joseph Alfred SUGDEN basket finisher Annie Elizabeth Ingham . .
1916 08 08 OWTHWAITE George William 35 b Pork Butcher 37 Chapeltown Edwin OWTHWAITE none Fred Barton . CE133/A/421
. BROUGHTON Matilda 28 s . 36 Greenside Luke BROUGHTON grocer Annie Owthwaite D. .
1916 09 27 LAMBERT Albert 22 b boot repairer 85 Victoria Rd Eccleshill Thomas Raistrick LAMBERT boot repairer Harold Webster D. CE133/A/422
. WEBSTER Millicent Mary 20 s . 35 Lane End Matthew Henry WEBSTER wool merchant Maud Ackroyd D. .
1916 09 30 PARKER Benjamin 26 b soldier 201 Swinnow Road John Arthington PARKER spinner Lewis Rhodes D. CE133/A/423
. RHODES Clara 24 s . 8 Bankhouse George Whittingham RHODES miner Sam Rhodes D. by licence .
1916 10 09 BROOKSBANK Albert 23 b pianoforte tuner 10a Somerset Rd Henry BROOKSBANK boiler maker Harry Ashby Blackburn . CE133/A/424
. BLACKBURN Gertrude 23 s . 10a Somerset Rd Harry Ashby BLACKBURN Bookkeeper Eva S Blackburn, GFH Parker . .
1916 10 14 CHILD Willie 23 b soldier 16 Elsworth Square Henry CHILD cloth scourer William Arnold Threapleton . CE133/A/425
. CORDINGLEY Amanda 22 s . 1 West Street John CORDINGLEY mason Elizabeth Hannah Threapleton . .
1916 10 25 HARRISON Joseph Alfred 27 b chemist's assistant 1 Woodville terrace Joe HARRISON miner Fountain Horace Throp . CE133/A/426
. THROP Nellie 24 s . 34 Robin Lane Robert THROP warp dresser Ann Lister Johnson . .
1916 11 07 PORRITT Harry 23 b sailor 19 Lumby Lane Josiah PORITT none Christopher Porritt . CE133/A/427
. INGHAM Hannah 22 s . 506 Lane Side Farnley Samuel INGHAM miner Charlotte Ingham . .
1916 11 09 BROWN Charles Suffield 30 b captain RAMC Radcliffe House Charles Vernon BROWN vicar of Embsay Hugh Kershaw . CE133/A/428
. KERSHAW Ethel May 22 s . Radcliffe House Hugh KERSHAW medical practitioner Eleanor Mary Kershaw . .
1916 11 29 MARSTON William 31 b warehouseman 1 Toft Cottage Church Lane Alfred Thomas MARSTON gardener Benjamin Harrison . CE133/A/429
. SWAINE Mary Esther 30 s . 3 Back St Lawrence Terrace Elijah SWAIN miner Elizabeth Ann Rushworth . .
1916 12 12 COULSON Harold 26 b private MT, ASC Pembroke House Joseph Richard COULSON Journalist Willie Bannister Brearley . CE133/A/430
. ALLOTT Annie Elizabeth 28 s . Pembroke House Joseph ALLOTT Mechanic Frances Coulson, Joseph Richard Coulson . .
1916 12 23 BATESON Walter 35 b spinning overlooker 39 Castle Terr, Idle Richard BATESON storekeeper frederick William Haworth D. CE133/A/431
. HOWORTH Annie 40 s . 3 Ingham's Terrace William HAWORTH confectioner Charlie Bateson D. .
1916 12 23 NAYLOR William 19 b cloth miller 4 Temperance St, Stanningley Marcus NAYLOR blacksmith Marcus Naylor D. CE133/A/432
. SPECK Alice 22 s . 66 Smalewell Road Charles SPECK Labourer Ada Hird . .
1916 12 23 ATKINSON Herbert 19 b miner 4 Bedford St, Morley Matthew ATKINSON quarryman Henry Kettleton . CE133/A/433
. DAY Eva 22 s . 4 Townend Terrace Thomas DAY blacksmith Emily Holt . .
1916 12 26 SCHOFIELD Alfred 24 b farrier Wellfield House Alfred SCHOFIELD market gardener Henry Emsley . CE133/A/434
. JOHNSON Sarah Ann 24 s . Moss Gardens George JOHNSON engineer Mary Ellen Johnson . .
1917 01 08 GAMBLES Henry 21 b mill spinner 5 Park Square Samuel GAMBLES Labourer Lawrence Wood . CE133/A/435
. LONGFELLOW Annie 24 s . 5 Park Square John LONGFELLOW dyer's labourer Ethel Cowgill D. .
1917 01 27 BROOK George 37 wr willeyer 8 Green Lane John BROOK bootmaker Jeremiah Grimshaw D. CE133/A/436
. LILLEY Ada 36 w . 8 Green Lane Stead LILLEY woolsorter Alice Maud Grimshaw D. .
1917 02 14 HUDSON Joseph 25 b pattern maker 77 Victoria Ave, East Ham William HUDSON newsagent Herbert Allott . CE133/A/437
. HEPWORTH Doris Fifield 23 s . 19 Crawshaw Avenue John William HEPWORTH schoolmaster Ada Hepworth . .
1917 03 17 FORD Harry 34 wr overlooker 4 Robert St, Stanningley Sydney FORD Labourer Willie Ford . CE133/A/438
. ANDERSON Ruth 28 s . 50 Somerset Road Richard ANDERSON yeast dealer Annie Anderson . .
1917 03 27 HOBBS Alfred 23 b farmer 44 St Catherines Ave, Balby Alfred HOBBS Farmer Harry Ashby Blackburn . CE133/A/439
. BLACKBURN Eva Hornsby 26 s . 10a Somerset Rd Harry Ashby BLACKBURN Bookkeeper Dobson Longley . .
1917 04 02 SUTCLIFFE Raymond 23 b greengrocer 6 Town Street Hiram SUTCLIFFE greengrocer Maurice Sutcliffe . CE133/A/440
. ACKROYD Martha Ann 22 s . 43 Brunswick Road Abram Armitage ACKROYD skilled labourer Alice Young . .
1917 04 09 PLACE James William Thomas 26 b bombardier RFA 13 School Street George Lane PLACE none Lister Bentley . CE133/A/441
. COCKSHOTT Lily 21 s . 33 Intake Road Albert COCKSHOTT woolen mill manager Albert Cockshott by licence .
1917 04 09 VICARY Ernest Albert 37 wr correspondence clerk 9 Tower St, Barnsley William VICARY insurance agent William Vicary . CE133/A/442
. JAMESON Margaret 35 s . 17 Bank House Joseph JAMESON stone mason Matilda Jameson . .
1917 05 05 WALTON John 32 b munitions worker 236 Sticker Lane, Laisterdyke Charles WALTON quarryman Arthur Sanderson . CE133/A/443
. EMSLEY Clara 28 s . 3 Crimbles Terrace Joseph EMSLEY surgical bootmaker Sarah Bancroft . .
1917 06 02 PIMBLOTT Ernest 42 b wages clerk 27 Lane End William PIMBLOTT inspector Robert Lewis Metcalfe D. CE133/A/444
. STURDY Annie Elizabeth 30 s . 85 Valley Road James STURDY farmer Alice Mary Batty D. .
1917 08 01 BOULT Arnold 26 b costs clerk 8 Moorfield Terr, Stanningley Richard William Wheeler BOULT schoolmaster RWW Boult . CE133/A/445
. MIDGLEY Elsie 21 s . 12 South Parade Henry MIDGLEY overlooker Henry Midgley . .
1917 08 11 JOHNSON Walter 31 b woolcomber 70 Richmond Rd Bradford Joe JOHNSON miner Robert Metcalfe D. CE133/A/446
. CLEGG Mary Elizabeth 25 s . 62 Uppermoor Turner CLEGG tram driver Martha Alice Metcalfe D. .
1917 08 25 STANSFIELD Robert 31 b aviation mechanic 95 Cemetery Road Joseph STANSFIELD Shoemaker Lister Stansfield D. CE133/A/447
. DENNISON Elizabeth 27 s . Carlisle Road Joseph DENNISON removal contractor Mabel Dennison D. .
1917 08 25 BARRETT Ernest 39 wr fitter 21 Wood Lane Whitwood Normanton Robert BARRETT spinner Jesse Cranswick D. CE133/A/448
. PRATT Florence Maud 29 s . 11 Smalewell Road William PRATT Labourer Hilda Ward D. .
1917 09 12 MARSHALL George Jefferson 39 b furnishing salesman 116 Fern Terr, Morley Alfred MARSHALL cloth raiser Sydney Webster . CE133/A/449
. HUTCHINSON Clara 44 s . 30 Radcliffe Lane David HUTCHINSON flock dealer Mary Ann Hutchinson D. .
1917 09 15 CROFT John 37 wr railway goods checker 10 Bath St, Huddersfield Benjamin CROFT striker John Jagger D. CE133/A/450
. SUTCLIFFE Florrie 31 s . 53 Somerset Road john dayton SUTCLIFFE joiner Lily Sutcliffe . .
1917 09 29 RAYNER Thomas Henry 23 b driver 5 Jumble Wells Terrace John RAYNER labourer Edwin Walter Parkin D, CE133/A/451
. PARKIN Edith Maud 22 s . 5 Jumble Wells Terrace James Lucas PARKIN minder Doris Ellen Parkin . .
1917 10 11 CLARKSON George Henry 29 b Corporal R.E 82 Bridge St, Rodley Erasmus CLARKSON glass bottle maker George Markey D. CE133/A/452
. HINCHLIFFE Frances Ann 26 s . 10 Roker Lane Allan HINCHCLIFFE miner Ida Peace D. .
1917 10 11 ATKINSON James 23 b soldier 17 Wood St, Rodley Nenry ATKINSON joiner David Bellwood . CE133/A/453
. BELLWOOD Lily 24 s . 29 Waterloo Road David BELLWOOD twister Harry Lee . .
1917 10 18 DAVISON William 30 b soldier 2 Hillthorpe Rd John DAVISON Labourer George Victor Binks . CE133/A/454
. DACRE Alice 21 s . Croft Cottage Chapeltown Christopher DACRE grocer's assistant Clive Eyle* . .
1917 10 24 THORNTON William Hannam 25 b soldier Birkenshaw David Hannam THORNTON gentleman Fred L Croft . CE133/A/455
. CROFT Hilda 25 s . Pudsey Frederick Lister CROFT engineer * . .
1917 11 17 SEWARDS Albert 18 b wool carbonizer 65 Lane End george SEWARDS Cloth miller Cyril Jones . CE133/A/456
. JONES Amy 22 s . 205 Swinnow Road Edward Tudor JONES gardener Mary Ann Horsfall . .
1917 12 03 PROCTER Rufus 22 b engineer 94 Girlington Rd Bradford John William PROCTER manager chemical stores Charles Peate . CE133/A/457
. PEATE Ida 29 s . 19 Roker Lane John PEATE Labourer * Ann Clarkson . .
1917 12 26 WARD Walter Foster 22 b driller Springwood house Littlemoor Walter WARD baker Christopher John Cottam D. CE133/A/458
. FAIRBURN Theresa 20 s . Springwood house Littlemoor William FAIRBURN miner Emma Fairburn . .
1917 12 26 RUSSELL Thomas 42 b labourer 4 Grove Road Edward RUSSELL Labourer James Sennett D. CE133/A/459
. SENNETT Mary Emma 38 s . 4 Grove Road Alfred SENNETT boot rivetter Catherine Rhodes D. .
1918 01 26 WILSON John 27 b labourer 130 Valley Road John WILSON paver Ernest Wood . CE133/A/460
. WOOD Levinyer 20 s . 38 Primrose Hill, Stanningley Harry WOOD Labourer Mabel Peace . .
1918 01 28 UNSWORTH Norman 21 b soldier Becketts Park Hospital John UNSWORTH carter G* Riley D. CE133/A/461
. BROOK Lucy Margarett 29 s . 8 School St Wright BROOK Cloth miller Fred Barton D. .
1918 01 28 ELLIS William George 23 b gunner RGA 6 Moss Row Waterloo William George ELLIS . John Richard Heavisides D. CE133/A/462
. TUDBALL Mary Helena 26 s . 6 Moss Row Waterloo . . Florence Mary Heavisides by licence .
1918 01 28 BUXTON John 27 b miner 57 Robinson St Allerton Bywater Moses BUXTON miner Wilfred Vause . CE133/A/463
. RAYNER Florence 31 s . 2 Hillthorpe Street Squire RAYNER miner Lily Rayner D. .
1918 02 02 MUFFITT Arthur 40 wr engineer 7 Troydale William MUFFITT blacksmith Arthur Brooke D. .
. LYNCH Frances 37 s . 13 Crimbles Patrick LYNCH cupola tenter Frances Ann McLoughlin . .
1918 02 13 JUSON Stanley Charles 24 b tinsmith 135 Bridge St, Leominster Edwin JUSON baker William Atkinson * by licence CE133/A/465
. BRADLEY Mabel 24 s . 7 Hough Side Rd Henry BRADLEY Labourer Olive Bradley D. .
1918 02 20 HUGGAN Joseph Mitchell 20 b shell lacquerer 62 Hough Side Rd Jonathan HUGGAN none Robert Webster . CE133/A/466
. DOMMETT Florence Maud 19 s . 54 Hough Side Rd Walter William DOMMETT foreman presser Elsie Ann Marsh . .
1918 03 12 GAUNT Alan 29 b Capt. 1st Hussars The Oaks, Horsforth George Hainsworth GAUNT worsted * Isaac Gaunt D. CE133/A/467
. SALTER Hannah 22 s . Hazel Hurst Pudsey Charles Sanders SALTER Boot and shoe factory owner Sarah Salter by licence .
1918 03 16 THOMPSON Joseph Clarkson 21 b blacksmith 62 Smalewell Rd George Richard THOMPSON practical tailor George R Thompson . CE133/A/468
. BRANTON Lilian Josephine 21 s . 62 Smalewell Rd Arthur BRANTON engine driver Eva Margaret Clayton D. .
1918 03 16 HINCHLIFFE George William 24 b 2nd lieut. 15th West Yorks. 43 New Street John William HINCHLIFFE warp dresser David William Jones . CE133/A/469
. FRICKLEY Melicent Mary 23 s . Elmtree House Fred Brumby FRICKLEY hotel keeper Annie Stillings D. .
1918 03 25 WILSON Sam 24 b private 5th West Yorks. 87 Bank's bldgs, Fartown Joseph WILSON millhand Fred Barton D. CE133/A/470
. SMITH Elizabeth Eleanor Marguerite Rose 21 s . 7 Crowthers Yard, Littlemoor Herbert SMITH miner Martha Cromack . .
1918 03 30 BRADY Joseph Henry 28 b furnace man 15 Metcalf St Kirkstall Rd Leeds Thomas BRADY striker Edgar New* M* . CE133/A/471
. WEST Sarah Annie 19 s . 15a Smalewell Rd Joe WEST miner Alice Ann Jackson . .
1918 03 30 WILKINSON John William 36 wr warehouseman 19 Turkey Hill Joseph WILKINSON butcher Ethel B Hare D. CE133/A/472
. HARE Harriet Collyer 39 s . 15 Victoria Terrace James Beaumont HARE manager James B Hare D. .
1918 04 03 RAWLINSON Edwin 35 b Private HS labour comp 7 Robert St Barnoldswick James RAWLINSON Labourer Jonas Hargreaves . CE133/A/473
. SPECK Lily 26 s . 66 Smalewell Road Charles SPECK Labourer Martha Barnley . .
1918 04 13 OSBORNE William 29 b Private KOYLI 7 Canning St Ancoats Thomas OSBORNE private RMLI Fred Barton D. by licence CE133/A/474
. SKORROW Frances 35 wr . 85 Cemetery Rd Thomas CARNALL farmer Ann Elizabeth Springthorpe D. .
1918 04 13 SOFTLEY Herbert 21 b able seaman 3 Mulberry St, Stanningley Walter SOFTLEY electrical engineer Alfred Westerman . CE133/A/475
. WRIGHT Ada M 21 s . Park Lodge Pudsey Harry WRIGHT Park keeper Allan Wright . .
1918 04 18 BICKERDIKE John Alpha 30 b carriage examiner 23 Littlemoor Rd Joseph BICKERDIKE none Fred Barton . CE133/A/476
. HORNBY Martha Hannah 26 s . 19 Milner Fold Fartown George HORNBY weaver Mary Jane Ellis D. .
1918 05 11 CRAMPTON John William 27 b gardener 2 Hammerton Grove Walter William CRAMPTON currier Albert Hirst . CE133/A/477
. HIRST Hannah 20 s . Greenbank' Church Lane George Henry HIRST miner Mary Emily Crampton . .
1918 05 18 POWELL John Richard 20 b Private HS labour comp 32 Somerset Street John POWELL warehouseman Lawrence Powell . CE133/A/478
. GUEST Amy 19 s . 9 Albert St Stanningley Thomas Henry GUEST labourer Mabel Guest D. .
1918 05 18 BENTLEY Lister 26 b aircraft woodworker 16 School St Charles Edward BENTLEY farmer john Ackroyd . CE133/A/479
. ACKROYD Maud 24 s . 5 Milner Fold Fartown Joseph ACKROYD gardener Gertrude Ackroyd . .
1918 05 18 GILBERT Frank 28 b aircraft erector 1 Halliday St Elias GILBERT engineer James Arthur Wood D. CE133/A/480
. BLENKINSOP Mary Elizabeth 22 s . 1 Halliday St John Thomas BLENKINSOP engineer Clara Blenkinsop D. .
1918 05 18 PONTEFRACT Sam 38 b labourer 59a Delph Hill Wilson PONTEFRACT firer Albert Pontefract D. CE133/A/481
. SHEFFIELD Evelyn 28 s . 4 Park Square Thomas Collinson SHEFFIELD fettler Rose Emily Sheffield x D. .
1918 07 06 HOLROYD Harold Darby 22 b Lcorp. 5th West Yorks 16 Parliament Rd Armley John Thomas HOLROYD sapper RE Fred Jackson Holroyd . CE133/A/482
. SNEATH Fanny 23 s . 50 Moorhouse Place Waterloo John SNEATH sawyer William Henry Dixon . .
1918 07 13 STEAD James 29 b Sapper RE 9 Vicker's buildings, Bramley Smith STEAD fireman Arthur Malton . CE133/A/483
. JOHNSON Mary Ellen 25 s . 7 Cromack View Herbert JOHNSON engineer Sarah Amelia Smith . .
1918 07 20 WILLIAMS Herbert 40 wr plater 6 School Terr, Stanningley Thomas WILLIAMS blacksmith Evan Jackson . CE133/A/484
. SHARP Martha E 39 wr . 3 Park Square John William CORDINGLEY labourer Annie Jackson . .
1918 07 24 JONES David William 24 b grocer Chapeltown Pudsey Ernest JONES grocer Frank Leslie Pontefract . CE133/A/485
. CLAYTON Doris Mary Waterhouse 24 s . 15 Carlisle Terr Mark CLAYTON traveller Ernest Jones . .
1918 07 31 LAWE Frederick Trevor 26 b 2nd Lieut. Labour Corps 20 Belgravia Rd Wakefield Thomas Hugh LAWE clerk Francis Bishop . CE133/A/486
. SQUIRE Martha Gummersall 30 s . Claremont' South Parade Robert SQUIRE manufacturer Margaret Lawe D. .
1918 08 07 GEORGE Walter Maurice Samuel 23 b soldier 3 School Street William GEORGE railwayman Louis Fenton . CE133/A/487
. HAWTHORNE Margaret Selina 23 s . 3 School Street Andrew HAWTHORNE farmer Ethel Wilman by licence .
1918 08 10 GREEN Joseph 48 b miner 2 Valley Square George GREEN miner . D. CE133/A/488
. WILSON Annie 49 s . 2 Valley Square John WILSON joiner? . D. .
1918 BARNES William Henry 24 b sailor 59 Waterloo Road Walter BARNES labourer Hugh Slater Atha . CE133/A/489
. WEBSTER Sarah Gertrude 25 s . 18 Ark Terrace Sewell WEBSTER carrier or currier Edith Nussey . .
1918 09 09 EVANS Thomas William 19 b carrier 58 Smalewell Road Isaac Henry EVANS scourer Sam Taylor . CE133/A/490
. LONGLEY Elizabeth 19 s . 58 Smalewell Road George LONGLEY slater Kate Carr . .
1918 09 11 RHODES John 30 b commercial traveller 32 Victor Terr, Manningham Frank RHODES Mechanic Rollin Downing D. CE133/A/491
. BEAUMONT Blanche 28 s . 47 Fartown Frederick BEAUMONT grocer Hilda Beaumont . .
1918 09 28 SEGAR Samuel Moore 31 b captain 1/20 London regiment 16 Onslow Crescent SW7 Samuel Moore SEGAR florist Frank Segar, Ann Segar . CE133/A/492
. JOWETT Ethel Jane Atkinson 28 s . Grove Mount Oliver Atkinson JOWETT manufacturer Mary Atkinson Jowett . .
1918 09 30 LIGHTOWLER Alfred Hudson 73 wr none 25 Mulburry Street Jonathan LIGHTOWLER collier Carter Smith D. CE133/A/493
. CLARKE Ann 73 wr . 25 Mulburry Street Jeremiah DOVER labourer Mary Elizabeth Smith D. .
1918 10 09 CARTER Joseph Thomas 27 b Pioneer RE 6 Turkey Hill Joseph CARTER gas worker Herbert Powell Townsend D. CE133/A/494
. NICHOLSON Alice Emma 28 s . 6 Turkey Hill James William NICHOLSON fisherman Eileen Edwarda Fenton D. by licence .
1918 10 30 SMALLWOOD Bertram 23 b cadet 23rd CCB Sand Royd Queen St, Coatham William John SMALLWOOD civil engineer Rowland Varley Hartley . CE133/A/495
. HARTLEY Emmie Elizabeth 24 s . Springwood Villas, Intake Rowland Varley HARTLEY wool merchant Emma Elizabeth Hartley . .
1918 11 02 HARPER Samuel 27 b sapper 62nd field comp. RE 45 Roker Lane Joseph Farrer HARPER market gardener Harper Craven . CE133/A/496
. EMBLETON Annie 27 s . 2 Station Ave, Bramley William EMBLETON moulder Lillian Emma Embleton by licence .
1918 11 02 BIRKS Joseph 25 b miner 55 Dewsbury Road Tingley Henry BIRKS blacksmith George William Birks . CE133/A/497
. SUTCLIFFE Maud 26 s . 53 Somerset Road John SUTCLIFFE Journeyman Lily Sutcliffe . .
1918 11 05 ARMITAGE Herbert 23 b Privtae MGC 14 Glebe Street Thomas Henry ARMITAGE overlooker Ralph Shaw . CE133/A/498
. BATES Ellen 25 s . 124 Lowtown Fred BATES hairdresser Fred Bates . .
1918 12 11 CHARLESWORTH George 25 b able seaman Maltshovel Inn, Idle Tom CHARLESWORTH Innkeeper William Bagshaw . CE133/A/499
. WARD Hilda 23 s . 4 Commercial Villas Maurice WARD cloth miller Harold Ward . .
1918 12 16 WINTERBOTTOM George 39 b Gunner RGA Waterside' Greenfield nr Oldham John WINTERBOTTOM woolsorter George Wilcock Taylor D. by licence CE133/A/500
. NOWELL Eliza 37 s . 5 Wesley Terrace Jonathan Henry NOWELL commercial traveller Agnes Taylor D. .
1918 12 21 LEE Edgar 25 B Sergeant Northumberland Fusiliers 19 Blucher Street, Laisterdyke Ernest Lee Iron Worker Ambler Carter By Licence CE133/B/1
  POWELL Fanny Elizabeth 25 S . 32 Somerset Road, Pudsey John Powell No occupation Emma Lee    
1918 12 21 EASTALL Norman 23 B Motor Driver 9 Hammerton Street William Eastall Driller Arthur Brearley   CE133/B/2
  COOPER Martha Elizabeth 23 S . 4 Troughton Street David Cooper Leather Worker Lily Cooper    
1918 12 31 WEST Roy 27 B Gunner, Australian Field Artillery 196 Hereford St, Forest Lodge, Sydney, Australia Thomas West Sergeant Major Henry Wortley By Licence CE133/B/3
  SHAW Martha 27 W . 6 Lidget Hill, Pudsey Henry Wortley Gas Worker Emma Buckborough    

BACK