calverley

© CalverleyInfo 2001-2013 - all rights reserved. This page last updated January 16, 2013

Bramley Zion Baptist Marriages

Marriages were recorded by this chapel from 1900. Any earlier marriage records that may exist would be found under the Kirkstall Register Office until March 1863, then Bramley Register Office.

 
Date
Surname
Name
Age
Stat
Occupation
Abode
Father
Dec'd
Father occ.
Witnesses
Notes
Date
Surname
Name
Age
Stat
Occupation
Abode
Father
Dec'd
Father occ.
Witnesses
Notes
1848 04 20 HOLLINGS Thomas       Farsley         KIRKRB/1/118
  FAWCETT Eliza       Wortley          
1848 04 20 HOLLINGS Daniel       Farsley         KIRKRB/1/119
  PEARSON Mariah       Beck Bottom          
1887 07 04 KAYE William       Sunfield, Stanningley Joseph       BRAMLEYRB/8/126
  CHILD Eliza       Blue Hill Lane, Wortley John        
1900 04 28 SPURR Fred 30 B Boot Clicker 6 Bath Street, Bramley George Spurr   Boot & Shoemaker Willie Spurr AP68/1
  BARKER Caroline Elizabeth 32 S Power Loom Weaver 7 Goodsons Row, Bramley John Barker   Traveller M Sanders  
1900 06 28 COULSON Ebenezer 24 B Boot Clicker 8 Back Lane, Bramley Ebenezer Coulson   Weaver Elijah Coulson AP68/2
  POTTS Louisa 23 S Nurse (Domestic) Ashley House, Bramley John Potts   Deputy in Coal Mine Anne Duce  
1901 02 21 BROSCOMBE Henry 24 B Mechanic (Fitter) Mount Pleasant, Hill Top, Bramley John Holdsworth Broscombe   Engineer Fred Broscombe AP68/3
  ALDERSON Clara 24 S Boot Machinist 297 Broad Lane, Bramley Benjamin Denton Alderson   Boot Finisher Adeline Alderson  
1901 04 10 CRAVEN Herbert 22 B Confectioner (Master) 95 Markham Avenue, Leeds George Craven   Steel Founder Arthur Craven AP68/4
  LEE Sarah 21 S Confectioner's Assistant 25 Kirkham Street, Rodley Thomas Lee   Mechanic Annie Lee  
1901 04 13 WHITELEY Arthur 28 B Overlooker 11 Victoria Terrace, Stanningley Joseph Whiteley   Foreman in Spinning Mill John E Walker AP68/5
  WALKER Florence 26 S Cloth Weaver 12 Nora Road, Stanningley John E Walker   Fettler in Woollen Mill Ada Walker  
1901 09 12 BAILEY Joseph Alfred 27 B Boot Rivetter 25 Bath Lane, Bramley George Benjamin Bailey   Stuff Dyer James Arthur Walker AP68/6
  WALKER Grace Ann 25 S Cloth Weaver 95 Westover Road, Bramley Henry Walker   Woollen Spinner Lillian Agnes Walker  
1901 10 29 EMMETT Fred 24 B Farmer Prospect Farm, Bramley John Emmett   Farmer Henry Grant AP68/7
  GRANT Sarah Ann 24 S Machinist 6 Prospect Avenue, Bramley Henry Grant   Joiner Clarissa Thompson  
1901 12 26 TRICKETT Herbert 26 B Joiner (Journeyman) 2 Rosemount Place, Bramley Edwin Trickett D Joiner Charles P Bell AP68/8
  BAILEY Eliza 24 S Machinist at Boot Factory 6 Quarry View, Bramley Alfred Thomas Bailey   Quarry Owner Clara Trickett  
1901 12 26 ELLIS George Edward 30 B Foreman Shoe Rivetter 17 Railsfield Mount, Bramley John Ellis   Shoemaker John William Ellis AP68/9
  THOMPSON Sarah Ann 28 S Power Loom Weaver 7 New Row, Bramley John Thompson D Shoemaker Clarissa Thompson  
1902 02 08 DUFTON Harry 26 B Scribbling Overlooker 3 Brickmill Road, Pudsey Samuel Dufton   Scribbling Overlooker David Farrar AP68/10
  BRETHERICK Florence 24 S Cloth Mender 8 School View, Stanningley George Bretherick   Warp Dresser Sarah Hannah Dufton  
1902 03 31 SAWYER Harwin 21 B Grocer's Manager 78 Town Street, Stanningley John Sawyer   Gardener Horace Wilson AP68/11
  PARKER Edith Ellen 20 S Woollen Knotter 2 Railsfield Mount, Bramley George Parker   Cloth Miller Bertha Coates  
1902 05 15 BENSON Ernest Walter 28 B Accountants Clerk 90 Woodsley Road, Leeds Joseph Benson   Cashier Joseph Stevenson AP68/12
  STEVENSON Jeanie 28 S Dressmaker 5 Landseer Terrace, Bramley David Stevenson D Draper Louisa Stevenson  
1902 10 11 BANNISTER John 61 W Yeast Dealer 22 Seymour Street, Bramley James Bannister D Weaver Joseph Boocock AP68/13
  DRAKE Mary Ann 62 W . Warley View, Bramley William Thompson D Blacksmith Jane Boocock  
1903 04 14 DENISON Dan 28 B Painter & Decorator 19 Cambrian Terrace, Holbeck Joseph Denison   Steel Worker James T Myers AP68/14
  MYERS Ellen Thackray 26 S . 59 Hough Lane, Bramley James Thackray Myers   Stone Merchant Carrie Denison  
1903 05 13 MARSHALL John Rodgers 71 W Assurance Agent 1 Laurel Grove, Armley Samuel Marshall   Cloth Manufacturer Thomas Heaton AP68/15
  PATTISON Elizabeth 68 W . 44 Caledonian Road, Leeds William Fletcher   Cloth Finisher Thomas W Tooke  
1903 05 30 LEE Joseph Alfred 27 B Steam Crane fitter 25 Kirkham Street, Rodley Thomas Lee   Iron Turner A C Barrett AP68/16
  BARRETT Sarah Ann 27 S Woollen Weaver Half Mile Cliff, Stanningley John Edward Barrett   Stone Mason Annie Lee  
1903 05 30 COULSON Elijah 34 B Boot Rivetter 8 Back Lane, Bramley Ebenezer Coulson D Weaver Luther Milner AP68/17
  WATERHOUSE Edith 26 S Cloth Weaver Park Place, Bell Lane, Bramley George Waterhouse   Leather Currier Louisa Long  
1903 08 29 COULSON Alfred 23 B Organ Builder (Journeyman) Springfield Villa, Bramley Samuel Oddy Coulson   Painter Welfit Coulson AP68/18
  FORDON Alice Maude 21 S Reeler in Cloth Mill 3 Vermont Street, Bramley Thomas Langton Fordon   Coal Merchant Annie Elizabeth Fordon  
1903 09 19 ELLIS John William 30 B Boot Rivetter 17 Railsfield Mount, Bramley John Ellis   Shoemaker Joseph Ellis AP68/19
  TATE Martha Webster 28 S Worsted Cloth Weaver 17 Bath View, Bramley Elias Webster Tate   Joiner Elizabeth Webster Tate  
1903 10 07 BELL Charles Percival 25 B Grocer's Assistant 31 Rillbank Road, Burley Charles Bell   House Decorator George Wilkinson AP68/20
  TRICKETT Clara 25 S Co-operative Society's Clerk 9 Rosecliff Mount, Bramley Edwin Trickett D Master Joiner Agnes Bell  
1903 12 19 GRAVER Robert 23 B Cabinet Maker (Journeyman) 19 Bright Street, Stanningley Isaac Graver   Labourer Joseph Pearson AP68/21
  WALKER Ada 22 S Drawer in Spinning Mill 16 Nora Road, Bramley John Elsworth Walker   Fettler in Woollen Mill Harriett Graver  
1904 03 05 SUTTON Frank Ernest 25 B Joiner (Journeyman) 337 Stanningley Road, Bramley Robert Sutton   Game Keeper David Farrar AP68/22
  GREAVES Ruth 22 S Picker in Cloth Mill 4 School View, Stanningley William Greaves D Time Keeper Martha Annie Wrathall?  
1904 05 08 CLOUGH Richard 51 W Millwright (Journeyman) Cantley Place, Bramley Richard Musgrave Clough D Clothier Wm H Spence AP68/23
  SPENCE Sarah Elizabeth 44 S . Ashley Cottage, Back Lane, Bramley George Spence   Labourer H C Wood  
1904 07 30 BROSCOMBE Fred 23 B Organ Builder (Journeyman) Warrels Mount, Bramley John Holdsworth Broscombe   Mechanic Joseph Webster AP68/24
  WEBSTER Lilian 22 S Dressmaker 6 Elswick Terrace, Bramley Joseph Webster   Builder Florrie Barker  
1904 12 26 BRUCE Harry 27 B Draper's Assistant 21 Railsfield Mount, Bramley Joseph Bruce   Attendant E F Bruce AP68/25
  FORDON Frances Mary 26 S . 3 Vermont Street, Bramley Tom Langton Fordon   Coal Merchant A E Fordon  
1904 12 01 BEASLEY William Henry 40 B Grocer 8 Cromwell Place, Ossett John Beasley D Farmer S Broadbent AP68/26
  DENNILL Mary Ann 50 W . 6 Landseer Terrace, Bramley William Clough D Clothier M A Waterhouse  
1905 07 11 COULSON Peter Appleyard 38 B Boot Rivetter Springfield Villa, Bramley Samuel Oddy Coulson D Cloth Weaver Fred Thackray AP68/27
  THACKRAY Rhoda 41 S . Elder View, Elder Road, Bramley John Thackray D Chapel Keeper Annie Speight  
1905 07 29 WALKER James Louis 26 B Joiner (Journeyman) 21 Whitecote View, Bramley John William Walker   Millwright Albert Alderson AP68/28
  ALDERSON Adeline 29 S Worsted Weaver 297 Broad Lane, Bramley Benjamin Denton Alderson D Shoemaker Margaret Ann Walker  
1905 08 09 ELLIS Joseph 28 B Boot Clicker 17 Railsfield Mount, Bramley John Ellis   Bootmaker Richard Arthur Walker AP68/29
  WALKER Margaret Ann 29 S . 21 Copy Lane, Whitecote, Bramley John William Walker   Millwright Clara Annie Walker  
1905 12 06 CLOUGH George 60 W Wool Merchant Crawshaw Fields, Pudsey George Clough   Butcher Joseph S Sykes AP68/30
  TRICKETT Mary Ann 42 S . 2 Elder Terrace, Bramley John Tricket   Master Joiner John Trickett  
1906 01 17 PRINCE James Firth 54 W Cloth Fuller 5 Elder Mount, Bramley Joseph Prince D Checkweighman Joshua Craven AP68/31
  CRAVEN Lavinia 41 S Cloth Weaver 5 Hough Tree Terrace, Bramley George Craven D Farmer Alice Metcalf  
1906 02 24 GUY Harold 21 B Grocer (Master) 15 Moorside Place, Bramley Abraham Beanland Guy   Boot Rivetter Percy Guy AP68/32
  MITCHELL Beatrice 20 S Woollen Weaver 9 Bramley Mount, Bramley James Mitchell D Carrier Ethel Mitchell  
1906 04 14 CAWOOD Walter Ernest 25 B Commercial Clerk 10 Wellington Mount, Bramley William Cawood D Dyer Ben Hey AP68/33
  MARSHALL Elizabeth 23 S Weaver in Woollen Mill 10 Wellington Mount, Bramley Joseph Marshall   Tanner Lilian Marshall  
1906 08 04 GUY Ernest 23 B Mechanic (Fitter) 22 Ash Grove, Stoney Stanton Rd, Coventry Abraham Beanland Guy   Boot Rivetter Ernest Cook AP68/34
  COOLEY Hilda Adelaide Beatrice 21 S Weaver in Woollen Mill 61 Aston Street, Bramley Thomas Alfred Walter Cooley   Ticket Collector Railway A H F Cooley  
1906 09 05 BLACKBURN Robert Holliday 32 B Clothing Manufacturer The Towers, Armley William Blackburn   Wholesale Clothier R A Blackburn AP68/35
  DICKINSON Ethel Ann 23 S . The Billingbauk, Bramley Brow Dickinson   Boot Manufacturer May Dickinson  
1906 10 06 KNIGHT Rowland 24 B Assistant in Sack Warehouse 32 Hough Lane, Bramley William Knight   Sack Merchant W Jackson AP68/36
  JACKSON Edith 26 S Sewing Cloth in Dye Works 9 Westover Road, Bramley Arthur Jackson D Foreman Dyer M Jackson  
1906 12 28 TATE Herbert Webster 27 B Mechanic (Fitter) 17 Bath View, Bramley Elias Webster Tate   Joiner Hiram C Firth AP68/37
  BARKER Florrie 25 S . 95 Lower Town Street, Bramley Thomas Stead Barker . Removal Contractor Daisy Deighton  
1907 02 11 DODD Joseph 23 B Post Office Letter Carrier 32 Church Street, Castleford James Dodd D Cooper Thomas Henry Dodd AP68/38
  JACKSON Violetta 22 S Worsted Weaver 9 Aston Street, Bramley Jonathan Jackson   Boot Maker Florrie Stephenson  
1907 04 03 WARD Alfred 35 B Joiner (Journeyman) 76 Elmwood Square, Stanningley William Ward D Quarry Man Geo Wood AP68/39
  WOOD Ada 34 S Dressmaker 2 School View, Stanningley George Ward D Farmer L Isherwood Bride's father as entry
1907 07 24 SYKES Joseph Sidney 28 B Commercial Clerk 7 Henley Crescent, Bramley Samuel Sykes   Gardener Lawrence Sykes AP68/40
  TRICKETT Hilda Adelaide Beatrice 27 S Music (Pianoforte) Teacher 153 Stanningley Road, Bramley Edwin Trickett D Master Joiner Louie Trickett  
1907 08 03 SKINNER James 26 B Iron Moulder 10 Half Mile Lane, Stanningley Jonathan Skinner   Iron Moulder George William Skinner AP68/41
  KEIGHLEY Laura 22 S Worsted Weaver 1 Nansen Terrace, Bramley James Keighley   Labourer Edith Skinner  
1907 08 05 FALCON Robert Henry 28 B Boot Warehouseman 12 Farrar's Yard, Bramley Robert Falcon D Overlooker in Cloth Mill James Cheetham AP68/42
  BATES Hetty 28 S Boot Machinist 6 Spring Terrace, Bramley Tom Bates   Boot Finisher Susan Bates  
1908 03 10 FARRAR Herbert Horn 29 W Hairdresser (Master) 11 Town Street, Stanningley James Farrar   Iron Moulder Harry Farrar AP68/43
  ROGERS Mary Elizabeth 22 S . 66 Tower Lane, Armley John Rogers D Butcher Alice Rogers  
1908 04 18 ROSS Joseph Nelson 29 B Dyer's Labourer 4 Rosecliffe Terrace, Bramley Henry Ross   Bootmaker George Henry Kitson AP68/44
  MATHERS Clara 26 S Woollen Cloth Weaver 1 Elder Place, Bramley William Mathers   Boot Maker Annie Stephenson  
1908 04 20 RENNISON Albert Edward 33 B Grocer's Assistant 7 Clock Row, South Kirkby, nr Wakefield Robert Rennison   Gardener Arthur Dennison AP68/45
  DENNISON Elizabeth 33 S Dressmaker 1 Bath Terrace, Bramley William Dennison D Warp Dresser Emily Rennison  
1908 06 24 GRAVESTOCK William 34 B Railway Clerk 4 Highthorn View, Armley Edwin Gravestock D Market Gardener J Northrop AP68/46
  NORTHROP Ethel Ann 30 S . Railsfield House, Bath Lane, Bramley Jim Northrop   Clerk J E Appleyard  
1908 09 17 GAUNT Frederick William 23 B Woollen Manufacturer Hazelbrae, Farsley Leonard Gaunt   Woollen Manufacturer T H Gaunt AP68/47
  DICKINSON Evelyn May 23 S . The Billingbauk, Bramley Brow Dickinson   Boot Manufacturer John C Gaunt, * Dickinson  
1908 10 10 CARTER Seth Farrar 25 B Sanitary Lead Worker Fern Cottage, Bramley Thomas Carter   Boiler Maker George Wm Thackray Myers AP68/48
  PULLAN Florence Mary 22 S Mender in Woollen Mill 13 Nora Road, Bramley Wilfred Pullan   Coal Merchant Lilian Edith Pullan  
1909 06 26 TRICKETT Joseph Edward 31 B Asst at Leeds Public Library 3 Elder View, Bramley Joseph Trickett D Painter Alfred Trickett AP68/49
  HUDSON Elizabeth Ann 29 S Dressmaker 3 Thrift Terrace, Bramley William Hudson   Signalman Eliza Ann Trickett  
1909 07 31 ELLIS John Smith 23 B Asst Wholesale Clothing Roseville, Wood Lane, Bramley William Ellis   Clothier Fred Ellis AP68/50
  WARD Ivy 24 S Tailoress (Machinist) 66 Broad Lane, Bramley Edwin Ward   Warehouseman Vida Ward  
1909 09 09 TAYLOR George Frederick 27 B Bank Cashier 9 Park Road, Doncaster John Edwin Taylor   Compositor James Northrop AP68/A/1
  NORTHROP Nina 26 S . Railsfield House, Bath Lane, Bramley James Northrop   Clerk William Taylor  
1909 10 14 APPLEYARD John Ernest 26 B H M Inspector of Factories 67 Belgrave Road, Edgbaston, Birmingham Haley Appleyard   Architect Edgar C Northrop AP68/A/2
  NORTHROP Mary Elizabeth 28 S Elementary School Teacher Railsfield House, Bath Lane, Bramley James Northrop   Clerk Haley Appleyard, R O Robinson  
1909 12 23 FOX James 33 B Commercial Clerk 49 Kirkstall Lane, Leeds William Fox D Bootmaker Harold Fox AP68/A/3
  FARRAR Emma 28 S Mender in Cloth Mill 13 West Moor Street, Bramley George William Farrar   Dyer Lilian Farrar  
1910 03 24 CLIFF Byron 43 W Commercial Traveller The Birches, East Chevin, Otley John Cliff D Stoneware & Firebrick Manfr Aldred F Barker AP68/A/4
  BRADSHAW Louisa 37 S . 22 Cheltenham Parade, Harrogate William Bradshaw D Cloth Manufacturer Beatrice Bradshaw  
1910 05 14 VERITY William 21 B Butchers Assistant 6 Commercial Villas, Pudsey William Verity D Woollen Spinner Walter George Stanton AP68/A/5
  STANTON Laurence Elvina 22 S Drawer in Worsted Mill 362 Broad Lane, Bramley Joseph Stanton   Teamer Mary Ann Verity  
1910 10 12 ELLIS Arthur 26 B Silk Dresser 19 Marion Street, Brighouse Frederick Ellis   Dyer Luke Ellis AP68/A/6
  BISHOP Frances Fanny 28 S Domestic Servant Albion House, Town Street, Bramley Frederick John Bishop   Labourer Eliza Bishop  
1910 10 15 BANNISTER William Moorhouse 30 B Foreman Boot Maker 32 Lastingham Road, Rodley George Thomas Augustus Bannister   Mechanic Harry Lonsdale AP68/A/7
  KERSHAW Martha 30 S Boot Machinist 3 Astor Street, Swinnow, Bramley Jarratt Kershaw D Overlooker Lucille Bannister  
1910 10 27 WRAY Reginald Herbert 34 B Grocer Sunset House, Royston Edwin Wray   Bootmaker John Wray AP68/A/8
  BULLOUGH Ruth 43 S . 6 The Crescent, Town Street, Bramley Samuel Hudson Bullough   Iron Founder Kenneth Bullough, Florence Wray  
1910 12 24 COULSON Lewis 34 B Labourer Highway Dept Springfield Villas, Bramley Samuel Oddy Coulson D Painter Nellie Craven AP68/A/9
  CRAVEN Mary 29 S . 11 Vesper Terrace, Kirkstall John Craven D Joiner W Coulson  
1911 04 17 LONGLEY George 26 B Boot Shop Salesman 18 Outgang, Bramley George Longley D Silversmith Tomlinson Longley AP68/A/10
  PAWSON Mary 24 S Warper in Woollen Mill Brighton Cottage, Farrar Yard, Bramley Jonathan Pawson   Shoemaker Dora Pawson  
1911 06 03 MELL John William 37 B Drayman for Woollen Manfr 10 Nunthorpe Road, Rodley John Mell   Carter Frank Ernest Sutton AP68/A/11
  KEIGHLEY Ruth Ann 38 S Mender in Woollen Mill School View, Stanningley James Keighley   Millwright Annie Isabel Turner  
1911 06 22 FARRAR John 37 B Stuff Warehouseman 13 Westmoor Street, Bramley George William Farrar   Dyer A Brooksbank AP68/A/12
  TAYLOR Sarah Ellen 28 S Domestic Servant 10 Warrels Terrace, Bramley Joe Taylor   Boot Finisher Edith Ann Taylor  
1911 07 03 NORTON Costa 27 B Insurance Agent 47 Brunswick Road, Greengates, Bradford Samuel Norton   Mule Spinner Harry Denton AP68/A/13
  SKINNER Edith 27 S Dressmaker 10 Half Mile Lane, Stanningley Jonathan Skinner   Iron Moulder Martha Skinner  
1911 08 19 LONGLEY Tomlinson 30 B Cloth Warehouseman 18 Outgang, Bramley George Longley D Whitesmith David Dains AP68/A/14
  HEY Hilda Mary 31 S . 5 Cleopatra Place, Bramley Joseph Nicholson Hey   Warp Dresser Mary Gerrard Berry  
1911 10 26 DAWSON John 71 W Retired Builder & Contractor Surrey Side House, Moldgreen, Dalton James Dawson D Ironmonger Arthur Smith AP68/A/15
  SMITH Marena 66 W . Elmfield, Bramley David Foster D Woollen Overlooker Amy A Smith By Licence
1911 11 04 BARSON Jesse 61 W Cupola Tenter in a Foundry 83 Westover Road, Bramley John Barson D Farm Labourer John W Waite AP68/A/16
  STEPHENSON Sarah Ann Dowson 55 S Draper 303 Town Street, Bramley Martin Dowson D Plate Layer E H Wilkinson  
1913 03 25 BROOKSBANK Harold 24 B Draper's Assistant 57 Upper Wortley Road, Wortley Robert Brooksbank   Draper James Brooksbank AP68/A/17
  FARRAR Lilian 29 S Worsted Mender 8 Ashlea Street, Bramley George William Farrar D Dyer Doris Lumb  
1913 06 11 BOOTH Clarence William Gaunt 23 B Engineer (Worker) Greenfield House, Hough Lane, Bramley John Alfred Booth D Engineer Frederick Sharp AP68/A/18
  SHARP Eleanor Elizabeth 30 S . South View Terrace, Elder Road, Bramley Frederick Sharp   Tailor Martha Ann Booth  
1913 10 08 SMITH Harry 32 B Tailor 5 Conference Terrace, Armley Sam Smith   Weftman Joseph Fewster AP68/A/19
  WADDINGTON Lucy 35 S Post Office Typist 30 Warrels Avenue, Bramley Samuel Waddington   Tanner Ethel Smith  
1914 04 18 BOOTH Joseph 52 W Mechanic 32 Wellington Mount, Broad Lane, Bramley William Booth   Weaver John Crabtree AP68/A/20
  CRABTREE Susan 46 S Drawer in Worsted Mill 32 Lower Town Street, Bramley Benjamin Crabtree   Quarryman Harriet Crabtree  
1914 04 25 BROWN Harry 25 B Labourer in a Quarry 20 Sussex Avenue, Hunslet William Brown   Labourer Fred Bennett AP68/A/21
  BENNETT Annie 28 S Woollen Weaver 8 Rosemont Grove, Bramley William Bennett   Tanner Annie Cooper  
1914 05 14 NORTHROP Edgar Riley 29 B Inspector National Ins. Act 105 Laburnum Avenue, Garden Village, Hull Jim Northrop   Bookkeeper J Northrop AP68/A/22
  NORTHROP Ellen 30 S . 11 Elder View, Bramley Joseph Northrop D Clock Maker Waite Northrop, Irwin Arthur Tate  
1914 06 06 TAILFORD Daniel 64 W Farmer Brook House, Cleckheaton Nathaniel Merrill Tailford   Sexton Charles Spensley AP68/A/23
  HARTLEY Sarah Eliza 54 S Housekeeper (Domestic) Greenfield, Bramley John Hartley   . Ann Gwendolen Booth  
1914 11 26 BUSFIELD Leonard Bailey 23 B Student 23 Warrels Place, Bramley Hainsworth Busfield   Labourer Thomas Hargreaves AP68/A/24
  HARGREAVES Hilda 24 S . 11 Parkville Road, Bramley George Hargreaves   Labourer Fred Townley Lord  
1915 04 05 HEALD Wilfred 25 B Grocer's Manager 2 Warrels Place, Bramley Tom Heald   Tailor's Cutter Henry Hinchliffe AP68/A/25
  BROWN Florence Annie 24 S . 70 Hough Lane, Bramley Benjamin Bentley Brown   Draftsman Essie Lena Brown  
1915 04 07 FIRTH Hiram Crosland 29 B Engineer's Toolmaker 64 Trafalgar Road, Buston, Nottingham Hamilton Firth   Foreman Spinner Waite Northrop AP68/A/26
  TATE Annie Webster 28 S Confectioner 1 Bath Lane, Bramley Elias Webster Tate   Joiner Annie Hey  
1915 05 20 WADSWORTH Robert Edgar 29 B Solicitor 22 St Peters Mount, Bramley William Wadsworth   Forage Merchant * Harold Wadsworth AP68/A/27
  CLIFF Olive Louise Bradshaw 22 S   The Birches, East Chevin, Otley Byron Cliff   Gentleman Byron Cliff By Licence
1915 05 22 BAILEY Benjamin 25 B Fireplace Designer 19 Railsfield Mount, Bramley Alfred Thomas Bailey   Quarry Man James Henry Bolton AP68/A/28
  BOLTON Jenny 23 S Elementary School Teacher 8 Clarence Street, Bramley James Henry Bolton   Engineer Nellie F Wade, Dorothy Bolton  
1915 06 05 MASSEY Harry Horace 26 B Corporal in Kings Shropshire Light Infantry The Camp, Ronsey Joseph Massey   Telegraphist Chas Clifford Massey AP68/A/29
  MORREY Mary Alice 28 S Elementary School Teacher 5 Elder Place, Bramley William Morrey   Gentleman William Morrey  
1915 08 14 WESTERMAN Albert 31 B Cotton Finisher 1 Warrels Avenue, Bramley Ellis Westerman   Yeast Dealer Alfred Butler AP68/A/30
  PICKARD Lily 25 S Silk Weaver 12 Kingswood Street, Horton, Bradford William Pickard D Gamekeeper Sarah A Westerman  
1915 08 19 TATE Irwin Arthur 26 B Corporation Clerk 26 St Peters Mount, Bramley Edward Tate   Collector Raymond V Tate, E H Haigh AP68/A/31
  HAIGH Mary 26 S City Library Assistant 32 Warrels Place, Bramley Benjamin Haigh   * Inspector Margaret Haigh, Edward Tate  
1915 09 14 SENIOR Archie Walker 23 B Private in 3/3 West Riding Field Ambulance Billeted at 112 Upper Hanover Street, Sheffield Willie Senior   Loom Tuner Albert Keighley AP68/A/32
  MARSHALL Doris Evelyne 21 S Cotton Looker over 7 Cleopatra Place, Bramley Samuel Dean Marshall   Iron Moulder Annie Senior  
1915 11 27 NUTTER George 40 B General Labourer 24 Swinnow Lane, Bramley William Nutter   General Labourer William Graham AP68/A/33
  AUSTIN Annie Maria 42 W Housekeeper 325 Broad Lane, Bramley James Ferguson   Sailor Lavinia Spencer  
1915 12 15 HALL Sydney Cyril 30 B Foreman Storeholder (cloth) 3 Foster Terrace, Bramley Charles James Hall   Grocer John William Trickett AP68/A/34
  TRICKETT Edith Taylor 34 S Worsted Weaver 3 Foster Terrace, Bramley John William Trickett   Leather Merchant Emily Hall  
1916 03 14 STEAD Harold 31 B Corporal in Royal Engineers (City Engineers Clerk) 27 Warrels Place, Bramley William Edward Stead   Boot & Shoemaker W E Stead AP68/A/35
  THORNHILL Ethel 31 S Library Assistant 11 St Peters Mount, Bramley Sidney Thornhill   Fitter Sidney Thornhill By Licence
1916 05 31 KNIGHT Walter 25 B Bombardier in R F A 158th Brigade. Lithographer 32 Hough Lane, Bramley William Knight   Sack Merchant Arthur Knight AP68/A/36
  PARKER Florry 28 S Woollen Cloth Weaver 100 Elder Road, Bramley George Parker D . Matilda Parker  
1916 06 03 KITCHING David 25 B Private in Royal Scots Fusiliers (Grocer's Assistant) 2 Hayleigh Mount, Bramley William Kitching   Mason Albert Kitching AP68/A/37
  BROWN Clarrie 25 S Worsted Cloth Weaver 8 Highfield Road, Bramley Harry Brown   Moulder Ethel Brown  
1916 08 05 CLEGG Harry 25 B Private in 2/8 West Yorkshire Regiment 5 Westover Road, Bramley Alfred Clegg   Engineer Charles Clegg AP68/A/38
  COATES Ida 21 S Worsted Weaver 6 Spring Terrace, Bramley Joseph Coates   . Phyllis Hudson  
1917 04 17 WHITEHEAD Joseph 25 B Corporal R.E. Cloth Manufacturer Military Hospital, Silver Street, Edmonton Willie Whitehead   Cloth Manufacturer Willie Whitehead AP68/A/39
  BROOKSBANK Ethel 25 S Science Mistress 10 St Peters Mount, Bramley Harry Brooksbank   Manager Harry Brooksbank  
1917 08 04 COOK Willie 37 B Electric Crane Driver 10 Mount Pleasant, Bramley Alfred Cook   Forgeman James Frederick Stephenson AP68/A/40
  GRAY Alice Caroline Ada 36 S Machine Operator in Munition Works 5 Marsden Street, New Wortley John Gray   Farmer Elsie Mabel Gray By Licence
1917 10 06 BOLTON John Edward 27 B Commercial Clerk 8 Clarence Street, Bramley James Henry Bolton   Foreman Fitter Waite Northrop AP68/A/41
  WADE Nellie Farrar 25 S Elementary School Teacher 5 Ada's Place, Stanningley Samuel Wade   Fitter Dorothy Bolton  
1918 04 20 BROWN James 32 B Private 4th Reserve (KOYLI) (House Painter) Rugeley Camp, Brereton William Brown D Painter Fred Lee AP68/A/42
  BEAN Florence Elizabeth 27 S Worsted Drawer Waterloo Cottage, Waterloo Lane, Bramley Frederick Charles Bean   Mill Manager Gladys Bean  
1918 08 03 GUYLER Arthur 24 B Clothier's Warehouseman 10 Henley View, Bramley John Guyler   Table-blade Grinder G Guyler AP68/A/43
  SPENCE Mary Ann 22 S Mender at Worsted Mill 10 Henley View, Bramley William Harrison Spence   Clicker in Boot Trade Emily Guyler  
1918 08 15 CLOUGH George 72 W Wool Merchant 2 Crawshaw Fields, Pudsey George Clough   Butcher William Hartley AP68/A/44
  TAILFORD Sarah Eliza 58 W . Greenfield Cottage, Hough Lane, Bramley John Hartley . . Ann Gwendolen Booth  
1918 09 04 GRANT Joseph William 42 W Private 129109 RAMC (Clog Uppers Manufacturer) 6 Prospect Avenue, Bramley Henry Grant   Joiner Joseph A Bailey AP68/A/45
  GOODSON Kate Evelyn 37 S Insurance Agent 26 Garfield Place, Bramley William Henry Goodson D Mechanic Gertrude P Hunton By Licence
1918 09 24 GREEN William Saville 28 B Warrant Officer in AOC (Commercial Clerk) Green Top, Pudsey William Green   Clerk Ernest Townend AP68/A/46
  TALLANT Lizzie 24 S Letter Carrier (GPO) 5 Foster Terrace, Bramley Harry Tallant   Estate Agent Maria Tallant By Licence
1919 07 17 JOHNSON William 36 B Tailor (Master) (Ex Army) 135 Preston New Road, Blackburn Jacob Johnson   Wholesale Clothier & Manufacturer Clarence W G Booth AP68/A/47
  BOOTH Ann Gwendolen 28 S . Greenfield House, Hough Lane, Bramley John Alfred Brook D Ironfounder (Master) J Johnson jnr By Licence
1919 10 02 ELLIS Bernard 27 B Clothier Rose Villa, Wood Lane, Bramley William Ellis D Clothier Horace Mason AP68/A/48
  BOOTH Elsie 24 S . Beehive Cottage, Boston Spa Thomas Booth   Agent Gladys Ellis By Licence
1919 10 04 STANTON Oliver Thomas 26 B Dyer's Labourer 338 Broad Lane, Bramley Joseph Stanton   Office man Walter George Stanton AP68/A/49
  BEAN Elsie 24 S Worsted Drawer Waterloo Cottage, Waterloo Lane, Bramley Frederick Charles Bean   Mill Manager Gladys Bean  
1919 10 28 MITCHELL Arthur Catling 24 B Grocery Shop Manager 2 Rosemont Grove, Bramley Edwin William Mitchell   Mechanic George Iredale AP68/A/50
  IREDALE Gertrude Emma 22 S Mender Cloth Mill 76 Hough Lane, Bramley Thomas Henry Iredale   Organ Builder Annie Mitchell  
1920 09 18 GRANT Jack 25 B Cotton Dyer Ross Mill Yard, Bramley William Grant   Millhand (Cotton & Woollen) Ned Grant AP68/B/1
  BRIGGS Marian Lavinia 24 S Cloth Weaver 60 Aston View, Bramley Benjamin Briggs D Fitter Horace Seaver Briggs  
1920 10 21 WEBSTER Frank Lincoln 25 B Insurance Official 49 Springfield Place, Leeds Joseph Webster   Gentleman Harry Holland AP68/B/2
  TRICKETT Nellie 24 S Draughtsman's Tracer 3 Foster Terrace, Bramley John William Trickett   Leather Merchant John William Trickett  
1920 12 27 TALLANT Arthur Elsworth 24 B Metal Organ Pipe Maker 22 Station Mount, Bramley Joseph Henry Tallant   Turner (Iron) Cyrus Simpson AP68/B/3
  SIMPSON Lily 26 S Woollen Weaver 4 Christ Church Road, Armley Cyrus Simpson   Motor Engineer Harry Tallant  
1921 02 23 STEVENSON Maurice 24 B Grocer (Master) 32 Church Lane, Pudsey John Stevenson D Printer Edwin William Mitchell AP68/B/4
  MITCHELL Annie 21 S Worsted Mender 2 Rosemont Grove, Bramley Edwin William Mitchell   Engineer Frances Alice Wilcock  
1921 03 26 HARGREAVES Thomas 29 B Weaving Overlooker (Woollen & Worsted) 11 Parkville Road, Bramley George Hargreaves   Dyer Mabel Alice Kitching AP68/B/5
  KITCHING Adeline 26 S Commercial Clerk 2 Hayleigh Mount, Bramley William Kitching D Mason Thomas Ellison  
1921 09 14 RAVEN Ernest Edward Bentall 34 B Inland Revenue Clerk Rosedale, Rectory Road, Chelmsford Harry Edward Raven   Market Gardener Laura Edna Marshall AP68/B/6
  TRUFITT Sarah Ann 37 S Shop Assistant (Health Stores) 7 Cleopatra Place, Bramley Edward Theaker Trufitt   Sea Captain Archie Walker Senior  
1921 09 17 WATSON Percy 34 W Superintendent Clothing & Supply Company 20 Salisbury Avenue, Armley John Watson   Millwright retired Martha Ellis AP68/B/7
  VAUSE Maud Rosamond 39 W . 27 Talbot Road, Roundhay Charles Hemsley D Contractor Charles Stuart Ellis  
1921 10 31 CATOR John Wesley 29 B Coppersmith (Journeyman) 22 Woodland Avenue, Hyde Road, Gorton Robert Cator   Railway Guard (retired) Annie Smale AP68/B/8
  HEWITSON Gladys 23 S Worsted Weaver 7 Pickles Yard, Bramley Edward Hewitson   Currier Charles Edward Cator  
1922 06 03 LEE Fred 25 B Engineer (Turner) 7 Prospect Terrace, Farsley John Hanson Lee   Cashier Edith Holgate AP68/B/9
  BEAN Gladys 24 S . 52 Waterloo Lane, Bramley Frederick Charles Bean   Mill Manager Fred Hulland  
1922 09 30 LEE Noah 27 B Grocer's Assistant 6 Cowley Road, Rodley Stanfield Lee   Cotton Spinner William Moorhouse Bannister AP68/B/10
  BANNISTER Bertha Elizabeth 34 S Forewoman Boot Factory 32 Lastingham Road, Rodley Thomas Augustus Bannister   Engineer Harry Lonsdale  
1922 11 25 SWAAP George Alfred 24 B Cabinet Maker (Journeyman) 19 Trilby Street, Bramley Arthur Swaap   Driller (Engineering) Harold Swaap AP68/B/11
  WATSON Maggie 27 S . 19 Trilby Street, Bramley John Watson   Blacksmith Sarah Ann Bell  
1922 12 26 MILLER Frederick Arthur 29 B Fruit & Poultry Dealer's Assistant 6 Oakwell Grove, Bramley John Miller   Tramway Employee Arthur Burland AP68/B/12
  BURLAND Clara 27 S Woollen Weaver 5 Hayleigh Mount, Bramley Arthur Burland   Iron Moulder Lily Burland  
1923 07 28 WAITE John William 57 W Elementary School Master 1 Elder View, Bramley William Waite D Highway Foreman Mary Tate AP68/B/13
  HAIGH Margaret Ann 35 S Elementary School Mistress 23 Warrels Place, Bramley Benjamin Haigh   Sanitary Inspector Samuel Lax Fawcett, Benjamin Haigh  
1923 08 04 ROBINSON Walter 23 B Engineers Fitter 2 Cross Henley Road, Bramley Joseph William Robinson   Electrician Arthur Robinson AP68/B/14
  TALLANT Marian Lavinia 33 S Certified Elementary Teacher 5 Foster Terrace, Bramley Harry Tallant   Estate Agent Annie Robinson, Eleanor Robinson  
1923 10 10 SUMMERSCALES Thomas 44 B Cashier (Brewery) 31 Town Street, Bramley William Thomas John Summerscales   Retired maltster Eleanor Elizabeth Booth AP68/B/15
  SHARP Ann 48 S Elementary School Teacher 11 Outgang, Bramley Frederick Sharp   Outfitter William Summerscales, Frederick Sharp  
1923 11 24 WOODCOCK Frank 26 B Cloth Finisher 12 Yewdall Road, Calverley Lee Woodcock   Stoker & Engineman Nellie Watkinson AP68/B/16
  SCOTT Isa 32 S Woollen Weaver 2 Westmoor Place, Bramley David Scott D Mason Miles Scott, Nina Thompson  
1924 05 24 STEAD Ernest William 25 B Insurance Agent 3 Nansen Mount, Bramley Arthur Stead   Foreman Rag-grinder Herbert Green AP68/B/17
  GREEN Maude 30 S Worsted Weaver 7 Warrels Mount, Bramley Herbert Green   Foreman Dyer Florence Beatrice Stead, Mary Elizabeth Green  
1924 05 31 PORTER William 29 B Postman GPO 7 Wolseley Terrace, East Ardsley William Porter   Railwayman Lily Jowett, Thomas Hargreaves AP68/B/18
  HARGREAVES Helena 29 S Worsted Weaver 11 Parkville Road, Bramley George Hargreaves   Dyer Leonard Bailey Busfield  
1924 06 07 WARD Hugh Sydney 31 B Engineering Draughtsman 59 Hough Lane, Bramley William Ward   Mechanical Engineer William Ward Firth AP68/B/19
  TIFFANY Lily 31 S Wages Clerk 49 Eightlands Lane, Bramley Luke Tiffany D Bootmaker William Henry Hall, Eliza Ward  
1924 06 07 FRANKS Ernest Arthur 28 B Railway Plate-layer 36 Wyther Park Road, Armley Fred Franks D Railway Shunter James Trickett AP68/B/20
  TRICKETT Hilda 24 S Woollen Spinner 24 Whitecote Lane, Bramley James Trickett   Coal Carrier Sydney Franks, Edith Wright  
1924 06 28 GUY Freddy 33 B Engineer's Storekeeper 15 Moorside Place, Bramley Abraham Beanland Guy   Shoemaker Harold Guy AP68/B/21
  RAPER Emily 26 S Umbrella Finisher 21 Highthorne View, Armley William Raper   Cabinet Maker Amy Raper, William Raper  
1925 03 30 MOTTERSHEAD John William 29 W Mechanical Engineer 11 Steeple Street, Macclesfield John Mottershead   Insurance Inspector Joseph Allan Mottershead AP68/B/22
  SIMPSON Annie 32 S Trained Nurse 4 Christ Church Road, Armley Cyrus Simpson   Electrician Cyrus Simpson, Florrie Simpson  
1925 04 04 BARKER Ben Holgate 28 B Removal Contractor 101 Town Street, Bramley Thomas Stead Barker   Removal Contractor Susan Barker AP68/B/23
  GREENWOOD Annie 26 S Worsted Warper in Mill 21 Grosmont Terrace, Bramley William Greenwood   Cooper Clifford Greenwood, Thomas Stead Barker  
1925 04 08 VARLEY Harry 34 B Manager in Electrical Motor Works 26 Moorfields, Bramley Samuel Varley D Stone Quarry Manager Mary Jane Varley AP68/B/24
  CHADWICK Florence 25 S Millner 11 Greenock Street, Armley Alfred William Chadwick   Spring Fitter Arthur Holmes  
1925 05 30 FENTON Cyril 26 B Woollen Fettler 28 Charles Street, Farsley Walter Elsworth Fenton D Carter Joseph Fenton AP68/B/25
  BURLAND Ada 28 S Minder (Textile) 5 Hayleigh Mount, Bramley Arthur Burland   Iron Moulder Lily Burland  
1925 06 01 WALTON George William 25 B Fruit Salesman 1 Rosecliffe Terrace, Bramley John Walton   Engineering Fitter James Tate AP68/B/26
  PRATT Gladys 28 S Fruit Shop Manageress 17 South End Avenue, Bramley Frederick Pratt D Fruiterer John Walton, Grace Pratt  
1925 06 27 MOWFORTH Arthur 23 B Boot Warehouseman 10 Grosmont Terrace, Bramley James Mowforth   Joiner George Flanigan AP68/B/27
  FARRAR Margaret Jane 25 S Woollen Weaver 6 Church Hill Terrace, Stanningley James Farrar   Labourer Ada Vickers  
1925 09 02 SHAW Leslie Strafford 27 B Sorting Clerk & Telegraphist 4 Sunbeam Avenue, Hunslet Albert Shaw   Miner William Nixon AP68/B/28
  HINCHLIFFE Kitty 26 S Telephonist 30 Henley View, Bramley Richard Hinchliffe   Stonemason Alice Ann Shaw  
1925 12 23 ESHELBY Harold 26 B Mule Spinner 99 Town Street, Bramley George Eshelby   Watchmaker Lottie Eshelby AP68/B/29
  JOHNSON Mary Ann 23 S Mender in Mill 1 Albert Street, Stanningley George Johnson   Boilermaker Fred Edmondson  
1925 05 22 ROBINSON Arthur 24 B Iron Turner 2 Cross Henley Road, Bramley Joseph William Robinson   Electric Wireman Albert Alderson AP68/B/30
  ALDERSON Ann Walker 28 S Worsted Mender 5 Hayleigh Avenue, Bramley Albert Alderson   Stitcher Shoe Trade John Robinson, Alice Green  
1926 07 21 TRICKETT Walter Leslie 24 B Timber Salesman 18 Hough End Lane, Bramley Walter Trickett   Master Builder Phyllis Bean AP68/B/31
  BEAN Gladys 26 S Post Office Clerk 5 Aston Road, Bramley Walter Bean   Draper Rene Bean, Frances Owen  
1926 09 04 GREENSMITH George Edgar 28 B Motor Bus Driver Esbank, Newark Road, Lincoln Joseph Greensmith   Foundry Workman George William Morris AP68/B/32
  MITCHELL Gertrude Emma 29 W Worsted Mender 76 Hough Lane, Bramley Thomas Henry Iredale   Organ Builder Gladys Iredale, Thomas Henry Iredale  
1927 02 26 GRANT Henry 26 B Millwright 6 Prospect Avenue, Bramley David Grant   Shoemaker Jack Grant AP68/B/33
  HORSMAN Martha Ann 33 S Woollen Weaver 4 Station Avenue, Bramley Walter Horsman D Cloth Presser Laura Ellen Thorp  
1927 03 19 STOCKHILL Arthur 24 B Butcher (Journeyman) 1 Nansen Avenue, Bramley Sam Stockhill   Fish Merchant Leonard Smith AP68/B/34
  BEAUMONT Edna Louise 24 S Domestic Servant Whitehouse Farm, Frankland Terrace, Leeds James Beaumont   Plumber Ernest Newby  
1927 03 26 FLANIGAN George 26 B Millwright 2 Church Hill Street, Stanningley Michael Flanigan D Bricklayer Stephen Flanigan AP68/B/35
  MOWFORTH Ada 23 S Back washer in Dye Works 10 Grosmont Terrace, Bramley James Mowforth   Joiner Norah Mowforth  
1927 07 23 DEAN Cyril 25 B Joiner (Journeyman) 4 Park Grove, Bramley John William Dean   Railwayman Amy Dean AP68/B/36
  PERKIN Ida 24 S Typist 60 Outgang, Bramley Ellis Perkin   Tanner Frank Dean  
1927 09 10 KUBALEK Otto 29 B Technical Expert (Economisers) 29 Gledhow Wood Grove, Roundhay Anton Kubalek   Master Tailor Wilfrid Swallow AP68/B/37
  FAWCETT Agnes Mary 24 S French Teacher 1 West View Terrace, Broad Lane, Bramley Samuel Lax Fawcett D Schoolmaster Bertha Rylands Fawcett  
1927 09 24 CRESSWELL John Edmund 21 B Porter (Railway) 1 Salisbury Avenue, Armley John Cresswell D Farmer Sydney Franks AP68/B/38
  FRANKS Eva 24 S Housemaid (Hospital) Womens & Children's Hospital, Leeds Fred Franks D Shunter (Railway) Ronald Brinton Moses  
1927 11 12 WAINWRIGHT Joseph 37 B Percher in Mill 9 Parkville Road, Bramley William Bennett Wainwright   Tanner Walter Simpson AP68/B/39
  SIMPSON Florence 32 S Cloth Mender 2 Warrels Avenue, Bramley Walter Simpson   Boot Repairer Arthur L Wainwright  
1927 12 24 CRAMPTON William Milner 25 B Bank Clerk 26 Hough Lane, Bramley Wille Crampton   Saxton Charles Arthur Lambert AP68/B/40
  LAMBERT Mary Leak 22 S . Moor View, Bradford Road, Stanningley Charles Arthur Lambert   Retired Tool-maker Ronald Crampton  
1927 12 24 TALLANT Edwin 26 B Worsted Tuner 22 Station Mount, Bramley Joseph Henry Tallant   Engineer Ernest Tallant AP68/B/41
  TATE Annie 24 S Woollen Weaver 8 Sagar Musgrave Row, Bramley Walter Tate   Fettler (Woollen Mill) Walter Tate  
1928 05 26 WALLER Thomas Albert 35 B Tool Maker 4 Fern Place, Vickersdale, Stanningley Robert Waller D Bootmaker Sarah Elizabeth Wadsworth AP68/B/42
  HOLGATE Edith 29 S Worsted Mender 12 Cleopatra Street, Bramley Christopher Holgate   Currier Oliver Thomas Stanton  
1928 06 23 BOYD Arthur 31 B Incorporated Accountant 29 Woodbine Road, Gosforth Robert Boyd   Stonemason Fred George Gilroy AP68/B/43
  MORGAN Edith 26 S Trained Certificated Teacher The Chalet, Hill Rise Grove, Bramley David Gladstone Morgan   Schoolmaster David G Morgan, James W Whitton  
1928 06 30 DUNKERLEY John Lycett 25 B Pattern Maker 27 Woodland Terrace, Bradford Rd, Stanningley William Lycett Dunkerley   Template maker Doris Briggs AP68/B/44
  BRIGGS Annie Elizabeth 28 S Woollen Weaver 8 Barkers Place, Bramley Benjamin Briggs D Fitter Albert William Dunkerley  
1928 07 02 REDSHAW Percy 28 B Sorting Clerk GPO 65 Ridge Road, Armley James Redshaw   Retired Printer Frederic Cuchin? Pratt AP68/B/45
  PRATT Grace 23 S Shop Assistant 17 South End Avenue, Bramley Frederick Pratt D Fruiterer Hedley Burgess  
1928 07 07 WELLS Victor George 23 B French Polisher 59 Mill Hill, Fulneck, Pudsey George Wells   Retired Wage Clerk (Steel) Mary Procter AP68/B/46
  BRACEWELL Honora 21 S Worsted Weaver 23 Grosmont Terrace, Bramley James Bracewell   Dyer George Wells, Charles B Bracewell  
1928 08 18 STUBLEY Frank 23 B Window Cleaner 5 Nansen Place, Bramley James Stubley   Platelayer Harold Stubley AP68/B/47
  ELLIS Marie 22 S Cloth Mender 72 Bell Lane, Bramley Joseph Ellis   Dyer's Labourer Edith Ellis, Joseph Ellis  
1928 09 29 BECKTON Harry 28 B Assistant Salesman 25 Station Place, Bramley Alfred Beckton   Iron worker Louis Wade Webster AP68/B/48
  TAYLOR Caroline Gwendoline 24 S . 13 Warrels Avenue, Bramley Joseph Taylor   Boot Finisher William Henry Taylor, Henrietta Taylor  
1928 10 06 ROBINSON John 24 B Electrician 2 Cross Henley Road, Bramley Joseph William Robinson   Electric Wireman Edwin Robinson AP68/B/49
  MARKEY Gladys 25 S Woollen Warper 7 Whitecote Street, Bramley Joseph William Markey D Mason's Labourer James Walker  
1928 11 17 ROBINSON Edgar Arthur 21 B Assistant Chemist 12 Henley Crescent, Bramley William Arthur Robinson   Storekeeper (Gas) Nellie Kirkbride AP68/B/50
  TURNER Martha 21 S Woollen Mender 4 Mount Pleasant, Bramley Thomas Turner   Blacksmith's Striker Oscar McDowall  
1929 01 08 PRIESTLEY Irvine 59 W Warehouseman (Cloth) 61 Laurel Crescent, Ovenden John Sydney Priestley D Woolsorter Albert Turner AP68/C/1
  KNOWLES Clara 41 S Housekeeper Elm Farm, Hough End Lane, Bramley John Knowles D Blacksmith Harry Hustwick, Sarah Turner  
1929 05 04 TATE Leslie Webster 26 B Plumber (Journeyman) 5 Rosecliffe Mount, Bramley Walter Webster Tate D Plumber George Green AP68/C/2
  GREEN Mary Elizabeth 28 S Woollen Weaver 1 Rosemont Terrace, Bramley Herbert Green D Dyer Fred Webster Tate  
1929 05 18 ATKINSON Albert 26 B Grocer (Master) 26 Whitecote Lane, Bramley Joseph Preston Atkinson   Engineer C Simpson AP68/C/3
  SIMPSON Florrie 27 S Woollen Weaver 4 Christ Church Road, Armley Cyrus Simpson   Electrician J P Atkinson, R Welborn  
1929 07 27 TAYLOR William Henry 40 B Joiner (Journeyman) 13 Warrels Avenue, Bramley Joseph Taylor   Boot Finisher Lily Buttrey AP68/C/4
  MARSHALL Alice Bell 35 S Domestic Servant 23 Davies Avenue, Roundhay Arthur William Marshall   Stone-mason Archie Marshall  
1929 08 17 MORRIS Charles William 24 B School Master Carlen, Ivor Road, Redditch James Walter Morris   Insurance Agent John Smith Mennell AP68/C/5
  MENNELL Dorothy Marjorie 26 S School Mistress Ashcroft House, Bramley Joseph Henry Mennell   Manager Woollen Mill Frances Lavinia Morris  
1929 08 21 ALDERSON William Austin 27 B Stationer's Assistant 5 Hayleigh Avenue, Bramley Albert Alderson   Boot Operative Arthur Walker AP68/C/6
  MORTIMER Ida 27 S . 1 Rosemont Avenue, Bramley Christopher Mortimer   Engineer Elsie May Mortimer  
1929 12 14 JOHNSON Frederick Gascoigne 58 W Woollen & Worsted Manufacturer 124 St Peters Mount, Bramley Robert Gascoigne Johnson D Retire Woollen Merchant Willie Crampton AP68/C/7
  FISHER Jane 42 W . 124 St Peters Mount, Bramley George Longley D Whitesmiith Mary Hannah Crampton  
1930 04 19 TRICKETT Sam 27 B Mill Hand 24 Whitecote Lane, Bramley James Trickett D Transport Worker Sydney Craven AP68/C/8
  PRINCE Annie 22 S Tailoress 54 Elder Road, Bramley James Firth Prince D Woollen Cloth Miller Pamela Craven, Lavinia Prince  
1930 07 26 TALLANT Ernest 25 B Worsted Spinner 22 Station Mount, Bramley Joseph Tallant   Iron Turner Edwin Tallant AP68/C/9
  VICKERS Ada 23 S Worsted Weaver 10 St Thomas Street, Stanningley Arthur Vickers   Storekeeper Vera Vickers  
1930 09 13 FIRTH William Ward 27 B Chief Chemist Raywood, Parkhouse Road, Ardrossan Albert Firth   Works Manager Engineering Bertie Morris Turner AP68/C/10
  TURNER Florence Effie 24 S Shorthand Typist 57 Aston Road, Bramley Bertie Morris Turner   Commercial Traveller Albert Firth, Sarah Firth  
1930 10 04 MORRITT Ernest 28 B Universal Miller 2 South End Grove, Bramley Walter Morritt   Head Setter Boot Trade Frank Carlisle AP68/C/11
  CARLISLE Alberta 25 S Tailoress 12 Bath Avenue, Bramley Tom Carlisle   Labourer Tom Carlisle  
1930 10 29 OSBORNE Leslie 21 B Plasterer (Journeyman) 31 Aston Road, Bramley Tedd Osborne   Plasterer Gladys Oates AP68/C/12
  EMMETT Blanche 22 S . Westfield Farm, Bramley Fred Emmett   Farmer Fred Emmett, John Henry Wilson  
1931 06 27 BATES Tom 25 B Chemist's Assistant 2 Spring Terrace, Bramley Jose Bates   Dyer's Labourer Olive Coates AP68/C/13
  COBB Marjorie Edlington 24 S . 17 Landseer Avenue, Bramley Thomas Henry Cobb D Retired Railway Canvasser Joe Bates  
1932 02 27 WIDDOP Norman 24 B Motor Lorry Driver Intake Farm, Moor Top, New Farnley Herman Widdop   Forgeman Ernest E Dockray AP68/C/14
  FRANKS Hilda 23 S Twister in Mill 7 Swinnow Road, Bramley Fred Franks D . E A Franks  
1933 11 18 STOCKHILL Harry 25 B Motorvan Salesman (Laundry) 262 Stanningley Road, Bramley Tom Stockhill   Fish & Chips Fryer Harry Stead AP68/C/15
  STEAD Winifred 25 S Mender in Mill 45 Fairfield Street, Bramley Arthur Stead   Rag Grinder Olive Mirfield  
1933 12 09 COX Harry 26 B Pattern Clerk 4 Hayleigh Street, Bramley Theophilus Cox   Storekeeper (Forge) James William Kitching AP68/C/16
  KITCHING Mildred 25 S Tailoress 4 Warrels Avenue, Bramley James William Kitching   Lithographic Printer N Pratt  
1933 12 23 WILKINSON Walter 28 B Engineers Fitter 4 Halliday Street, Pudsey William Waterhouse Wilkinson D Spinner Edwin Robinson AP68/C/17
  ROBINSON Eleanor 24 S Mender in Worsted Mill 2 Cross Henley Road, Bramley Joseph William Robinson   Electrician Annie Robinson  
1934 03 17 COCKSHAW Edwin 24 B Bricklayer (Journeyman) 30 Henson Grove, Airedale, Glasshoughton Edwin Cockshaw   Building Contractor Harold Cockshaw AP68/C/18
  WHITELEY Winifred 27 S Tailoress 32 Houghley Mount, Leeds 12 Arthur Whiteley D . Herbert Rhodes Whiteley  
1934 04 02 McDERMOTT James 26 B General Labourer 64 Gladstone Street, St Helens, Lancs William McDermott   Bottle Maker George Longley AP68/C/19
  LONGLEY Kathleen 21 S Drawer in Mill 3 Peospect Terrace, Bramley George Longley   Shop Assistant (Boot & Shoe) Dora Pawson  
1934 06 06 WILKINSON James Howard 32 B Clerk (Education Department) 2 Roaemont Walk, Bramley Edwin Howard Wilkinson   Schoolmaster (retired) Stanley Nicholls AP68/C/20
  HOLGATE Florence Leonora 20 S Hairdresser 7 Henley Crescent, Bramley Joseph Holgate D . George W Wallis  
1934 10 06 WELBORN Robert 31 B Window Cleaner 12 Station Mount, Bramley John William Welborn D Currier Harold Spurr AP68/C/21
  SPURR Hilda 29 S Winder in Mill 16 Warrels Avenue, Bramley Willie Spurr   Bootmaker Edna Spurr  
1934 10 27 HEWITT Ernest 21 B Tanners Sprayer 9 Butts View, Armley . . . Clifford Thomas Browb AP68/C/22
  VICKERS Vera 25 S Twister in Mill 10 St Thomas Street, Stanningley Arthur Vickers   Storekeeper May Vickers  
1934 11 19 KITCHING Jack 23 B Worsted Spinning Operative 4 Warrels Avenue, Bramley James William Kitching   Lithographic Printer Harold Heald AP68/C/23
  ATKINSON Dorothy Ellen 20 S Tailoress 26 Vermont Street, Bramley John Foster Atkinson   Chauffeur Edna Kitching  
1934 12 22 WALKER Herbert 26 B Boot & Shoe Warehouseman 11 Aviary View, Armley James Walker   Painter (retired) Harold Stubley AP68/C/24
  STUBLEY Eleanor (Helena) 25 S Worsted Weaver 5 Nansen Place, Bramley James Stubley   Platelayer on Railway Margaret Walker  
1934 04 20 WIGGLESWORTH Walter 26 B Assistant Cloth Designer 22 West End Road, Calverley Walter Hardwick Wigglesworth   Cloth Miller Joseph Ellis AP68/C/25
  ELLIS Edith 25 S Cloth Weaver 72 Bell Lane, Bramley Joseph Ellis   Dyer's Labourer Annie Cawood  
1935 04 23 HEALD Harold 29 B Shop Assistant (Grocery) 9 Lowell Terrace, Intake Road, Bramley Tom Heald   Tailor (retired) Charles Edward Loker AP68/C/26
  KITCHING Edna 28 S Worsted Mender 4 Warrels Avenue, Bramley James William Kitching   Lithographic Printer Kathleen Annie Teal  
1935 07 06 MEADOWS Ivor George 24 B Police Constable 82 Commercial Road, Kirkstall Alfred George Meadows   Railway Inspector F Arthur Pratt AP68/C/27
  PRATT Anne 26 S Shop Assistant (General Stores) 17 South End Avenue, Bramley Frederick Pratt D Fruiterer Joseph Wallder Walker, Mary Pratt  
1935 09 21 PRATT Norman 28 B Insurance Agent 17 South End Avenue, Bramley Frederick Pratt D Fruiterer Robert Wood AP68/C/28
  WOOD Nora 25 S Worsted Weaver 18 St Peters Mount, Bramley George Albert Wood   Boot Warehouseman Stella M Wood, Mary Pratt  
1935 11 16 ELLIS John William 21 B Laundry Worker 72 Bell Lane, Bramley Joseph Ellis   Dyer's Labourer Horace Cooper Jackson AP68/C/29
  McDONALD Agnes 23 S Domestic Servant 16 The Crescent, Adel .   . Edith Jackson  
1936 04 11 KITCHING Ernest 34 B Engineers Fitter 2 Hayleigh Mount, Bramley William Kitching D Stonemason Arthur Carter, Doris Carter AP68/C/30
  CARTER Edna 25 S Dress Machinist 28 Salisbury View, Armley Arthur Carter   Boot Repairer Jane Hannah Kitching, Frank Atkinson  
1936 04 13 SPURR Ernest 28 B Boot Warehouseman 16 Warrels Avenue, Bramley Willie Spurr   Cordwainer Harold Spurr AP68/C/31
  STEAD Florence Beatrice 32 S Worsted Mender 45 Fairfield Street, Bramley Arthur Stead   Poultry Farmer Jessie Sophia Stead, Edna Spurr  
1936 05 23 SILSON Charles Cyril 26 B Weftman 6 Rosecliffe Terrace, Bramley Charles Silson   Train Driver Stanley Silson AP68/C/32
  STEAD Jessie Sophia 22 S Typist 45 Fairfield Street, Bramley Arthur Stead   Poultry Farmer Mabel Barker  
1936 09 12 FLANIGAN Stephen 28 B Engineers Storeman 1 Land Street, Farsley Michael Flanigan D Bricklayer Wilfred White AP68/C/33
  CAWOOD Annie 26 S Worsted Cloth Mender 2 Bell Grove, Bramley Walter Ernest Cawood   Rating Officer Nellie Cawood  
1936 09 12 JANNEY Ernest 28 B Jam Boiler (Foreman) 4 Henley Grove, Bramley Walter Janney   Jam Boiler (retired) George Machell Wood AP68/C/34
  WOOD Mabel 25 S Tailoress 18 St Peters Mount, Bramley George Albert Wood   Boot Warehouseman Stella Mary Wood  
1936 11 18 BURLAND Thomas 33 B Electrician (Journeyman) 5 Hayleigh Mount, Bramley Arthur Burland   Iron Moulder (retired) Arthur Redvers Corcoran AP68/C/35
  MARSHALL Sybil 34 S Dressmaker Daleside, Swinnow Rd, Bramley Harry Marshall D Spinner Phyllis Neely Bride late of 34 Bell Lane, Bramley
1937 03 27 SILSON Stanley Rhodes 25 B Warehouseman (Worsted Mill) 5 Bell Lane, Bramley Charles Silson   Tram Driver Sydney Tiffany AP68/C/36
  TIFFANY Muriel 24 S Tailoress 7 Warrels Avenue, Bramley Ernest Tiffany   Machinist Dorothy Knight  
1937 03 27 WOOD George Machell 24 B Engineers Fitter 18 St Peters Mount, Bramley George Albert Wood   Warehouseman G H Morley, G Drury AP68/C/37
  MORLEY Marion 21 S Mender in Worsted Mill 381 Stanningley Road, Bramley George Henry Morley   Electrical Engineer R A Wood, G M Morley  
1937 04 24 LAW Norman 27 B Electric Welder 20 Warrels Avenue, Bramley James William Law   Cloth Presser Annie Threapleton AP68/C/38
  CAWOOD Nellie 21 S Commercial Clerk 2 Bell Grove, Bramley Walter Ernest Cawood   Rating Officer Edith Law, Ben Law  
1937 10 09 WATTS Geoffrey 27 B Salesman (Scientific Instruments) 452 Holderness Road, Hull Albert Ernest Watts   Clerk S Holland AP68/C/39
  CRAMPTON Rosemary 25 S Elementary School Teacher 26 Hough Lane, Bramley Willie Crampton   Sexton A E Watts  
1938 07 09 STACKHOUSE Ralph 29 W Cloth Willeyer 5 Station Terrace, Bramley Fred Stackhouse D Forgeman Jon Western AP68/C/40
  JACKSON Elizabeth 20 S Shop Assistant (Drapery) 105 Airedale View, Rodley James Albert Jackson   Labourer Doreen Bracewell  
1938 07 23 LORD Edwin 26 B Felt Willower 10 Knowle Street, Bacup James Edwin Lord D Railway Goods Guard James Arthur Lord AP68/C/41
  LUCAS Florence Mary 27 S Commercial Clerk 18 South End Avenue, Bramley Albert Francis Lucas   Passenger Guard (Railway) Rose Edith Holdsworth  
1938 09 03 MARSHALL George Duncan 27 B Motor Driver (Coal Agent's) 97 Lincoln Street, Wakefield Alexander Marshall   Steel Worker (retired) A Marshall AP68/C/42
  PERRY Cecilia 24 S Waitress (Restaurant) 81 Broadlea Avenue, Bramley William Perry   Millwright Engineer Pearl Rhodes  
1938 09 10 CHADWICK George 32 B Motor Lorry Driver 9 Rosecliffe Mount, Bramley George Chadwick   Engineer (retired) Stanley Read AP68/C/43
  DUDLEY Edna Louisa 27 S Tailoress 9 Rosecliffe Mount, Bramley Samuel Dudley D Sweet Manufacturer Ethel May Dudley Both late of 1 Cross Henley Road
1938 10 29 JACKSON Francis Halliday 31 B Window Cleaner (Journeyman) 2 Pollard Lane, Bramley Francis Jackson   Labourer Stanley Jackson AP68/C/44
  SPURR Edna 27 S Woollen Weaver 16 Warrels Avenue, Bramley Willie Spurr   Bootmaker Elsie Bailey  
1939 02 22 SPENCE Fred 27 B Assistant Sales Manager 25 Chichester Street, Armley Fred Spence D Linen Finisher Harry John Carr AP68/C/45
  WAITE Hilda 27 S Tailoress 17 Warrels Avenue, Bramley Godfrey Varley Waite   Cloth Finisher Olive Spence  
1939 04 06 TURNER Bertie Morris 61 W Commercial Traveller (Foodstuffs) 41 Aston Road, Bramley Luke Turner D Insurance Agent John W Waite AP68/C/46
  BROWN Essie Lena 42 S . 62 Hillside Drive, Bramley Benjamin Bentley Brown D Designer Margaret Waite  
1939 07 29 ROEBUCK Ernest 22 B Leather Currier 16 Carlisle Road, Pudsey Harry Roebuck   Butcher Robert Stone AP68/C/47
  THOMPSON Nellie 24 S Worsted Weaver 49 Fairfield Street, Bramley .   . Joan Atack, Ethel Atack  
1939 08 05 JENNINGS Clifford 31 B Labourer at Copper Works 3 Rosemont Place, Bramley Alfred Edwin Jennings D Metalayer Lloyd Jennings AP68/C/48
  LONG Ivy May 26 S Domestic Servant Intake Road, Bramley Ernest Robert Long D Labourer Clara Speight  
1939 12 30 LESLIE William Marshall 24 B Private RASC Motor Mechanic 5 Rosemont Walk, Bramley John Leslie   Casting Inspector John Leslie AP68/C/49
  DAWSON Cora 28 S Dining Room Waitress 3 Richmond Terrace, Pudsey Arthur Dawson   Bricklayer Vera Walker  
1940 03 23 LYTHAM Leslie Lawrence 40 B Motor Engineer Rodesyde, Whitehall Road, New Farnley Ernest Richard Lytham   Cabinet Maker (retired) M Bean AP68/C/50
  BEAN Phyllis 36 S ARP Worker 5 Aston Road, Bramley Walter Bean   Outfitter Walter Bean, Gladys Trickett  
1940 SHAW Leslie S                 AP68/D/1
  ROBINSON Elsie                  
1940 HARRISON Ernest                 AP68/D/2
  HUSTLER Mary                  
1940 VERITY Thomas                 AP68/D/3
  BAILEY Marjorie                  
1940 WALLACE Robert                 AP68/D/4
  JOHNSON Gladys                  
1940 BATES Jack                 AP68/D/5
  LONGLEY Hilda M                  
1941 SPETCH George H                 AP68/D/6
  LAW Edith                  
1941 LOCKWOOD Frank                 AP68/D/7
  MEACHIN Annie                  
1941 HAMMOND Frank H                 AP68/D/8
  HINCHLIFFE Holly C                  
1941 COX Derek N                 AP68/D/9
  BEAN Mary                  
1941 SUTCLIFFE John H                 AP68/D/10
  TATE Margaret J                  
1941 LONGLEY Ralph                 AP68/D/11
  DALLEY Joan E                  
1941 RUDGE James                 AP68/D/12
  ATHA Marguerite                  
1941 DALBY William                 AP68/D/13
  TATE Kathleen M                  
1941 WOOD Harold                 AP68/D/14
  CASSON Catherine                  
1942 SUMMERS Thomas K                 AP68/D/15
  ENTWISTLE Audrey V                  
1942 SCHOFIELD Leonard J                 AP68/D/16
  HODGSON Muriel                  
1942 STEELE Harry                 AP68/D/17
  HANLON Jane                  
1944 MILLER Eric                 AP68/D/18
  DIXON Joyce D                  
1944 WILSON Roy                 AP68/D/19
  HARTLEY Jean                  
1944 BEESTING Leslie                 AP68/D/20
  MORLEY Dorothy                  
1944 DUCKWORTH Roy                 AP68/D/21
  MARSDEN Irene                  
1945 HONOUR Jack                 AP68/D/22
  SIMPSON Evelyn                  
1945 HEYWOOD Dennis H                 AP68/D/23
  MOORHOUSE Doreen                  
1945 KITCHING William                 AP68/D/24
  TAYLOR Irene                  
1945 LARVIN John W                 AP68/D/25
  MARSHALL Ivy                  
1946 RAWLING Fred                 AP68/D/26
  THOMPSON Winifred                  
1946 CAUKWELL Charles H                 AP68/D/27
  MASON Dorothy H                  
1946 APPLEYARD Walter                 AP68/D/28
  ROBINSON Annie                  
1946 BOWKER Charles E                 AP68/D/29
  ELSWORTH Vera                  
1946 SUGDEN Harry                 AP68/D/30
  COOPER Joan                  
1946 FARRANCE Percy                 AP68/D/31
  WARD Dorothy                  
1947 DICKENS Edgar                 AP68/D/32
  ELLINGHAM Joyce H                  
1947 GRIMSHAW Jack H                 AP68/D/33
  APPLEYARD Frances M                  
1947 MASON Kenneth S                 AP68/D/34
  WHITE Margaret                  
1948 LONG Kenneth                 AP68/D/35
  MOORHOUSE Joyce M                  
1948 ROBERTS Alwyn                 AP68/D/36
  HUDSON Alma                  
1948 SMITH Lawrence E                 AP68/D/37
  ST QUINTON Nellie                  
1948 HUDSON Eric                 AP68/D/38
  SUGDEN Bessie                  
1948 HUDSON Cyril E                 AP68/D/39
  FENTON Marion                  
1949 WARD Irwin                 AP68/D/40
  RAFTON Nellie                  
1949 GRIMSHAW Edwin                 AP68/D/41
  HUSTLER Dorothy                  
1949 OTHICK Joseph W                 AP68/D/42
  WALLER Edith                  
1949 LONGLEY George                 AP68/D/43
  REASON Nellie H                  
1950 APPLEYARD Frederick W                 AP68/D/44
  MORLEY Nellie                  
1950 DICKENS Stanley                 AP68/D/45
  ANDERTON Kathleen M