calverley

© CalverleyInfo 2001-2012 - all rights reserved. This page last updated October 30, 2012

Stanningley Centenary Methodist Marriages

 
This chapel is situated in Sunfield, Stanningley. The chapel was licenced to perform marriages from 1903, though earlier ceremonies were registered by an attendiing registrar from North Bierley office.. The reference number refers to the registration held at Leeds Register Office.
 
Date
Groom
Forename
Age
Stat
Occupation
Resides
Father
His occ
Witnesses
Notes
Reg Ref
Date
Groom
Forename
Age
Stat
Occupation
Resides
Father
His occ
Witnesses
Notes
Reg Ref
1903 04 15 SCHOFIELD Herbert Pearson 25 B Fruit Salesman 18 Summerville Terrace, Farsley Fred Schofield Fruit Salesman John W Roberts   AP/286/1
  WILCOCK Sarah Elizabeth 25 S Worsted Weaver Club Row, Richardshaw Lane, Pudsey Grayshon Wilcock (dec'd) Fettler in Mill Rebecca Schofield, George H Wilson    
1903 04 25 GARNETT Sam 24 B Bread Baker (Journeyman) Dean Street, West Vale, Greetland Jonathan Garnett Gardener Albert Garnett   AP/286/2
  GOTT Mary Ellen 25 S Cloth Weaver 18 Armstrong Street, Old Road, Farsley William Gott (dec'd) Mason Edith Newill    
1903 06 17 MILNER Arthur 22 B Clerk at Dyeworks Carlton Terrace, Pudsey Sam Milner Shop Manager Ellen Milner   AP/286/3
  WILLIS Kate 25 S . 2 Springfield Terrace, Stanningley James Willis Foreman Fitter Elizabeth Rawnsley    
1903 12 26 THORPE James 24 B Boot Clicker Brick House, Leeds Road, Bramley John Thorpe (dec'd) Tanner John Fieldhouse   AP/286/4
  WARD Elizabeth Hannah 19 S Worsted Weaver 5 Halliday Street, Pudsey Benjamin Ward (dec'd) Wool Salesman Grace A Berry    
1904 08 01 RHODES George Frederick 25 B Greengrocer Gates Croft, Calverley John Fountain Rhodes Poultry Salesman John William Dickens   AP/286/5
  PALMER Emily 28 S Worsted Weaver 20 Portman Street, Calverley Robert Palmer (dec'd) Farm Labourer Clara Palmer    
1904 08 15 PICKARD Henry 23 B Plater at Iron Works 16 Vicarage Street, Newtown, Stockton-on-Tees Alfred Pickard (dec'd) Plater at Iron Works Edwin Bray   AP/286/6
  RIDER Ada 21 S . Sun Street, Sunfield, Stanninngley Thomas Rider Lay Missionary Hetty Rider    
1905 08 03 GRAY Edward 28 B Commercial Traveller Thornhill Street, Calverley Wilfred Gray Wool Buyer Fred Firth   AP/286/7
  BOULT Amy 26 S Elementary School Teacher 8 Moorfield Terrace, Stanningley Richard William Wheeler Boult Schoolmaster Maria Gray    
1906 05 19 DAVEY William Yeadon 23 B Bridge Builder (Journeyman) 3 West Grove Street, Stanningley John Davey Woolsorter Reuel Keighley   AP/286/8
  INGHAM Laura Ellen 24 S Mender in Worsted Mill 15 Northcote Street, New Street, Farsley William Ingham Labourer Frances Davey    
1906 08 11 STOWE Charles Joseph 30 B Advertising Agent 1 Eddison Street, Farsley Frederick William Stowe Clerk Edwin Bray   AP/286/9
  SMITH Annie 29 S Worsted Weaver 7 Prospect Terrace, Farsley Thomas Smith Weaving Overlooker Mary Ann Forward    
1909 07 31 BONNER Arthur 24 B Boot Clicker 29 Town Street, Stanningley Robert Bonner (dec'd) Engine Tenter Robert Hamilton Bonner   AP/286/10
  HASLAM Bertha Harriet 25 S . 2 Victoria Terrace, Stanningley Joseph Jonas Haslam Bootmaker Edith Haslam    
1909 12 27 WATERHOUSE William 24 B Mechanic 1 Britannia Street, Stanningley John Vincent Waterhouse (dec'd) Stone Mason John Edward Howcroft   AP/286/11
  HOWCROFT Martha Appleyard 27 S Worsted Weaver 9 Bertha Street, Farsley John Howcroft (dec'd) Fitter Joe Waterhouse    
1910 03 19 DAVEY Percy 25 B Grocer's Manager 11 Eddison Street, Old Road, Farsley John Davey Woolsorter Richard Waters   AP/286/12
  WATERS Edith 24 S Bakeress Bridge House, Stanningley, Farsley Richard Waters Restaurant Keeper William Yeadon Davey    
1911 01 14 MILNER Edward Tyson 22 B Shoeing Smith (Journeyman) 45 Bradford Road, Stanningley John Edward Milner (dec'd) Blacksmith Benjamin Wood   AP286/13
  WOOD Amelia 23 S Warper in Worsted Mill 119 Town Street, Stanningley Benjamin Wood Core Maker in Foundry Hannah Milner    
1912 05 25 KEIGHLEY William Parkinson 28 B Worsted Overlooker Sunny Bank, Farsley Fred Keighley Overlooker Matthew Allott   AP286/14
  THOMPSON Clara 26 S Worsted Twister 21 Bankfield Terrace, Richardshaw Lane, Stanningley William Thompson Platelayer Eliza Thompson, Fred Keighley    
1912 09 21 SCHOFIELD Harry 25 B Umbrella Manufacturer 18 Summerville Terrace, Farsley Fred Schofield Fruit Merchant Charles Schofield   AP286/15
  WATERS Elsie 24 S Pattern Slayer 51 Curzon Road, Bradford Richard Waters Confectioner Clara Schofield    
1913 09 17 ROBERTS Sidney Blackburn 24 B Wholesale Clothier Westfield, Stanningley Neriah Simpson Roberts Wholesale Clothier Clara Roberts   AP286/16
  DAVIDSON Mary Ann 27 S . Westfield, Stanningley John Davidson Retired James Lunn Hood, Isabella S Hood    
1913 12 03 THREAPLETON James 31 W Woollen Mender 10 Woodlands Terrace, Stanningley Thomas Threapleton (dec'd) Cloth Weaver Ernest Edward Bird   AP286/17
  WADMAN Gertrude 36 S Butchers Outfitters' Forewoman 36 Whingate, Armley John Thomas Wadman (dec'd) Carter Alice Annie Wadman    
1913 12 20 DAVEY Ernest 25 B Template Maker at Iron Foundry 9 Armstrong Street, Old Road, Farsley John Davey Woolsorter Louie H A Gaunt, Annie Gaunt   AP286/18
  GAUNT Mabel 22 S . Sunfield Cottage, Stanningley William Gaunt Cashier at Iron Works John Davey, William Gaunt    
1915 04 05 GAMBLES John 27 B Monumental Mason 5 Wesley View, Lidget Hill, Pudsey Abraham Gambles Core Maker Sam Gambles   AP286/19
  ALLOTT Eva 24 S Worsted Weaver 2 Eddison Street, Old Road, Farsley David Allott Joiner David Allott    
1915 12 27 HAINSWORTH Abram 25 B Press Setter (Cloth Manufacturer) 28 Robin Lane, Pudsey James Hainsworth Currier John A Sharp   AP286/20
  SHARP Mary 22 S Worsted Twister 27 Ruskin Terrace, Bradford Road, Stanningley Simeon Sharp Insurance Agent Arthur E Parker, Florance A Thompson    
1916 04 01 VARLEY Willie 21 B Driller at Iron Foundry 6 West Street, Sunfield, Stanningley John Varley Quarryman Robert Gibson   AP286/21
  LEADBEATER Doris 21 S Worsted Weaver 2 West Street, Sunfield, Stanningley Alfred Leadbeater Bricklayer Maud Varley    
1916 04 29 SMITH Herbert 49 B Condenser Minder 3 Springfield Terrace, Sunfield, Stanningley John Smith (dec'd) Spinner Lily Bennett   AP286/22
  HARE Elizabeth Ann 36 S Burler & Mender 22 Eric Street, Whitecote, Bramley Samuel Hare (dec'd) General Labourer Thomas Bennett    
1916 07 08 WEBSTER John William 22 B Woollen Spinner (Army Reserve 3) 7 Larkfield Road, Pudsey Joseph Webster Labourer George Walton By Licence AP286/23
  RUSSELL Ada May 22 S Woollen Weaver 7 Larkfield Road, Pudsey Richard Russell Labourer Blanche Walcon    
1916 08 05 SHACKLETON Percy Jowett 22 B Electrical Engineer 161 Station Road, Haydock Heron Shackleton Collier Charles Schofield By Licence AP286/24
  SCHOFIELD Rebecca 31 S Costumier 18 Summerfield Terrace, Farsley Fred Schofield Fruit Merchant Ethel Brown    
1917 04 07 HUGGAN Sam 24 B Electrician 1 South View, Lowtown, Pudsey Joseph Huggan Grocer Mary Ann Forward   AP286/25
  FORWARD Emma 22 S Woollen Weaver 9 Eddison Street, Old Road, Farsley John Sidney Forward Compositor Richard Harrison    
1917 06 02 LONGBOTTOM George Lawrence 22 B Engineer's Cost Clerk 21 Maidstone Street, Bradford Samuel Longbottom Compositor George Thomas Child   AP286/26
  BROOKE Adeline 26 S Worsted Weaver 4 Oak Terrace, Farsley Ben Brooke Storekeeper Ada Agnes Hardman    
1918 04 09 MURGATROYD Laurie Avelyn 28 B Cadet Royal Garrison Artillery. Cigar Manufacturer's Manager 200 Parkside Road, Bradford Thomas Murgatroyd Burler & Mender Fanny Murgatroyd By Licence AP286/27
  SHIRES Alice 22 S Clerk 26 Sunfield, Stanningley Joseph John Shires (dec'd) Gas Inspector Joanna Shires    
1918 10 03 WATERHOUSE Hubert Alan 28 B Sec Lieut Machine Gun Corps (School Teacher) 61 Prospect Street, Farsley Jeremiah Whitham Waterhouse Iron Moulder E Waterhouse By Licence AP286/28
  GAUNT Annie 28 S Elementary School Teacher Sunfield Cottage, Stanningley William Gaunt Cashier F Gaunt, D Waterhouse    
1919 03 06 COLDEN John Alfred 22 B Cpl 30974 Machine Gun Corps (Railway Clerk) 119 Town Street, Stanningley Henry James Colden Platelayer Harry Colden By Licence AP286/29
  MARSDEN Mary E 21 S Burler & Mender 14 Sydney Street, Farsley Herbert Marsden Drawing Overlooker Mary E Halliday    
1919 07 19 SMITH Arthur 41 B Cabinet Maker (Journeyman) 5 Prospect Terrace, Farsley Thomas Smith Weaving Overlooker Gladstone Holgate   AP286/30
  DAVEY Clara 39 S Seamstress 9 Whitaker Street, New Street, Farsley Simpson Davey (dec'd) Pattern Maker Agnes Davey    
1919 11 26 BOOCOCK John 25 B Stuff Warehouseman 40 Melbourne Cottages, Valley Road, Pudsey John Edward Boocock (dec'd) Miner Martha Bennett   AP286/31
  PRESTON Hilda 22 S Burler & Mender 33 Sydney Street, Farsley Peter Preston Warper Harry Ingham    
1919 12 24 THORNTON Harry Heppenstall 41 B Worsted Spinner (Master) 5 Ashville Terrace, New Street, Farsley John William Thornton Retired Worsted Spinner *, I Fowler   AP286/32
  FOWLER Emily 34 S Worsted Spinner s Clerk 1 Spring Valley, Stanningley Albert Fowler (dec'd) Bootmaker John W Thornton    
1920 07 07 CRAWLEY John William 29 B Tailor's Salesman 110 Foster Hill Road, Bradford William Crawley (dec'd) Bootmaker Olive Hilliam   AP286/33
  HILLIAM Annie 35 S . Oakville, Stanningley Samuel Hilliam Retired Railway Inspector Ernest Swinton? E L Moses    
1920 07 24 JARMIN Bertie 27 B Drayman Railway 28 Leasowe Road, Hunslet Carr, Leeds George Jarmin Mat Maker Fred Bragg   AP286/34
  BRAGG Annie 20 S Worsted Warper 13 Wood Street, Sunfield, Stanningley Alfred Bragg Asphalter Lily Bragg    
1920 07 31 BOOTH John Lewis 22 B Blacksmith's Striker 74 Junction Hill, Farsley Charles Booth (dec'd) Turner Lily Hughes   AP286/35
  HUGHES Edith Elizabeth 27 S Woollen Weaver 9 Church Hill Mount, Stanningley Alfred Hughes (dec'd) Blacksmith Amy Wright    
1921 03 26 STEPHENS Thomas Henry 24 B Coller (Ripper) 119 Town Street, Stanningley John Stephens Collier Harry Colden   AP286/36
  COLDEN Emily Elizabeth 20 S . 119 Town Street, Stanningley Henry James Colden Platelayer Lily Hughes    
1921 04 23 THORNTON Robert Winn 27 B Painter & Decorator (Journeyman) 88 Hough Lane, Bramley Tom Thornton Assistant Overseer Craven Thornton   AP286/37
  ALLOTT Doris 23 S Shop Assistant (Boot & Shoe Dealers) 2 Eddison Street, Old Road, Farsley David Allott Joiner (Journeyman) David Allott, Florence Allott    
1921 09 03 SEDGWICK Joseph 22 B Weft Man 6 Woodlands Terrace, Stanningley Thomas Sedgwick Weaving Overlooker Walter Petty   AP286/38
  PETTY Sarah 25 S Woollen Weaver 14 Vickers Street, Vickersdale, Stanningley Henry Petty (dec'd) Labourer Herbert Wild    
1922 04 12 PICKARD Herbert Wilson 26 B Woollen Spinner 27 Thorpe Road, Pudsey Alfred Pickard Shafting Greaser James William Smith   AP286/39
  THOMPSON Lily 24 S Printer's Assistant 27 Thorpe Road, Pudsey John William Thompson Iron Moulder Horace Germaine    
1922 09 23 CHISEM Robert 28 B Bricklayer 2 Bank Chambers, Pudsey George Chisem (deceased) Thomas William Thompson   AP286/40
  THOMPSON Elsie Rebecca 27 S Woollen Weaver 16 Wheaters Fold, Pudsey William Thompson Blacksmith Striker Florence Emily Thompson    
1923 03 31 CANTRILL Ernest Kitchen 22 B Engineers Draughtsman 12 Vickers Terrace, Stanningley Michael Cantrill (deceased) Willie Sugden   AP286/41
  PARKIN Gladys 20 S Cotton Weaver 9 Bramley Terrace, Bramley George Parkin Railway Porter Minnie Parkin    
1923 08 18 SYDNEY George William 24 B Railway Clerk 13 Prospect Square, Farsley John William Sidney Railway Clerk John Sidney   AP286/42
  LEE Doris 19 S Tailors Finisher 4 Wood Nook Terrace, Farsley Charley Lee Labourer Annie Lee    
1923 11 28 PROCTER Willie 27 B Sheet Metal Worker 10 Town Street, Farsley Benjamin Procter Sheet Metal Worker Morris Procter   AP286/43
  BINKS Minnie 25 S Baker & Confectioner 32 Somerset Road, Pudsey Frederick Binks Cloth Finisher Carrie Binks    
1924 08 02 SMITH James Fenton 22 B Basket Maker 16 Sun Street, Stanningley William Smith Basket Maker Harry Longley   AP286/44
  BURDON Elsie Gertrude 22 S Tailors Finisher 121 Town Street, Stanningley William James Burdon Jeweller Vera Tate    
1924 12 11 FEATHERSTONE George Herbert 24 B Motor & Cycle Dealer 3 Belmont Avenue, Calcutt, Knaresborough Fred Anderson Shoemaker Albert Vernon Stead   AP286/45
  ANDERSON Mary Ann 32 S Worsted Weaver 4 William Street, Sunfield, Stanningley G H Featherstone Slater Alice Anderson    
1925 08 01 CLOUGH Fred 24 B Printer (Journeyman) 6 Brassey Terrace, Paley Road, Bradford Joseph Clough Labourer Annie Clough   AP286/46
  MOORHOUSE Elsie 21 S Burler & Mender 20 Vernon Place, Stanningley John Richard Moorhouse Carrier John William Tidswell    
1926 05 29 GOTT Charles Henry 25 B Locomotive Fireman 29 Northbrook Place, Bradford Charles H Gott Drayman Ernest Hughes   AP286/47
  HUGHES Lilian 27 S Burler & Mender 9 Church Hill Mount, Stanningley Alfred Hughes (deceased) John Gott    
1926 06 05 RAYNER Sydney Clifton 28 B Woollen Merchant 6 West Grove Street, Farsley Harris Rayner Woollen Merchant Helena Bellwood   AP286/48
  BELLWOOD Alice 27 S Woollen Weaver West View, Richardshaw Lane, Pudsey Alfred Bellwood (deceased) Stanley Rayner    
1926 07 31 STOTT Donald 26 B Commercial Clerk 69 Highfield Road, Bramley Henry Edwin Stott Traveller Cyril Stott, Phyllis Mary Whittam   AP286/49
  BROWN Mary Alice 24 S Mender in Mill 1 West View, Bradley Hill, Stanningley Frederick William Brown Plumber Nimrod Stott, Frederick William Brown    
1926 09 11 KEIGHLEY Frank 26 B Bank Clerk 14 Do* Road, Handsworth W L Keighley Grocer J K Wilson, Jos L Keighley   AP286/50
  WILSON Mary 26 S . Hazeldene, Bradford Road, Stanningley J K Wilson Moulder M C Keighley, C A Wilson    
1926 10 12 KEIGHLEY John Norman 24 B Waste Merchant 3 Moorfield Terrace, Stanningley W L Keighley Grocer Fred Schofield, William L Keighley   AP286/A/1
  SCHOFIELD Clara 31 S Textile Clerk 18 Summerfield Terrace, Stanningley Fred Schofield Gentleman M C Keighley    
1926 11 20 DOWGILL Percy 26 B Painter on Railway 8 Sun Street, Stanningley . . Elizabeth Waite   AP286/A/2
  WAITE Alice 24 S Worsted Weaver 14 Churchill Street, Stanningley Joshua Waite Moulder Amy C Sayce?    
1927 06 04 GORNALL John William 31 W Motor Driver 6 Arthur Street, New Street, Farsley John William Gornall Slater Bessie Wild   AP286/A/3
  WILD Emily 29 S Worsted Weaver 22 Providence Street, Farsley John Wild Plumber Walker Wilson Wood    
1927 07 23 ROBINSON Charles Ward 32 B Wool Carding Overlooker 6 Clyde Street, Bingley George Robinson (dec'd) Trawler Owner Herbert Wilson Pickard   AP286/A/4
  JACKSON Hilda 32 S Worsted Warper 3 Co-operative Buildings, Stanningley William Edwin Jackson (dec'd) Moulder Doris * Horn    
1927 08 27 GARTH Walter 24 B Ironworkers Labourer 6 Sun Street, Stanningley Walter Garth (deceased) * Dougill   AP286/A/5
  DOUGILL Elsie 26 S Worsted Twister 12 Water Lane, Farsley Frederick Dougill Water Inspector James William Garth    
1927 10 15 WILD John 23 B Engineer 22 Providence Street, Farsley John Wild Plumber Herbert Wild   AP286/A/6
  TATE Vera 24 S Weaver 9 Sydney Street, Farsley John William Tate Textile Worker May Tate    
1928 03 17 WILD Walter Henry 25 B Engineers Machine Man 22 Providence Street, Farsley John Wild Plumber Harriet Langley   AP286/A/7
  WHARRIOR Elizabeth 21 S Domestic Servant Richmond Villa, Old Road, Farsley James Wharrior (deceased) Agnes Wild    
1929 03 30 GREAVES George Hamilton 24 B Assistant Spinning Overlooker 11 Sun Street, Stanningley Joshua Greaves (dec'd) Fitter Thomas Sidney   AP286/A/8
  SIDNEY Lily 24 S Worsted Twister 11 Sun Street, Stanningley John William Sidney Railway Clerk Harry Birdsall    
1929 07 06 WILD Clifford 26 B Mechanics Tuner 22 Providence Street, Farsley John Wild Plumber Maggie Carter   AP286/A/9
  GUY Ruth Lilian 20 S Worsted Winder 13 Lister Street, Farsley Benjamin Guy Currier John Richard Carter    
1930 10 25 PAWSON John William 26 B Engineers Fitter 12 Thornfield Avenue, Farsley Ernest Pawson Painter Harry Anderson   AP286/A/10
  ANDERSON Beatrice 25 S Woollen Warper 4 William Street, Sunfield, Stanningley Frederick Anderson Boot Repairer Ernest Pawson    
1931 02 11 PHILIPS Alec Roy 27 B Assurance Agent 40 Hill Top Mount, Harehills, Leeds Cornelius Leopold Philips (dec'd) House Decorator Charlotte Annie Wilson   AP286/A/11
  WILSON Sarah Ann 29 S Shop Assistant (Hosiery) 15 Summerville Terrace, Old Road, Stanningley Joshua Kaye Wilson (dec'd) Foreman Iron Moulder Mary Agnes Philips    
1931 07 16 WHITE Vincent Herman 23 B Wool Salesman 5 Oakroyd Villas, Bradford Herman Weitz (dec'd) Cloth Merchant Edford Priestley   AP286/A/12
  PRIESTLEY Vera Brook 25 S . The Beeches, Stanningley Edford Priestley Worsted Spinner Alice Louisa Weitz    
1931 07 25 GARNETT Edward 26 B Engineers Borer 15 Ruskin Street, Stanningley Sam Garnett Journeyman Baker Sam Garnett   AP286/A/13
  SEATON Jane 21 S Domestic Servant 521 Harrogate Road, Eccleshill, Bradford James Seaton Colliery Deputy George Garnett    
1932 03 26 APPLEYARD Fred 23 B Grocer's Assistant 354 Town Street, Bramley William Appleyard Twister & Warp Dresser William Appleyard   AP286/A/14
  SCOTT Lilian 21 S Spinner in Mill 12 Beechwood Street, Stanningley Joseph Scott Foundry Labourer Joseph Scott    
1933 05 21 GARNETT George 24 B Grocer's Assistant 15 Ruskin Street, Farsley Sam Garnett Journeyman Baker Alfred Garnett   AP286/A/15
  RAYNER Maud 22 S . 84 Gladstone Street, Bradford Arthur Rayner . Marjorie Smith    
1933 05 03 WATSON John Thomas 29 B Minister of Religion New Road, Sutton Bridge, Wisbech Fred Watson Retired Gladys Crossley   AP286/A/16
  CROSSLEY Gertrude Emily 29 S Certificated School Teacher 1 Ashville Terrace, Farsley John Crossley (dec'd) Merchant Archibald John Smeaton    
1933 09 02 BENTLEY Charles 47 W Commercial Traveller (Typewriters) 20 Regent Park Terrace, Headingley Samuel Bentley (dec'd) Warehouseman Maurice Palfreeman   AP286/A/17
  CROSSLEY Gladys 32 S Milliner 1 Ashville Terrace, Farsley John Crossley (dec'd) Merchant Dorothy Bentley    
1934 05 19 AMBLER Albert Edward 51 W Lead Cistern Maker 7 Nora Place, Bramley Gabriel Ambler (deceased) Willie Ambler   AP286/A/18
  KITCHEN Jane 55 S . 12 Vickers Terrace, Stanningley William Kitchen (deceased) Olive Kitchen    
1934 08 04 GOUGH Archibald Sidney 31 B Gear & Heald Repairer 7 St John's Avenue, Farsley Sidney Archibald Gough Watchman M Dean   AP286/A/19
  DEAN Sarah Alma 27 S Worsted Weaver 10 Wheatlands, Farsley John Dean Rivetter A Craven    
1935 04 20 WHEELER George 26 B Cloth Scourer 2 Tennyson Street, Pudsey George Wheeler (dec'd) Miner H Robinson   AP286/A/20
  ROBINSON Ethel Winifred 26 S Woollen Warper 7 Conway Street, Stanningley William Robinson Foundry Worker William Wheeler    
1935 04 20 KITCHING James 27 B Engineer's Driller 17 Ruskin Street, Farsley Hugh Kitching Boot Repairer Ernest Maude   AP286/B/1
  MAUDE Doris 19 S Cloth Picker 13 Vickers Terrace, Stanningley Ernest Maude Labourer Joseph Burns    
1935 08 10 DUNN Eric 24 B Woolcomber 25 Lincoln Terrace, Bradford James William Dunn Bath Attendant S A Gough   AP286/B/2
  DEAN Mary 26 S Worsted Weaver 10 Wheatlands, Farsley John Dean Rivetter J W Sowden    
1935 09 21 FORWARD Arthur Wesley 29 B Insurance Agent 4 Back Lane, Farsley William Henry Forward (dec'd) Wholesale Clothier Rachel Walton   AP286/B/3
  WALTON Mary Jane 28 S Woollen Weaver 46 Sunnyridge Avenue, Pudsey William Walton (dec'd) Overlooker J W Forward    
1935 10 17 FOSTER Ralph 28 B Constructional Engineer (Journeyman) 22 Swinnow Lane, Stanningley Robert Allen Foster Insurance Agent Clara Coates   AP286/B/4
  COATES Dorothy 30 S . 12 Hillside View, Stanningley Israel Roberts Coates Engineer Phil Foster    
1935 12 21 SOFTLEY Frank 26 B Engineer's Cost Clerk Chapel House, Wesley Street, Rodley Willie Softley Engineer Grace Pickard   AP286/B/5
  OLIVER Vera 28 S Worsted Warper 4 West Grove Street, Bradford Road, Farsley John William Oliver Dyer's Labourer Arthur Craven    
1936 10 10 HOWCROFT John 26 B Butcher 1 Ashfield Grove, Richardshaw Lane, Pudsey Arthur Howcroft Railwayman Marion Rawson   AP286/B/6
  WAGSTAFF Esther 26 S Worsted Mender 27 Vernon Place, Pudsey George Wagstaff Ice Cream Manufacturer Sydney Wagstaff    
1937 06 12 WILSON Richard Henry 25 B Tobacco Traveller 15 Summerville Terrace, Old Road, Stanningley Joshua Kaye Wilson (dec'd) . E Wigglesworth   AP286/B/7
  WIGGLESWORTH Doris 25 S Worsted Weaver 109 Bradford Road, Farsley Ernest Wigglesworth Sheet Metal Worker C A Wilson    
1937 07 26 PRITCHARD Jack Midgley 24 B Relief Salesman 11 West Grove Street, Farsley Harry Thornhill Pritchard (dec'd) Shopfitter Reuel Keighley, Mary Davey   AP286/B/8
  KEIGHLEY Marian 27 S Shorthand Typist 161 Farsley Old Road, Farsley Reuel Keighley Manager Edward Keighley, J Johnson    
1938 09 28 RASPIN Peter John 23 B Woolcomber (Master) 35 Rutland Road, Harrogate John Frederick Raspin Master Woolcomber G W Priestley, Edford Priestley By Licence AP286/B/9
  PRIESTLEY Hilda Elizabeth 21 S . The Beeches, Stanningley Edford Priestley Worsted Spinner Lysbeth Scarth, J F Raspin    
1938 12 24 PICKARD Frank 28 B Woollen Spinner 27 Thorpe Road, Pudsey Alfred Pickard Retired Shafting Greaser Herbert Wilson Pickard   AP286/B/10
  HARPER Amy 28 S Silk Weaver Larkfield Farm, Lowtown, Pudsey Thomas F Harper (dec'd) Market Gardener Grace A Pickard    
1939 04 08 BUTTON Arthur 64 W Oil Salesman 6 Vickers Yard, Stanningley George Button Coachman Richard Stanley Hudson   AP286/B/11
  VERITY Mary Jane 58 W . 30 Bradford Road, Farsley Nicholas Henderson Tailor George Nicholas Verity    
1939 07 22 WILSON Wright 41 W Woollen Joiner 25 Thorpe Road, Pudsey William Wilson Clicker (Boot Trade) William Guy Wilson   AP286/B/12
  WALKER Irene 34 S Cloth Mender 14 Larkfield Road, Pudsey John Alfred Walker (deceased) Clara Walker    
1939 08 05 HUTCHINSON Ryland Henry 23 B Willeyer in Mill 26 Eggleston Street, Rodley Walter Hutchinson Willeyer in Mill J R Richardson, Ernest Wardle?   AP286/B/13
  RICHARDSON Ivy 23 S Woollen Weaver 4 Vernon Place, Stanningley John Robert Richardson Market Gardener Alice Hutchinson    
1939 08 19 LEE Stewart 32 B General Stores Manager 21 Fairfield Terrace, Bramley Slater Lee Cloth Room Foreman Leonard Bea* Lee   AP286/B/14
  GRAHAM Mary 25 S . 54 Hatton Drive, Belfast Thomas Graham . Monica Lee    
1939 09 02 GOLDSPINK Harry 24 B Motor Garage Proprietor's Mechanic 10 Chapel Street, Rodley John Harry Blois Goldspink Bricklayer Thomas Goldspink   AP286/B/15
  GARTH Lillian 23 S Woollen Weaver 34 Longfield Mount, Pudsey James William Garth Boiler Maker Elsie Garth    
1940 03 23 DAVEY Jack Kenneth 25 B Linotype Operator 6 Ashville Terrace, Farsley Ernest Davey Warehouseman Ronald Davey   AP286/B/16
  JOHNSON Doris 26 S Worsted Twister 5 Beechwood Street, Farsley Thomas Arthur Johnson (dec'd) Labourer Eileen Mary Davey, Ernest Davey    
1940 08 03 MORDEY Arthur 22 B Builder 92 Waterloo Mount, Pudsey Thomas Mordey (deceased) A E Winn, Ernest Lee   AP286/B/17
  LEE Marjory 20 S Dressmaker 143 Woodlea Terrace, Farsley Ernest Lee Farmer E M Bretherick    
1940 12 14 BARRETT Charles Wilfred 25 B Joiner 10 Towngate, Calverley Sam H Barrett Piecener E A Tindall   AP286/B/18
  TINDALL Marion 22 S Shorthand Typist 4 The Green, Lidgett Hill, Pudsey Harold Tindall (dec'd) Printer's Assistant * Winn    
1941 09 13 HOE Fred 37 B Mechanical Engineer Radial Driller 8 Dawson Street, Stanningley Edward Hoe Master Painter James Partridge   AP286/B/19
  PARTRIDGE Kathleen Mary Louise 38 S Armature Coil Winder 14 Moorgate Avenue, Bradford James Partridge Soldier (Retired) Edward Hoe    
1942 01 10 LOKER Donald 21 B Aircraftsman 1526118 R,A.F. (Hairdresser's Assistant) 42 Lowtown, Pudsey Albert Edward Loker Professional Singer Freda Wilkinson, Albert Edward Loker   AP286/B/20
  DAVEY Kathleen Mary 19 S Hairdresser 42 Lowtown, Pudsey Harold Davey Despatch Clerk Harold Davey    
1942 02 14 MARSDEN Alfred 22 B Signalman No * 144569 Royal Navy 55 Fairfield Terrace, Bramley Thomas Herbert Marsden Electric Crane Driver R Fowler, I Fowler By Licence AP286/C/1
  FOWLER Gwenneth 19 S Shorthand Typist 6 Grangefield Houses, Grangefield Road, Pudsey Ibbetson Fowler Worsted Spinning Overlooker F Marsden    
1942 12 19 MOSS William 38 B Steelworks Labourer 39 Goodwin Avenue, Rawmarsh Ernest Moss Steel Smelter A L Cocking   AP286/C/2
  RICHARDSON Elsie 31 S Munition Worker 4 Vernon Place, Stanningley John Robert Richardson Market Gardener Ernest Moss    
1943 02 13 GOLDSPINK Thomas 25 B L/Corporal 2010118 H.M.Army (Despatch Clerk) Ripon John Harry Blois Goldspink (dec'd) Bricklayer Harry Goldspink   AP286/C/3
  GARTH Elsie 25 S Munition Worker 34 Longfield Mount, Pudsey James William Garth Boiler Maker Mildred Garth    
1943 05 27 STEWART Richard 24 B Sgt No 1461583 H.M.Army (Commercial Clerk) Scarborough Archibald Stewart Grocery Manager Arch. Stewart By Licence AP286/C/4
  IRVING Blanche 21 S Munition Worker 5 Springfield Terrace, Stanningley Isaac Esplin Irving Labourer J Irving    
1943 06 10 CRUSE William Richard 37 B Town Clerk, Borough of Pudsey 28 Radcliffe Lane, Pudsey Henry Cruse Retired Builders' Contractor Muriel Dem*   AP286/C/5
  SCHOFIELD Vera 27 S Sergeant N.F.S */104161 (Borough Treasurer's Clerk) 1039 Leeds Road, Bradford Harry Schofield Retail Provision Merchant Elsie Schofield, Henry Schofield    
1944 03 04 WILKINSON Ronald 26 B Sergeant 4346459 H.M.Army (Engineer's Fitter) 14 Park Spring Gardens, Bramley Charles Thomas Wilkinson (deceased) William Cundall, Elspeth Cundall   AP286/C/6
  GOUGH Ermina 21 S Munition Worker 42 Fourth Avenue, Sundon, Luton James Benjamin Gough Porcelain Worker Sydney Jackson?    
1944 05 06 BOTTOMLEY Frank 30 B Clerk in Aircraft Factory 4 Northgate, Baildon Thomas Bottomley Newsagent C Goldsbrough   AP286/C/7
  GRANT Mabel Chilterson 30 S Telephone Supervisor in Aircraft Factory 137 Bradford Road, Stanningley Edward Grant (deceased) M Halliday, A Morton    
1944 05 20 HIRST James Albert 24 B Driver T.144706 H.M.Army (Railway Shunter) Southampton Harry Hobson Hirst Iron Trade Worker Harry Hobson Hirst By Licence AP286/C/8
  GARTH Mildred 24 S Pte W/69294 H.M.Army (Woollen Weaver) 34 Longfield Mount, Pudsey James William Garth Boiler Maker J W Garth    
1945 02 21 DOREY James William 37 B Driver T/5960131 H.M.Army Bakewell George Dorey Electrical Engineer Mrs Tindall, Marion Barrett By Licence AP286/C/9
  TINDALL Edith Annie 28 S Shorthand Typist 4 The Green, Lidgett Hill, Pudsey Harold Tindall (dec'd) . Charles W Barrett    
1945 10 10 BRUCE John 27 B Corporal 3191976 H.M.Army (Tuner in Cloth Mill) 50 Albion Street, Batley Arthur Bruce Cloth Finisher A M Bruce By Licence AP286/C/10
  HOLMES Betty 23 S Tailoress 21 Sunfield, Stanningley Ernest Holmes (dec'd) Slater J W Nettleton    
1945 11 30 VARLEY James William 63 W Woollen Spinner 7 New Street, Pudsey Henry Varley Woollen Spinner Samuel Keighley By Licence AP286/C/11
  HOLMES Lily 62 S . 7 New Street, Pudsey James Holmes Grocer Ethel *, Grace E Stocks?    
1946 05 11 DICKINSON Ernest 30 B Staff Sgt 4745824 York & Lancs Regt 12 Longfield Grove, Pudsey Joseph Dickinson (dec'd) Dyer Jesse Russell, Emily E Stephens   AP286/C/12
  STEPHENS Doreen 24 S Mechanical Engineers Shorthand Typist 31 Prospect Grove, Farsley Thomas Henry Stephens . John W B*y, Esther Russell    
1946 06 18 KEIGHLEY Alan 28 B Cabinet Maker The Homestead, Stanningley Samuel Keighley Cabinet Maker T E Webb   AP286/C/13
  WEBB Alice 27 S Farm Worker Hawthorne Glen Farm, Farsley Thomas Edward Webb Farmer Samuel Keighley, Frank Keighley    
1946 06 22 CROSSLEY Esmond 32 B Company Officer National Fire Service *holme, Woodhall Park Crescent East, Stanningley George William Crossley Master Baker (Retired) * J Tindall   AP286/C/14
  TINDALL Mary Elizabeth 22 S Typist Borough Surveyor's Department 4 The Green, Lidgett Hill, Pudsey Harold Tindall (dec'd) B* Maker M Appleyard    
1946 08 24 ANGOOD George William 24 B Motor Fitter L.N.E.R.Transport 10 Brown Lane, Leeds George Angood Railway Employer Joan Swithenbank   AP286/C/15
  LAMBERT Muriel 26 S Contractors Clerk 77 Bradford Road, Stanningley Frank Lambert Engineers Turner *    
1947 04 05 HOWARD Frank 22 B Plasterer (Trainee) 61 Randolph Street, Bramley John William Howard Optician Kathleen Murphy   AP286/C/16
  COLDEN Renee 21 S Worsted Weaver Brookly*, Sunfield, Stanningley Harry Colden Cloth Warehouseman Donald Howard    
1947 07 10 DAVEY Donald Richard 29 B Branch Supervisor, Provision Merchant Ashville, New Street, Farsley Percy Davey Company Director John? Davey   AP286/C/17
  WEBSTER Annie 24 S Shorthand Typist 91 Valley Road, Pudsey James William Webster Mason Herbert B Webster    
1948 05 05 BONNER Arthur 62 W Storekeeper (Woollen Mill) 15 Harrison Avenue, Stanningley Robert Bonner (deceased) John A Walker?   AP286/C/18
  WILKINSON Edith 55 W Housekeeper 4 Park Spring Gardens, Bramley David Hoe (deceased) G M Bonner    
1948 07 24 GAUTRY Edward 24 B Fruiterers Shop Assistant 45 Gaythorne Road, Bradford Wilfred Gautry Valet Servicing Mrs Tindall   AP286/C/19
  TINDALL Joan 22 S Cardboard Box Maker 4 The Green, Pudsey Harold Tindall (dec'd) . Wilfred Gautry    
1948 08 21 ANDERSON Ralph 21 B Clerk 22 Eddison Street, Farsley Joseph Anderson Pattern Maker Austin Thrippleton   AP286/C/20
  GAUNT Stella Marjorie 20 S Woollen Weaver 3 Laurel Terrace, Stanningley Willie Gaunt Twister Textiles Mavis H Bennett, Joseph Anderson    
1949 04 16 BURDON Denis 23 B Clerk (Worsted Mill) 8 Dawson Street, Stanningley . . Walter Swithenbank   AP286/C/21
  SWITHENBANK Joan 24 S Solicitor's Clerk 36 Woods Row, Stanningley Walter Swithenbank Asst Superintendent BL Car Parks Ltd Kathleen Noble    
1949 12 * RYDER Richard 25 B Automobile? Mechanic 26 Eddison Street, Farsley Norman Ryder * Clerk Eric *   AP286/C/22
  BENSON Jean 20 S Invoice Typist, Worsted Mill 167 Richardshaw Lane, Pudsey Richard Benson Motor Driver Margaret M Unwin    
1950 03 04 RHODES George Edward 22 B Electrical Installer British Railways 3 Aviary Row, Armley Claude Rhodes Clothing Factory Operative Harry *   AP286/C/23
  COLDEN Elizabeth 20 S Building Society Clerk 18 Oakroyd Mount, Stanningley John Alfred Colden Railway Clerk, British Railways *    
1950 04 29 BENTLEY John Basil 23 B Male Nurse F* Hospital Croftlands, Heights Lane, Eldwick, Bingley John Bentley Gardener (Retired) Cecil Ruston? Bentley   AP286/C/24
  PAGE Annie Barbara 19 S Bakery Assistant 30 Sunfield, Stanningley Arthur Franklin Page Painter & Decorator Violet Colling?    
1950 07 15 MACDOUGALL Alasdair 24 B Police Constable Bradford City 58 Peckover Drive, Thornbury Allan MacDougall Greengrocer * Anthony Simpson   AP286/C/25
  GOTT Audrey 20 S Comptometer Operator Corporation Treasurer's Office 50 Peckover Drive, Thornbury Charles Henry Gott Engine Driver, B Railways Jean Audrey Holmes    
1951 01 27 BARLOW Ronald 24 B Physicist M.A. (Cask? Works) 28 Selbourne Street, Leigh Arthur Barlow Sheet Metal Worker F Richardson   AP286/C/26
  GRIMSHAW Frances Helen Elizabeth 26 S Physiotherapist 10 Ashfield Terrace, Farsley Hugh Mellor Grimshaw Engineer J Hampson    
1952 06 07 PARKER Denis Wilfred 26 B Loom Overlooker (Woollen Mill) 7 Knox Street, Rodley Alfred Parker * Stanley Parker   AP286/C/27
  RAWSON Marion 25 S Worsted Weaver 27 Cotefields Avenue, Farsley Lewis? Rawson (deceased) Kathleen Rawson    
1952 12 20 NOBLE Allen Gilbert 22 B Insurance Clerk 8 Thornville Terrace, Leeds 6 William Edward Noble Printing Engineer & Fitter E Noble   AP286/C/28
  WHITELEY Maureen 24 S Dictaphone Typist (Steel Stockholders) 7 Wesley Street, Stanningley Maurice Whiteley (dec'd) Manager Omnibus Company G Wheeler    
1953 06 06 MITCHELL Denis 22 B Blacksmith (Colliery) 27 Butler Street, Dudley Hill, Bradford Hubert Mitchell Blacksmith (Colliery) B M Richardson   AP286/C/29
  GRANT Agnes Patrick 22 S Shorthand Typist 12 Priesthorpe Avenue, Stanningley Thomas Grant Foreman Fitter (Engineers) George Gooch    
1953 09 19 GREAVES Brian 22 B Pte 22874396 RASC (Technical Asst) 19 Huddersfield Road, Elland Harold Greaves Manufacturing Chemist K W Tetlow By Licence AP286/C/30
  STANSFIELD Enid Mary 20 S Assistant Nurse (Mental Hospital) 1a Bradford Road, Stanningley Richard Morris Stansfield Weavers Overlooker Joshua Greaves    
1954 02 20 BARKER Geoffrey 26 B Schoolteacher (Grammar School) 17 Elizabeth Street, Wyke, Bradford Ephraim Armitage Barker Brass Finisher Norah Ramsden   AP286/C/31
  GILL Margaret 31 S Shorthand Typist (Building Society) 361 Bradford Road, Stanningley Ralph Gill Printer? Donald Barker    
1954 08 02 WALKER Jack 23 B Industrial Chemist (Tannery) 23 St Georges Terrace, Leeds 2 Edwin Walker Builders Labourer R R Croft   AP286/C/32
  GARNETT Audrey 19 S Beauty Specialist (Departmental Store) 31 Woodlands Avenue, Stanningley George Garnett Grocers Assistant E Garnett    
1954 08 * BARDSLEY Samuel Francis 24 B Printers Commercial Artist 34 Rossington Road, Hunters Bar, Sheffield 11 Samuel Bardsley . Kathleen M Brearley   AP286/C/33
  CLARE Audrey Janet 21 S . 7 Ashville Terrace, Farsley Walter Clare Works Manager W Bardsley    
1954 10 02 KITCHING James 47 D Radial Driller (Hydraulic Pump Engineers) 17 Ruskin Street, Stanningley Hugh Kitching Master Boot & Shoe Repairer W A Thornhill Previous marriage dissolved AP286/C/34
  SHAW Olive 48 S . 14 Wood Street, Rodley William Shaw Engineer (Millers) J Burns    
1955 01 01 HUDSON Frank 35 B Building Surveyor (Building Contractors) 90 Cross Flatts Street, Leeds 11 Walter Hudson (dec'd) Builder E E Stephens, E Gowing   AP286/C/35
  DICKINSON Doreen 32 D Shorthand Typist (British Railways) 31 Prospect Grove, Farsley Thomas Henry Stephens Miner T Wright, J Hudson Previous marriage dissolved  
1955 01 15 STEPHENS William James 47 W Drawing Office Clerk (Printing Machine Engineers) 52 Ashfield Road, Altringham Albert George Stephens Baker A Sedgwick By Licence AP286/C/36
  STEPHENS Emily Elizabeth 54 D Operative Worsted Weaver 31 Prospect Grove, Farsley Henry James Colden Railway Platelayer T Meadows, Doreen Hudson Previous marriage dissolved  
1955 04 02 PICKARD Winston 39 B Clerk (Worsted Manufacturers) 27 Station Place, Bramley Albert Pickard (dec'd) Engineer (Worsted Manufacturers) M Moore   AP286/C/37
  MOORE Emily 50 S Matron Childrens Nursery Sunfield Nursery, Stanningley William Moore Foreman Timber Importers * Pickard    
1955 05 14 PULLAN Reginald Trevor 22 B Mechanical Engineer 6 Springfield Terrace, Stanningley Sydney Pullan Cashier Woollen Mill Ernest R Dawson   AP286/C/38
  CROFT Pauline 21 S Dress Designer 32 Croft Street, Farsley Leonard Croft Linotype Operator (Newspaper Office) Muriel Littlewood    
1956 03 24 ROBINSON Philip Noel 36 B Railway Locomotive Fireman 11 Sandon Grove, Leeds 10 Harry Robinson (dec'd) Steam Roller Driver D H Robinson   AP286/C/39
  PEARSON Joyce 28 W Weaver (Woollen Mill) 6 Dawson Street, Stanningley Percy Veal Crane Driver (Engineers) N Pyrah    
1956 03 24 LEAROYD Sidney 25 B Steel Erector (Constructional Engineers) 8 Roker Crescent, Pudsey John William Learoyd Mule Piecener (Textiles) R Mitchell   AP286/C/40
  ELSWORTH Joan 21 S Operative Woollen Weaver 26 The Cote, Farsley James Albert Elsworth Mule Piecener (Textiles) B Elsworth    
1956 03 31 SHEFFIELD Lawrence Stafford 22 B Engineers Radial Driller 2 Wood Street, Sunfield, Stanningley George Sheffield (deceased) James E Humphreys   AP286/C/41
  BEDFORD Maureen 20 S Tailoress 2 Wood Street, Sunfield, Stanningley Clarence Bedford Corporation Dustman E L Marsden    
1956 05 26 HOLGATE Gladstone 76 B Retired Cloth Miller (Woollen Manufacturers) 1 North View Street, Stanningley Thomas Holgate Cloth Miller (Woollen Manufacturers) Florence N* Barton   AP286/C/42
  CLARK Ethel 64 W . 8 Mount Pleasant, Stanningley James Read Tinsmith (Railway) William Carrick, James Reuel    
1956 08 04 PITTOCK Hugh Charles 23 B Engineers Driller 16 Roker Drive, Pudsey Sidney Charles Pittock Bricklayer H Manning   AP286/C/43
  ELSWORTH Beryl 20 S Worsted Warper 27 The Cote, Farsley James Albert Elsworth Mill Spinner Worsted B Pittock    
1956 12 22 MORLEY Jack 23 B Journeyman Joiner Thornbank, Thornborrow Road, Windermere Wilfred Morley Crane Driver H Garnett?   AP286/C/44
  GARNETT Sheila Doris 23 S Shorthand Typist (National Savings Dept) 11 Sunnybank Lane, Thornbury, Bradford Edward Garnett Engineers Horizontal Borer Jean Boyes    
1957 03 23 BLACKAH Michael James 27 B Journalist (Newspaper) 13 Old Road, Stanningley Albert Blackah Grocery Warehouse Manager Anthony J Holland   AP286/C/45
  BOYES Patricia Mary 23 S Shorthand Typist (Woollen Merchant) 19 Batcliffe Drive, Leeds 6 Gilbert Leslie Boyes Chief * Superintendent (Bakery) H Pamela Stephenson    
1957 09 07 SPEAK Derrick 28 B Electrical Design Engineer 68 Allenby Street, Leeds 11 John Henry Speak Brewers Labourer H Casonby?   AP286/C/46
  GARNETT Enid 21 S Electrical Engineers Tracer 31 Woodlands Avenue, Stanningley George Garnett Grocers Assistant S Throp    
1958 03 22 CHARLTON George 24 B Plastic Moulder (Electrical Engineers) 5 Daleside Avenue, Pudsey George Charlton (dec'd) Regular Soldier L W Lund?   AP286/C/47
  ELSWORTH Shirley 17 S Operative Woollen Spinner 26 The Cote, Farsley James Albert Elsworth Mill Spinner P Elsworth    
1958 07 19 PARKER Derek 25 B Draughtsman Electrical Engineer 33 Waltroyd Road, Cleckheaton Frank Parker Wire Drawer J Parker   AP286/C/48
  WARD Sylvia 22 S Bank Clerk 15 Ederoyd Drive, Stanningley Edgar Ward Company Secretary V? Ward    
1959 02 28 BAINBRIDGE Horace Miller 47 W Ganger (British Railways) 7 Spring End, Great Gonerby . . G R Bullock   AP286/C/49
  BULLOCK Ada Eliza 50 S Canteen Assistant (Engineers) 8 Whitaker Street, Farsley George Richard Bullock * (Textiles) A Payne, G Bullock    
1959 09 26 SMITH Alan 23 B 23416653 Signalman Royal Signals (Engineers Draughtsman 47 Swinnow Crescent, Stanningley Raymond George Smith Warehouseman P Smith? S Bennett   AP286/C/50
  KIRBY Jean 21 S Tracer (Mechanical Engineers) 16 Laurel Terrace, Stanningley Frank Kirby Transport Driver C.E.A. A Peckett, Frank Kirby, R G Smith