calverley

© CalverleyInfo 2001-2013 - all rights reserved. This page last updated November 2, 2012

Windhill Christ Church Marriages

 

 

The Parish Church for Windhill is Christ Church, marriage records start from 1870. Book 1 covers until 1915, Book 2 1916 onwards

 

 
No.
Date
Surname
Name
Age
Stat
Occupation
Resides
Father
His Occ.
Father dec'd
Witnesses
Notes
No.
Date
Surname
Name
Age
Stat
Occupation
Resides
Father
His Occ.
Father dec'd
Witnesses
Notes
1 1870 05 11 RHODES William Cordingley 21 B Gentleman Manningham Isaac Rhodes Butcher   Joseph Wilkinson By Licence
    SMITH Ann 20 S . Windhill John Smith Butcher   Sarah Ann Smith  
2 1871 09 19 HEATH George 21 B Farmer Windhill William Heath Farmer   James Knowles By Licence
    NORMAN Mary 21 S . Born in the par of Great Orton, Cumberland Edward Norman Farmer   William Turner  
3 1871 09 23 GOLDSBROUGH William 30 W Overlooker Windhill Samuel Goldsbrough Platelayer   James Deacon  
    DEACON Harriet 29 S   Windhill Richard Deacon Gentleman   Joe Craven  
4 1873 01 18 TODD Richard 42 W Quarryman Windhill Mark Todd Surveyor of Roads   William Stansfield  
    WHITAKER Mary 28 W . Windhill Thomas Jepson Labourer   George Senior  
5 1873 11 16 INGLEBY William FA B Mechanic Windhill Thomas Ingleby Labourer   Thomas Ingleby  
    DAWSON Ann FA S . Windhill . . D Mary Bill  
6 1873 12 06 SYKES Benjamin FA W Innkeeper Ripon Richard Sykes Innkeeper   William Rhodes By Licence
    GLOVER Emma FA S . Windhill William Glover Clothier   Samuel Atkinson  
7 1874 05 30 BREAR George 26 W Engine Driver Bolton, Calverley John Brear Labourer   David Hallows  
    BROADLEY Hannah Ellen 22 S . Windhill John Broadley Quarryman   Elizabeth Hallows  
8 1875 03 27 LEE Joshua 33 B Stone Mason Hall Lane, Windhill . .   George Senior By Registrar's Certificate
    HORN Mary 43 S   Hall Lane, Windhill Murgatroyd Horn Cloth Weaver   Mary Ann Laycock  
9 1877 02 05 LISTER Rowland FA B Joiner Spofforth John Lister Farmer   William Greaves  
    EXLEY Frances FA S . Windhill John Exley Labourer   George Senior  
10 1877 06 05 BENN Harrison 24 B Manufacturer Clayton Joseph Benn Manufacturer   Thomas Denby  
    ASPINALL Christiana Mary 22 S . Windhill Robinson Aspinall Surgeon   Thomas Mitchell Cordingley  
11 1877 07 29 WHITLEY Charles 25 B Weaver Bolton William Whitley Labourer   Jonas Spencer By Supt Registrar's Cert
    MURGATROYD Hannah 26 S . Windhill Marshall Murgatroyd Labourer   Hannah Whitley  
12 1877 09 05 CORDINGLEY Thomas Mitchell 24 B Woolstapler Bradford John Cordingley Woolstapler   Harrison Benn  
    BOOTH Mary Alice 23 S . Windhill Thomas Booth Mohair Merchant   Edwin Hustler  
13 1877 10 31 KEELING Richard FA B Clerk in Holy Orders Windhill . . D G R Mossman, H Mossman By Licence
    RYCROFT Elizabeth Mary FA S . Windhill . . D Kate Mossman  
14 1877 12 24 AVIS David 20 B Gardener Windhill Thomas Avis Labourer   Joshua Moorhouse  
    CROSSLEY Lucy Ann 22 S . Windhill John Crossley Overlooker   Harry Amos  
15 1878 11 16 HUGHES John William FA B Stuff Finisher Windhill Michael Hughes Cloth Manufacturer   Edward Bennett  
    BENNETT Susannah FA S . Shipley John Bennett Farmer   Harriett Slack  
16 1878 12 24 INGRAM Robert Frederick FA W Schoolmaster Baildon Robert Ingram Moulder   Joseph Taylor  
    MILLS Anna FA S . Windhill James Mills Hatter   Henry Walker  
17 1879 01 07 HOLLINGWORTH Joseph FA W Warehouseman Windhill Joseph Hollingworth Cloth Fuller   W * Grimshaw  
    HARKER Mary FA S . Windhill James Harker Weaver   Ann Horsfall  
18 1879 03 08 RHODES John FA W Shipwright Windhill David Rhodes Rope Maker   Thomas Rhodes  
    BRANFORD Dorothy FA S . Windhill John Branford Mariner   George Senior  
19 1879 08 20 WHITE George Albert 22 B Overlooker Windhill William White Manager   Jane E Richardson  
    RICHARDSON Mary Ann 22 S . Shipley George Richardson Millwright   Joseph Todd  
20 1879 10 14 WILCOCK Fred 22 B Grocer Windhill John Wilcock Grocer   George Anson Peel  
    PEEL Lucy Ann Stancliffe 25 S . Windhill Bateson Peel Gentleman   John Rhodes, Absalom R Swaine  
21 1880 10 02 ROBERTSHAW William Henry FA B Clerk Wortley . . D Mary Ann Frances Needham By Licence
    COATES Eliza Ann FA S . Windhill Frederick Coates Engineer   James Needham  
22 1881 02 19 COOK Charles FA B Painter Windhill James Cook Woodman   William Carlyle Scott  
    BACKHOUSE Mary Jane FA S . Windhill Richard Backhouse Labourer   Elizabeth Jane Cook  
23 1881 03 07 LEE Joshua FA W Dry Waller Windhill . . D John D Jones  
    MITCHELL Margaret FA S . Windhill . . D George Senior  
24 1881 06 18 MILNES Joseph FA B Labourer Windhill John Milnes Overlooker   Joseph Todd  
    SIRR Sarah Ann FA W . Windhill . . D Mary Ann Todd  
25 1881 09 28 BADDILEY John Edward 29 B Farmer South Kirkby . . D William Baddiley  
    PULLAN Sarah Eliza 22 S . Windhill Thomas Pullan Farmer   E Pullan  
26 1881 11 28 HERD Joseph 22 B Grocer Shipley . . D Jonathan Fortune Father Joseph
    MURDOCH Elizabeth 19 S . Windhill Wiliam Murdoch Tailor   Sarah Ann Horrocks  
27 1882 05 20 LOFTHOUSE John William 20 B Labourer Windhill John Lofthouse Shoemaker   John William Shakespeare  
    WHITFIELD Lydia 19 S . Windhill John Whitfield Scrapler   David Shakespeare  
28 1883 05 12 DRIVER John 65 W Warp Dresser Windhill William Driver Weaver   John Steel  
    HARTLEY Susannah 55 W . Windhill Thomas Lambert Farmer   Hannah Steel  
29 1883 07 28 IBBETSON Alfred 28 B Railway Servant Carr Lane, Windhill William Ibbetson Weaver   Rhodes Leach By Supt Registrar's Cert
    LEACH Rebecca 27 S Weaver Pinnel Street, Cragg, Windhill Ellison Leach Stone Mason   Priscilla Lee  
30 1884 07 03 BARROW Joseph FA W Labourer Windhill . . D David Slingsby  
    JENNINGS Nancy FA W . Windhill . . D Rachel T Birdsall  
31 1884 07 20 FLETCHER John Rawlin FA W Labourer Windhill Aaron Fletcher Engineer   Mark Fletcher  
    BARBER Harriett FA S . Windhill John Barber Miner   David Slingsby  
32 1884 10 04 DRAKE Thomas FA B Labourer Shipley John Drake Mason   Moses Smith  
    OUTTERSIDE Mary Jane FA S . Windhill John Outterside Labourer   Jane Wood  
33 1884 10 25 RHODES John FA W Shipwright Windhill David Rhodes Rope Maker   James Paley .
    SPEARS Mary Ann FA S . Windhill Charles Spears Tanner   Hannah Buckle  
34 1884 12 09 RUSHTON Albert Stewart FA B Telegraphist Windhill James Rushton Woolsorter   William Brearley  
    MELLOR Edith Mary 19 S . Windhill Joel Mellor Publican   Sarah Bradley  
35 1884 12 25 COULTOUS Illingworth FA B Stone Mason Idle John Coultous Blacksmith   Thomas Hanson  
    SLATER Rebecca FA S . Windhill Joseph Slater Marine Store Dealer   Mary Jones  
36 1885 07 30 BULLOCK George Riby FA B Farmer Kirkby Wiske Robert Bullock Farmer   George Kelley  
    KELLEY Lucy Ann FA S . Windhill George Kelley Gentleman   Jane Eliza Hartley By Licence
37 1885 11 21 ATKINSON Robert 22 B Warp Dresser Windhill William Atkinson Weaver   James Fishwick  
    FISHWICK Emma 23 S Weaver Shipley Thomas Fishwick Carter   David Slingsby  
38 1885 12 16 RAISTRICK Samuel FA B Twister Baildon William Raistrick Barber   Tom Smith  
    PEATE Sarah FA S . Windhill John Peate Weaver   Margaret Raistrick  
39 1886 02 17 SWITHENBANK Ebor FA B Coal Merchant Windhill Isaac Swithenbank Joiner   Edward Albert Smith  
    HALLIDAY Sarah 20 S . Windhill Robert Halliday Firer   Martha Elizabeth Swithenbank  
40 1886 06 23 WILCOCK John Albert 24 B Grocer Windhill John Wilcock Grocer   Ezra Ward  
    WARD Alice 24 S . Windhill William Ward Grocer   Fred Wilcock  
41 1886 10 18 OGDEN Abraham 21 B Stone Mason Windhill Squire Ogden Stone Mason   John Mullinder  
    GLEDHILL Sarah Jane 20 S . Windhill Thomas Gledhill Collier   Mary Crabtree  
42 1886 11 13 BRAYSHAW James Arthur 22 B Soldier Windhill George Brayshaw Soldier   John William Dixon By Licence
    LAND Bertha Louisa 18 S . Windhill James Land Bricklayer   Maud? Dixon  
43 1886 02 14 WILSON William 21 B Hawker Windhill William Wilson Hawker   Lydia Wilson  
    WINTER Jane 21 S . Windhill Andrew Winter Hawker   David Slingsby  
44 1887 04 10 GREEN Benjamin 32 B Labourer Windhill William Green Gardener   William Barrans  
    DICKINSON Alice 26 S . Windhill Benjamin Dickinson Hewer   Rose Lingwood  
45 1887 06 11 BOLDY Herbert 21 B Overlooker Windhill Thomas Boldy Tinner   James Henry Daker  
    SPENCER Ellen 20 S . Windhill William Spencer Mechanic   Sarah Jane Craven  
46 1887 10 11 DAWSON Rycroft 32 B Farmer Windhill Edward Dawson Farmer   John Rhodes .
    EMSLEY Mary 30 S Weaver Windhill Matthew Emsley Farmer   Walker Cryer  
47 1887 12 24 PARK James Arthur 22 B Labourer Windhill John Park Collier   Alfred Pickles?  
    MYERS Sarah Elizabeth 21 S . Windhill Stead Myers Mason   Mary Emma Spencer  
48 1888 12 22 DOBSON Isaac 22 B General Dealer All Saints, Bradford John Doson Dyer   Robert W Procter  
    ALDERSON Mary Jane 22 S . Windhill Thomas Alderson Mason   Ellen Alderson  
49 1888 12 26 GRIFFITHS James Arthur 22 B Weaver Windhill John Griffiths Miner   William Halliday  
    HILL Lavinia 18 S . Windhill James Hill Weaver   Amelia Griffiths .
50 1889 05 27 PROCTER William 21 B Labourer Windhill Joseph Procter Soldier   James Dickinson  
    DICKINSON Hannah 19 S . Windhill John Dickinson Painter   Mary Dickinson  
51 1889 06 08 BARRETT Robinson 34 B Platelayer Windhill William Barrett Dyer   William Lowe  
    HAVYARD Elizabeth 29 W . Windhill Edmund Joseph Lowe Builder   David Slingsby  
52 1889 06 10 TAYLOR John 40 B Boatman Windhill John Taylor Hawker   Omar Lowe  
    THOMSON Mary 33 S . Windhill Edward Thomson Boatman   Hartley Rennard .
53 1889 08 17 SINKINSON Charles Henry 23 B Labourer Windhill Benjamin Sinkinson Blacksmith   George Dobson  
    JOWETT Mary Ann 23 S . Laisterdyke John Jowett Labourer   Sarah Ann Wright  
54 1889 11 04 WHITE Fred 28 B Quarryman Windhill . . D Samuel Garforth Junr  
    FORD Elizabeth 22 S . Windhill John Ford Labourer   Sarah Metcalfe  
55 1889 12 04 WALTON Robert Graham 23 B Painter Bradford George James Walton Painter   Arthur Kaye  
    KAYE Laura 21 S . Windhill William Kaye Stone Merchant   George Walton  
56 1889 12 21 COCKSHOTT William 22 B Overlooker Ingrow Robert Cockshott Miner   Arthur Cockshott  
    BUTTERFIELD Nancy 22 S . Windhill Johnson Butterfield Wool Washer   Elizabeth Baxter  
57 1889 12 23 WALKER Frederick 19 B Gardener Charlestown William Walker Labourer   Thomas Armitage  
    LISTER Eliza 18 S . Windhill Benjamin Lister Moulder   Margaret Hannah Lister .
58 1890 04 07 LONGBOTTOM Miles 21 B Woolsorter Windhill Squire Longbottom Attendance Officer   Albert Hinton  
    HINTON Bertha 23 S . Shipley Charles Hinton Woolsorter   Clara Longbottom  
59 1890 05 17 BRIGGS Joseph Charles 21 B Moulder Windhill Rufus Briggs Labourer   Richard Waddington  
    SUNDERLAND Susannah 27 S Twister Windhill John Sunderland .   Alice Sunderland  
60 1890 06 28 WILMAN Joseph 68 W Gentleman Shipley John Wilman Weaver   John Wilman  
    LEACH Elizabeth 49 S . Windhill Abraham Leach Mechanic   Mary Grace Aperdale By Supt Registrar's Cert
61 1890 07 26 CRAIG James Samson 20 B Labourer Shipley David Craig Labourer   Benjamin Exley  
    HOLDSWORTH Mary Jane 20 S . Windhill James Holdsworth Mechanic   David Slingsby  
62 1890 09 27 MASON Joseph 26 B Overlooker Windhill Joseph Mason Spindle Maker   Thomas Rhodes  
    RHODES Ellen 21 S . Windhill Thomas Rhodes Mariner   Adelaide Rhodes  
63 1890 11 25 PANT George 46 B Warehouseman St Peter's Parish, Bradford William Pant Shoemaker   David Slingsby  
    JOHNSON Elizabeth 37 W . Windhill . . D James Harker  
64 1890 12 25 PICKLES Ben 23 B Plumber 22 Church Street, Windhill Mark Pickles Carter   Harry Hanson  
    HANSON Florence 22 S . Windhill Thomas Hanson Joiner   Minnie Hanson  
65 1891 01 09 FOX Edward 21 B Saddler Windhill Henry Fox Saddler D William Henry Wadsworth .
    WADSWORTH Louisa 20 S . Bradford John Wadsworth Collier   Betsey Drury  
66 1891 05 19 PARKER James Richard 29 B Grocer Windhill Robert Parker Joiner   John Briley Walmsley  
    WALMSLEY Hannah 26 S . Windhill John Briley Walmsley Millwright   Henry Craddock  
67 1891 05 23 SMITH Edward Albert 26 B Warp Twister Windhill Edward Smith Warp Dresser   G R Deacon  
    ASPINALL Christiana 25 S . Windhill George Aspinall Woolsorter   Mary Martha Smith  
68 1891 06 06 GARNETT Richard 22 B Joiner Windhill Joshua Garnett Quarryman   Turner Hargreaves  
    PAWSON Harriet 21 S . Windhill Samuel Pawson Joiner   Mary Wilman  
69 1891 06 28 ROBINSON Isaac 21 B Labourer Windhill Isaac Robinson Mason   David Slingsby  
    NEARY Ellen 20 S . Windhill John Neary Moulder   Sarah Elizabeth Park  
70 1891 12 08 WHITAKER John 22 B Hairdresser Windhill William Whitaker Overlooker   James Smith  
    FIRTH Violet Hannah 20 S . Bolton Jonas Firth Twister   Martha Whitaker .
71 1891 12 25 SHEARD George William 18 B Quarryman Windhill George William Sheard Labourer   Thomas William West  
    BATTERSBY Mary Jane 18 S . Windhill George Battersby Labourer   Mary Jane Gordon  
72 1892 02 28 PITT Samuel Miles 31 B Fruiterer Windhill Miles Pitt Moulder   Thomas Hughes  
    BIRCHALL Rose Annie 22 S . Little Horton Smith Birchall Watchmaker   Miriam Kemp  
73 1892 03 16 SMITH Charles William 24 B Currier Windhill Edward Smith Warp Dresser   Charlie Robertshaw  
    BIRDSALL Olivia 24 S . Windhill Richard Birdsall Watchman   Mary Martha Smith  
74 1892 03 22 HOLMES John 26 B Warehouseman Windhill David Holmes Weaver   James Davison  
    DAVISON Sarah Ann 23 S . Windhill Luke Davison Weaver   Minnie Sarah Vevers  
75 1892 04 16 BROOK Friend William Minskip 26 B Weaver Windhill John Brook .   Leeming Town .
    BOTTOMLEY Mary Elizabeth 19 S . Windhill Sharp Bottomley Brick Maker   Sarah Ann Town  
76 1892 04 18 LUND Thomas William 23 B Engineer Enderby Fenton Lund . D James Spivey  
    SPIVEY Mary 22 S . Windhill John Spivey . D Hannah Spivey  
77 1892 05 07 BARRAS Harry 21 B Mason Windhill William Barras Labourer   James Gray  
    WRIGHT Mary Jane 20 S . Windhill Francis Wright Mason   Elizabeth Barras  
78 1892 06 04 PEARSON Thomas 20 B Joiner Windhill William Pearson Mechanic   John Moore .
    WATERHOUSE Mary Hannah 20 S . Windhill Abraham Waterhouse Warp Dresser   Ann Waterhouse  
79 1892 07 13 WALKER Alfred 30 B Architect Guiseley John Walker Draper   John H Woodhead  
    WOODHEAD Beatrix Mary 23 S . Windhill William Booth Woodhead Civil Engineer   Fred Nightingale  
80 1892 07 23 SLINGSBY George Lishman 24 B * Fireman Windhill David Slingsby Verger   John J F Slingsby  
    MANSFIELD Emily 23 S . Windhill Robert Mansfield Sexton   Annie Mansfield  
81 1892 08 24 SLINGSBY David 58 W Verger Windhill George Slingsby Miner   Joseph Williamson By Supt Registrar's Cert
    BECK Margaret 52 S . Windhill Thomas Beck Twister   John Thomas Beck  
82 1892 11 05 WOOD William 30 W Designer Windhill James Wood Designer   John Thomas Booth  
    BOWER Ruth Ann 22 S . Windhill . . D Eliza Illingworth  
83 1892 12 * MATTHEWS Ezra 22 B Labourer Mew Wortley William Henry Matthews Labourer   David Matthews  
    VEVERS Annie Sarah Esther 23 S . Windhill William Vevers Stone Mason?   Eliza Fisher  
84 1893 04 04 WHITAKER Samuel 23 B Labourer Windhill William Whitaker . D George Haigh  
    HAIGH Minnie Sarah Esther 19 S . Shipley Jabez Haigh . D Emma Whitaker  
85 1893 05 20 WHITE Harker 21 B Labourer Windhill . . D Arthur Pearson .
    PEARSON Mary Ann 18 S . Windhill . . D Mary Pearson  
86 1893 06 01 FIELD William Taylor 32 B Printer Heaton Martin Field Printer   Edgar M Field  
    DENBY Hannah 23 S . Windhill Thomas Denby Manufacturer   Harrison Benn  
87 1893 06 24 PEARSON Arthur 21 B Labourer Windhill . . D David Slingsby  
    LILLEY Pricilla 21 S . Wibsey Throp Lilley Labourer   William Horsfall .
88 1893 10 14 PULLAN James 22 B Mason Bolton John Pullan Mason   Ezra Oldfield  
    McWILLIAM Isabella 24 S . Windhill John McWilliam Farmer   Elsie McWilliam  
89 1893 10 28 COULTOUS Ralph Peel 35 B Brick Maker Windhill John Coultous Blacksmith   Harry Coultous .
    PAGE Sarah Jane 27 W . Windhill . . D David Slingsby  
90 1894 02 05 HALEY Eli 21 B Glazier Windhill William Haley Newsagent   David Unwin  
    UNWIN Mary Ann 23 S . Windhill Paul Enwin Manufacturer   Mary Farrar  
91 1894 02 11 RAYNER Walter 21 B Labourer Windhill . . D Tom Brook  
    MARSHALL Florence 21 S . Windhill Joseph Marshall Labourer   Eliza Jane Brook  
92 1894 03 13 CHAPMAN John Garlick 22 B Dyer Heaton John Garlick Chapman Grocer   William Riley  
    LAWSON Ann 21 S . Windhill . . D Hannah Chapman  
93 1894 09 24 SKIRROW Stephen 25 B Segman Idle Isaac Skirrow Labourer   H W Lund  
    ALDERSON Ellen 23 S . Windhill Thomas Alderson Mason   J F Alderson, P King .
94 1894 10 27 MASON George 27 B Driver Windhill Joseph Mason Quarryman   Walter G Pickles  
    LISTER Margaret Ann 25 S . Windhill Benjamin Lister Engineer   George Camm  
95 1894 12 24 HOWFIELD Atkinson 52 W Mechanic Windhill David Howfield Collier   James Gault  
    TAYLOR Sarah 40 W . Windhill John Thomas Berwick Watchmaker   David Slingsby  
96 1894 12 26 WILKINSON James 19 B Labourer Windhill James Wilkinson Shoemaker   Benjamin Craven  
    SILSON Alice Hudson 19 S . Windhill William Henry H Silson Labourer   Mary Alice Wilkinson  
97 1895 01 26 TILLOTSON Herbert 22 B Mechanic Windhill George Tillotson Engineer   James Colburn  
    WARLWORTH Annie 21 S . Windhill James Warlworth Mechanic D Rebecca Bean Entry BARLWORTH, Census WARWORTH
98 1895 03 14 SLATER Joseph 36 B . Windhill Joseph Slater Comber D Arthur Binks?  
    EASTWOOD Mary 28 S . Windhill John Eastwood Currrier   Alice Eastwood  
99 1895 04 29 JONES Frank 26 B Goods Porter 42 Exmouth Street, Birkebhead William Jones Labourer   John James Abley  
    LOVE Jessie 29 S . Windhill Andrew Love Confectioner D Mary Emma Love  
100 1895 06 29 KENDALL William 23 B Quarryman 84 Saltaire Road, Shipley Robert Kendall Boatman D John Kendall .
    WHEETMAN Hannah 23 S . Windhill Thomas Wheetman Grinder   Sarah Wheetman  
101 1895 08 03 CAMM George Henry FA B Pin Setter Shipley William Camm Driver   William Henry Crabtree  
    LISTER Alice FA S . Windhill Benjamin Lister Moulder   Emma Lister .
102 1896 03 03 BOLTON Tom FA B Pattern Cutter Saltaire John Bolton Woolsorter   Elizabeth Allison  
    ALLISON Lily FA S . Windhill Thomas Allison Market Gardener   Joseph Whittingham Allison  
103 1896 03 24 HILL George Edward FA B Tailor Windhill James Hill Cutter   Harry Hill  
    LISTER Clara Hellen FA S . Windhill James Lister Quarryman   Florence Clara Mullenger  
104 1896 05 23 BERWICK Harry 20 B Finisher Shipley George Berwick Ashphalter   Joseph Thomas  
    WHITFIELD Hannah 20 S Spinner Windhill George Whitfield Quarryman   Margaret Ellen Cain  
105 1896 05 23 BARTLE George Henry 34 B Quarryman Windhill Frank Bartle Weaver   Clara Peel .
    TARRAN Sarah 18 S . Windhill Charles Tarran Miner   Fred Hargreaves  
106 1896 05 26 FOX Peter 22 B Labourer Windhill Henry Fox Saddler   Martha Hutton  
    LISTER Sarah Jane 20 S Millhand Windhill John Lister Dyer   William Lister  
107 1896 06 27 MANSFIELD Robert FA B Machine Fitter Windhill Robert Mansfield Sexton   Annie Mansfield .
    HANSON Minnie FA S . Windhill Thomas Hanson Joiner   Arty Hanson  
108 1896 06 27 KEIGHLEY Charles Alfred Edward Edgar FA B Coal Merchant Windhill James Keighley Coal Merchant   Lilly Walsh  
    WALSH Annie FA S . Windhill . . D Willie Walsh  
109 1896 07 09 TOWNEND Frank FA B Dyer Windhill John Townend Labourer   John W Robinson  
    WILD Eva FA S . Windhill Thomas Wild Butler   Thomas Wild  
110 1896 07 23 LOWE Frederick Charles 22 B Upholsterer Windhill Frederick Howard Lowe Upholsterer   Martha Westerby .
    MARSHALL Elizabeth Alice 19 S . Windhill John Marshall Quarryman   Atkinson Marshall  
111 1896 07 27 MELLOW Frederick David 21 B Greengrocer Windhill William Mellow Labourer   Walter Hird  
    HUTTON Mary 22 S . Windhill Joshua Hutton Miner   Martha Sutton  
112 1896 08 12 HIRD George Henry 25 B Greengrocer Windhill Jeremiah Hird Greengrocer   Elizabeth Hird  
    DANIELS Beatrice 22 S Twister Windhill Joseph Daniels Greengrocer   . .
113 1896 08 24 BUTTERFIELD William 50 W Stone Dresser Windhill James Butterfield Stone Dresser   James Butterfield  
    ROGERS Elizabeth 53 W . Halifax Thomas Goodwill Labourer   Thomas Butterfield  
114 1896 08 24 EDWICK James 25 B Boatman Windhill James Edwick . D John Thomas Whitfield  
    WHITFIELD Mary Elizabeth 23 S . Windhill William Whitfield Quarryman   Sarah Elizabeth Golt  
115 1896 09 05 CARROTT Jabez Stephen Harold 29 B Railway Servant East Ardsley Jabez Carrott Farm Labourer   Albert Sawley  
    HOLMES Sarah Ann 24 W Laundress Windhill John William Dilworth Mason   Lucy Ann Mortimer  
116 1897 01 02 BARBER Ernest Edward 21 B Mason Windhill Henry Valentine Barber Mason   Albert Barber  
    McDONALD Annie Stead 19 S Drawer Windhill John Samuel Stead Quarryman   Sarah Scott .
117 1897 01 05 DEAN Samuel Barber FA B Wheelwright Cottingley Samuel Dean Woolsorter   Fred Armstead  
    RHODES Emma FA S . Windhill William Rhodes Wheelwright   Clara Rhodes  
118 1897 02 20 PEEL Robert 21 B Dyer Windhill Thomas Peel Weaver   William Henry Hatch  
    WILSON Mary 22 S Housemaid Windhill Frank Wilson Fitter   Mary Hannah Hatch  
119 1897 04 19 BUTTERFIELD William 22 B Boatman Windhill John Butterfield Boatman   Wilson Spencer .
    LUPTON Sarah 21 S Reeler Windhill Charles Lupton Stone Dresser   Mary Lupton  
120 1897 05 01 SLINGSBY William Waterhouse 22 B Tailor Windhill David Slingsby Retired   George Lishman Slingsby  
    GRAYSON Olive 23 S Tailoress Shipley Alfred Grayson Cashier   Sarah Hannah Smith  
121 1897 06 07 HALLIDAY John 28 B Driver Windhill Joseph Henry Halliday Quarryman   Thomas Batley  
    DUKES Emily Florence 20 S . Windhill Walter Dukes Iron Fitter   Sarah Halliday  
122 1897 06 07 JEFFREY William 26 B Quarryman Windhill Richard Jeffrey Quarryman   Henry Jeffrey  
    HALLIDAY Hannah 24 S . Windhill Joseph Henry Halliday Quarryman   Eliza Jackson  
123 1897 06 07 BROWN John Thomas 26 B Cabinet Maker Windhill James Brown Soldier   John Parkin Dovener  
    DOVENER Maria 22 S . Shipley John Parkin Dovener Registrar   Elizabeth Ann Willoughby .
124 1897 12 27 MASON Thomas 23 B Shunter Laisterdyke Thomas Mason Retired   Fred Hall  
    HALL Alice 24 S Drawer Windhill John Hall Woolsorter   W Broadley  
125 1897 12 27 WHEETMAN Arthur 23 B Stone Mason Windhill Thomas Wheetman Grinder   Arthur Kellets  
    MARSH Isabel 20 S Warper Windhill Robert Marsh Carrier   Sarah Graham  
126 1897 11 06 FURNESS Charles 28 B Labourer 22 Cemetery Road, Windhill Charles Furness Labourer   Arthur James Goddard .
    WOOD Ada 23 S . 83 Briggate, Windhill Christopher Wood Collier   Alice Gallon  
130 1898 02 05 BRODRICK Fred FA B Joiner Hampstead George Brodrick Joiner   Annie Kaye, Ernest Brodrick  
    GOLDSBROUGH Grace Hannah FA S . Windhill William Goldsbrough Joiner   William Goldsbrough  
131 1898 04 09 DENNISON Frederick FA B Scouring Windhill Henry Dennison Tanner   Robert Mansfield  
    MANSFIELD Clara Isabella FA S . Windhill Robert Mansfield Sexton   Mary Pullan  
132 1898 05 03 PARKER Ward 23 B Shopman 24 Wrose Hill Lister Parker Moulder   Francis Edmund Fowler  
    EATCH Mary Louisa 25 S Tailoress 24 Wrose Hill Edwin Eatch Brewer   Mary Maria Fowler  
133 1898 05 31 MARSHALL Atkinson 25 B Die Turner Windhill John Marshall Miner   Walter Westerby, Mary Westerby .
    WESTERBY Martha 24 S . Windhill William Westerby Presser   William Westerby  
134 1898 06 04 HOPWOOD Thomas 20 B Mason Windhill Edward Hopwood Mason   Charles Seymour  
    CARTER Ellen 27 S . Windhill James Carter Labourer   Lizzie Seymour  
135 1898 07 30 SLINGSBY Arthur 19 B Labourer Windhill Joshua Slingsby Boatman   Fred Slingsby  
    SLINGSBY Mary Elizabeth 21 S . Windhill William Slingsby Mechanic   Edith Slingsby .
136 1898 07 30 HARGREAVES Fred 24 B Spindle Maker Windhill John Hargreaves Overlooker   Harry Hargreaves  
    PEEL Clara 26 S . Windhill Thomas Peel Weaver   Fanny Rhodes, Elizabeth Peel  
137 1898 09 07 WADSWORTH William Henry 24 B Miner Wath on Dearne John Wadsworth Miner   Edward Fox  
    FOX Maria 23 S . Windhill Henry Fox Saddler   Margaret Fox  
138 1898 09 10 WRIGHT Albert 24 B Labourer Windhill Francis Wright Mason   Grace Annie Wright  
    LISTER Alice 21 S . Windhill John Lister Dyer   William Lister  
139 1898 09 24 WHINCUP Richard 28 B Policeman South Crossland Henry Whincup Carter   John Henry Priestley  
    NEWTON Alice 29 S . Windhill Isaac Newton Clogger   Eve Newton .
140 1898 09 24 BOYCE Charles 25 B Waggoner Bingley Walter Boyce Labourer   George Page  
    PAGE Florence Mary 22 S . Windhill George Page Labourer   Gertrude Page  
141 1898 10 03 SENIOR John 45 W Bookseller Shipley Joseph Senior Shoemaker   Gilbert Smith Eastwood  
    EASTWOOD Alice 30 S . Windhill John Eastwood Currier   Ann Eastwood, Dora Eastwood  
142 1898 10 08 SYER Jonathan 39 B . Windhill Joseph Syer Labourer   William Isaac Dyson  
    CATTON Annie 33 S . Windhill . .   Annie Dyson  
143 1898 10 15 FOSTER William 21 B Weaver Windhill William Foster Cattle Drover   Mary Lawton .
    BURTON Florrie 20 S . Windhill Henry Burton Engineer   Henry Burton  
144 1898 10 15 HUDSON Joseph William 22 B Scourer Windhill William Hudson Overlooker   William Hudson  
    BALDWIN Emma Proctor 20 S . Windhill . .   Grace Ann Ross Baldwin  
145 1898 10 18 BRACEWELL Charles 33 B Warp Twister Windhill John Bracewell Overlooker   William Robinson  
    ROBINSON Rebecca 26 S . Wood Bottom, Baildon John Robinson Mason   Mary Bracewell  
146 1898 12 08 TAYLOR George Hawksley 42 W Engine Tenter South Hiendley Samuel Taylor Engineer   Arthur Elijah Burton Taylor  
    GRAYSHON Phoebe 46 W . 17 Norman Street, Carr Lane, Windhill Joe Charlesworth Pit Sinker   Lilian Beatrice Taylor  
147 1898 12 24 McGLENN John William 21 B Carding Windhill Thomas McGlenn Wall Dresser   Sydney Lister  
    HULLAH Rose Annie 24 S . Windhill Samuel Hullah Carding   Annie Lister  
148 1898 12 24 BARTLETT Laurence 21 B Labourer Windhill . .   George Page .
    PAGE Gertrude 21 S . Windhill George Page Labourer   Etty Wilcock  
149 1899 03 11 PETTY Thomas 19 B Weftman Wood Bottom, Baildon Samuel Petty Warp Dresser   Fred Whitaker  
    INGHAM Emma Jane 20 S . 11 Herbert Place, Windhill William Ingham Boatman   Susannah Woodward  
150 1899 03 21 SLINGSBY Henry 19 B Hairdresser 1 Ashley Street, Saltaire Road, Shipley Samuel Slingsby Stone Dresser D Arthur Slingsby  
    TILLOTSON Clara Ann 20 S . 13 Kendall Square, Windhill Thomas Tillotson Mason   Mary Elizabeth Tillotson  
151 1899 04 01 NAYLOR Harry 21 B Warehouseman 21 Fletton Terrace, Eccleshill Sylvester Naylor Weaver   John Samuel Baldwin  
    BALDWIN Grace Ann Ross 22 S . 2 Kendall Square, Windhill . .   Sarah Naylor  
152 1899 05 20 ELSE Thomas 21 B Millhand 31 Valley Street, Windhill James Else Engineer D Frederick Monatt .
    ANDERTON Birdett 23 S . 8 George Street, Windhill Thomas Anderton Stone Mason D Mary Anderton  
153 1899 05 20 STABLES John 50 W Labourer 30 Gladstone Place, Windhill David Stables Brewer D John William Bowes  
    CAPE Ann 50 W . 30 Gladstone Place, Windhill John Anderson Blacksmith D Hannah Margaret Bowes  
154 1899 08 20 BROOKSBANK John 42 W Grocer 6 Aire Street, Windhill John Brooksbank Mason      
    ARMSTRONG Catharine 37 S . 2 Prince Street, Windhill John Armstrong Carder D Mary Ann Ashworth  
155 1899 09 20 BALDWIN William Henry 25 B Labourer 12 Cross Church Street, Windhill John Charles Baldwin Labourer   Herbert Holmes  
    HOLMES Annie 23 S . 13 West Church Street, Windhill David Holmes Weaver   Edith Ann Holmes  
156 1899 09 23 BOOTH George Albert 21 B Sorter Windhill John Booth Delver   John Richard Dove .
    NEWALL Ada 21 S . Shipley John Newall Tailor   Mary Ann Hall  
157 1899 10 21 SPENCER Herbert 25 B Quarryman 76 Valley Street, Windhill Thomas Spencer Wool Dryer D John William Hall  
    NEWTON Eve 27 S . 85 Valley Street, Windhill Isaac Newton Woolcomber   Mary Eliza Hollin  
158 1899 11 13 ROBERTS John Thomas 28 B Salvation Army Officer Silksworth nr Sunderland Robert Roberts .   Herbert Moon  
    POWELL Annie 34 W . 19 Woodville Terrace, Windhill Hiram Hill . D Mary Brooks  
159 1899 11 16 FAWTHROP Charles Herbert 25 B Assurance Agent 13 Retford Place, Bradford Joseph Fawthrop Doctor D Fred Tillotson .
    WAITE Eden 24 S . Crag Wood Cottage, Windhill Christopher Waite Yeast Importer   Clara Wilde  
160 1899 12 23 THROUP William Spencer 22 B Mechanic 15 Oswald Street, Windhill . .   William Warburton  
    ELLIS Charlotte 19 S . 7 The Holt, Windhill George Ellis Stoker   Mary Ellen Smith  
161 1899 12 23 BARRETT Walter 24 B Mason Renton Street, Valley Road, Heaton William Henry Barrett Mason   Sydney Lister  
    LISTER Annie 26 S . 9 King Street, Windhill John Hutton Lister Mason D Mary Jane Brooksbank  
162 1900 01 20 SWAIN Sam 21 B Paper Finisher 4 Whitley Fold, Fern Cliffe, Bingley Richard Swain Weaver D John Thomas Judson  
    HAILES Annie 20 S . 9 Holdsworth Street, Windhill Crag Thomas Hailes Labourer   Minnie Rushton  
163 1900 03 26 TAYLOR John 49 B Labourer Water Lane, Briggate, Windhill Samuel Taylor Miner   Tom Shirrock  
    TAYLOR Clara Ann 44 S . Water Lane, Briggate, Windhill James Taylor Dyer   Martha Jane Shirrock  
164 1900 06 08 WRIGLEY Sam 33 B Newsagent 2 Cross Church Street, Windhill William Wrigley Rope Maker D Albert Mason  
    MASON Ann 36 S . 124 Leeds Road, Windhill Andrew Mason Horticultural Builder   Irene Wrigley  
165 1900 09 22 WHITAKER Albert 22 B Insurance Superintendent 36 Fairbank Street, Windhill William Whitaker Overlooker D John Horsfall Fletcher  
    FLETCHER Lois 22 S . 6 Church Street, Windhill William Holmes Fletcher Clerk   Annie Murgatroyd .
166 1900 12 22 BASTOW Alfred 23 B Turner 10 Denby Place, Windhill William Bastow Hairdresser D James Wood Myers  
    MYERS Laura 24 S . 26 Kitson Street, Windhill Samuel Myers Stuff Presser   Sarah Crabtree  
167 1901 03 09 COCKSEDGE Arthur Percy FA B Labourer Windhill Thomas Cocksedge Labourer   Arthur Walton  
    CLARKE Priscilla FA S . Windhill James Clarke Grocer   Emma Jane Walton  
168 1901 03 16 ELSE John 21 B Excavator Windhill James Else Engine Tenter   Clement Thornton .
    BELFORD Mary Hannah 20 S . Windhill Jonathan Belford Blacksmith   Lily Belford  
169 1901 05 21 SHAW Benjamin 21 B Labourer Windhill Thomas Shaw Labourer   George William Exley  
    WATKINS Emily 20 S . Windhill Thomas Watkins Shoemaker   Beatrice Nevins  
170 1901 06 22 DEAKIN Israel 27 B Cart Driver Windhill Ephraim Deakin Collier   George Topham  
    KEIGHLEY Elizabeth Hannah 38 S . Windhill Dickinson Keighley Millhand   Annie Topham  
171 1901 07 13 WHITLEY Arthur 22 B Waggoner Windhill Thomas Whitley Cotton Spinner   Susan Elizabeth Willows  
    WILLOWS Ada Hephzibah 21 S . Windhill Richard Willows Gardener   Henry Nehemiah Willows  
172 1901 07 27 COOK Jonathan 26 B Storekeeper Windhill Benjamin Cook Overlooker   James Ledgard .
    LEDGARD Edith 26 S . Windhill James Ledgard Woolsorter   Mary Cook  
173 1901 08 17 NETHERWOOD Sam 22 B Labourer Windhill Henry Netherwood Engineer   John Thomas Slingsby  
    HARGREAVES Mary Ellen 24 S . Windhill Samuel Hargreaves Greengrocer   Laura Slingsby  
174 1901 10 07 HEPWORTH William 24 B Chair Maker Windhill William Hepworth Cork Merchant   Sam Lister, William Hepworth  
    FIRTH Eden 25 S . Windhill Alfred Firth Weaver   Pollie Wilkinson  
175 1901 11 14 EASTWOOD Gilbert Smith 23 B Warehouseman Windhill John Eastwood Currier   Holdsworth Spencer  
    ALDERSON Annie 20 S . Windhill John Alderson Carrier   Ada Spencer  
176 1901 12 17 WEST James Thomas 21 B Quarryman Windhill James West Quary Foreman   William Sykes Holmes, Rose Westmoreland .
    HOLMES Annie Jane 23 S . Baildon . .   Albert West, Mary Craven  
177 1901 12 21 HUDSON Charles Henry 22 B Packer Windhill William Hudson Overlooker   Edith Keighley  
    KEIGHLEY Sarah 22 S . Windhill James Keighley Labourer   Richard Sandon  
178 1901 12 21 ROBERTSHAW J Edward 23 B Labourer Windhill Emos Robertshaw Weaver   Willie Robertshaw Father Amos on Census
    GODDARD Sarah Jane 20 S . Windhill James Goddard Gas Stoker   Emily Clarkson  
179 1902 01 08 BANKS Joseph Henry 24 B Quarryman Shipley . .   John William Holmes  
    HOLMES Edith Ann 24 S . Windhill David Holmes Electrical Employee   Emma Clarke  
180 1902 02 22 SHIRROCK Tom 44 B Labourer Windhill David Shirrock Millhand   Alice Murgatroyd  
    RAISTRICK Martha Jane 38 W . Windhill John Bartle Carter   John Bartle .
181 1902 03 27 GLANVILLE Thomas 28 B Mariner Windhill Thomas Glanville Mariner   John Henry Whitehead  
    HALSTEAD Clara 22 S . St Stephen's, Bradford John Edward Halstead Woolcomber   Edith Holmes  
182 1902 03 31 BARRAS Wilfrid 23 B Mechanic Windhill Abraham Barras Insurance Agent   James William Barras  
    OUTTERSIDE Clara 22 S . Windhill John Outterside Labourer   Louie Boston  
183 1902 06 28 WOOD Ernest Green 23 B Plumber Windhill William Wood Water Bailiff   Edith Green Wood  
    HAYTON Maggie 25 S . Shipley Thomas Hayton Mason   Leonard Leach  
184 1902 07 05 MAWSON John Thomas 27 B Stone Dresser Shipley William Mawson Weaver   Joe Benn  
    BURNLEY Martha 24 S . Windhill David Burnley Mechanic   Sarah Burnley .
185 1902 07 19 CHAPMAN Ernest 22 B Mechanic Windhill Alfred Chapman Blacksmith   Benjamin North Grimshaw  
    GRIMSHAW Eva 22 S . Windhill Benjamin North Grimshaw Weaving Overlooker   Annie Eliza Stobbs  
186 1902 07 26 WOOD William 24 B Joiner Keighley Frederick Aquilla Wood Policeman   Thomas Sunderland  
    SUNDERLAND Mary Ellen 24 S . Windhill Denis Sunderland Blacksmith   Hannah Elizabeth Bottomley  
187 1902 07 28 LEE James Robert 21 B Millhand Windhill Robert Lee Labourer   James Haste .
    WATSON Janie 19 S . Windhill John Watson Miner   Martha Ann Haste  
188 1902 09 03 DENBY Thomas 26 B Assistant Buyer St Andrews, Bradford Thomas Denby Gentleman   William Denby, Annie Cowburn  
    DAWSON Annie Eliza 24 S . Windhill Abraham Dawson Hotel Keeper   James Thomas Dawson  
189 1902 09 09 LONGBOTTOM Joseph 27 B Mechanic Miles Platting, Manchester Squire Longbottom Curator   Martha Ann Smith  
    SMITH Sarah Hannah 27 S . Windhill John Smith Carter   William Henry Hirst, James Arthur Firth  
190 1902 09 09 DEAN Jonas 29 B Draper Shipley Jonas Dean Draper   Mary Dean  
    SMITH Mary Harriet 25 S . Windhill John Smith Carter   George Foulger .
191 1902 10 13 LAYCOCK Phoebe Ann 27 B Butcher Windhill Charles Laycock Gentleman   Martha Kendall  
    KENDALL Phoebe Ann 28 S . Windhill Robert Kendall Stone Dresser   Ernest? Baldwin  
192 1902 12 30 WHITAKER Wilks 23 B Slater Beardell? John Whitaker Quarryman   Blanche Berry  
    BIRKETT Ada 24 S . Windhill George Birkett Machinist   Walter Whitaker  
193 1903 01 25 HARTLEY George 26 B Cashier Windhill William Hartley Weaver   Sarah Hannah Longbottom  
    LONGBOTTOM Emily 30 S . Windhill Squire Longbottom Curator   William Triffitt  
194 1903 04 25 BAKER William Henry 24 B Beamer Windhill David Baker Mason   Thomas Arthur Baker .
    WILSON Charlotte 24 S . Baildon Joseph Wilson Labourer   Martha Dale  
195 1903 05 30 LONSDALE Fred 22 B Quarryman Windhill Ralph Lonsdale Quarryman   Thomas Lonsdale  
    BOLINGBROOK Eliza Ann 22 S . Windhill Harry Bolingbrook Blacksmith   Melvina Bolingbrook  
196 1903 06 02 SMITH John Thomas 22 B Tram Conductor Bowling, Bradford Thomas Smith Brewer   W* Bosley  
    CROFT Ada 19 S . Windhill Albert Harrison Croft Mason   John Haist?  
197 1903 06 06 SMITH David 40 W Labourer Windhill John Smith Fireman   Mary Jane Sykes  
    STANTON Martha Ann 41 W . Windhill Edward Hall Labourer   John William Daykin .
198 1903 07 11 OVEREND Herbert 27 B Driver Windhill Charles Overend Farmer   George Harrison Overend  
    FOX Annie Elizabeth 26 S . Eccleshill . .   John Whitfield Fox  
199 1903 07 25 ROUSE William Henry 21 B Combing Windhill Oliver Rouse Labourer   John Broskom  
    HICKS Lily 21 S . Windhill Charels Edward Hicks Greengrocer   Rose Hicks .
200 1903 07 27 HODGSON Harry 49 B Mechanic Windhill Squire Hodgson Butcher   Fred Reeve?  
    MEDLEY Winifred Ann 34 W . Windhill William Brogden Tailor   Annie Young  
201 1903 08 05 RHODES Joseph 28 B Warp Dresser Windhill John Rhodes Ship Carpenter   William Winterburn  
    LONG Lavinia 28 S . Windhill Joseph Long Factory Hand   Fred Denby  
202 1903 08 22 HOPWOOD Robert 21 B Driver Windhill Thomas Hopwood Bricklayer   Edith Harrison  
    SMITH Alice 19 S . Windhill Luther Smith Joiner   Jessie Turnbull  
203 1903 08 29 FIRTH Alfred Wright 29 B Labourer Windhill Joshua Firth Mason   John Thomas Slingsby .
    SLINGSBY Lottie 18 S . Windhill Benjamin Slingsby Driver   Benjamin Gaunt  
204 1903 09 19 FLAXINGTON John 25 B Plumber Windhill Fred Flaxington Mason   J H Mayes  
    MAYES Florence 24 S . Windhill George Henry Mayes Tailor   Ada Flaxington  
205 1903 11 11 BOOTH Herbert 29 B Woodworker Windhill Joseph Booth Quarryman   James Ives  
    IVES Rhoda 24 S . Windhill Benjamin Ives Quarryman   Annie Booth .
206 1903 11 18 HOLDSTOCK Matthew Ledger 51 W Farmer Cottingley Matthew Ledger Holdstock .   John Thresh  
    BEALES Louisa Jane 47 W . Windhill James Robinson Cloth Dresser   Thomas Moore  
207 1903 12 08 FAWKES Thomas 24 B Railway Porter Saltaire, Shipley William Fawkes Ganger?   Paul Thompson  
    TODD Emily Annie 25 S . Windhill Richard Todd Quarryman   Clara Todd  
208 1903 12 25 RAISTRICK Edward Cordingley 22 B Porter Windhill Miles Raistrick Warp Dresser   Hope Dibb  
    AINLEY Margaret 20 S   Windhill Edward Ainley Bootmaker   James William Raistrick  
209 1903 12 26 NICHOLS James 26 B Labourer Windhill James Nichols Quarryman   John George Walton .
    WADE Mary Jane 23 S . Windhill Antony Wade Driver   Agnes Wade  
210 1903 12 26 MURGATROYD James William 24 B Boneboiler Windhill Jonas Murgatroyd Mason   Emily Frear  
    COUSINS Emily 24 S . Windhill Thomas Cousins Cartwright   Jim Frear  
211 1904 02 27 KAY George 20 B Labourer Windhill Abraham Kay Drayman   Robert Hopwood  
    HARRISON Edith 20 S . Windhill John Harrison Quarryman   Annie Elizabeth Kay  
212 1904 02 27 HARGREAVES Samuel 22 B Soldier Holy Trinity, Bradford Samuel Hargreaves Machine Maker   Jeremiah Dinsdale .
    DINSDALE Emily 19 S . Windhill Jeremiah Dinsdale Tinner   Eliza Oldfield  
213 1904 07 23 HOPWOOD Joseph 20 B Quarryman Windhill Edward Hopwood Mason   John William Potts  
    HOLMES Grace Annie 20 S . Windhill William Holmes Boatman   Annie Jordan  
214 1904 08 17 KEIGHLEY Frederick 26 B Railway Platelayer Windhill Dickinson Keighley Labourer   John Drake  
    DRAKE Miranda 30 S . Sandy Lane, Heaton Joseph Greenwood Drake Woolsorter   Annie Drake  
215 1904 08 27 SIMPSON Fred 22 B Scourer Baildon Wilson Simpson Traveller   Alice Hudson  
    HUDSON Edith 30 S . Windhill William Hudson Overlooker   William Hudson .
216 1904 09 17 ATKINSON James 24 B Quarryman Windhill . . D John S Walton  
    WALTON Sarah 22 S . Windhill John S Walton Labourer   Clara Walton  
217 1904 09 24 SIMPSON Alfred 26 B Warehouseman Windhill Wilson Simpson Traveller   John Thomas Slingsby  
    SLINGSBY Polly 23 S . Windhill Benjamin Slingsby Driver   Ada Slingsby  
218 1904 10 01 WILKINSON James 26 B Mechanic Windhill Thomas Wilkinson Labourer   Robinson Berry  
    BERRY Mabel Alice 24 S . Windhill William Berry Draper   Arthur Ellis Berry .
219 1904 10 08 STOREY Thomas 47 W Quarryman Windhill John Storey Lead Miner   Thomas William Hodgson  
    HUGHES Louisa 56 W . Windhill Benjamin Salisbury Mariner   Caroline Hodgson  
220 1904 10 29 DOBSON George 48 B Quarryman Windhill Josiah Dobson Farmer   Percy Cherry  
    VAUSE Rose Emily 42 S . Windhill George Vause Farm Labourer   Everelda Vause  
221 1904 12 26 THORNTON Cecil Herbert 26 B Chair Maker Kensal Green, London Edgar Thornton Dyer   Harold Thornton  
    MURTON Louisa Agnes 26 S . Windhill William Murton Florist   Emma West Murton .
222 1904 12 31 BLOOMFIELD George 23 B Labourer Windhill Alfred Bloomfield Driver   Eliza Mary Bloomfield  
    MARSHALL Ada 22 S . Windhill William Marshall Watchman   Fred Marshall  
223 1904 12 31 MORTIMER Rufus 26 B Mason Windhill William Mortimer Joiner   Fred Sharp  
    JACKSON Ann Elizabeth 22 S . Windhill Arthur Jackson Quarryman   Mary Ann Midgley  
224 1905 04 24 SIMPSON Vickers 26 B Grease Extractor Shipley Wilson Simpson Traveller   John Hogwood  
    HOGWOOD Ethel May 23 S . Windhill John Hogwood Labourer   Elsie Nathalie Hogwood  
225 1905 04 24 SMITH Thomas 22 B Mechanic Windhill . . D Herbert Denton .
    DENTON Louisa 24 S . Windhill . . D Fred Paley  
226 1905 07 01 ARMSTEAD Arthur 24 B Driver Windhill Benjamin Armstead Gardener   William Reynard  
    REYNARD Sarah Alice 26 S . Windhill Thomas Reynard Mason   Esther Kirkbright  
227 1905 08 01 BAKER Harry 27 B Brass Worker Bradford Henry Baker Fireman   Annie Elizabeth Netherwood  
    CORDINGLEY Annie Emma 21 S . Windhill William Walker Cordingley Painter   William Walker Cordingley .
228 1905 08 05 NAYLOR Richard Learoyd 24 B Quarryman Windhill Richard Learoyd Naylor Carrier   Michael Learoyd Naylor  
    MYERS Sarah Jane 25 S . Windhill Samuel Myers Presser   Emma Myers  
229 1905 08 24 HIRST William Henry 27 B Cabinet Maker Windhill . . D Miriam Smith  
    SMITH Martha Ann 25 S . Windhill John Smith Carter   Fred Smith, James Arthur Firth  
230 1905 09 18 FOULGER Thomas 24 B Mechanic Shipley George Foulger Gardener   Norman Crabtree Studley, Elizabeth Broadley  
    BROADLEY Sarah 27 S . Windhill Matthew Broadley Warp Dresser   Ellen Foulger, John Broadley .
231 1905 09 23 SAVILLE Albert 23 B Blacksmith Windhill William Saville Moulder   Harry Saville  
    PROCTER Janet Ann 28 S . Windhill . . D Harriet Holmes  
232 1905 12 09 SPENCER Albert Edward 23 B Overlooker Windhill William Spencer Woolsorter   Charles Mayes  
    MAYES Florence Ellen 27 S . Windhill George Mayes Tailor   Clarice Ivy Spencer  
233 1905 12 23 BROWN Richard 49 W Labourer Windhill Henry Brown Labourer   Thomas Harris  
    DUNLEAVY Mary Sarah 49 W . Windhill John Saunders Soldier   Jane Harris  
234 1906 02 24 BUCKLE Frederick 21 B Labourer Windhill . .   Henry Johnson .
    COPLEY Florence 20 S . Windhill Henry Copley Brickmaker   Edith Haigh  
235 1906 02 24 CLAYTON John 25 B Printer Windhill William Clayton Dyer   Thomas Edward Cockshott  
    LEDGER Amelia 25 S . Windhill Robert Ledger Presser   Laura Ledger, Arthur Gray  
236 1906 04 07 WALTON George 21 B Labourer Windhill Thomas Walton Labourer   Elizabeth Mellor  
    MELLOR Ada 20 S . Windhill Royle Mellor Mason   George Arthur Jeffery .
237 1906 04 16 BROOKSBANK Herbert 22 B Railwayman Windhill Richard Brooks Railwayman   John Naughton  
    EASY Florence Edith 22 S . Windhill . .   William Lee Brooks  
238 1906 05 12 PRIESTLEY Alfred Dewhirst 25 B Mason 35 Silverdale Road, West Bowling Benjamin Dewhirst Priestley Joiner   Isaac Priestley  
    HORNER Christiana 27 S . 16 Annie Street, Windhill William Lister Horner Mechanic   Edith Fossey  
239 1906 05 19 BILTCLIFFE Joseph Haydn 24 B Woolsorter 54 Otley Road, Shipley Alfred Biltcliffe Dyer   Ernest Biltcliffe  
    LIGHT Hannah Jane 31 S . Pretoria House, Windhill Robert Light Joiner   Edith Light  
240 1906 07 23 ASPINALL Herbert 32 B Platelayer 14 Mountain Street, Windhill George Aspinall Woolsorter   Joe Foster .
    STEPHENSON Frances Elizabeth 26 S . 16 Russell Street, Windhill William Stephenson Railway Servant   Elizabeth Foster  
241 1906 07 31 CLARKE Harry 34 B Tram Conductor 108 Shipley Fields Road, Frizinghall . . D Stainfirth Coultous  
    ARMITSTEAD Jane 24 S . Windhill James Armitstead Retired Farmer   Mary Armitstead  
242 1906 08 29 DAVIES Albert Edward 32 B Warehouseman 146 Patton Street, Salford, Manchester Edward Davies Brewer   Hilda Light  
    LIGHT Edith 32 S . Windhill Robert Light Joiner   William Dobson?  
243 1906 09 26 WILCOCK Harper 42 B Gentleman Owlet Grange, Windhill Jonathan Hargreaves Wilcock . D Isaac Taylor Wilcock By Licence
    GOSLING Annie Elizabeth 28 S . Owlet Grange, Windhill Samuel Gosling Farmer   Maria Booth  
244 1906 10 24 NEWBY Arthur 22 B Insurance Agent Lower Spen, Cleckheaton Henry Arthur Newby Gardener   William Whitaker  
    TAYLOR Elizabeth 20 S . The School House, Windhill Robert Taylor Labourer   Mary Jane Whitaker  
245 1906 11 17 LEEMING Arthur James 26 B Farmer Draughton, Skipton John Leeming Farmer   Joshua Bolland  
    BLAKEY Martha Ann 26 S Cook The Vicarage James Alfred Blakey Farmer   Mary A Leeming  
246 1906 12 22 HALL James Wilkinson 26 B Labourer Briggate, Windhill James Hall Labourer   William Halliday  
    SPENCER Clara 26 S Millhand High Street, Windhill John Wilson Spencer Labourer   Ellen Spencer  
247 1906 12 22 PYETT Ethelbert 23 B Mechanic 138 Leeds Road, Windhill Latham Pyett Yarn Buyer   Tom Whitfield Pyett .
    KENDALL Maria 23 S . 138 Leeds Road, Windhill Robert Kendall Retired   Miriam Kendall  
248 1906 12 22 MAYES Alfred Charles 24 B Mechanic 10 Back Robert Street George Harvey Mayes Tailor   Thomas Stephenson  
    STEPHENSON Clara Jane 22 S Millhand 33 Mossman Street Thomas Stephenson Pensioner   Mary Winterburn  
249 1906 12 26 BELL John 30 B French Polisher Brierfield, Lancashire William Bell Overlooker   Joseph Bell  
    NEWBY Edith Ellen 24 S Weaver 41 Mossman Street Henry Arthur Newby Gardener   Mary Hannah Bell  
250 1907 01 05 WESTERBY Walter 30 B Designer 15 Robert Street William Westerby Cloth Presser   Charles Arthur Goldsbrough  
    GOLDSBROUGH Ethel May 27 S . 19 Dudley Street, Shipley James Goldsbrough Lithographic Printer   Pamelia Gawthorpe  
251 1907 01 19 RIMINGTON Lawrence Blanchard 34 B Butcher Mill Bridge, Skipton William Rimington Ironfounder D Walter Lawson .
    KEVAN Elizabeth 28 S Nurse The Vicarage Alexander Kevan Retired   Agnes Kennedy Kevan  
252 1907 01 19 HIRD Charles 23 B B*ker 11 Gledstone Place Jeremiah Hird Grocer   Oliver Hird  
    SWIFT Gertrude 22 S Millhand 5 Herbert Place Tom Swift Miner   Martha Hird  
253 1907 01 28 WILDE Jonas Murgatroyd 20 B Moulder 54 Valley Street Albert Wilde Mechanic   Frank Murgatroyd .
    ALDERSON Elizabeth Ann 19 S Weaver 13 Oswald Street Jonathan Alderson Foreman   Jane Murgatroyd  
254 1907 03 04 SMITH Harry 23 B Painter 7 King Street Joseph Smith Painter   John Thresh  
    WHITEHEAD Annie 20 S . 79 Leeds Road Robert William Whitehead Moulder   Maud Holmes  
255 1907 03 30 MASON Jonas 22 B Moulder 35 Hall Lane Walter Mason Tinner   John Frear  
    FREAR Emily Elizabeth 21 S Weaver 13 George Street Richard Frear Moulder D Clara Matilda Smith  
256 1907 04 01 ELLIOTT Ambrose 36 B Electrical Winder 25 Park Road John Henry Elliott Jeweller D David Douglas Pollock Elliott  
    BROWN Janey 39 S Milliner 6 Briggate, Shipley George Holberry Brown Warehouseman D Grace Brown, Walter Brown .
257 1907 06 12 BARKER Fred 23 B Draper 25 Windsor Road, Shipley James Barker Woolsorter D Marmaduke Armitstead  
    DRAKE Annie 19 S . 26 Fairbank John Drake Woolcombing Overlooker   Carrie Myers  
258 1907 06 22 GALLING Matthew Ernest 25 B Warehouseman Valley Street William Galling Fellmonger   Wallace Anderson  
    LEE Florence Gertrude 20 S Spinner Valley Street William Lee Bootmaker   Annie Lee  
259 1907 07 13 WILLIAMS Walter Samuel 27 B Miner Glen View, Thackley Old Road Walter Samuel Williams Coachbuilder D John Gransfield?  
    DURHAM Eliza Ann 24 S . Glen View, Thackley Old Road Jonas Durham Stone Mason   Mary Jane Durham .
260 1907 07 27 GAFFNEY Ernest Kellett 21 B Iron Polisher 10 Princess Street Moses Kellett Gaffney Musician   George Milburn .
    COULTOUS Beatrice 22 S Spinner 10 Princess Street Harry Coultous Labourer   Agnes Holgate  
261 1907 07 27 SLINGER William Bramley 19 B Labourer 98 Leeds Road Stephen Slinger Labourer   Joseph Horsfall  
    HORSFALL Annie 23 S Spinner 102 Leeds Road John Thomas Horsfall Joiner   Emily Horsfall  
262 1907 07 27 WATERWORTH John Lambert 19 B Fitter 42 Robert Street Albert Waterworth Labourer   Albert Waterworth .
    CRAVEN Ada 18 S . 18 Saltaire Road, Shipley Joseph Hodgson Craven Flock Dealer   Beatrice Halliday .
263 1907 10 23 RAINE Ernest 25 B Painter 8 Fanny Street, Saltaire Thomas Raine Wool Washer   Walter Eastwood Sutcliffe  
    TODD Alice 24 S Dressmaker 32 Church Street Richard Todd Quarryman D Ernest Todd  
264 1907 10 26 WILD Harry 22 B Labourer 116 Briggate Robinson Wild Mason   Charles Parkinson  
    PARKINSON Laura 21 S Drawer in Mill 116 Briggate Edwin Parkinson Saddler   Beatrice Walker  
265 1907 11 02 DEWHIRST Willie 37 W Woolcomber 26 Wrose Hill Terrace Thomas Dewhirst Warp Dresser   Albert Lee  
    BROOKE Mary Elizabeth 28 S Charwoman 17 Princess Street Charlie Brooke Labourer   Lizzie Pearson  
266 1907 12 21 GRIMSHAW George 28 B Millhand 15 Hutton Buildings, Thackley Thomas Grimshaw Retired   William Joseph Riddington  
    BLAND Eva 28 S Weaver 52 Kitson Street George Bland Draper   Eliza Bland .
267 1907 12 26 ROUND Edwin 26 B Labourer 1 Herbert Place Joseph Round Miner   Thomas Bailey  
    HALLIDAY Eliza 28 S Weaver 1 Herbert Place Joseph Halliday Quarryman D Emily Round  
268 1907 12 26 HUGHES Henry 26 B Iron Turner 156 York Road, Leeds Henry Hughes General Dealer   Tom Charlesworth  
    WILKINSON Emily Jane 25 S Silk Weaver 23 School Hill . . D Ida Wilkinson  
269 1908 01 25 ALLEN James 57 W Quarryman 154 Briggate Joseph Allen Labourer D Harry Booth  
    SKINNER Mary Jane 39 W Domestic Servant 154 Briggate George Broadbelt Farm Labourer   Ada Leadbeater  
270 1908 03 07 WALKER William Wraith 27 B Police Constable Moor End, Cleckheaton John Walker Bricklayer   William Whipp .
    TUNSTALL Emma 25 S . 35 Mountain Street . .   Alice Ethel Partner  
271 1908 04 04 HODDY William Thomas 26 B Labourer 10 Pratt Lane Jacob Hoddy Labourer D Fred Jacob Hoddy  
    SMITH Mary Ellen 20 S Twister 7 Kitson Street Thomas Smith Labourer   Alice Ann Smith  
272 1908 04 18 HUTCHINSON William 24 B Quarryman 12 West Church Street Richard Henry Hutchinson Nail Cutter   Fredrick Buckle  
    COPLEY Hannah Ellen 19 S Twister 12 West Church Street Henry Copley Brick Maker D Harriet Raistrick  
273 1908 04 18 McNICHOL Frederick 28 B Mechanic 14 New Street Thomas McNichol Mechanic   Thomas Coulson .
    COULSON Ada 26 S . 2 Dawson Street Thomas Coulson Master Joiner   Edith McNichol  
274 1908 04 20 GOODERHAM Reuben Robinson 21 B Grinder 10 South Parade, Bradford Walter James Gooderham Driver   Willie Irvin  
    IRVIN Harriet Elizabeth 20 S Winder 42 Mountain Street Willie Irvin Stone Quarrier   Florence Gooderham  
275 1908 07 04 WILSON William Henry 27 B Woolcomber 8 Hall Lane Harrison Wilson Driver D Joshua Knowles .
    GRAHAM Polly 18 S Comber 8 Hall Lane James Edward Graham Woolcomber   Emily Knowles  
276 1908 07 25 FERN Harold 21 B Millhand 16 Wrose Hill Terrace James Fern Labourer   John Edward Jeffery  
    ILLINGWORTH Ada 20 S Millhand 16 Wrose Hill Terrace Stephen Illingworth Millhand   Edith Alice Fern  
277 1908 08 05 HARGRAVE John 27 B Motor-man 9 Dock Lane John Hargrave Fruiterer   William Jackson  
    JACKSON Eva 22 S . 9 Dock Lane William Jackson Gardener   Ada Leedham  
278 1908 08 29 DOWNING Alfred 23 B Monumental Mason 28 Lofthouse Street, Bradford William Downing Retired   Thomas Downing  
    DENISON Elizabeth Ellen 21 S Millhand George Street Thomas Denison Blacksmith   Lavinia Denison  
279 1908 09 07 BRIGGS Fred Gill 28 B Grocer St Stephen's, West Bowling . .   David Peate .
    TODD Maria 27 S . Windhill William Todd Quarryman   Florence Smith  
280 1908 09 09 EDMONDSON Thomas Varley 24 B Clerk Farm Lane House William Edmondson Gardener   Harry Edmondson  
    STEAD Hannah 30 S Weaver 2 Rosse Street, Shipley Benjamin Senior Stead Blacksmith   Mary Ann Stead  
281 1908 09 19 LEAHY James Arthur 23 B Plumber 50 Valley Street John Leahy Mason D Robert Watkinson  
    WATKINSON Elizabeth 21 S Drawer 109 Valley Street William John Watkinson Stone Dresser   Emily Lambert  
282 1908 10 24 PEDLEY William 32 W Blacksmith 8 Oastler Road, Shipley Luke Pedley Blacksmith D Albert Pedley .
    HARPER Florence Edith 27 S Reeler 3 Russell Street George Harper Farmer D Mary Beatrice Wilde  
283 1908 10 26 SCULL Thomas 30 B Farmer 17 Wrose Hill George Scull Farmer   William Harrison Cade  
    CADE Thirza Alice 25 S . 16 Wrose Hill Elisha Cade Ironmonger   Kate Caroline Scull  
284 1908 12 26 ANDERSON Wallace 21 B Weaver 77 Valley Street Thomas Anderson Labourer   James Henry Lee  
    LEE Annie Elizabeth 21 S Spinner 77 Valley Street William Lee Bootmaker   Alice May Anderson  
285 1909 02 16 BARRON Tom 26 B Labourer Leeds Road Throup Barron Hairdresser   Fred Whiteoak .
    WHITEOAK Margaret 28 S Confectioner Leeds Road Thomas Whiteoak Hairdresser   Gertrude Lavinia Hill, Lizzie Yates?  
286 1909 03 06 WORRALL Charles 21 B Carter 9 Wellington Street Charles Worrall Gas Stoker   Thomas William Shepherd  
    YEADON Ruth Ellen 21 S Winder Church Street Thomas Waite Yeadon Blacksmith   Martha Yeadon, Nellie Bartle  
287 1909 04 10 BIRDSALL John Thomas 22 B Labourer 32 Briggate . .   Thomas Stead  
    BUTTERFIELD Lottie 19 S Drawer in Mill 7 Wellington Street George Butterfield Tailor   Sarah Ann Stead  
288 1909 04 12 HOLDEN Ernest 33 W Joiner 4 Brittania Street, Frizinghall John Holden Joiner D Newton Harrison  
    HARRISON Nellie 25 S Tailoress 54 Pratt Lane Newton Harrison Insurance Agent   Mary Elizabeth Harrison .
289 1909 04 28 DAVISON Arthur 30 B Master Painter Calverley Wilfrid Davison Master Painter   Fred Wilcock  
    WILCOCK Mary Watson 24 S . Peel Cottage, Briggate Fred Wilcock Gentleman   Florence Peel Wilcock  
290 1909 05 29 TOMISON Herbert 29 B Postman 36 Newlands Place, Bradford Arnold Tomison Gardener   Joshua Hobson  
    HOBSON Edith 25 S Weaver Church Street Joshua Hobson Joiner   Maria Tomison  
291 1909 05 29 ATKINSON George Henry 19 B Labourer 28 School Hill Samuel Atkinson Labourer D John Watson  
    WATSON Martha 19 S Twister 25 Canal Bank Ezra Watson Labourer   Ethel Atkinson .
292 1909 06 08 BROSKOM John William 24 B China Dealer Leeds Road Benjamin Arthur Broskom China Dealer   Frederick Matthew Hainsworth  
    AKE Beatrice Rosetta 20 S Weaver Waterhouse Place John William Ake Engineer D Mary Alice Broskom  
293 1909 07 31 BOOTH John Thomas 35 B Warehouseman Denby Place John Booth Delver D James Mitchell  
    COLES Annie Eliza 36 W Twister 42 Aire Street John Firth Mason D Nancy Booth  
294 1909 07 31 BINNS Gordon 24 B Electrician 5 Dockfields Henry Binns Labourer   Wheater Fell  
    FELL May 24 S . 5 Dockfields Wheater Fell Warehouseman   Winifred Marshall  
295 1909 07 31 GARBETT Harry 23 B Cabinet Maker 5 Hall Lane George Garbett Mason D John James Garbett .
    TOWN Elizabeth Ellen 21 S Weaver 11 Victoria Street, Thackley Birch Town Woolsorter   Eleanor Lightfoot  
296 1909 08 02 MYERS Fred Walton 25 B Tinner 9 Norman Street Thomas Myers Stone Mason D Isaac Leach  
    LEACH Annie Elizabeth 23 S Weaver Leeds Road Isaac Leach Coachman   Eliza Griffiths  
297 1909 08 17 BAKER Albert 27 B Brass Finisher Lower Bright Street, Bradford Henry Baker Engine Tenter   Harry Baker  
    NETHERWOOD Annie Elizabeth 26 S . 34 Back Mossman Street Henry Netherwood Mechanic D Annie Emma Baker  
298 1909 09 28 ADAMSON Thomas 29 B Bookkeeper 13 Fairbank Edward Henry Adamason Auctioneer & Estate Agent D Squire Longbottom .
    LONGBOTTOM Sarah Hannah 30 S School Mistress 124 Leeds Road Squire Longbottom School Curator   Emma Adamson  
299 1909 09 29 KITCHEN Smith Russell 54 W Wheelwright Cross Church Street John Kitchen Wheelwright D Harry Booth  
    SLINGER Alice 54 W . Cross Church Street John Murgatroyd Carter D Mary Jane Kitchen  
300 1909 10 12 GREENWOOD Frederick Oscar 20 B Grocer 8 Bourne Street, Thackley William Greenwood Fish Merchant   John William Greenwood  
    SPENCER Clara Eleanor 20 S . 15 Oswald Street Thomas Henry Spencer Joiner   Alice Bland  
301 1909 10 25 FOX Harry 25 B Woolcomber 7 Water Lane Frederick Fox Signalman D Harold Fern  
    GREEN Jane Florence 27 W Spinner 7 Water Lane Stephen Illingworth Weaver   Rose Hannah Mawson .
302 1909 11 20 WILSON Jesse 30 W Labourer 20 Cemetery Road William Watson Wilson Mason   Herbert Croft  
    KELK Harriet 27 S Weaver 11 Mount Street, Bingley Edward Kelk Waggoner D Mary Ann Blackburn  
303 1909 12 04 DOBSON Stephen 32 B Groom Crimshaw Matthew Dobson Warp Twister D Albert Ellis  
    LAMKIN Dora Mary 24 S Domestic Servant 42 Church Lane, Shipley Alfred Lamkin Painter   Annie Dobson  
304 1909 12 21 MILLER William 22 B Cooperative Stores Manager 10 Russell Street John Miller Weaver   John Edward Jeffrey  
    SMITH Clara Matilda 24 S Weaver Byron Cottage Smith Smith Warp Twister D Ada Smith  
305 1910 01 03 ARMITSTEAD Marmaduke 31 B Grocer 152 Leeds Road James Armitstead Retired Labourer   William Alderson .
    ALDERSON Mary Elizabeth 26 S . 18 Russell Street John Alderson Coal Merchant   Lilian Robinson, James Armitstead  
306 1910 01 22 PRITCHARD Samuel 28 B Lamplighter 7 Wilbraham Street, Birkenhead Robert Pritchard Labourer D John Robert Pritchard  
    JONES Esther Jane 22 S Tin Operative Leeds Road Edward Jones Compositor D Ellen Elizabeth Cartwright  
307 1910 02 19 YOUNG Charles 32 B Musician 4 Dawson Street George William Young Soldier D Vickers Simpson  
    SCRUTON Mary Elizabeth 28 S Winder 3 Dawson Street John Scruton Joiner D Susan Parker  
308 1910 02 21 MURGATROYD James 62 W Hawker 10 Lane Bottom William Murgatroyd Overlooker D Harry Booth  
    HOLMES Fannie 42 S Charwoman 10 Lane Bottom Davi Holmes Weaver   Maria Booth  
309 1910 03 05 GILBERT Walter 36 B Cabinet Maker 20 Shaftesbury Avenue George Gilbert Gardener D Newton Harrison .
    HARRISON Mary Elizabeth 29 S Dressmaker 54 Pratt Lane Newton Harrison Insurance Agent   Mary Ella Gilbert  
310 1910 04 16 HEZELWOOD George Edward 24 B Labourer 15 Wellington Street Elijah Hezelwood Nail Maker D Henry Herbert Hoddy  
    HUDSON Isabella 21 S Comber 8 Mill Yard, Thackley Richard Hudson Railwayman D Gertrude Hezelwood  
311 1910 05 04 MILNER Henry 38 B Shuttle Maker 7 Walker Row, Yeadon John Milner Shuttle Maker D John Normington  
    NORMINGTON Laura 23 S Weaver 46 Valley Street Joseph Normington Woolsorter D Florence Poole  
312 1910 05 07 SHUTT Harry 40 B Yardman 7 Lane Bottom Joseph Shutt Mason D George Henry Clegg .
    MORTIMER Emma 36 W . 7 Lane Bottom Joseph Smith Shoemaker D Ethel Kitchen  
313 1910 05 14 HALL George William 24 B Weftman 13 Shaftesbury Avenue John Hall Stone Dresser   Walter Grieve  
    FALLON Rose Emily 26 S Weaver 13 Shaftesbury Avenue John Fallon Wood Turner   Bertha Hall  
314 1910 05 14 LEACH Ernest George 25 B Baker 66 Leeds Road Isaac Leach Driver   Albert Leach  
    GRIFFITHS Eliza 20 S Spinner 30 Church Street Daniel Griffiths . D Rose Appleby  
315 1910 06 06 POWER George Albert 24 B Butcher 7 Buxton Street, Shipley George Power Gentleman   Harry Booth  
    OGDEN Susanna 23 S Mender in Mill 106 Briggate James Ogden Mill Operative   Lillian Davies By Licence
316 1910 06 18 BEEVER John Hartley 21 B Woolcomber 176 Briggate . .   James Pearson  
    PEARSON Mary Ann 19 S Spinner 176 Briggate James Pearson Railwayman   Jane Lamb  
317 1910 06 22 HULL Charles Ernest 21 B Cabinet Maker 3 Aire Street Henry Hull Warehouseman   Henry Hull  
    HALLIDAY Annie 20 S . 3 Aire Street Francis Halliday Labourer   Rose Halliday  
318 1910 07 30 HUDSON Walter 27 B French Polisher Medlock Road, Horbury John Thomas Hudson Cloth Presser   Charles Edward Raistrick  
    SHAW Mary Ann 23 S Woolcomber 10 The Holt Joseph Shaw Miner   Mary Pearson? .
319 1910 08 16 GARBETT John James 25 B Joiner Hall Lane George Garbett Mason D David Lightfoot  
    LIGHTFOOT Eleanor 23 S Weaver Beatrice Street, Shipley Thomas Lightfoot Mason D Mary Emma Bassindale  
320 1910 08 27 STARKEY Fred 22 B Moulder 19 Woodville Terrace Arthur Starkey Clogger D Herbert Brooks  
    SHEARD Florence 24 S Spinner 33 George Street, Saltaire William Sheard Machine Tenter D Amy Sheard  
321 1910 09 12 GOLDSBROUGH Charles Arthur 27 B Mechanic 26 Alexandra Road, Shipley William Goldsbrough Contractor   John Frank Holmes  
    WOMACK Agnes Annie 28 S Weaver 11 Wodville Terrace Samuel Womack Traveller D Maggie Womack  
322 1910 09 26 BOOTH Harry 24 B Verger Denby Place John Booth Stone Mason D James Mitchell .
    GRAY Annie Elizabeth 26 S . Jane Hills, Shipley Septimus Gray Caretaker   Nancy Booth  
323 1910 10 08 BARNES John 27 B Platelayer Crag Wood Cottage John Barnes Brush Maker D Stephen Dobson  
    WILKINSON Ida 25 S Mill Operative 30 Cowling Road Frederick Willkinson Dyer D Ellen Hill  
324 1910 10 17 HASTE Tom 22 B Moulder 3 Whittakers Place James Haste Mason   Edwin Gray  
    MOYES Louisa 21 S Woolcomber 2 Bridge Street, Shipley William Moyes Gas Worker   May Uttley  
325 1910 10 22 BLACKBURN John Thomas 22 B Spinning Overlooker 97 Valley Street Fred Blackburn Iron Turner   Sidney Hodson .
    SMITH Ada 23 S Weaver 1 Ann Street Smith Smith Warp Twister D Minnie Bracewell  
326 1910 10 29 ALLEN Albert 25 B Warp Twister 3 Titus Street, Saltaire George Allen Fireman D Harry Gordon  
    BOWLES Ethel 26 S Reeler 31 Kitson Street Richard John Bowles Railway Porter D Blanche Allen  
327 1910 12 17 PICKARD Alfred 26 B Clerk 19 Barrett Street, Shipley Benjamin Pickard Fitter   Joe Cook  
    COOK Emily 25 S Mender in Mill 28 Church Street Joe Cook Insurance Agent   Isabel Cook  
328 1910 12 24 ODDY Samuel 22 B Carter 9 Wilcock Street Albert Burnley Oddy Carter   William Atkinson .
    ATKINSON Edith 22 S Weaver 7 Hope Street, Shipley George Atkinson Carter   Edna Oddy  
329 1910 12 24 HALLAM Albert Edward 24 B Galvaniser 3 Lucy Street James Hallam Platelayer D James Hallam  
    SPENCER Ellen 23 S Drawer in Mill 16 High Street John Wilson Spencer Labourer   Maud Spencer  
330 1910 12 26 SMITH Fred 23 B Cabinet Maker 154 Leeds Road John Smith Carter D John Thomas Hardaker  
    HARDAKER Jane 25 S Millhand 38 Norwood Road, Shipley John Thomas Hardaker Warp Dresser   Maria Hardaker  
331 1910 12 26 JOHNSTON William 22 B Boot Dealer 7 Leeds Road James Dockerty Johnston Farmer D John George Roberts  
    APSEY Clara Ellen 23 S Confectioner 20 Leeds Road Samuel Apsey Gentleman   George Taylor Johnston  
332 1911 01 07 CLOW Thomas 24 B Millhand 57 Dale Street, Shipley Joseph Clow Labourer   Walter Grieve  
    TOWN Sylvia 22 S Millhand 67 Aire Street Leeming Town Moulder   Mary Elizabeth Fox .
333 1911 02 01 SUTCLIFFE William 25 B Plumber 1 Back Kitson Street Robert Sutcliffe Mechanic   John William Edon  
    EDON Jessie 24 S Drysalter's Packer 1 Kitson Street William Edon Gardener   Annie Sutcliffe, Fred Sutcliffe  
334 1911 02 15 WHITELEY Willie 24 B Moulder Gladstone Place Frederick Whiteley Moulder   John William Whiteley  
    DUKES May 27 S Twister Gladstone Place Walter Dukes Fitter   Annie Whiteley  
335 1911 03 22 HOLMES John Frank 26 B Mechanic Leeds Road Henry Bradford Holmes Woolsorter   Oscar William Capstick Womack  
    WOMACK Maggie 26 S Weaver Woodville Terrace Samuel Womack Commercial Traveller D George Douglas Holmes, Agnes May Temple  
336 1911 04 08 MITCHELL James 32 B Builder's Labourer 12 Denby Place James Mitchell Mechanic   Harry Booth  
    BOOTH Nancy 29 S Twister 12 Denby Place John Booth Quarryman D May Booth  
337 1911 05 09 ARUNDALE Fred 21 B Shop Assistant 78 Aire Street James Arundale Angle Iron Smith   John Broadley .
    TURNER Ada 20 S Weaver 14 Elliott Street James Turner Warp Dresser D Rhoda Hannah Turner  
338 1911 05 13 MERRALL George Hartley 21 B Driller 79 Cragg Road Michael Heaton Merrall Fruit Merchant D John Mitchell  
    KIRKBY Esther Florence 22 S Winder in Mill 79 Cragg Road George Kirkby Mail? Foreman D Louisa Merrall  
339 1911 06 17 MOSLEY William 20 B Fitter 4 Mafeking Terrace, Gaisby George Mosley Engineer   James Briggs  
    BRIGGS Beatrice 22 S . 27 Wrose Hill Isaiah Briggs Warp Dresser   Charles Hudson  
340 1911 06 17 BENDLE Joseph 29 B Stoker 3 Carr Lane Frederick Bendle Bootmaker   George Dixon  
    ARMSTEAD Edith 23 S Twister 3 Carr Lane Charles Armstead Joiner D Fanny Newall .
341 1911 06 21 MURPHY Haney 27 B Millhand 31 School Hill James Murphy Stoker   Percy Dovener  
    CHAPMAN Annie 26 S Millhand 31 School Hill Tom Chapman Mechanic   Eva Chapman  
342 1911 06 24 DABLE Harry 27 B Labourer 5 West View John Dable Mason's Labourer   Thomas Deacon Halliday  
    ARMSTEAD Theresa 28 S Spinner 5 West View Charles Armstead Joiner D Edith Dable  
343 1911 06 27 WALTON Samuel 50 W Mechanic 6 Hanover Street, Keighley Thomas Walton Labourer D Lily Baldwin  
    VERITY Hettie 35 S Milliner 8 King Street Thomas Verity Mason D Henry Verity  
344 1911 07 18 DROWER Albert Charles 21 B Miner 64 Leeds Road James Drower Labourer   Samuel Derbyshire  
    DERBYSHIRE Lettice 23 S Servant 64 Leeds Road Samuel Derbyshire Bricklayer   Louisa Derbyshire  
345 1911 07 24 HODSON Sydney 20 B Metal Worker 15 Oswald Street Herbert Hodson Railway Signalman   Charles Hodson .
    BRACEWELL Minnie 20 S Weaver 11 Oswald Street Joseph Bracewell Overlooker   Fred Dent  
346 1911 07 24 HUSTLER Evelyn Archibald 31 B Warehouseman 167 Folkestone Street, Bradford Benjamin Hustler Commercial Traveller D Thomas Adamson  
    LONGBOTTOM Mary Alice 26 S . 124 Leeds Road Squire Longbottom Curator   Blanche Maud Hustler  
347 1911 08 05 HEY Sydney Horace 22 B Moulder 10 Robert Street Jonas Hey Labourer D Joseph Charles Hopton  
    COOKSON Alice Gertrude 21 S Millhand 10 Robert Street Joseph William Cookson Collier   Ellen Elizabeth Long .
348 1911 08 12 ELLIS James 33 B Warp Sizer 2 Chislehurst Place, Bradford Joseph Ellis Warp Sizer   Bancroft Spencer  
    SPENCER Judith 29 S Weaver 78 Leeds Road Bancroft Spencer Plumber   Rebecca Elizabeth Spencer  
349 1911 08 29 TURNER Arthur Milligan 31 B Clerk 45 Parsonage Road, West Bowling Isaac Turner Coal Merchant   Willie Wade  
    JONES Fanny 27 S Dressmaker 5 Livingstone Road, Windhill George Jones Core Maker   Leah Jones  
350 1911 09 02 YARKER John William 18 B Labourer 1 School Hill Thomas Yarker Mason D Willie O'Brien?  
    MAYES Elsie 18 S . 19 Edmund Street, Shipley James Mayes Engine Coaler   Ann Dixon  
351 1911 09 04 PITTS Herbert 30 B Weaving Overlooker 1008 Manchester Road, Bradford Thomas Pitts Warehouseman   Samuel William Clough .
    CLOUGH Phoebe 33 S . 18 Pratt Lane Thomas Ayrton Clough Gentleman   Sam Pitts  
352 1911 09 20 DAWSON Herbert 25 B Surveyor 16 Briggate William Hartley Dawson Surveyor   Joseph Wilcock Denby  
    DENBY Sarah Ann Mitchell 27 S . 9 Wilcock Place Joseph Wilcock Denby Gentleman   Fred Dawson  
353 1911 09 23 HOLT Arthur 27 B Spring Maker 39 Fairbank Street James Holt Reed Maker D Edward Pearson  
    CHARLESWORTH Charlotte 19 S Domestic Servant 77 Crag Road Sam Charlesworth Miner   Nellie Pearson  
354 1911 09 23 WILSON Robert Burgess 18 B Waste Sorter 3 Murgatroyd Place Robert Burgess Wilson Clerk D George Frederick William Moyes .
    HILES Florrie 20 S Drawer in Mill 3 Murgatroyd Place Henry Hiles Gas Stoker   Harriet Moyes  
355 1911 09 26 HIRD Fred 25 B Motor Driver 213 Bowling Old Lane, Bradford Oliver Hird Driver D Samuel Myers  
    MYERS Ethel 25 S Weaver 26 Pratt Lane Samuel Myers Stuff Presser   Fred Alderson, Deborah Chadwick  
356 1911 09 30 KEMP Albert Edward 26 B Mechanic 4 Annie Street Joseph Edward Kemp Engineer   Henry Ingham  
    INGHAM Jane 25 S . 4 Annie Street Henry Ingham Quarryman D Beatrice Kemp  
357 1911 11 25 BROADLEY James Edward 20 B Warehouseman 21 Woodville Terrace John Broadley Brick Fa*   Alfred Simpson  
    SIMPSON Sarah jane 23 S Twister 80 Briggate William Simpson Dyer   Mary Agnes Gunn  
358 1911 12 16 STEAD Frank 24 B Mechanic 7 Constance Street, Saltaire Frederick Stead Warehouseman   Charles Laycock .
    KAY Mary 20 S Weaver 3 Spring View, Robert Street Robert Kay Engineer   Susan Kay  
359 1911 12 23 HALLIDAY Frederick 21 B Labourer 1 Herbert Place Joseph Henry Halliday Stone Miner   Edwin Round  
    LEE Lillan 20 S Canister Worker 9 Gladstone Place Thomas Lee Mason   Eliza Round, Sarah Bailey  
360 1911 12 23 CRYER John Henry Ernest 19 B Woolcomber 14 Cemetery Road George Henry Cryer Canvasser   George Frederick William Moyes  
    BURDETT Florence Maud 20 S Drawer 14 Cemetery Road . .   Lilian Barker  
361 1911 12 23 HUDSON Ernest 22 B Warehouseman 19 Mossman Street Herbert Hudson Weaver   John Excell  
    LEE Elizabeth 22 S Millhand 46 Mountain Street Robert Lee Labourer D Ethel * .
362 1912 02 17 SAVILLE Adam 24 B Miller 228 Leeds Road David Saville Labourer   Ernest Baxter  
    HOLMAN Mary Ann 28 S Domestic Servant 230 Leeds Road Herbert Holman Farm Labourer   Ada Atkinson  
363 1912 02 17 LEE Albert Kinsman 27 B Woolcomber 28 Tennant Street, Bradford James Geniver Lee Painter   Richard Shipley Lee .
    PEARSON Elizabeth Ada 26 S Millhand 28 Mountain Street . .   Nellie Lee  
364 1912 03 09 ACTON Stephen 21 B Labourer 10 Friendly Street John Acton Labourer   James Wilks  
    DAFFIN Martha 21 S Twister 10 Friendly Street George Daffin Collier   Minnie Acton  
365 1912 04 02 SHEARD Arthur 24 B Shoemaker 33 George Street, Saltaire William Sheard Machine Tenter D Fred Starkey  
    DENNISON Lavinia 23 S Twister 7 Waterhouse Place Thomas Dennison Labourer   Amy Sheard  
366 1912 04 06 FIRTH John William 23 B Toolsmith 11 Piccadilly, Shipley Charles Firth Labourer   Edwin Gray  
    HITCHEN Sarah 21 S Twister 80 Cragg Road John Hitchen Dyer's Labourer D Annie Kendall  
367 1912 04 08 McMELLEN John William 24 B Glazer 9 West Church Street Alfred McMellen Mechanic   John Robinson  
    CLARKE Ann 25 S Weaver 9 West Church Street James Clarke Mechanic   Caroline Robinson  
368 1912 04 08 WALKER Thomas Henry 30 B Railwayman 11 Woodville Street Robert Walker Publican D Harry Bowers .
    BOWERS Ellen 32 S . 11 Woodville Street Peter Henry Bowers Gentleman   Ethel Wilson  
369 1912 04 13 LOVE Andrew 23 B Baker 104 Crag Road Robert Love Weaver   Harry Dawson  
    SMITH Jane Elizabeth 21 S Drysalter's Assistant 7 Darton Street, Shipley Herbert Smith Cabinet Maker   Jessie Love  
370 1912 04 20 MAYES Robert Harvey 25 B Storekeeper 9 Fairbank Street George Harvey Mayes Tailor   John Flaxington  
    PRATT Laura Louise 26 S Winder 12 Oakwood Street, Bradford John William Pratt Foreman   Emily Elizabeth Pratt  
371 1912 05 25 GOLDSBROUGH John William 29 B Mechanic Otley Road, Charlestown Joshua Goldsbrough Butcher   Tom Whitfield Pyett  
    SMITH Sarah Emily 31 S Drawer 8 Ellen Street Peter Smith Fruit Preserver D Margaret Alice Askew  
372 1912 06 29 HORNER Ernest 26 B Mechanic 16 Annie Street William Lister Horner Mechanic   Harry Horner .
    ROWE Louie 23 S Weaver 10 Broad Terrace Thomas Rowe Mechanic   Mary Ann Rowe  
373 1912 07 06 MOSS Cyril Rothery 24 B Porter 133 Briggate William Thomas Moss Brewer's Manager D Joseph Marmaduke Sutcliffe  
    MOSS Alice 22 S Domestic Servant 133 Briggate Matthew Moss Carter   Annie Taylor  
374 1912 07 27 PHELPS Willie 21 B Warehouseman 29 John Street, Baildon George Phelps Woolcomber D James Arthur Baxter  
    FLAXINGTON Ida 21 S Drawer 56 Pratt Lane William Flaxington Mason   Edith Flaxington .
375 1912 07 27 HASTE William 21 B Labourer 3 Whittaker Place Jim Haste Mason   Raistrick Fuller  
    FULLER Clara 21 S Woolcomber 4 Whittaker Place Benjamin Fuller Woolcomber   Sophia Haste, Nancy Faulding  
376 1912 07 27 ASHBURNE Sydney 30 B Jam Boiler 92 Leeds Road John Ashburne Miner D John Ashburne  
    PROCTOR Rebecca 20 S Jam Factory Worker 11 Whittaker Place William Proctor Labourer   Kate Elizabeth Proctor  
377 1912 08 03 MOYE William 22 B Woolcomber 40 Oakwood Avenue, Bolton Wood James Moye Delver D James Holmes  
    HOLMES Maud Ellen 19 S Wool Winder 6 Spring Bank, Valley Road James Holmes Woolcomber   Ellen Maria Moye  
378 1912 08 05 ROBINSON Lawrence Hartley 24 B Foreman Engineer 21 Moorside Terrace, Eccleshill Hartley Robinson Woolsorter   Thomas Henry Light  
    LIGHT Hilda 24 S Burler & Mender 9 Thackley Old Road Robert Light Joiner   Irene Light, Robert Light  
379 1912 08 07 TOWNROW George 28 B Police Constable Pretoria House, Windhill Thomas Townrow Collier D Albert Edward Davies .
    ELVIDGE Edith May 20 S Domestic Servant 33 St Pauls Terrace, Shipley Walter Elvidge Farmer   Irene Light  
380 1912 08 10 KERSLAKE Frank 25 B Stationer's Assistant 63 Inkerman Street, Manchester James Kerslake Carter   Fred Smith  
    SMITH Miriam 27 S Milliner 154 Leeds Road John Smith Carter D John Edwin Smith  
381 1912 08 * WILKINSON Harry Turton 25 B Electrician 22 Fernbank Street, Baildon Alfred Thomas Wilkinson Hotel Proprietor   Arthur Davison  
    WILCOCK Florence Peel 26 S . Peel Cottage Fred Wilcock Gentleman   Alfred Wilkinson  
382 1912 09 14 SELLARS Willie 21 B Woolcomber 4 Howard Street, Shipley Roger Sellars Labourer   Harry Smith .
    BUTLER Cybil 23 S Spinner 10 Kendal Square John Thomas Butler Tinner?   Sarah Elizabeth Smith  
383 1912 09 16 CORDINGLEY Percy 24 B Butcher Royal Hotel, Cragg Road Holmes Cordingley Tailor   Ethel Lund  
    TILLOTSON Vera Whitaker 25 S Reeler 13 Gaisby Lane Bottom . .   William Johnson  
384 1912 10 07 CLUTTERBUCK Charles 20 B Millhand 3 Cross Church Street James Clutterbuck Mechanic   Rosie Clutterbuck  
    AIRTON Minnie 20 S Millhand 17 Thorp Garth, Idle James Airton Painter D Jane Airton  
385 1912 10 24 HOGWOOD Ernest Sidney 22 B Clerk 40 Church Street John Hogwood Mechanic   Sidney Hodson  
    HOLT Annie 21 S . 3 Victoria Street, Shipley James Smith Holt Overlooker   Laura Holt .
386 1912 10 26 PEEL Harry 24 B Assistant Engineer 22 Mountain Street Harry Peel Retired Weaver   Richard Watmuff  
    RIDLEY Mary Jane 20 S Domestic Servant 22 Mountain Street John Ridley Miner D Edith Mary Midgley  
387 1912 11 30 FOWLER Walter 26 B Railwayman 6 Firth Street Henry Fowler Groom D James Wilkinson Hall  
    HALL Sarah Eliza 23 S Winder 8 Princess Street James Hall *   Thomas William Hodgson  
388 1912 12 21 ROSS William Arthur 28 B Labourer 8 Wellington Street Joseph Henry Ross Driver   John Samuel Daykin  
    INGHAM Mary Ann 23 S Spinner 8 Wellington Street Sam Ingham Labourer   Lizzie Daykin  
389 1912 12 26 NELSON Arthur 23 B Newsagent 6 Morpeth Street, Bradford George Nelson Overlooker   Albert Younger Scott  
    SCOTT Emilia Younger 21 S Weaver 90 Valley Street George Scott Gasman   Edgar Priestley  
390 1912 12 28 WATERWORTH Whitham Laycock 19 B Mill Spinner 42 Robert Street Albert Waterworth Woolcomber   John Joyce .
    JOYCE Amelia 26 S Millhand 6 Ash Grove, Greengates John Joyce Boat Builder   Caroline Waterworth  
391 1912 12 31 GORELL Willie 22 B Dyer's Labourer 8 Pratt Lane Thomas Gorell Stuff Presser   Harry Mann  
    MANN Emma 31 S Millhand Glen View, Thackley Old Road Joseph Mann Milk Dealer   John Fawcett  
392 1913 01 18 LAYCOCK George Henry 24 B Turner 4 Ferrand Street, Bingley Edward Laycock Warp Twister   Annie Foster  
    LIGHT Irene 19 S Burler 9 Thackley Old Road Robert Light Joiner   Robert Light  
393 1913 01 28 HUDSON Alfred 34 B Horse Slaughterer Wrose Hill John Hudson Weaver D John North  
    LEDGARD Annie 27 S . 17 Fairbank Street James Edward Ledgard Woolsorter   Rosetta Ogden .
394 1913 02 15 WALKER Ernest 24 B Railwayman 69 Valley Street William Henry Walker Pavior   William Henry Lister  
    LISTER Hilda Maud 19 S Domestic Servant 3 Victoria Park, Shipley William Henry Lister General Labourer   Jessie Lister, William Walker  
395 1913 03 15 MORGAN Henry 59 W Labourer 25 Cross Church Street John Morgan Miner D Ellis Wigglesworth  
    WOOD Alice 42 S . 25 Cross Church Street George Wood Grocer D Gladys Graham  
396 1913 03 15 HARRISON George 54 W Moulder 38 Back Mountain Street William Harrison Manager D Reuben Robinson Gooderham  
    SPENCER Clara 42 S Woolcomber 5 Baildon Road George Spencer Foreman   Harriet Elizabeth Gooderham  
397 1913 03 22 STEAD Arthur 28 B Railway Porter 25 Cowling Road Joseph Stead Mason   Joseph Marmaduke Sutcliffe  
    STARKEY Florence 22 S Spinner 25 Cowling Road Samuel Starkey Pavior   Martha Wilson .
398 1913 03 22 GREENWOOD Edward 20 B Woolcomber 50 Mossman Street Tom Nadin Greenwood Labourer   James Wilkinson Hall  
    SPENCER Maud 20 S Woolcomber 16 High Street John Wilson Spencer Labourer   Ellen Hallam  
399 1913 03 26 JOWETT Herbert Hargreaves 30 B Carpenter 45 Chapel Street, Eccleshill Joseph Jowett Cloth Tenterer   Willie Jowett  
    HEMINGWAY Margaret Elizabeth 31 S . 28 Pratt Lane John Rushworth Hemingway Potter   Mercy Rishworth Hemingway  
400 1913 03 29 LAY Alfred 38 W Carter Back Mossman Street Robert Lay Tailor?   Sam Netherwood  
    REYNARD Elizabeth 35 W . Back Mossman Street William Smith * D Mary Ellen Netherwood  
401 1913 04 26 GORELL Robert 36 B Dyer's Labourer 8 Pratt Lane Thomas Gorell Stuff Presser   Joseph Gorell  
    YEADON Mary Scott 29 S Reeler 34 Cemetery Road John Scott Yeadon Mason D Mary Ellen Gorell  
402 1913 05 24 GOWER Leason Samuel 24 B Printer 8 Junction Dock Samuel Gower Insurance Agent D Tom Hodgson Halliday .
    HALLIDAY Mary 20 S Twister 8 Junction Dock Tom Hodgson Halliday Wheelwright   Isaac Fawcett  
403 1913 06 04 BOOTH John 24 B Dyer's Labourer 6 Alexander Street, Bradford Samuel Booth Carter D Arthur Walton  
    HODDY Lily 27 S Drawing & Spinning 32 Pratt Lane Jacob Frederick Hoddy Labourer D George Booth  
404 1913 07 05 STANSFIELD John Robert 25 B Engine Room Artificer (R.N.) H.M.S. Spiteful John Tennant Stansfield Leather Currier   Lawrence Briggs  
    HARRISON Frances 26 S . 24 Valley Street Fred Harrison Mechanic   Ada Emily Stevenson  
405 1913 07 12 DICKINSON Percy 22 B Labourer 5 Herbert Place James Dickinson Baker's Vanman   Samuel Dickinson  
    TAYLOR Mabel 22 S . 17 Park Road William Taylor Mechanic   Sarah Alice Adams  
406 1913 07 26 PARKINSON Charles Edwin 24 B Porter 110 Briggate, Windhill Edwin Parkinson Saddler   Fred Kendall  
    KENDALL Josephine 23 S Twister 9 Firth Street Robert Kendall . D Ann Elizabeth Cadman .
407 1913 07 26 LLOYD Wilfred 24 B Labourer 4 Hall Lane William Skinner Woolcomber   Albert Edward Brearley  
    HANNAH May 20 S Twister 4 Hall Lane . .   Ada Smith  
408 1913 07 26 HALLIDAY Frank 25 B Woolcomber 4 Church Street Edward Alderson Halliday Joiner      
    YEADON Martha 28 S Spinner 4 Church Street Thomas Waite Yeadon Blacksmith   Lizzie Holroyd  
409 1913 08 23 LLOYD Arthur Douglas 25 B Solicitor's Clerk 2 Church Street Arthur Berry Lloyd Clerk   Harold Gomersall  
    GOMERSALL Martha 23 S Weaver 2 Church Street Charles Gomersall Moulder   Annie Walters  
410 1913 08 25 PARKER Joseph George 28 B Master Joiner 5 New Street Arthur Joseph Parker Master Joiner   William Ibbotson Noddle By Supt Registrar's Cert
    SMITH Frances 28 S . 21 Birklands Road, Shipley Edwin Smith Commercial Traveller   Jane Ann Smith  
411 1913 08 30 ATKINSON Thomas Henry 26 B Shoemaker 7 Bateson Place George Atkinson Quarryman D Dixon Rollinson  
    ROLLINSON Maggie 25 S Burler & Mender 7 Bateson Place Dixon Rollinson Joiner   Alice Ann Atkinson  
412 1913 09 21 MOODY Fred 27 B Plasterer 46 Aire Street John William Moody Plasterer   John William Moody .
    HILL Emily 24 S Millhand 2 Back Robert Street Robert Hill Collier   Fanny Walsh  
413 1913 09 27 GARNETT Harold 20 B Woolsorter 31 Hall Lane William Thomas Garnett Quarryman   Joshua Whitfield  
    THOMAS Eva 21 S Millhand 20 Hall Lane Arthur Thomas Overlooker   Elsie Garnett  
414 1913 09 27 HODSON Edward Lister 29 B Joiner 15 Oswald Street Herbert Hodson Signalman   Charles Hodson  
    ELLIS Annie 21 S Worker at Drysalter's 15 Oswald Street Tobias Ellis Labourer   Alice May Hodson  
415 1913 09 27 SPURR Frank 23 B Mechanic 13 Robert Street Joseph Spurr Warehouseman D Tom Harrison  
    BINNS Beatrice Elizabeth 24 S Weaver 81 Crag Road Fred Binns Weaving Overlooker   Ethel Spurr  
416 1913 09 29 THOMAS Andrew 34 B Baker 26 Valley Street David Thom Stained Glass Artist D James Armitstead  
    ARMITSTEAD Mary 44 S . 26 Valley Street James Armitstead Farmer   Alfred Thom  
417 1913 09 30 INGLE James Alfred 26 B Window Cleaner 7 Park Road George Hall Ingle Labourer   Robinson Ingle .
    SWEET Elizabeth Martha 26 S Weaver 7 Park Road John Sweet Labourer   Ethel Sweet, John Sweet  
418 1913 10 11 PERRIN Charles 33 B Labourer 26 Mossman Street Alexander Perrin Labourer   James Moodie  
    WEST Bessey 39 W Housekeeper 24 Mossman Street . .   Rebecca Moodie  
419 1913 11 18 COWLING Sam Granville 27 B Wool Merchant Ivy Holme, Wibsey Albert Cowling Manufacturer D Harry Greenough  
    HARDAKER May 28 S . Green House, Wrose Mark Hardaker Spinner   Mark Hardaker  
420 1913 12 26 ARMISTEAD Benjamin 25 B Labourer 68 School Hill Benjamin Armistead Gardener D Albert Joseph Hainsworth  
    SCOTT Elsie 25 S Domestic Servant Ashfield Cottage Mark Scott Newsagent D Annie Scott .
421 1913 12 29 BURNLEY Alfred 27 B Printer's Assistant 18 Shaftesbury Avenue Alfred Burnley Miner D Irvin Burnley  
    BLAND Emily 21 S Millhand 18 Shaftesbury Avenue John Bland Labourer   Susannah Simpson  
422 1913 12 29 BLOOMFIELD Samuel Elijah 23 B Warehouseman 11 Mossman Street Alfred Bloomfield Carter D Thomas Alfred Bloomfield  
    COOK Isabel 22 S Weaver 28 Church Street Joe Cook Traveller   Ethel Hartley  
423 1914 01 01 BAXTER George Seymour 36 B Civil Servant 96 Alderman's Drive, Peterborough George William Baxter Clerk to the Commissioners of Taxes   Horace Ronald Baxter  
    WILKINSON Lucy 27 S . Marjoriebanks, Carr Lane John Wilkinson Mechanic? D Henry Wilkinson  
424 1914 01 28 SLINGSBY Fred 29 B Cooperative Stores Manager 8 Crag Road Thomas Slingsby Mechanic   Harry Mann  
    MANN Gertrude 27 S . 1 Robert Street Joseph Mann Dairyman   Ethel Mann  
425 1914 02 14 VARLEY Ambler 24 B Tinner 45 West View, Wilsden Ezra Varley Stone Mason D William Alderson .
    ALDERSON Lilian 23 S Millhand 16 Russell Street John Alderson * D Ada Wharton  
426 1914 02 28 HAINSWORTH Albert 20 B Mechanic Wrose Hill Albert Joseph Hainsworth Mechanic   Joseph Heaton  
    HEATON Annie Elizabeth 23 S Weaver 18 Main Street, Cottingley John Heaton Weaver   Alice May Hainsworth  
427 1914 03 11 WILKS Walter 23 B Order Clerk 85 Lee Street, Holderness Road, Hull Mathew Wilks Newsagent   Arthur Hobson  
    GILL Emma 23 S Confectioner 47 Crag Road John Gill Contractor   Effaby Waddington  
428 1914 04 04 SLINGSBY Ernest 20 B Cylinder Maker 74 Valley Street Thomas Albert Slingsby Stoker   George Sells  
    SELLS Lois 21 S . 74 Valley Street George Sells Engine Driver   Sarah Ellen Wallwork .
429 1914 04 11 WILDE John Clarke 32 B Wood Carver 45 Carr Lane William Wilde Clerk   James Henry Ramsden  
    STEVENSON Gertrude 33 S Dressmaker 74 Springhurst John Stevenson Gentleman D Mary Hettie Stevenson, Mary Beatrice Wilde  
430 1914 04 11 SMITH Tom 22 B Weaver 12 Windsor Road, Shipley Walter Smith Plumber   John William Firth  
    KENDALL Annie 22 S Weaver 72 Crag Road James Kendall Blacksmith   Alberta Mason  
431 1914 04 11 HARRISON Fred 29 B Warehouseman 6a Heaton Road, Bradford William Harrison Grinder   Albert Harrison  
    SLINGSBY Emily 27 S Comber 5 Owlet Place, Gaisby William Slingsby Mechanic D Sarah Ellen Slingsby  
432 1914 04 11 RICHARDS John Thomas 23 B Labourer 40 Kitson Street Charles Henry Richards Labourer   Thomas Marrison  
    MARRISON Alice 20 S Millhand 40 Kitson Street Frederick Marrison Warehouseman   Mary Ellen Richards .
433 1914 04 11 ANDERTON Arthur 21 B Weaving Overlooker 25 Ferncliffe Road, Bingley John Anderton Dresser   Harry Millward  
    DIBSDALL Ethel Matilda 20 S Weaver 4 Oakfield Terrace William Dibsdall Signalman   Edith Wilkinson  
434 1914 04 13 BARTLE John 84 W Retired 27 Pinnel Street Thomas Bartle Carrier D Thomas William Paul Child  
    COLE Emma 75 W . 27 Pinnel Street Samuel Johnson Miner D Ada Eliza Hardaker  
435 1914 05 09 LANCASTER Thomas 40 B Labourer 76 Briggate Isaac Lancaster Warp Dresser D Charles Hudson  
    HIRD Louisa 39 W . 76 Briggate John Douglas Walmsley Mechanic D Margaret Ann Cox  
436 1914 05 23 JENNINGS James 22 B Woolscourer's Labourer 2 Mellor Street John James Jennings Labourer   John James Jennings  
    SUTTON Polly 20 S Spinner 2 Mellor Street Thomas Sutton Fitter   Eva Alice Wortley  
437 1914 05 23 MIDGLEY Benjamin 21 B Spinner 47 Calcutta Street, Bradford Isaac Midgley Carter D William Henry Midgley .
    SPENCER Evelyn 24 S Drawer 8 Briggate James Waterhouse Spencer Mason D Grace Illingworth  
438 1914 05 30 KNOWLES Leonard 22 B Packer 29 Rhodes Street, Shipley Tom Arthur Knowles Journeyman Joiner   Fred Knowles  
    SMITH Edith Mary 23 S Millhand 2 Russell Street Richard Smith Carter D Edith Knowles  
439 1914 06 01 LEACH Albert 26 B Engineer 126 Briggate Isaac Leach Driver   Joseph Atkinson Gath  
    GATH Ellen 23 S . 126 Briggate Joseph Atkinson Gath Blacksmith   Annie Spencer  
440 1914 07 04 SMITH Thomas Henry 22 B Woolwasher 12 Westgate, Eccleshill William Allen Smith Butcher D John Wilson  
    WILSON Louisa 20 S Litho Feeder 69 Aire Street John Wilson Colliery Shunter   Alice Maud Stretton  
441 1914 07 24 BARR James Edward 25 B Clerk 12 Victor Street, Heaton, Bradford William Thomas Barr Signalman D Thomas Blades  
    BLADES Mabel Annie 22 S Music Teacher 4 Pratt Lane Thomas Blades Railway Inspector   Edna Lucrecia Blades .
442 1914 07 25 ROEBUCK Mawson 58 W Labourer 18 Gladstone Place Thomas Roebuck Horse Driver D Charles Hudson  
    HUTTON Ada 60 W . 18 Gladstone Place John Smith Blacksmith D Florrie Long  
443 1914 07 25 DOVENER Percy 25 B Combing Overlooker 36 George Street, Saltaire Christopher Dovener Roller Coverer   Harry Chapman  
    CHAPMAN Eva 25 S Comber 31 School Hill Tom Chapman Fitter D Nellie Dovener  
444 1914 07 25 KERSHAW Richard 22 B Woolcomber 150 Briggate Robert Kershaw Woolcomber   Daniel Gorman  
    CARROLL Elizabeth Ellen 19 S Comber Spinner 150 Briggate Thomas Carroll Grinder   Emily Kershaw  
445 1914 08 01 ROSS William Arthur 28 W Galvanizer 8 Wellington Street Joseph Ross Carter D George William Graves  
    PLOWRIGHT Mary Elizabeth 36 S Domestic Servant Strathmore, Baildon John Plowright Cab Proprietor D Clara Calvert  
446 1914 08 01 STEAD William 23 B Moulder 3 Mar Hill, Frizinghall John William Stead Moulder's Labourer   John King .
    HARGREAVES Emily 27 S . 23 Kitson Street Arthur Hargreaves Boilermaker   Mena Stead  
447 1914 08 03 WILDMAN Arthur 20 B Wheelwright West Royd Farm Jonas Wildman Farmer   Harry Cordingley  
    CORDINGLEY Elsie 19 S Millhand Carr Lane Harry Cordingley Greengrocer   Florence Wildman  
448 1914 08 15 FULLER George 18 B Woolcomber 5 Holdsworth Street Benjamin Fuller Woolcomber   Raistrick Fuller  
    WHITAKER Annie 21 S Spinner 5 Holdsworth Street Herbert Whitaker Plush Finisher D Minnie Garside  
449 1914 09 01 BREARLEY Ernest 31 B Slater's Labourer 41 Croft Street, Idle George Brearley Carpenter D Joseph Cockshott  
    COCKSHOTT Mary Ellen 29 S . 39 Fairbank Street Joseph Cockshott Platelayer   Ruth Cockshott  
450 1914 09 05 WILD Albert 19 B Apprentice 38 Woodhall Terrace, Thornbury, Bradford Morvill Wild Gentleman   Eric Stopford-Heley  
    WALLER Mary Rebecca 19 S Burler & Mender Thackley Old Road Albert Waller Boot Maker   Rose Waller .
451 1914 09 09 ARMSTEAD Johnson 32 B Gas Worker 1 Old Hall John Armstead Plumber   George Herbert Williamson  
    MAWSON Helena 38 S Drawer 13 Waterhouse Place George Mawson Whitesmith D Sarah Ann Mawson  
452 1914 09 12 COATES Fred 33 B Quarryman 15 Denby Place Joseph Coates Quarryman D Arthur Walker  
    KIRTLAN Marie 27 S Weaver 15 Denby Place Bartholomew Kirtlan Joiner   Mary Ann Lund  
453 1914 09 12 BROOKS Alfred Henry 22 B Twister 25 Albert Road, Saltaire Joseph Brooks Bricklayer   Albert Murgatroyd  
    MELLOR Lily 23 S Weaver Thackley Old Road Joseph Mellor Plumber   Jane Brooks  
454 1914 10 03 BAXTER Ernest 24 B Mechanic 11 King Street Francis Henry Baxter Labourer   Charles Hudson  
    EASTWOOD Mabel 21 S Millhand 11 King Street Anthony Eastwood Railway Guard D Gladys Thompson  
455 1914 10 14 WHITFIELD Alexander 23 B Grocer 1a Balfour Street Christopher Whitfield Stone Mason D M Whitfield  
    EVANS Lilian 20 S . 26 Briggate, Shipley . .   William Price  
456 1914 10 24 JOYCE Edward 26 B Millhand 33 Wrose Hill Terrace John Joyce Boat Builder   John Lambert Waterworth  
    WATERWORTH Caroline 24 S Millhand 33 Wrose Hill Terrace Albert Waterworth Millhand   Florence Emily Trueman .
457 1914 11 07 BULLOCK Richard Vincent 24 B Soldier 31 Mountain Street Richard Bullock Mason D Ernest William Dunning  
    GAULT Annie Bartle 23 S Jam Worker 7 Old Hall . .   Elsie Whitfield  
458 1914 11 07 SCHOFIELD Fred 24 B Soldier 36 School Hill Frederick Schofield Boatman D John William Yarker  
    YARKER Ada 24 S Spinner 36 School Hill Thomas Yarker Mason   Elsie Yarker  
459 1914 11 07 GORMAN Daniel 22 B Woolcomber 21 Franklyn Street, Bradford Daniel Gorman Boot Maker D Robert Kershaw  
    KERSHAW Emily 25 S Woolcomber 150 Briggate Robert Kershaw Woolcomber   Sarah Gorman  
460 1914 12 05 BROOK Herbert William 28 B Firer 8 Herbert's Place Benjamin Brook Carter D Harold A Moreton  
    HALLIDAY Rebecca 36 S Woolcomber 8 Herbert's Place Joshua Halliday Quarryman   Charles Hudson  
461 1914 12 05 PAPWORTH John William 19 B Warehouseman 49 Cowling Road George William Papworth Quarryman   John Henry Brown  
    METCALF Lily 19 S Woolcomber 3 Murgatroyd Place Arthur Leonard Metcalf Labourer   May Metcalf .
462 1914 12 07 CROSS Thomas 22 B Miner 10 Jennings Street Robert Cross Labourer   Zollah? Barnes  
    LAYCOCK Bertha 23 S Twister 42 Aire Street Alfred Laycock Cloth Miller   William Barnes, Annie Laycock  
463 1914 12 14 SMITH Benjamin Sutcliffe 21 B Soldier 7 Water Lane Benjamin Smith Woolsorter   Harold Fern  
    ILLINGWORTH Grace 24 S Drawer 7 Water Lane Stephen Illingworth Weaver   Frances Annie Smith  
464 1914 12 27 WATERWORTH Joseph Arthur 29 B Fruit Salesman 31 Robert Street Albert Waterworth Wool Washer   Albert Halliday  
    HALLIDAY Beatrice 28 S Drawer 10 Sterling Place Edward Halliday Grinder D Eliza Jane Halliday  
465 1915 01 09 MORETON Thomas Conway 22 B Printer 182 Briggate Thomas Henry Moreton Grocer   James Wetton  
    CAWKWELL Amy Elsie 20 S . 101 Briggate Alfred Edward Cawkwell Coal Trimmer D Jessie Oliver  
466 1915 01 11 GOODALL Ernest Hill 42 W Corn Merchant 21 Carr Lane Dick Goodall Commercial Traveller D Harold Albert Moreton By Licence
    WATSON Nellie 30 S . 21 Carr Lane John Watson Hoouse Agent D Charles Hudson  
467 1915 01 30 SCOTT John Edward 18 B Woolcomber 111 Union Street, Shipley Marshall Scott Greengrocer   Jacob Yeadon Scott  
    GIBBS Ethel 18 S Woolcomber 12 Hall Lane James Henry Giggs Pipelayer D Elizabeth Armstead .
468 1915 02 06 KENDALL Harry 21 B Woolcomber 2 Tenter Street Joseph Henry Kendall Yardman   Daniel Gorman  
    SLINGSBY Ada 25 S Woolcomber 21 Cowling Road Benjamin Slingsby Roadman   Emily Gorman  
469 1915 02 13 DAMS John Thomas 37 B Carter 15 Cowling Road Herbert Dams Railway Pointsman D George Stewart  
    STEWART Elizabeth Ann 22 S Weaver 15 Cowling Road Albert Stewart Labourer   Ida Craven  
470 1915 03 06 BALDWIN Samuel Nicholas 26 B Bricklayer 75 Briggate William Baldwin Barber D Robert Atkinson  
    FOX Florence 27 S Drawer 43 Robert Street Florence Mawson Fox Woolsorter D Alice Baldwin  
471 1915 04 03 WILLIAMSON otherwise WILSON Arthur 25 B Soldier 59 Baildon Bridge Edward Williamson Master Bricklayer   Eli Bentley Father's name corrected from WILSON 1919 10 04
    ERSKINE Emily 24 S Cannister Maker 69 Aire Street Robert Henry Erskine . D Edith Fearnley  
472 1915 04 03 HARPER George Henry 28 B French Polisher 14 Russell Street George Harper Farmer D Hugh Parker  
    PARKER Louisa Lavinia 29 S Burler 23 Earl Street, Shipley James Jowett Parker Joiner   Annie Watmough .
473 1915 04 03 WALKER Arthur Charles 20 B Iron Turner 14 Shaftesbury Avenue Thomas Guy Walker Miner   Thomas Herbert Walker  
    STEPHENSON Annie 20 S Spinner 32 Helen Street John Stephenson Joiner D Elsie Stephenson  
474 1915 04 05 BRITTON Walter 24 B Engineer 21 Eric Street, Keighley Frederick Charles Britton Piano Tuner   George Britton  
    DINSDALE Hannah Elizabeth 23 S . 12 Ellen Street George Dinsdale Caretaker      
475 1915 04 07 WETTON Joseph Wallis 25 B Greengrocer 3 Valley Road, Frizinghall Joseph Wetton Greengrocer   James Wallis Wetton  
    HARRISON Nellie 20 S . 18 Robert Street Herbert Harrison Traveller   Hilda Harrison  
476 1915 04 17 WHITFIELD James William (Edwick) 22 B Soldier 10 Hall Lane . .   George Kitchen  
    KITCHEN Annie 20 S Spinner 15 George Street, Saltaire George Kitchen Carter   Annie Mary Redfearn Johnson  
477 1915 04 20 LUMB Fred 31 B Draper's Traveller 108 Eaderthorpe St, Leeds Rd, Bradford Frank Lumb Fruit Salesman   Harry Lumb  
    CROSSLEY Lily Hall 23 S . 19 Briggate Luke Crossley . D Emily Lumb .
478 1915 05 22 TOWN Smith 24 B Woolcomber 95 Leeds Road Birch Town Woolsorter   Harry Messenger  
    POOLE Clara Emma 25 S Spinner 95 Leeds Road Thomas Reading Poole Grease Extractor   Elsie Town  
479 1915 05 22 LINLEY John James 21 B Woolcomber 10 Briggate . .   Leonard Hardcastle  
    HALLIDAY Ellen 20 S Spinner 84 Leeds Road Edward Halliday *   Sarah Jane Daykin  
480 1915 05 22 HILL Alfred 23 B Iron Turner 2 Back Robert Street Robert Hill Miner   Joe Hill  
    PARKINSON Annie 24 S Millhand 46 Mountain Street William Parkinson Planer   Eva Smiddy  
481 1915 05 22 JOHNSON Ben 33 B Piece Taker in 57 Carr Lane John Johnson Builder D Charles Hodson  
    HODSON Elsie 23 S Weaver 37 Oswald Street Herbert Hodson Signalman   Alice May Hodson  
482 1915 06 19 WALKER Frederick 25 B Soldier 3 City View, Rochester Street Samuel Walker Engine Driver D Fred Barker .
    BARKER Ethel 24 S . 3 City View, Rochester Street Frederick Barker Moulder   Edith Barker By Licence
483 1915 06 26 SUTCLIFFE Joseph Marmaduke 21 B Newsagent 1 School Hill Joseph Sutcliffe . D William Oliver  
    OLIVER Jessie 20 S . 109 Briggate William Oliver Fireman   Charles Hudson  
484 1915 07 17 PEACOCK Herbert 28 B Mason 44 Dockfield Place Jonathan Peacock Farmer D James Barrett  
    BARRETT Edith Emma 18 S Weaver 3 Dockfield Terrace James Barrett Overlooker   Hetty Peacock  
485 1915 07 31 CROSS David George 23 B Moulder 21 Park Road David Cross Coast Guard   Thomas Fawcett  
    SMITH Eva 22 S Burler & Mender 23 Oswald Street Richard Smith Carter D Elizabeth Smith .
486 1915 07 31 CRAVEN Harold Robinson 22 B Traveller 9 Park Road Thomas Henry Craven Draper   Fred Brotherton  
    DAWSON Ida 22 S Milliner 2 Leeds Road Abraham Dawson Mason   Cissie Craven  
487 1915 07 31 JEFFERY John Edward 26 B Mechanic 5 Aire Street John Jeffery Retired   James Horsfall  
    FERN Edith Alice 25 S Burler & Mender 17 Mary Street, Saltaire James Fern Labourer D Lillian Horsfall  
488 1915 08 02 ELLISON Albert Edward 26 B Quarryman 31 Prospect Street George Richard Francis Ellison Coppersmith   Robert Holmes  
    HOLMES Florence 30 S Millhand 4 High Street Robert Holmes Grocer   Doris Ellison  
489 1915 08 14 MILNER Fred 23 B Overlooker 1 Kitson Street John Milner . D Herbert Milner  
    HALEY Mary Ann 21 S Warper 12 New Croft Road, Shipley John Isaac Haley Labourer   Eliza Robinson  
490 1915 08 14 PEEL Ernest 21 B Woolcomber 31 Cemetery Road Joseph Peel Warehouseman   Tom Halliday  
    MANN Doris 20 S Woolcomber 184 Briggate James Mann Carrier   Rose Mann .
491 1915 08 30 HORSFALL Harry 25 B Motor Driver 1a Wilmer Road, Shipley Squire Horsfall Joiner   James Preston  
    BROSKOM Phoebe Alice 23 S Weaver 15 Oakfield Terrace William Broskom Warp Dresser   Squire Horsfall  
492 1915 09 08 PERRIN Tom 25 B Mechanic 8 Robert Street Thomas William Perrin Spindle Grinder   Herbert Perrin  
    HARRISON Lily 27 S Winder 18 Robert Street Herbert Harrison Commercial Traveller   Hilda Harrison  
493 1915 09 * HAW William 60 W Iron Moulder 5 Hall Lane Matthias Haw Shoemaker D Charles Hudson  
    SIMPSON Ann 62 W . 7 Hall Lane Elijah Dunn Iron Worker D Clara Garbett  
494 1915 10 02 WARNER James 20 B Dyer's Labourer 37 Cowling Road George Alfred Warner . D Horace Wade  
    WHIPP Henrietta Marie 20 S Weaver 182 Briggate Jack Whipp Horseman   Rachel Franks  
495 1915 10 02 WHEATLEY Walter John 20 B Mechanic 32 Dockfields Amos Wheatley Horsekeeper   Percival Sergeant  
    SERGEANT Nellie 19 S Cloth Picker 46 Kitson Street Percival Sergeant Electrician   Fanny Hephzibah Wheatley .
496 1915 10 02 WHITFIELD Harry 20 B Fitter 59 Aire Street Ben Whitfield . D Eli Bentley  
    ORR Edith 22 S Cannister Maker 69 Aire Street . .   Annie Whitfield Illegitimate
497 1915 10 30 SPENCER Andrew Hardaker 23 B Woolcomber 8 Whittaker Place Frederick Spencer . D Clayton Bull  
    KAY Lily 19 S Spinner 8 Whittaker Place Harry Kay Horse Dealer   Margaret Clarkson  
498 1915 11 06 GALE Fred 23 B Munition Worker 22 Russel Street, Coventry Joseph Gale Drayman   William Gale  
    RICHARDS Mary Ellen 22 S Burler & Mender 10 Firth Street Charles Henry Richards Labourer   Amelia Midgley  
499 1915 11 09 BEADMAN Percy William Blockley 23 B Railway Waggon Builder 2 Oakview Terrace, Keighley Joseph Blockley Beadman Railway Waggon Builder   Fred Akeroyd Watson  
    WATSON Florence Mabel 25 S . 6 Pratt Lane Albert Watson Lithographer   Mabel Helena Blockley Beadman By Licence
500 1915 11 20 WADE Horace 21 B Stoker 3 Lucy Street Samuel Paul Wade Fish Monger   Leonard Berry  
    FRANKS Rachel 21 S Weaver 3 Lucy Street Charles Franks Loom Fitter   Gertrude Slingsby  
1 1915 12 04 COOK Charles 22 B Cashier 28 Church Street Joe Cook Brewer's Traveller   Ernest Cook .
    FLAXINGTON Nellie 23 S . 35 Annie Street Fred Flaxington Mason   Ada Waterworth  
2 1916 01 24 JONES Marice Price 19 B Soldier 4 Park House Camp Salisbury Thomas Jones . D Reuben Booth  
    BOOTH Sarah Lizzie 18 S Weaver 14 Friendly Place Reuben Booth Labourer   Mary Harrison By Licence
3 1916 02 19 HOLDEN Herbert Jameson 22 B Soldier 7 Holdsworth Street Fred Holden Joiner   Fred Barker  
    GODFREY Minnie 23 S Weaver 3 City View, Crag Road Ernest Edward Godfrey Gas Stoker   Carrie Illingworth  
4 1916 02 22 TOLMIE George 25 B Fireman 34 Wrose Hill Terrace Edward Tolmie . D John William Thompson  
    LINDLEY Clara 23 S Daily Help 34 Wrose Hill Terrace Lewis Lindley Cutler   Beatrice Thompson  
5 1916 02 28 KILLIP Stanley 25 B Soldier 135 Briggate William Robert Killip Painter & Decorator   Fred Jacob Hoddy  
    BOOTH Mary Elizabeth 26 S Spinner 125 Briggate Henry Booth Labourer   Sarah Ann Ogden  
6 1916 03 27 DEAN Fred 36 B Cloth Finisher 17 Barnsley Buildings, Charlestown William Dean Warp Dresser   Joh Herbert Dean  
    MASON Mary 24 S Weaver 32 Hall Lane Walter Mason Tinsmith   Alice Mason .
7 1916 03 28 BENNETT Joseph 27 B Warehouseman Moorhouse Farm Samuel Whitfield Dyer's Labourer   Gordon Smith  
    SMITH Annie Maria 27 S Cigar Maker 28 Hall Lane William Smith Farmer   Jennie Bennett  
8 1916 03 30 WILSON Newrick 34 B Soldier 1 Leeds & Whitehall Road, Wyke Newrick Wilson Gardener   Arthur Beaumont  
    BEAUMONT Edith 28 S Weaver 1 Dockfield Terrace John Beaumont Overlooker   Mary Emma Beaumont  
9 1916 04 01 HILL Harry 26 B Fireman 11 Mountain Street George Hill Farmer & Coal Merchant   William Tunstall  
    ODDY Edna Kathleen 22 S Burler 11 Mountain Street Albert Burnley Oddy Driver   May Alty  
10 1916 04 12 STOTT Fred 23 B Engineer 51 Briggate James Stott Businessman   Walter Stott  
    SMITH Ella 25 S Burler 9 Herbert Street, Saltaire . . D Harriett Smith  
11 1916 04 15 HOGG Sam 22 B Pattern Maker 31 Salisbury Street, Shipley William Hogg Overlooker   Albert Kendall  
    ROBINSON Margaret 22 S Mender 9 Holdsworth Street John Robinson Butcher   Ivy Robinson  
12 1916 04 22 STEAD Herbert 29 B Dyehouse Labourer 67 Briggate Joseph Stead Mason   George W J White .
    WHITE Ethel 22 S Twister 86 Briggate George William James White Miner   Clara Brook  
13 1916 04 24 ATKINSON Sam 23 B Butcher 21 Kitson Street George Atkinson Cab Driver   Lily Swithenbank  
    RADCLIFFE Agnes 20 S . 48 Kingston Road, Idle Harry Sanderson Radcliffe Cloth Dealer D Samuel Oddy  
14 1916 04 24 HART Charles Henry 24 B Soldier 11 Briggate Albert Hart Verger   William Clarence Bateson  
    NEWBOULD Grace 23 S . 26 Fairbank Street Mark Newbould Labourer D Tom Newbould  
15 1916 05 06 OLIVER Arthur 22 B Machine Moulder 841 Leeds Road, Laisterdyke John Oliver Retired   Lionel Oliver  
    PEACOCK Hetty 25 S Weaver 44 Dockfields . .   Kate Bailes  
16 1916 05 20 HAINSWORTH Wilbert 26 B Millhand 8a Catstone Wood Albert Joseph Hainsworth Quarryman   Ben Pickles  
    PICKLES Ruth Garforth 23 S . 5 Cockshott Lane, Idle Ben Pickles Labourer   Eva Long .
17 1916 06 10 HAYHURST James 22 B Bricklayer 51 Chapel lStreet, Brodwell, Worsbrough George Hayhurst Gasman   George Hayhurst  
    BOLINGBROOK Kate 30 S Drawer 28 Aire Street Harry Bolinbrook .   Florrie Bolingbrook  
18 1916 06 10 YEADON Edwin Dawson 22 B Watchmaker 4 Church Street Thomas Waite Yeadon Blacksmith   Lawrence Daker  
    BROOK Edith 19 S Spinner 155 Union Street, Shipley Samuel Brook Fitter   Hilda Brook  
19 1916 06 10 ROBINSON Tom 21 B Warehouseman 4 Mossman Street Tom Robinson Retired   Ben Farrell  
    NUTTALL Eva 19 S . Wood Bottom Farm, Windhill Charles Nuttall Warehouseman   Amy Nuttall  
20 1916 06 10 DALE Lawrence 25 B Bricklayer 2 Midland Terrace, Frizinghall Jacob Dale Labourer   Robert Dale  
    SHEARD Florence 23 S Warper 41 Annie Street George William Sheard Quarryman   Frances Sheard  
21 1916 06 19 MESSENGER Harry 21 B Laundry Assistant 4 Mafeking Terrace Charles Messenger Laundry Proprietor   Birch Town .
    TOWN Elsie 22 S Twister 95 Leeds Road Birch Town Woolsorter   Gladys Naylor  
22 1916 07 01 BATESON William Clarence 24 B Power Loom Overlooker 6 Thomas Place George Bateson Overlooker   Ralph Dracup  
    HART Laura 26 S Textile? Warper 11 Briggate Albert Hart Curator   Laura Hart  
23 1916 07 15 WATSON John 64 W Labourer 198 Briggate Joseph Watson Lodging House Keeper D John Peel  
    DALTON Eliza 28 W Spinner 198 Briggate Arthur Peel Roving Man   Florence Peel  
24 1916 07 24 WHITE James 21 B Railway Porter 8 Salisbury Street, Bolton Rd, Bradford John William White Retired   Samuel Hailstone  
    BARR Lois 20 S Drawer 15 Cross Church Street Richard Barr Engineer   Olive Hailstone  
25 1916 08 14 LAUKENMAN John Otto 20 B Warehouseman 571 Manchester Road, Bradford George Laukenman Farmer   John Willie Sergeant By Licence
    TILLOTSON Emma 23 S Twister 16 Hall Lane James Tillotson Quarryman   Clara Hartley  
26 1916 09 09 POTTS William 18 B Glazer 113 Leeds Road Joe Potts Turner D Herbert Slingsby  
    HODGSON Rebecca 19 S Drawer 22 Baildon Green, Baildon John Hodgson Miner   Gladys Stalker .
27 1916 09 09 CLOUGH Fred 28 B Plater 68 Leeds Road David Clough Warp Dresser D Herbert Hodson  
    HODSON Alice May 23 S Weaver 37 Oswald Street Herbert Hodson Signalman   Lucy Hodson  
28 1916 09 25 BRAILSFORD Harry 24 B Turner 60 Valley Street William Brailsford Carter   Frank Brailsford  
    HODGSON Miriam 22 S Weaver 37 Hall Lane James William Hodgson Vice Mechanic   Elsie Hodgson  
29 1916 10 16 DENNISON Abraham 46 W Iron Turner 7 Briggate Henry Dennison Tanner D Fred Franks  
    FRANKS Annie 36 S Spinner 11 George Street John Franks Shoemaker D Ellen Franks  
30 1916 11 20 METCALFE George Francis 28 B Soldier 9 Livingstone Road Francis Henry Metcalfe Blacksmith   William Spencer By Licence
    STANDEN Lucy Harriett 26 S Domestic Service 5 Valley Street Samuel Standen Farmer D Ethel Goldsbrough  
31 1916 12 09 GARFORTH John William 22 B Soldier 25 Dockfield Terrace John William Garforth Carter   Arthur Abbey  
    YATES Mary Ellen 23 S Weaver 7 Walker Place, Shipley Robert Yates General Labourer   Lilian Yates  
32 1916 12 23 ROWLANDS John Walter 20 B Soldier Flixton Camp, Suffolk John Rowlands Labourer   Fred Goldsbury .
    GOLDSBURY Edith Annie 24 S . 28 Shaftesbury Avenue William Goldsbury Signalman   Lily May Goldsbury  
33 1916 12 25 SOLOMON Henry 21 B Lithographic Printer 21 Cavendish Road, Harringay, N London Henry Solomon Lithographic Printer   George Holroyd Holmes  
    BLAND Laura 23 S Weaver 16 Ann Street Joseph Bland Labourer D Maurice Armitage Simpson  
34 1917 01 13 BRIGGS Frank 20 B Soldier 101 Briggate Joseph Henry Briggs Drayman   John Hird  
    SUTTON Margaret Annie 19 S . 93 Briggate Thomas Sutton Labourer   Anne Baldwin  
35 1917 02 15 ILLINGWORTH John William 26 B Woolsorter 60 Briggate Fred Illingworth Mechanic   William Whipp  
    HORNE Bertha 26 S . 10 Hope View William Horne Woolcomber   Ada Whipp  
36 1917 04 21 HOLROYD Joseph Arthur 22 B Fitter 52 Montague Street, Leamington on Tyne Joseph Holroyd Plumber   Alfred Rhodes .
    RHODES Lily 23 S Winder 60 Kitson Street Alfred Rhodes Stone Mason D Clara Hall  
37 1917 04 28 WILD Robert 21 B Shaper 50 Valley Street Albert Wild Turner   Joseph *  
    HOLLIS Mary Jane 21 S Shaper 4 Thomas Street, Shipley John Hollis Furnaceman   Clarice Maud Hollis  
38 1917 06 16 KEIGHLEY Fred Keating 24 B Seaman 13 West Church Street John Willie Keating Woolcomber   Eliza Deakin  
    DEAKIN Emma 27 S . 99 Valley Street Ephraim Deakin Woolcomber   Arthur Willoughby  
39 1917 07 14 SLINGSBY William Henry 21 B Turner 31 Mountain Street William Slingsby Dyer   Herbert Slingsby  
    ACKROYD Lucy 20 S . 7 Old Hall Lane George Ackroyd Stoker   Ada Elizabeth Slingsby  
40 1917 07 28 PADGETT John Thomas 24 B Mechanic 27 Hall Lane William Padgett Retired   Richard Donnett  
    HOLMES Maud 25 S Munition Worker 27 Hall Lane James Holmes Carter D Mary Hannah Donnett .
41 1917 08 08 JACKSON Charles Willie 24 B Soldier 10 Bolton Old Road, Bolton Woods William Jackson Traveller D John Pearson?  
    WHITE Ada 21 S Spinner 17 Woodville Terrace Harker White Iron Dresser   Harker White  
42 1917 08 09 GREENING Fred 27 B Soldier 120 Eddesthorpe St, Leeds Rd, Bradford William Greening Hoseman   John Hall  
    ATKINSON Winifred 30 S Shopkeeper 8 Prince Street Joseph Atkinson Warehouseman D * Callaghan  
43 1917 10 06 HAREWOOD Edgar 47 W Labourer 2 Jacob Lane, Pellon, Halifax John Harewood Joiner D George Rix  
    HALL Clara 47 W Weaver 198 Briggate Norton Howard Blacksmith D Margaret Ince  
44 1917 10 20 WHEATLEY Ernest Herbert 25 B Soldier 32 Dockfields Amos Wheatley Horse Keeper   William Calvert By Licence
    CALVERT Clara 27 S Reeler in Mill 40 Mossman Street William Calvert Mechanic   Fanny Hephzibah Wheatley  
45 1917 10 27 WALKER Wilfred 27 B Cloth Finisher 9 Woodbine Terrace, Idle Arthur Walker Warehouseman   Daniel Griffiths .
    GRIFFITHS Mary 25 S Burler & Mender 30 Church Street . .   Amelia Griffiths  
46 1917 10 28 RHODES Arthur 16 B Carter 109 Valley Street William Verity Rhodes Mechanic D Walter Bolton By Supt Registrar's Cert
    BOLTON Doris Eliza 18 S Butcher's Assistant 61 Valley Street Walter Bolton Store Keeper   Herbert Rhodes  
47 1917 12 01 WHITE John Harold 24 B Warehouseman 20 School Hill Fred White Labourer   Joseph Batley Mitchell  
    BRIGGS Eliza 23 S Woolcomber 22 Cross Church Street John Briggs Mason D Maria McGlenn  
48 1917 12 05 WILKINS Ernest Lings 34 B Railwayman 36 Pratt Lane Frederick Wilkins Railwayman   Francis A Upstone  
    HORSFALL Agnes 36 W . 36 Pratt Lane William Cromack Watchman in Mill   Phyllis Metcalfe  
49 1917 12 23 BAILEY Jonathan 60 W Dyer's Labourer 1 Bateson Place Bradford Bailey Weaver D John Lockett  
    AVEYARD Angelina 47 W Weaver 1 Bateson Place John Miullin Mason D Hameh Phillips  
50 1917 12 23 COCKSHOTT Herbert 25 B Stoker Bankside House, Baildon Samuel Cockshott Overlooker   John William Pollard  
    POLLARD Maria 25 S Warper Leeds Road John William Pollard Engineer   Fred Cockshott  
51 1917 12 22 HODGSON Thomas 27 B Soldier 25 Windhill Old Road, Idle William Smith Hodgson Wheelwright   Joseph Hicks .
    HICKS Rose 30 S Mender 51 Crag Road Charles Edward Hicks Greengrocer   Arthur Hodgson  
52 1918 01 10 SCHOFIELD Charles 29 B Soldier 6 Villier Street, Bradford Edward Schofield Warp Dresser D Frank Schofield By Licence
    SUNDERLAND Bertha 30 S Worsted Drawer 43 Cragg Road Denis Sunderland Blacksmith   Annie Sunderland  
53 1918 01 26 WILSON John Abraham 28 B Soldier 3 Dawson Street William Wheatley Wilson Platelayer D Arthur Hall  
    PICKERILL Florence May 21 S Domestic Servant 73 Laygate Lane, South Shields John Pickerill Soldier   Lena Wilson  
54 1918 01 28 HARDACRE William Wilson 20 B Commercial Traveller 16 Waverley Street, Shipley John Hardacre Commercial Traveller   Arthur Harrison  
    HARRISON Hilda 21 S . 18 Robert Street Herbert Harrison Commercial Traveller   Edith Barker  
55 1918 02 02 SEDGLEY John 24 B Moulder 210 Pricking Locks George Harry Sedgley Engine Tenter   Matthew Pedley  
    PEDLEY Ethel 19 S Twister 5 Mar Hill, Frizinghall Matthew Pedley Woolsorter   James Bentham Mann  
56 1918 02 04 LEACH Philip Haley 19 B Soldier 6 Back Robert Street Isaac Leach Insurance Agent   Isaac Leach  
    BROADBENT Ethel 28 S Weaver 9 Poplar View Joseph Broadbent Labourer D Agnes Bertha Broadbent .
57 1918 02 16 MAYES Albert 25 B Soldier 19 Edmund St, Valley Rd, Shipley James Mayes Railwayman   George Hailes By Licence
    WRIGHT Gertrude 23 S Twister 31 Fairbank Street Fred Wright Dyer's Labourer   Eva Mayes  
58 1918 02 16 SCARBOROUGH John Mitchelson 21 B Soldier South Camp, Ripon John Scarborough Horseman   Horace Edwin Baker  
    EDWARDS Sophia 23 S Weaver 7 Carr Lane William Edwards Greengrocer   May Baker  
59 1918 02 20 RYDER George Thurgood 23 B Soldier 5 Gladstone Place . .   Mark Ryder  
    TREVETHEN Caroline 21 S Twister 3 Thomas Street, Shipley James Trevethen Mason D Emma Trevethen  
60 1918 02 27 CONNELL Augustus Laurence 31 B Insurance Agent Leeds Road Thomas Connell Worsted Spinner D Samuel Muff Wood  
    WOOD Edith 30 S Milliner 65 Baildon Bridge, Baildon Samuel Muff Wood Cashier   Thomas Charbotterman Connell  
61 1918 03 20 EDWICK James Willie 25 B Soldier 104a Leeds Road Charles Edwick Labourer   John Clayton  
    TREVETHEN Emma 23 S Twister 3 Thomas Street, Shipley James Trevethen Mason D Bessie Trevethen  
62 1918 03 26 BECK Douglas 17 B Railway Clerk 3 Busy Lane Benjamin Beck Gardener   Charles Parkinson  
    HODSON Lucy 19 S Shop Assistant 37 Oswald Street Herbert Hodson Signalman   Annie Hodson By Supt Registrar's Cert
63 1918 04 03 CARRADICE Thomas 33 B Soldier Haslar Barracks, Gosport John Carradice Gas Stoker D Jesse Rowley Appleton  
    LEE Hilda 22 S Comber 35 Kitson Street Thomas Lee Hairdresser D Nellie Lee  
64 1918 05 18 BROWN John 24 B Soldier 14 Mountain Street James Brown Labourer   Willie Irvin  
    IRVIN Annie Jane 23 S . 14 Mountain Street Willie Irvin Iron Dresser   Polly Irvin, Lily Irvin  
65 1918 05 27 GEDDIS Alfred Leslie 41 B Machinist Greenhill Camp No 1 Sheffield, Norton Robert Geddis Sailor D Charles Hudson  
    BARNES Ida 33 W . 44 Crag Road Fred Slater Dyer D Eliza Baxter .
66 1918 06 05 SMITH Henry 20 B Soldier 95 Bingley Street, Brownroyd John Henry Smith Carter   Percival Sergeant  
    HUDSON Alice 21 S . 44 Kitson Street . .   Elsie Dwyer Sarah Elizabeth DWYER entered as father
67 1918 07 06 TOWN Gordon 20 B Woolscourer 95 Leeds Road Birch Town Woolsorter   Birch Town  
    SMITH Daisy 24 S Spinner 7 King Street, Woodend Joseph Smith Painter   Lily Calvert  
68 1918 07 15 HODGSON Fred 22 B Engineer 37 Hall Lane James William Hodgson Engineer   G W Brusby  
    BRUSBY Hannah Maria 24 S Machinist 56 Aire Street William Brusby Labourer D A Rooke  
69 1918 07 16 SPEIGHT Fred 27 B Iron Moulder 4 Hope View Hardaker Speight Iron Moulder   Charlie Speight  
    BURBRIDGE Olive 22 S . 4 Hope View William Burbridge Engine Driver   Lily Hoyle  
70 1918 07 16 LUDLAM Charles Edward 31 B Butcher Royal Air Force, Tern Hill, Stoke on Tern Benjamin Ludlam Labourer   Samuel Muff Wood  
    WOOD Emily 28 S Costumer 65 Baildon Bridge, Baildon Samuel Muff Wood Clerk   Frederick Ludlam .
71 1918 07 27 ROOKE Albert 23 B Engineer 43 Aire Street Richard Henry Rooke Horse Driver   Fred Hodgson  
    BRUSBY Minnie Elizabeth 21 S Machinist 56 Aire Street William Brusby Labourer D Amelia S Wrigglesworth  
72 1918 08 03 ROSBROOK James Oscar 20 B Private 2 Edmond Street, Frizinghall Edward Albert Rosbrook Warehouseman   William Capper  
    CAPPER Beatrice 22 S Spinner 150 Briggate William Capper Laundryman   Elizabeth Wilcock  
73 1918 08 03 GARBETT Sam 23 B Aeroplane Worker 5 Hall Lane George Garbett Mason D John James Garbett .
    POULTER Annie 24 S Aeroplane Worker 22 Annie Street Fred Poulter Dyer   Sarah Garbett Father's name entered as COULTER. By Licence
74 1918 08 03 HOLLINGSHEAD George 24 B Cloth Finisher 9 Spring Row, Manningham Robert Hollingshead Cotton Minder D J W Robinson  
    ROBINSON Edna 23 S Plush Weaver Ivy Cottage, Kitson Street Jess Robinson Mason   Lily Hollingshead  
75 1918 08 05 BAKER Horace Edwin 21 B Engineer 7 Carr Lane Alfred Baker Foreman Fitter D William Rudd  
    RUDD Edith Mary 21 S Munition Worker 76 S John's Road, Dudley William Rudd Labourer   May Baker  
76 1918 08 19 COOPER Robert 24 B Solicitor's Managing Clerk Woodcliffe View, Greengates Robert Cooper Spinner D Fred Holden  
    HOLDEN Hilda 22 S . 7 Holdsworth Street Fred Holden Joiner   Herbert Gill  
77 1918 08 19 HALL Willie 22 B Machinist Operator Bramshott Camp, Hants Harry Hall Painter   Robert Kay  
    KAY Susan 25 S Munition Worker 3 Spring View Robert Kay Mechanic   Fred Baxter .
78 1918 08 24 LYNCH Thomas James 26 B Soldier 50 Chelford Street, N Ormesby Daniel Lynch Engineer D Daniel David List?  
    WILKINSON Isabella Annie 22 S Drawer 16 Sterling Place George Wilkinson Stoker   Florence May Wilkinson  
79 1918 09 04 HANSON Harry 18 B Clothier's Assistant 22 Church Street Arty Hanson Joiner   George Robert Dixon?  
    NEEDHAM Elizabeth 18 S Spinner 22 Church Street Samuel Needham Miner   Harry Robinson  
80 1918 10 30 TOWNEND Arthur 22 B Labourer 178 Leeds Road Elijah Townend Labourer   Edgar Smith  
    GREENWOOD Ann 23 S Cotton Binder 1 King Street Sam Greenwood Carter D Mary Hannah Hague  
81 1918 11 30 MAYES George Chadwick 20 B Lithographer 6 Butterfield Place John Henry Mayes Engineer   Francis Barrett  
    BARRETT Dora 20 S Munition Worker 215 Amberley Street, Bradford Francis Barrett M*litia Shop Foreman   Florrie Mayes  
82 1918 12 21 MORRELL George 53 B Mason 75 Aire Street Thomas Morrell Inspector D Harry Russell .
    LONG Mary Alice 41 S Weaver 36 Aire Street George Long Quarryman D Elizabeth Rhodes  
83 1918 12 21 WETHERILL Thomas 56 B Foreman Platelayer 38 Valley Street William Wetherill Gas Stoker D Lily Willis  
    YATES Lilian 29 S . 7 Walker Place Robert Yates Platelayer   John Garforth  
84 1918 12 26 MILLER Adam Hector 18 B Private Clipstone Camp John Miller Joiner   Frank *  
    PARK Mary Alma 17 S Drawer 17 West Church Street John Park Moulder   Isabel *  
85 1918 12 28 PARKINSON Charles 25 B Soldier 46 Mountain Street William Parkinson Mechanic   George Smiddy By Licence
    SMIDDY Eva 22 S Spinner 8 St Pauls Road, Shipley George Smiddy Carter   Abbyzillah Nutter  
86 1919 01 22 CLARK Herbert Hurtley 29 B Engineer 7 Thorncliffe Square, Bradford John Thomas Richardson Clark Woolcomber D Fred Merritt By Licence
    MERRITT Asenath 26 S Weaver 25 Shaftesbury Avenue Fred Merritt Dyer   Elizabeth Clark  
87 1919 02 08 OLIVER Robert John 22 B Dyer's Labourer 24 Gladstone Place Alfred Oliver Joiner D William Capper By Licence
    TRUEMAN Emma 22 S Piece Viewer 5 Victoria Street, Woodbottom William Trueman Brass Finisher   Annie Eliza Garner  
88 1919 02 24 GOODERHAM Walter James 26 B Soldier 14 Mountain Street Walter James Gooderham Driver   Willie Irvin By Licence
    IRVIN Polly 28 S . 14 Mountain Street William Irvin Fettler   Joseph Edwin Steel  
89 1919 03 01 THORNTON Joseph James 22 B Dyer's Labourer 38 Legrams Street, Bradford Joseph Thornton Dyer's Labourer   Squire Helliwell  
    COULTISS Laura Victoria 21 S Spinner 3 Princess Street Harry Coultiss Machanic's Labourer   Enid Padgett  
90 1919 03 06 GREGORY Cecil Robert 46 B Labourer 3 Aire Street John Gregory Licensed Victualler D Ernest Harry Simpson  
    SIMPSON Margaret 36 W . 3 Aire Street Henry Cook Labourer   Florence Simpson .
91 1919 03 22 DOBSON Edward 21 B Dyer's Labourer 12 Briggate John Padgett Dobson Dyer's Labourer D William Capper  
    WILTON Gertrude 22 S Warehousewoman 12 Briggate William Henry Wilton Shipyard Labourer D Annie Banham  
92 1919 04 19 CRABTREE Samuel 26 B Aircraft Woodworker 3 Bavaria Place, Manningham Thomas Crabtree Engine Driver   Fred Barker  
    BARKER Edith 25 S Burler & Mender 3 City View, Crag End Frederick Barker Warehouseman   Louie Rhodes  
93 1919 04 21 RHODES Percy 28 B Butcher No 5 Canadian Hospital, Kirkdale James Rhodes Farmer D Charles Scott  
    SCOTT Hannah Mary 29 S . 4 Wrose Road Charles Scott Farmer   A H Boyce  
94 1919 04 21 STEAD John 22 B Railwayman 2 Whitaker Place Joseph Stead Stone Mason D Elliott Brook  
    BROOK Clara 21 S Comber 86 Briggate Tom Brook Labourer   Maggie Capper  
95 1919 05 10 BRAY Leonard 19 B Woolcomber 7 Crowgill Road, Shipley John Thomas Bray Greengrocer D Martha Allen  
    WALTON Christiana 19 S Twister 1 Gladstone Place John William Walton Labourer   J W Walton  
96 1919 06 17 TILLING Frederick 39 B Engineer School House, Leeds Road William Tilling Labourer D Thomas Scull .
    SCULL Kate Caroline 37 S Dressmaker School House, Leeds Road George Scull Farmer   Alfred Binns  
97 1919 07 05 HATFIELD Walter 34 B Labourer 32 Upper Mosscarr Street, Bradford John Hatfield Labourer D Arthur Kendall  
    KENDALL Matilda 30 S Dressmaker 36 Dockfields David Kendall Carter   Annie Pickard  
98 1919 07 12 EATO Thomas Baden 18 B Woolcomber 1 Thomas Street, Shipley George William Eato Moulder   John William Papworth  
    PAPWORTH Ada Elizabeth 20 S Woolcomber 6 Cragg Fold, Valley Road George William Papworth Warehouseman D Ruth Metcalf  
99 1919 07 19 WATMOUGH Fred 23 B Railway Porter 29 Valley Street Isaac Watmough Warp Dresser D Edith Watmough  
    CLUTTERBUCK Minnie 27 W Weaver 23 Cross Church Street James Airton Painter D Stead Airton  
100 1919 07 26 TAYLOR Frank 25 B Labourer 17 Park Road William Taylor Chimney Sweeper   Arthur Armstead  
    ARMSTEAD Hannah 21 S Twister 42 Cemetery Road Benjamin Armstead Landscape Gardener D Mabel Dickinson  
101 1919 08 02 DAYKIN Clifford 27 B Labourer 31 Robert Street James Daykin Quarryman   Arthur Pickard .
    TRUEMAN Florence Emily 36 W Spinner 31 Robert Street Albert Waterworth Woolcomber   Ann Elizabeth Pickard  
102 1919 08 06 SHARROCK James 24 B Rubber Worker 16 Ann Street Henry Sharrock Weaver   G W Holmes  
    BLAND Ida 22 S Weaver 16 Ann Street Joseph Bland Weaver D Lena B Bland  
103 1919 08 16 CONLON John 23 B Motor Driver 78 Dyson Street, Bradford John Conlon Labourer   John Hobson  
    HOBSON Elsie 26 S Drawer 17 Mossman Street James Hobson Chemical Worker   Martha Marsden  
104 1919 08 30 HATTERSLEY William 22 B Painter's Labourer 22 School Hill William Hattersley Painter   Arthur Wilson Lund  
    LUND Beatrice Lavinia 19 S French Drawer 11 Denby Place Albert Edward Lund Mechanic   Mary Hannah Lund  
105 1919 09 06 CHILD George Thomas 24 B Grocer 14 Rydal Avenue, Frizinghall Thomas William Paul Child Foreman   Charles Edwin Halstead, Ernest Lings Wilkins  
    WILKINS Rose 24 S Weaver 36 Pratt Lane Charles Wilkins Carter D Effie Wilkins,Thomas William Paul Child .
106 1919 09 09 BOOCOCK Richard 25 B Confectioner 12 Annie Street Richard Boocock Coke Merchant D Charles Edward Field  
    APPLEYARD Annie Sapphire Wilkinson 26 S Baker's Packer 12 Annie Street Joseph Thompson Appleyard Baker   Joseph Thompson Appleyard By Licence
107 1919 10 01 CAMPBELL Albert Harry 22 B Electrical Engineer Forton Barracks, Gosport Thomas Campbell Contractor   Ralph Ozelton  
    OZELTON May 20 S Shop Assistant School House Ralph Ozelton Caretaker   R Graham *, H Waite  
108 1919 11 01 BATESON Hugh Bertram 24 B Carbinizer 3 Walker Place Arthur Bateson Boot Maker   John Thomas Bray  
    MERRALL Esther Florence 30 W Weaver 8 Prospect Street George Kirkby Foreman Miner D Florrie Marsden  
109 1919 11 08 TIPLADY Edmund 26 B Machine Woolcomb Maker 108 Leeds Road Fred Tiplady Fish Fryer   Bower Firth  
    FIRTH Elsie 26 S Machine Woolcomb Maker 136 Upper Woodlands Road, Bradford Bower Firth Saddler   Miriam Tiplady  
110 1919 11 22 THOMAS Arthur 23 B Woolsorter 27 Fairbank William Thomas Dyer's Labourer   Fred Milner  
    HALEY Miranda 23 S Brass Finisher 12 View Croft Road, Shipley John Isaac Haley Moulder   William Walker .
111 1919 11 22 RIX Frank 23 B Canal Warehouseman 43 Kitson Street James Rix Dyer's Labourer   George Rix  
    BANHAM Annie Elizabeth 20 S Winder 106 Briggate William Banham Labourer   Ann Elizabeth Jarvis  
112 1919 11 26 HICKS Jim 40 B Labourer 111 Briggate Jim Hicks Labourer D Ralph Ozelton  
    FIRTH Eliza 26 S Winder 111 Briggate Charles Firth Labourer D Elizabeth Hicks  
113 1919 12 24 JEPSON George Mellor 48 B Carter 4 Owlet Place, Gaisby Charles Jepson Carter D William Deacon Hopwood  
    SMITH Elizabeth 39 W Worsted Twister 6 Owlet Terrace, Gaisby Charles Everett Woolsorter   Mary Elizabeth Jepson  
114 1919 12 24 METCALFE Leonard Wilfred 26 B Mechanic 5 Mount Place, Shipley Leonard Metcalfe Mason D J W Drake  
    DRAKE Mary Ann 27 S Weaver 29 Kitson Street Thomas Drake Carter D Mary J Hutton  
115 1919 12 24 HOBSON John 23 B Weftman 17 Mossman Street James Hobson Chemical Worker   John Conlon  
    COWAN Emily Sylvia 22 S Turner 6 Tower Holme, Baildon George Cowan Fireman   Edith Bateson .
116 1919 12 25 HATTERSLEY James 20 B Moulder 22 School Hill William Hattersley Painter   Leonard Metcalf  
    METCALFE Ruth 21 S Woolcomber 6 Crag Fold Arthur Metcalfe Labourer D Alice Briggs  
117 1919 12 26 GOLDSBOROUGH Albert 42 B Soldier 8 King Street Alfred Goldsborough Stone Mason D John T Dams  
    DAMS Louisa 38 S Drawer 15 Cowling Road Robert Dams Railway Signalman   Edith Raistrick  
118 1920 01 01 FOSTER John Creaser 33 B Motor Driver 7 Carr Lane John Creaser Foster Farmer D Alice Shaw  
    SHAW Emily 29 S Laundress 75 Carr Lane Harry Shaw Plasterer   Harold Cunliffe Jennings  
119 1920 01 10 WILKINSON Arthur 22 B Dyer 39 Burlington Terrace, Bradford Arthur Wilkinson Mechanic   Arthur Shepherd  
    TOWNSLEY Mary Elizabeth 22 S Spinner 9 Cross Church Street . .   Ann Frear  
120 1920 01 28 SUTTON John 22 B Fitter 52 Chambers Street, Crewe William Sutton Engine Driver   Albert Lockett .
    LOCKETT Maud 19 S . 172 Earle Street Albert Lockett Boot Maker   Jane Sutton  
121 1920 01 30 LUND William Stanley 26 B Woolsorter 25 Carr Lane Harry William Lund Schoolmaster   Titus Whitfield By Licence
    TERRY Clara 19 S . 26 Hartman Place, Manningham George Terry Cashier   G R Lund  
122 1920 02 07 DERBYSHIRE Samuel 20 B Railwayman 9 Henry Street, Shipley Samuel Derbyshire Bricklayer   Thomas Lee  
    LEE Nellie 21 S Millhand 35 Kitson Street Thomas Lee Barber D Louisa Derbyshire  
123 1920 02 14 NORRIS Joseph William 27 B Woolcomber 11 Whitaker Place James William Norris Farmer D Thomas Davison  
    DAVISON Harriet Ann 20 S Drawer 10 Whitaker Place Benjamin Davison Labourer D Sarah Hodgson  
124 1920 03 27 COOK Ernest 23 B Bookbinder 28 Church Street Joseph Cook Saddler   Fred Tiplady  
    TIPLADY Winifred 21 S Shopkeeper 108 Leeds Road Frederick Tiplady Shopkeeper   Ernest Wilson  
125 1920 03 31 WOOD Samuel 22 B Compositor 65 Baildon Bridge Samuel Muff Wood Cashier   Harry Whittam .
    HANHAM Edna Maud Caroline 22 S . 113 Mason Street, Bradford Moor Edmund George Hanham Soldier   E G Hanham  
126 1920 04 01 PORTZ Alfred 29 B Iron Moulder 2 Cross Church Street Adam Portz Blacksmith   Samuel Bowles Artis  
    ARTIS Lillian Mary 26 S Weaver 2 Cross Church Street Samuel Bowles Artis Fisherman   Frank Portz  
127 1920 04 05 HUTCHINSON Henry 32 B Smith's Striker 8 West Church Street Richard Henry Hutchinson Labourer   William Hutchinson  
    HOLDSWORTH Sarah Garner 30 S Twister 69 Aire Street Robert Garner Holdsworth Picture Framer   Elizabeth Garner Holdsworth  
128 1920 05 22 THOMPSON Fred 33 B Woolcomber 4 Firth Street Isaac Thompson Woolcomber   Willie Hibbs  
    AYRE Clara 32 S Woolcomber 7 Poplar View William James Ayre Joiner D Alice Walker  
129 1920 06 26 SPENCER William Henry 24 B Clerk 78 Leeds Road Bancroft Spencer Plumber   Ephraim Bedford  
    BEDFORD Barbara 21 S . Top Cutler Lane, Methley Ephraim Bedford Miner   Lawrence Hart  
130 1920 06 30 THOMAS Victor 26 B Clerk 48 Kingswood Street, Great Horton John Thomas Gardener   Samuel Muff Wood .
    WOOD Elsie 27 S Clerk 65 Baildon Bridge Samuel Muff Wood Cashier   Mary E Holmes, Ralph Wood  
131 1920 07 03 CROWTHER Arthur 25 B Clerk 2 Back Kitson Street William Crowther Joiner   Septimus Gray  
    GRAY Martha 23 S Weaver 4 Jane Hills, Shipley Septimus Gray Caretaker   Fred Hibberd  
132 1920 07 10 BEDFORD Alfred 20 B Moulder 41 Mossman Street Thomas Edwin Bedford Moulder   Edwin Bloomfield  
    HICKMAN Lilian Harriet 19 S . 1 Holdsworth Street Paul Hickman Labourer   May Bloomfield  
133 1920 07 17 HOLLIS Charlie 27 B Baker 25 Park Road Charles Hollis Painter D Dick W Hargreaves  
    RICHARDSON Ruth Lizzie 24 S Millhand 25 Park Road Charles Richardson Labourer   Bertha Hollis  
134 1920 07 31 OGDEN George 22 B Iron Moulder 56 Kitson Street Tom Ogden Woolsorter   Moulson Fox  
    THORPE Honor 18 S Twister 19 Walker Street, Green Lane Frank Thorpe Drayman   Nellie Fox .
135 1920 07 31 MOORHOUSE George 26 B Quarryman's Labourer 4 Wilcock Place Sam Moorhouse Fitter   Horace Moorhouse  
    HOLMES Sarah Ann 23 S Twister 18 Otley Road, Shipley Thomas Holmes Mason   Sarah Alice Cook  
136 1920 07 31 POCOCK Frederick James 26 B Labourer 26 Pratt Lane Charles Edward Pocock Labourer   J Hill  
    FULLER Annie 27 W Millhand 158 Briggate Herbert Whitaker Plush Finisher D Florence M Pocock  
137 1920 08 28 SPENCER Edward 34 B Labourer 5 Mafeking Terrace Jonas Spencer Cart Driver D Jonas Harry Spencer  
    DEAKIN Eliza 29 S Millhand 107 Valley Street Ephraim Deakin Labourer   Nellie Deakin  
138 1920 09 04 BLOOMFIELD Thomas Alfred 28 B Moulder 28 Church Street Alfred Bloomfield Carter D J Cook  
    DAVEY Perram 23 S . 38 Dockfield George Robert Davey Carter   * Bloomfield .
139 1920 09 04 FLESHER Frank 22 B Chimney Sweeper 8 Kensington Street, Girlington Arthur Flesher Chimney Sweeper   Albert Flesher  
    SIMPSON Agnes Mirriam 22 S Millhand 58 Cragg Road John William Simpson Labourer   Gladys Jones  
140 1920 09 18 LONG Willie 22 B Glassmaker 74 Valley Street Sam Long Labourer D James E Connor  
    CHARLES Doris 23 S Twister 14 Otley Road, Shipley David Charles Contractor   Doris Brailsford  
141 1920 09 25 OVEREND Arthur 23 B Dyer's Labourer 157 Beamsley Street, Manningham John Overend Hoistman   Phoebe Overend  
    RUSHWORTH Rose Ellen 26 S Weaver 9 Dockfields Road Tom Francis Rushworth Painter   Walter Edwin Sharp  
142 1920 09 29 MOORHOUSE Horace 23 B Engineer 4 Wilcock Place Sam Moorhouse Engineer   William Hindle  
    COOK Sarah Alice 22 S Millhand 32 Briggate, Shipley Charles Cook Mason's Labourer   Doris Abbey  
143 1920 10 06 GARNETT Thomas Richard 22 B Labourer 118 Leeds Road Benjamin Garnett Quarryman D James Spurr Murgatroyd .
    MURGATROYD Hilda 24 S Millhand 18 Valley Road Albert Joseph Murgatroyd Dyer D John W Earnshaw  
144 1920 10 09 POOLE Samuel Horace 26 B Labourer 23 Annie Street Thomas Reading Poole Woolcomber   Birch Town  
    TOWN Mary Ann 20 S Weaver 109 Valley Street Birch Town Woolsorter   Thomas Poole  
145 1920 10 16 ILLINGWORTH William 22 B Moulder 7 Water Lane Stephen Illingworth Weaver   James Lockwood  
    LOCKWOOD Jennie 20 S Spinner 10 Cowling Road James Lockwood Labourer   Benjamin Smith  
146 1920 10 23 HARRISON Joseph 18 B Comber 42 Mountain Street Herbert Harrison Moulder   Tom Clarke  
    TOWNSON Laura 18 S Winder 42 Mountain Street Thomas Townson Labourer D Eva Kitcheman  
147 1920 10 23 MORROW John George 20 B Comber 10 Piccadilly, Shipley David Morrow Comber   William Leeming Harrison  
    HARRISON Harriet Ann 22 S Twister 42 Mountain Street Herbert Harrison Moulder   Agnes Morrow  
148 1920 11 08 ASHBY Haydn 43 W Cashier 10 Oak Bank, Gaisby Joseph Ashby Secretary D James Thomas Cordingley .
    HARKIS May Pullan 48 S . 12 Oak Bank, Gaisby William Harkis Traveller D Nellie Mitchell  
149 1920 11 10 HARRISON Charles 29 B Police Clerk 8 Summerville Road, Bradford Joseph Harrison Fruiterer   S M Wood  
    WOOD Annie 25 S Dressmaker 65 Baildon Bridge Samuel Muff Wood Cashier   G Harrison  
150 1920 11 20 BENTLEY Eli 41 B Dyer's Labourer 8 The Holt Charles Bentley Miner D Thomas Constable  
    AINSWORTH Emily Charlotte 42 S Servant 19 Westcliffe Road, Birkdale Alfred Walton Ainsworth Photographer   Gladys Barman  
151 1920 12 04 HODGSON George 21 B Miner 9 Water Lane Walter Hodgson Warp Dresser   William H Holdsworth  
    HUDSON Clara 25 W . 9 Water Lane John Henry Tanner Labourer D Mena King  
152 1920 12 18 ROSE William Thomas 23 B Cable Jointer 69 Twilley Street, Wandsworth Amos Fuller Rose Labourer   Henry Collett  
    COLLETT Florrie Esther 27 S Laundress 57 Carr Lane Henry Collett Signalman   Clement Henry Collett  
153 1920 12 21 KITCHEN James 24 B Joiner 49 Titus Street, Shipley Thomas Kitchen Dyer's Labourer   Richard Wakefield  
    DALTON Joy Alice 24 S Weaver 3 Back Kitson Street Arthur Dalton Labourer   Annie Wakefield  
154 1920 12 27 HILL Lorrice 23 B Mechanic Halstead Place, Great Horton Allen Hill Mechanic   John Else .
    ELSE Clara 20 S Weaver 26 Mountain Street John Else Fruiterer   Archie Hill, Minnie Hill